בננות - בלוגים / / דווקא הנשים הדוגלות בלידה תחת אשפוז בלבד צריכות לתמוך במאבק ללידת בית
הפוך קטן ודי
  • אומי לייסנר

    בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

דווקא הנשים הדוגלות בלידה תחת אשפוז בלבד צריכות לתמוך במאבק ללידת בית

 

 

 

 

בימים אלה מסתובב ברשת ידיעה – בצירוף עצומה כנגד – לפיה משרד הבריאות בעיצומו של ניסיון להעביר נהלים חדשים מחמירים ללידת בית. בדרך כלל לא מעורר דבר כזה הדים חזקים, הרי הנושא נתפס כעניין לאיזה קומץ זניח ואזוטרי של נשים ובני זוגן הבלתי אחראיים בהתאם. למעשה, כל אישה ישראלית ברת דעת צריכה לתמוך בלידת בית בישראל, אבל לאו דווקא בשבילה עצמה — הרי אם על טעם וריח אין להתווכח, קל וחומר על צורת הלידה.

 

היא צריכה לרצות בה כדרך לידה בטוחה ונוחה אפשרית וקיימת, לגיטימית ונגישה באופן כללי. האלטרנטיבה היא להישאר עם המצב הקיים, בו המוסד לביטוח לאומי מוסר לבתי החולים, שרבים מהם נמצאים בבעלות הממשלה עצמה, "מענק אשפוז," השווה כיום למעל 11,000 ₪, על כל יולדת שרק מגיעה לשם. ומצב זה, על-פיו נעשות אוכלוסיית היולדות לשבויות בידי בתי החולים, כבר הוליד לא מעט רעות עבורן.

 

קחו למשל את העלייה במספר הניתוחים הקיסריים, שכבר מזמן עבר את רף העשרה עד חמישה-עשר האחוזים המומלצים על ידי ארגון הבריאות העולמי. מתברר ש"מענק האשפוז" שלנו מכסה בפועל הרבה יותר מן הטיפול שניתן בלידה רגילה, כולל שחרורם המוקדם ככל האפשר של האם ותינוקה. בנסיבות אלה, נשאר לבית החולים סכום עודף נאה למימון הניתוחים העודפים.

 

באופן רגיל מוסברת העלייה בניתוחים הקיסריים כתוצאה של התערבויות רפואיות אחרות שמבוצעות באופן הולך וגדל בלידות רגילות, מזירוז ועד לניתוח קיסרי. למעשה, רבות מן הנשים הבוחרות בלידת בית היום הן יולדות שחוו לידות טראומטיות, רוויות התערבויות רפואיות, בבתי חולים אתמול. אבל יש גם כאלה שדוגלות מלכתחילה ב"דרך הטבעית" ויש גם כאלה שפשוט רוצות לפחות את ההזדמנות לנסות וללדת בכמה שפחות התערבויות. 

בין כה ובין כה, נשים שבוחרות בלידת בית נוטות להיות בריאות וחזקות ומודעות לעצמן ולצרכיהן וכן לצרכי צאצאהן. יצוין גם כי לרוב הן שייכות לשכבות האמידות יותר של החברה וכי לכך מודעים בתי החולים היטב.

 

אם כן, עבור בתי החולים, יולדות אלה, הבריאות בגופן ובנפשן, מסמנות לא רק הזדמנות להנפקת "עודף" לכיסוי שימוש יתר בטכנולוגיה יקרה בלידות של חברותיהן לאשפוז. הן מסמנות את האפשרות לעשיית רווחים של ממש. בשנים האחרונות החל כל בית החולים בר דעת להציע ליולדות חדר משלהן, עם מטפל צמוד וכדור גומי ומלא בהבטחות לביצוע כמה שפחות התערבויות רפואיות, אבל רק בתנאי שהיא תשלם על כך כמה שיותר מכיסה. כל זאת בנוסף ל"מענק האשפוז" אשר אף הוא נכנס אל בית החולים בזכותה.

 

לסיכום, שיטת מימון הלידה בישראל הפכה את "הלידה הטבעית", שלידת הבית מסמלת אותה בשיאה, למוצר שניתן רק למוסדות האשפוז לסחור בו. ועם השימוש הגובר ברפואה פרטית, בוטל כמעט כל תמריץ כלכלי עבור המוסדות האלה להפוך את הלידה לחוויה הומנית יותר במחלקות היולדות הרגילות-ציבוריות, שם מתקיימות הלידות כנגד "מענק האשפוז" בלבד.

 

אמנם, אין זה בטוח כי ההעמדה על קרקע יציבה של האפשרות של לידת בית בטוחה ונגישה לכל תמנע את הקומבינות שתוארו לעיל, הרי הציווי הרפואי הוא חזק לא אחת אף יותר מן החוק. אבל לפחות זאת התחלה של שבירת ברית המונופול שכרת משרד הבריאות עם בתי החולים על גופנו עצמנו, וכן אמרה קולנית לבתי החולים עצמם – אם תרצו אותנו, תתייחסו אלנו כראוי.

 

לינקים:


https://www.atzuma.co.il

 

משרד הבריאות מתכוון להחמיר את הנהלים ללידות בית.

http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1591909

 

 

דוח מבקר המדינה על המלוניות שגורמות לבתי החולים לשמור על רמה נמוכה של שירות ותנאים

http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/887/072.html

 

 

 

 

תגובה אחת

  1. אומי לייסנר

    דן אבן, "בעקבות הביקורת: משרד הבריאות מקפיא את הנהלים המחמירים ללידות בית",
    הארץ, 03.01.12
    http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1607618

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר