בננות - בלוגים / / אלמודובר
ללי ציפי מיכאלי
 • ללי ציפי מיכאלי

  ללי ציפי מיכאלי משוררת-על. בפועל אשת הקוסמוס הגדול.  נולדתי בגיאורגיה. עליתי לארץ כילדה. בוגרת המחלקה לספרות משווה (עולם) באוניברסיטת בר-אילן. שיריי התפרסמו בבמות שונות, תורגמו לשפות אירופה וגם לערבית, בנגלית, הינדית, סינית, יפנית, רוסית אוקראינית גיאורגית ועוד. בני היחיד הוא שלומי. בשנים שבין 2007-2005 שהיתי בדנמרק וערכתי טקסטים בנושא זכויות האדם. מתגוררת בתל אביב ופעילה בחייה הפואטיים.  תומכת פעילה בזכויות האדם.                                               

אלמודובר

 

יצא לי לראות בהקרנת טרום בכורה בכפר שמריהו את סרטו החדש של פדרו אלמודובר "חיבוקים שבורים" בצירוף הרצאה מרתקת של דוד גורביץ' שתהה מה מקור האהדה לבמאי הספרדי הנהדר הזה.
ממה  שהתרשמתי מכל אלה הם האזכורים הקולנועיים והתיאטרליים מתרבות המערב, שהוא עושה בהם שימוש גאוני ברמה התימטית-אסתטית. השימוש ביסודות המלודרמטיים והחתירה המפתיעה והמתוחכמת תחתם, בנוסף לאיכויות האסתטיות, הופכת את יצירתו לאמנות פוסטמודרנית מהמעלה הראשונה. 
אמנות צרופה, קולנוע לב.  מומלץ בחום!

 

24 תגובות

 1. מירי פליישר

  תודה ללי !
  עם פטירתה המפתיעה של פינה באוש נזכור את המחווה המופלאה שלו בסרט "דבר אליה" מפגש ענקים.

 2. מה זה פוסטמודרני?

  • מוזמן לקרוא:
   דוד גורביץ', פוסטמודרניזם – תרבות וספרות בסוף המאה ה-20, הוצאת דביר, 1997.

   • קראתי, גם את ליאוטר קראתי, גם את אברמס, גם את דלז ואתו את גוואטרי, ותשובה עוד אין לי. התדעי לומר?

 3. חני ליבנה

  תודה! אני אלך אוהבת מאוד את הסרטים שלו, השחקנים האסתטיקה, הכל

  • מצטרפת לדבריך ללי אלמודובר הוא אחד היוצרים האהובים עלי ביותר יצירתו הקולנועית היא מחווה לספרות לתאטרון ולמחול -ענק !רק שסרטיו האחרונים("לחזור" למשל) פחות טובים לטעמי "דבר אליה" נוגע בלב ומרטיט אותו כך גם "עקבים גבוהים" שהוא מחווה לברגמן אהובי

 4. תַּלְמָה פרויד

  תודה על ההמלצה ללי. אני לא מחמיצה אף סרט של אלמודובר המופלא. אהבתי במיוחד את 'הכל אודות אמא', 'דבר אליה', 'חינוך רע' ועוד. את 'לחזור' הרבה פחות.

 5. ללי, תודה על הפוסט. קשה לי על אלמודובר, אני לא מתחברת לריתמוס שלו, ולדרך בה הוא בונה מתח ומפרק אותו, באמצעים רגשיים. הוא טוען שהוא שם את הנשיות במרכז, האם נשים רק מתפלשות ברגשות שלהן?

  דברת על האיכויות האסתטיות. כאן אני מסכימה עם הדברים. ובכל זאת, "הכל אודות אמא", גורם לך להזכר בטלנובלות האהובות עליך (ואכן, יש כמה טלנובלות מצוינות. נראה שיותר מכל זה האזכור התאטרלי בו נעשה שמוש "גאוני" ברמה התימטית-אסתטית).

  • אילה, מאין הבאת את הקביעה שאני אוהבת טלנובלות? לא זכור לי שצפיתי ביותר מטעימה באיזו-מהן. כוונתי היתה ספציפית למחזה "חשמלית ושמה תשוקה" של טנסי וויליאמס שמצוטט ב"הכל אודות אמא". זו ראיה פשטנית לראות את היסוד המלודרמטי ביצירתו מהפן שאת הארת. הוא הרי פרודי לכל מה שנודף ממנו ריח מלודרמה.

 6. סליחה על הרשעות, אבל היינו ממש צריכים את הפוסט הזה בשביל להכיר בגדולתו של אלמודובר

 7. סליחה על טוב הלב

  אבל אלמודובר הוא אפילו לא העצם של הכלב.אנו צריכם להכיר בגדולתה של ללי ציפי מיכאלי ודוד גורביץ'

  • נראה לי שמישהו הכריז מלחמת חורמה על כל מי שלא קוראים לו ברנר או אחד ממנכסיו

 8. מדהים כמה ערך מוסף יש להרצאות מקדימות עבור קהל הצופים / קוראים. פרטי המידע משלימים את הפאזל והופכים את היצירה ממעשה בלגאניסטי ולעיתים חסר משמעות לתמונה עשירה, רוויה והגיונית.

  לא מזמן עברתי חוויה דומה בהצגה 'כל החיים לפניו' (תיאטרון הבימה, ליא קניג ואושרי כהן) על פי ספר של אמיל אז'אר (שם עט של רומאן גארי 'עפיפונים'). להצגה קדמה הרצאה על חייו של גארי מאת עמנואל רוזן. אחרי הרצאה כזו, כל דבר בהצגה מקבל משמעות מיוחדת.

  מציע להכניס את זה כנוהל לפני כל הקרנת סרט… 🙂

 9. ציטוט: "ממה שהתרשמתי מכל הם האזכורים…"
  ממה שהתרשמתי מכל?!
  זאת עברית?
  את משוררת?

  חרפה.

 10. איריס קובליו

  לליטה
  מתאים לך אלמודובר
  🙂

 11. יעל ישראל

  הבמאי ההליוודי שממנו אלמודובר הכי הושפע הוא דאגלס סירק, ענק קולנוע, שמומלץ לכולם לראות את סרטיו משנות החמישים, ובמרכזם, "חיקוי לחיים". כמעט כל סרטי אלמדוןבר הם הומאז' למלודרמה של סירק הגאון.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לללי ציפי מיכאלי