בננות - בלוגים / / מדעי הדלת
הבלוג של נורית זרחי
 • נורית זרחי

  כתבה למעלה מ-100 ספרים ופרסמה נובלות, סיפורים קצרים, ספרי שירה, קובץ מאמרים ומעל 80 ספרי ילדים. היא קיבלה פעמיים את פרס ראש הממשלה לספרות ופרסים נוספים רבים ביניהם פרס ביאליק היוקרתי, פרס זאב (5 פעמים) ארבעה ציונים לשבח ע"ש כריסטיאן אנדרסן, פרס משרד החינוך למפעל חיים ואת פרס יהודה עמיחי לשירה לשנת 2007.   הכתיבה של זרחי מאופיינת בהומור ופנטזיה, חידושים מטאפוריים וגישה רעננה לחיים הישראליים. כתיבתה נתפסת כעילוי פוסט-מודרני של תבנית הכתיבה הקצרה בין אם שירה, בדיון או עיון, והיא מושא ללימודי ספרות ומחקר אקדמי.   נורית זרחי נולדה בירושלים, התייתמה מאביה בהיותה בת 6 וגדלה בקיבוץ גבע כילדת חוץ. בעלת תואר בספרות ופילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב נורית זרחי עבדה גם כעיתונאית בידיעות אחרונות, מעריב והארץ, היא לימדה ומלמדת ספרות ילדים, שירה וסדנאות כתיבה באוניברסיטה העברית בירושלים, בתל-אביב באר-שבע, חיפה ועוד.   בין ספריה: נערות הפרובינציה העצובות והשאפתניות (כתר, 2007), הרצפה מתנדנדת (ידיעות אחרונות, 2003) ואמן המסכות (זמורה ביתן, 1993)   ספרה להתראות באנטרקטיקה (כנרת זמורה ביתן דביר, 2005) עם איורים של בתיה קולטון תורגם לצרפתית ויצא לאור ב-2007 בצרפת בהוצאת Actes Sud.   בין ספריה לילדים ונוער: שלושה אגסים וחד-קרן, פז ואני, באה מלכה למלך, אמבטים, נמר בפיגמה של זהב, פעם היה ופעם לא, ילדה רובין הוד, מחלת הגעגעוים של סולי, אותי קיבלו חינם, בוטיק סיגי וחוט ועוד רבים אחרים.   נורית זרחי היא אחת הסופרות והמשוררות הפורות והמוערכות ביותר הפועלות כיום בספרות ובשירה הישראלית למבוגרים, לילדים ולבני נוער. בכל סוגי היצירה השונים בהם עסקה זכתה זרחי לשבחים והעברית שלה כונתה לא פעם "נדירה" ו"נפלאה". ספריה לילדים ידועים על שום מקוריותם ומורכבותם ועל שום היותם אהובים ומוערכים גם על-ידי מבוגרים.

מדעי הדלת

כַּמָּה צָרִיךְ לְהִתְאַמֵּן
כְּדֵי שֶׁהַסְּפָלִים לֹא יִתְנַפְּצוּ לָאָרֶץ
כְּשֶׁמּוֹשְׁכִים אֶת הַמַּפָּה?

כַּמָּה שִׁעוּרִים צָרִיךְ לָקַחַת
בְּמַדָּעֵי הַדֶּלֶת
כְּדֵי לֹא לְהִכָּנֵס בַּקִּיר?

בָּהֶצַּע הַמְּצֻמְצָם שֶׁל הָעוֹלָם
רַק עִקְּשׁוּת 
תַּעֲמִיד אֶת הַלְּבָנָה לִבְחֹשׁ בְּסִיר הַמָּרָק.

ואֵיךְ לִלְבֹּשׁ אֶת הַנִּסָּיוֹן 
כְּמוֹ פַּרְוָה הָעֲשׂוּיָה נוֹצָה אַחַת?

(מתוך ספר שירים שיראה אור בקרוב)

6 תגובות

 1. מחכה בכליון עיניים לספר. כל מילה חקוקה בסלע המציאות והחלום.
  עפרה

 2. תמר זכריה

  משהו קטן, מישהו סיפר לי פעם על שיר של משוררת רוסיה שתיאר כאשר ירדה במדרגות לאחר הפרידה מאהוב, לבשה את כפפת יד ימין על יד שמאל. יש בשיר זיכרון של זה?
  ועוד, התחושה של הליכה מול דלת וקושי להתכוונן אליה זכורה לי מימי נערותי.
  ודבר אחרון, בנית השיר בשורה של שאלות מעלה בי זיכרון של שיר ביידיש, של משוררת ירושלמית ששמה אסיא זיכרונה לברכה, שיר אהבה שתורגם.ואולי עוד שירים.
  הכל יחד בשיר הזה יוצר תחושה של מוכרות ואי מוכרות עם הדלת, קומוניקטיביות של המילים, סוד של הצירופים, ומוסיקליות במובן של ואריאציות והדהוד.שיר מקסים.תודה:)

 3. הובלות בירושלים הנו עסק הנותן מגוון פתרונות ומענה לשירותי הובלות באיזור ירושלים:
  הובלת דירה
  שרותי אריזה
  חברת הובלות מקצועית ואמינה
  http://xn--5dbahebb1abwem2koaj.co.il/

  טל' העסק: 0722163395

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לנורית זרחי