בננות - בלוגים / / טעות נוספת
הפוך קטן ודי
 • אומי לייסנר

  בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

טעות נוספת

הפואנטה של הסרט על חיי המשפחה של עגנון, אם הבנתי אותו נכון, היתה לגלות ולהוציא אל האור את ההתמסרות של אישתו של עגנון לצרכיו כסופר ובתוך כך, על המחיקה ועל ההתמחקות שלה כבן אדם. עצוב וקשה אבל כשהרהרתי בעניין בלילה במיטה, ברגעים הקצרים שהיו לעצמי לפני מכת התרדמה, חשבתי נו, אז מה חדש? הרי כמעט כל הנשים חיו כך, לא רק בדור של עגנון אלא גם בדור שאחריו וכן הלאה ועד היום למעשה. מה, אין יותר אחיות של שייקספיר?

נ.ב. החלק השני של הסרט אמור להיות מוקרן במוצ"ש בערוץ הראשון.

 

4 תגובות

 1. חיה אסתר

  אומי יקרה. והריההתמכרות ומחיקת האישיות תלוי באישה עצמה, ראיתי את הסרט, ולא רק באישיות הסוחפת של עגנון? שבת שלום חיה אסתר

  • חיה אסתר

   לנורית, סליחה על השיבוש בתגובה הקודמת. ואולי הדיכאונות התכופים של אסתרליין, היו פועל יוצא מצעקה אדירה של נפשה. ונסיון לברוח? "ראיתי את הסרט) שבת שלום. חיה אסתר

   • אומי לייסנר

    תודה חיה אסתר. כך אני מרגישה.הבמאית אמרה שהחלק השני של הסרט "מפתיע." אחזור אח"כ… שבת שלום.

 2. לאומי, תודה על הסבת תשומת הלב לסרט.
  הנושא של לחיות לצד הגאונות – הוא כביר מאוד. באמת מה שמקומם זה לא ההתמסרות אלא המחיקה-העצמית. נדמה לי שיכולה להיות מסירות בלי מחיקה-עצמית.

  ונדמה שישנם גאונים שמפעילים כוח ולחץ על בן הזוג כדי שימחק עצמו.
  במקרה של עגנון, שאני מכירה את חייו רק מהביוגרפיה של דן לאור, אני חושדת שהוא התקשר בקשר נישואין לאישה הרבה יותר מתקדמת ממנו (יהודיה גרמניה חילונית בת עשירים), ואחר כך הוא בעצמו חזר להיות דתי (אחרי שנשרפה ספריתו? או אחר כך? סליחה אני לא זוכרת) וכל העניין של לחזור להיות דתי, זה בטח כרוך בשמרנות שהולכת וגוברת. שיסלחו לי כל אנשי הספרות.

  וכמובן יש ערך עצום לשמרנות ואצל עגנון השמרנות גם פנתה אל השימור, שימור של נכסי רוח וזיכרון.

  דווקא יש דוגמאות של מסירות של גבר לכשרון של אשתו. ישנה וירג'יניה וולף. ליאונרד וולף לא מחק את עצמו, אבל בהחלט תמך מאוד והיה חיוני מאוד לעבודה שלה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר