בננות - בלוגים / / סקירה ביקורתית ראשונה של ספר השירים "צירי חיים"
צירי חיים
 • גיורא פישר

  נולדתי  ב - 1951  במושב אביגדור (בין גדרה לאשקלון) בו אני חי גם כיום עם אשתי ובנַי. עד לפני כחמש שנים החזקתי  ברפת חולבות גדולה במקביל לעבודתי כמחנך וכמורה לתנ"ך בתיכון האזורי בבאר טוביה. אני גאה לציין שעשיתי זאת במקביל, לבד ללא עזרת פועלים עבריים או זרים. כילד וכנער כתבתי שירים ופזמונים אך זנחתי עם השנים את הכתיבה. מי מבול שירד עלי לפני מספר שנים חלחלו  והעירו את גרעיני השירה שהיו רדומים בבטן האדמה. ספרי  "אחרי זה" עומד לצאת בהוצאת "עם עובד" בראשית 2010    

סקירה ביקורתית ראשונה של ספר השירים "צירי חיים"

 

 

 

שלום לכולם
לפניכם קישור לסקירה הראשונה של ספר שירי "צירי חיים" (הוצאת "קשב לשירה" תשע"ד). את הסקירה כתבה ד"ר רותי לאופר, רופאה אנקולוגית ומשוררת.
גיורא

http://ruthlaufer.wordpress.com
/%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA/

 

 

מאי 2014

צירי חיים / גיורא פישר
הוצאת קשב לשירה, 2014

ציר, כידוע, הוא לא רק ציר לידה או ציר של דלת, הוא גם מוקד שסביבו מתרחשים הדברים, וגם נציג
(דיפלומטי ) וגם נוזל הבישול וגם תוואי דרך וגם כאב. בספר שיריו השני של גיורא פישר ניתן למצוא הרבה מהמשמעויות של המילה – צירים, ונדמה שבחירת שם הספר "צירי חיים" אכן מתייחסת למובנים השונים.
תחנות קטנות, אך משמעותיות, במסע החיים של הדובר והניגוד הכמעט בלתי נתפש בין צירי לידה לבין הכאב על נפילת הבן במבצע "חומת מגן", אפריל 2002, משרים על הספר אוירה מיוחדת, שאור וצל מתחלפים בה.

שיריו של גיורא קצרים ברובם, הפשטות וה"פואנטה" בכל שיר מאפיינות אותם. דברנות, התנשאות, חידתיות, ריבוי אמצעים ספרותיים – נעדרים משיריו. שירתו היא שירת הריאליה במיטבה, מה שמקל מאד להבינה ולהזדהות איתה.

חמישה שערי הספר מכילים בתוכם שפע נושאים, שעושים את הספר למגוון ולמעניין. בין הנושאים הניזכרים:המצב בארץ, חוויות מחו"ל, מורשת ההורים והרבה היבטים גם על השמחה וגם על המוות.

השיר הקצר והחזק "קשרים" (ע' 70) מיטיב להדגים את חוזקה ויופיה של שירתו של פישר:

 

קשרים

בְּנִי דּוֹרֵשׁ:

שַׁחְרְרוּ!

וְלֹא מֵבִין שֶׁהוּא חָפְשִׁי.

 

אֲנַחְנוּ אֵלֶּה הַקְּשׁוּרִים.

לא את כל שירי הספר אהבתי, ודאי לא במידה שוה, אבל שני הישגים חשובים במיוחד, בעיני, משיג פישר בספרו החדש: הראשון הוא שהספר השלם יוצר משהו שהוא גדול מסכום חלקיו (מה שבהחלט לא מובן מאיליו, בעיני) , והשני, אולי אפילו החשוב יותר, שגיורא ממשיך את המסורת בה פתח בספרו הראשון "אחרי זה" ומביא לקוראיו את קולו האישי והייחודי, השונה משמעותית מממרבית ספרי שירת המקור המתפרסמים (לאינספור) בימים אלה בארצנו.

מומלץ ביותר!

 

4 תגובות

 1. גליה אבן-חן

  לא ניתן להכנס לקישור, אנסה להקיש רותי לאופר בגוגל ונראה מה ייצא.

 2. חני שטרנברג

  הנה הקישור

  http://ruthlaufer.wordpress.com/%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA/

  צריך ללחוץ על מקש end אחרי שמדביקים את הלינק ואז הוא עובד.

  ברכות והצלחה, גיורא

 3. רבקה ירון

  קראתי. סקירה מעניינת. תודה, גיורא.

  ותודה לך, חנה.

  גיורה, בהצלחה!
  רבקה

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לגיורא פישר