בננות - בלוגים / / תעודת מעבר
טיפ טיפה
 • אליענה אלמוג

  עובדת סוציאלית קלינית, מנחת קבוצות, מטפלת, מתרגמת, כותבת, מלמדת. שרה קצת אופרה, קוראת שירה, מתרגשת מספרי ילדים, רוצה לראות את השקיעה כל ערב, מגדלת כלב ושני חתולים. תל אביבית שגדלה בעיר הזו וקשורה אליה בעבותות של סנטימנטים. אוהבת את רחוב בן יהודה בסתיו, את חוף הים בחורף, את כל הרחובות הקטנים באביב. בכלל מאד אוהבת. אני שרה כשאני נוהגת, מזמזמת כשאני מבשלת, מהמהמת במקלחת ומדברת מתוך שינה.

תעודת מעבר

 

 

אני נורא רוצה לספר על השבועיים האחרונים. שבועיים בהם הנחיתי סמינר ישראלי- פלסטיני על ספינת peaceboat  היפנית.

נורא רוצה לספר אבל אני כל כך עייפה. אחרי שבועיים של שלוש שעות שינה בלילה וחוויות אינטנסיביות שהיה ראוי יותר לפרוש על פני שנתיים.

הלב שלי כמעט קפוא או עולה על גדותיו מרוב דברים ששמעתי, ראיתי, הרחתי, טעמתי, מיששתי, הרגשתי. מרוב מילים שדיברתי, מרוב פחדים שפחדתי, מרוב אנשים שפגשתי.

אני עוד אכתוב הכל, כי הכל ראוי להיכתב וחשוב שייכתב.

ובינתיים אתאר רק רגע אחד קטן.

זה כבר היה הסוף. ישבנו בשדה התעופה בברצלונה, אחרי שעות של המתנה, אחרי טיסה מייגעת מלאס פאלמס, אחרי שבועיים  בלתי נתפסים.

ג. הוציא את הגיטרה והחל לנגן.

ש., התגלמות העדינות והביישנות, בחור יפה תואר ועדין כמו עלה שנושר, ניגש אליו, ישב לידו ושר בשקט עם המוזיקה. בידו החזיק את הדרכון שלו, אבל כשהסתכלתי בתשומת לב יכולתי לראות שאין זה דרכון. על העטיפה הכחולה היה כתוב "תעודת מעבר".

משהו נשבר בי באותו רגע. איך אפשר להסביר?

אזרח סוג א האוחז בידו דרכון, אזרח בעל זכויות וביטחון, יושב ומנגן בגיטרה, ולידו אזרח סוג ב, עדין נפש ואצילי, ללא זכויות וללא ביטחון, מחזיק בידו את תעודת המעבר שלו ויודע שמחכה לו עוד מסע ארוך שבמהלכו יעכבו אותו כשיגיע לארץ בה הוא חי. אולי ישפילו, אולי סתם יגרמו לו לחכות כמה שעות, אולי ידברו אליו לא יפה, אולי יעליבו. כי ככה עושים לאזרחים סוג ב שאין להם דרכון אלא רק תעודת מעבר. ככה עושים, בלי לדעת כמה יפה \הוא שר עם צלילי הגיטרה כשהוא מחייך את החיוך הביישני שלו.

 

 

 

3 תגובות

 1. אבנר אריה שטראוס

  נשמע מרתק.

 2. טובה גרטנר

  היי אליענה
  איזה יופי… את תופתעי שיש גם סוף טוב…
  אי אפשר לתזות את החיים.
  להתראות טובה

 3. היי אליענה
  מכמירת לב ההתבוננות שלך בצעיר , החמלה הזאת שמאשרת את מי שיש לו בעיני האחרים רק תעודת מעבר

  שיהיה לך חג לבן ויפה כמו ליבך הטוב

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאליענה אלמוג