בננות - בלוגים / / יום העצמאות — עוף זר
הפוך קטן ודי
 • אומי לייסנר

  בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

יום העצמאות — עוף זר

בחג נסענו לים. חוף פרישמן, לא פחות. יותר ויותר, כשאני נוסעת לתל-אביב, אני מרגישה עוף זר. זה קצת כמו להיות יהודייה בחו"ל. כמה שנאתי להיות יהודייה בחו"ל, ולייצג את העם שלי בכל עת ובכל שעה. אם כבר, אני מעדיפה לחיות עם שלי – ולהציג את הדעה שכנגד.

14 תגובות

 1. מירי פליישר

  כנגד מה אומי
  המתרחצים?
  חוגגי השמש והעירום?
  מצעד הספינות בים והמטוסים בשמיים?

 2. אין מנוס, אומי, תמיד מלבישים עליך לייצג מישהו או משהו (חוץ מכל מה שאנחנו מלבישים על עצמנו).

  • כן ענת, אולי זה נכון, אבל יש דרגות שונות, לא?

   • כן. יש דרגות. אחרי שלושה ימים באירופה אני כל כך עייפה מלייצג את ישראל והעם היהודי, מה שקוראים בגרמנית "היהדות הבינלאומית".

    ואחר כך חוזרת לארץ וחושבת "בעצם זה לא כל כך שונה מאירופה".

    ואז אני מסתגרת בבית ומדברת רק עם הכלבים שרוצים לדעת רק מתי אוכלים ומתי יוצאים. זה מאד מרגיע אותי.

 3. טובה גרטנר

  אומי היקרה
  אוהבת את השיתוף ברגשותייך
  להתראות טובה

 4. אהוד פדרמן

  אומי, מהפוסט הקצר הזה עולה ריח של התנשאות, הסתגרות ואפילו שנאה מוזכרת בו (אגב, שנאה והתנשאות מורכבים מאותן אותיות). האם זה במסגרת פרוייקט של 'קירוב לבבות' או יציאה למבצע 'ואהבת לרעך כמוך' ?

  • אהוד, אתה רציני??? כלפי מי אני מביעה כאן שנאה והתנשאות בדיוק? אני רק ניסיתי להעביר כאן את החוויה שלי כיהודיה שחייה שנים רבות מחייה בחו"ל ולא הייתי רוצה לחזור על זה ואני מנסה להסביר מדוע. אשמח אם תוכל להסביר יותר לאן לקחו אותך הדברים?

   • אהוד פדרמן

    אני בהחלט לא מתלוצץ. הענין פשוט מאוד – התחלת את הפוסט בנסיעה שלך (יהודייה דתית) לתל-אביב (מעוז החילוניות) ומכאן קצרה דרכך להשוות את הרגשתך בתל-אביב להרגשתה של יהודייה (כל יהודייה) בחו"ל. המילה שינאה נכתבה אמנם בקשר לחו"ל אך כל אחד יכול לעשות אחד ועוד אחד ולהבין את יחסך לתל-אביב כמייצגת חו"ל בארץ.

    • אולי, אני עוד לא בטוחה מה גרם לי להרגיש שאנשים מסתכלים עלינו כאילו הגענו מפלנטה אחרת. בכל מקרה, התיאור של השנאה שלי לגבי להיות יהודייה בחו"ל נשארה נכון לחוייה זו. רק תחושות הזרות דומות. מעבר לכך, גם הייתי גרה בתל-אביב פעם ונורא אהבתי את זה. ירושלים היא לא אחת מחניקה, וכבר כתבתי את הדברים האלה:

     http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=6243&blogID=39

 5. לא על כל שטות שמישהו כותב יש צורך להגיב. אז הנה אני לא מגיבה. לא ממש.

 6. חני ליבנה

  לא הבנתי אומי,מה הדעה שכנגד? נגד פרישמן? חוף אהוב עלי במיוחד, חבל, אפשר הרי להיות זרה גם בבית, זו הרגשה פנימית אני חושבת, שאדם נושא איתו, דווקא החוף הזה מלא צרפתים עולים חדשים ותיירים, וכל עמישראל לגיליו ותפוצותיו, אני יושבת שם ומחברת ספורים בראש על כולם, נפלא!{גם הקפה טוב שם

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר