בננות - בלוגים / / מלחמה ולידה
הפוך קטן ודי
  • אומי לייסנר

    בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

מלחמה ולידה

אתמול ראיינו את הסרט JFK. סרט מפחיד ומחריד המספר על הון ושלטון ועל הכמיהה למלחמה ועל הקשר ביניהם. לי זה דווקא הזכיר את נושא הלידה.

 

הלידה בארה"ב ידועה כבעלת רמת מדיקליזציה מן הגבוהות בעולם. כמעט כל הלידות (כ-98%)  מתרחשות בבתי חולים, בדרך כלל בסיוע רופא. אחוז ההתערבויות הרפואיות, כולל ניתוחים קיסריים, גבוה במיוחד. ובדומה לדחיפה למלחמה (במקרה של JFK, למלחמת וייטנאם) על-ידי מייצרי נשק וכו', גם בקשר למדיקליזציה האמורה של הלידה ניכרים הקשרים בין הון ושלטון: קופות החולים האמריקאיים, רובם פרטיים, נשלטים על-ידי אנשי רפואה, ומשלמים רק עבור לידה בבית חולים. כמו-כן, הרופאים מקבלים יותר כסף ככל שמדובר בפרוצדורה מסובכת יותר, כגון, ניתוח קיסרי.  וגם למייצרי טכנולוגית הלידה יש יד בנדון.

 

ומה איתנו?

מעל 99% מהלידות בישראל מתרחשות בבתי חולים. למרות שמיילדות מאיישות את מחלקות היולדות, הרופאים הם המפקדים. רמת מדיקליזציה של הלידה היא מן הגבוהות בעולם, וכולל יותר ויותר ניתוחים קיסריים.

 

הון ושלטון?

החוק שלנו נותן מונופול על ניהול הלידות לבתי חולים ובתוך כך לרופאים. על כל לידה מקבל בית החולים סכום משמעותי מהביטוח הלאומי. עד כה, כל ניסיון לשבור את המונופול נכשל לאחר הבעת התנגדות מצד הרופאים, שהם גם משמשים מנהלי בתי החולים, וגם תופסים את העמדות המרכזיים במשרד הבריאות.

 

ומה בדבר השפעת מלחמות ישראל על הלידה הישראלית?

במקום אחר כבר דיברתי על כך בפרוטרוט. כאן אביא רק את דברי הסופר דוד גרוסמן, "מאז שיש לנו כוח, אנחנו כחברה בוחרים כמעט אוטומטית בדרך הכוח, ולרוב בכוח מופרז."

 

 בקרוב הסרט.

 

2 תגובות

  1. " דוד גרוסמן, "מאז שיש לנו כוח, אנחנו כחברה בוחרים כמעט אוטומטית בדרך הכוח, ולרוב בכוח מופרז."

    אמריקה תמיד צויירה כאן כאידיאל, כמשאלת לב.
    אז למה אנחנו מאמצים מהם את תמציות הרוע?
    (מיליטריזם, הפרטת כל מה שזז, התעללות בחלשים במסווה של ליברליזם ועוד ועוד).

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר