בננות - בלוגים / / בנזיר בוטו 1953-2007
טיפ טיפה
 • אליענה אלמוג

  עובדת סוציאלית קלינית, מנחת קבוצות, מטפלת, מתרגמת, כותבת, מלמדת. שרה קצת אופרה, קוראת שירה, מתרגשת מספרי ילדים, רוצה לראות את השקיעה כל ערב, מגדלת כלב ושני חתולים. תל אביבית שגדלה בעיר הזו וקשורה אליה בעבותות של סנטימנטים. אוהבת את רחוב בן יהודה בסתיו, את חוף הים בחורף, את כל הרחובות הקטנים באביב. בכלל מאד אוהבת. אני שרה כשאני נוהגת, מזמזמת כשאני מבשלת, מהמהמת במקלחת ומדברת מתוך שינה.

בנזיר בוטו 1953-2007

.

בנזיר בוטו נרצחה בגלל היותה אישה. נכון, לא רק בגלל זה, הלא גם אביה הוצא להורג ושני אחיה נרצחו אף הם. ועדיין בנזיר בוטו נרצחה בגלל היותה אישה. וגם בגלל היותה איום לדיקטטורה, איום לקיצוניות ולפונדמנטליזם.

בנזיר בוטו הייתה האישה היחידה שעמדה בראש מדינה מוסלמית.  כשכיהנה כראש ממשלה לפני כמה שנים פעלה רבות למען מיליוני עניים מהשכבות החלשות, שיפרה את תנאי העבודה המחפירים ששררו במדינה, נלחמה בעוני והנהיגה ביטוח בריאות. אבל כל אלה לא עניינו את המתנגדים שלה, אף אחד ממתנגדיה לא יכול היה לראות שבנזיר בוטו עושה רק טוב למען העם הפקיסטני, הם ראו רק את היותה אישה ואת היותה סכנה לאינטרסים שלהם.

בנזיר בוטו מצטרפת לרשימה ארוכה ומכובדת של מנהיגים שנרצחו על רקע פוליטי: סאאדת, רבין, גנדי, לינקולן, מרטין לותר קינג ועוד רבים. רשימה עצובה שנותנת תמונת עגומה של המין האנושי והדרכים בהן הוא פועל.  אבל בנזיר בוטו הייתה אישה ולפחות עבורי עובדה זו מהווה ערך מוסף לרצח שלה והופכת אותו, בתחושה האישית שלי לטראגי ונורא הרבה יותר כיוון שהאמירה הגלומה בו היא שזה מה שצפוי לאישה שתנסה להרים את הראש, להתקדם, להנהיג, ליצור מציאות אלטרנטיבית.

אני לא יודעת בדיוק מה אני מנסה להגיד, אבל אני מרגישה שאנחנו- נשים- צריכות לומר משהו, לא להישאר שותקות נוכח הרצח הזה, אבל אני לא יודעת מה או איך, כך שאם למישהי יצירתית ממני יש רעיונות אני אשמח לשמוע אותם.

 

5 תגובות

 1. אני חושבת שגם לו היתה גבר היו גוזרים את דינה למוות.
  אין בי טיפת רעיון יצירתי למול הרצח הזה. למרות שהיה צפוי כל כך. ואולי דווקא בגלל זה.

 2. אליענה, אני רוצה לומר משהו ולא מצליחה. כל מה שעולה בי, שוב ושוב, זה המשפט חסר הטעם הלוואי שזה לא היה קורה
  אולי בעוד כמה ימים אפשר יהיה ללכת למקום הזה בלי לרצות לברוח מרוב כאב

  • אליענה
   תודה מקווה שלא שכחת את קנדי
   זו אותה בכייה גדולה שפורצת מבפנים , איזה כאב וצער העולם.
   אני רואה את זה קצת אחרת . עכשיו יש גם אישה בשרשרת קטילת המאורות הגדולים.
   העליתי פוסט עם תמונה שלה שקצת שיניתי . כששמעתי רק רציתי להאחז בתמונתה. וזאת עשיתי. מקווה שמותר עם השינויים . אולי.

  • אין לי מלים, וטוב שהיו לך בשבילי

 3. אין מה להגיד, ברור שהיא נרצחה בראש וראשונה כי היא אישה. כי היא מסמלת לפונדמנטליזם האיסלמי את כל מה שהם שונאים, ובראש זה: נשים.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאליענה אלמוג