בננות - בלוגים / / תזכורת מאלברט אינשטיין: לשאלה של פריקת הנשק – הכל או לא כלום
חני שטרנברג
  • חני שטרנברג

    ילידת חיפה. כותבת שירה ופרוזה ואמנית רב תחומית. בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושליים. נשואה ואם לשלושה. מתגוררת בזכרון יעקב. ספרים:   שירי מעבר – שירה – ספריית פועלים, 1999 עונות – פרוזה – ספריית פועלים, 2000 עכשיו הזמן לומר אמת - שירה - הוצאת גוונים, 2009 תערוכות:   תערוכות יחיד –   במקום ספר – תיאטרון הידית, פרדס חנה, 2007 סיפורים במגירה – גלרייה לאמנות קיבוץ גן שמואל, 2008 שירת הבית - מוזיאון העלייה הראשונה, זכרון יעקב, 2009 בדרך להוצאת הספרים - קרון הספרים, טבעון, 2010 מחסן פואם - וידאו ארט בכנס השוק השני בעין השופט, 2011  קבוצתיות –   סדק סדק תרדוף – גלרייה לאמנות קיבוץ גן שמואל, 2005 ארץ חמדה – בית האמנים, בית שאגאל, חיפה, 2005 אמאל''ה – יום האישה הבינלאומי, עמותת אמני נתניה, 2006 כסאות – גלריה לאמנות קיבוץ גן שמואל, 2007 יד ביד – פסטיבל החג של החגים, חיפה, 2007   מופעים:   שירים נעים שירים – מופע מחול - פסטיבל עכו, 1983 מתחת לחול – מופע מחול - - פסטיבל עכו, 1985 מופע שירים במסגרת התערוכה "במקום ספר" בתיאטרון הידית, 2007. מיצג באירוע הפתיחה של התערוכה "סיפורים במגירה" בגלרייה לאמנות בגן שמואל.2008 מפרסמת גם באתר "רשימות" – "יוצאת לאור" http://hanist.wordpress.com/  

תזכורת מאלברט אינשטיין: לשאלה של פריקת הנשק – הכל או לא כלום

 

"מימוש התכנית לפריקת הנשק נתקל עד היום בקשיים בשל העובדה שהעולם בכללו אינו מברר לעצמו את כל הקושי המופלג שבבעייה זו. רוב השאיפות בעולם מתמלאות קמעה קמעה. תינתן הדעת על חילוף המונרכיה ההחלטית בדמוקרטיה. אולם כאן לפנינו מטרה, שאין להתקרב אליה דרגה דרגה בפסיעות קטנות.

כל זמן שלא תיעקר מן העולם אפשרות המלחמה, לא יחדלו האומות משאיפתן להכשיר את עצמן הכשרה צבאית מושלמת ככל האפשר, כדי להגיע לניצחון במלחמה הקרובה. ולפיכך ייראו כהכרח את חינוך הנוער ברוח מסורת המלחמות וטיפוח הגאווה הלאומית צרת הלב עם רוממות וקילוסין לגבורת המלחמה, כל עוד אפשרי הדבר, שבזמן מן הזמנים יצריכו סכסוכי דמים  את המדינה לרוח גבורה שכזאת מצד אזרחיה. לפיכך החימוש משמעו לא חיוב השלום והכנתו, אלא חיוב המלחמה והכנתה. לפיכך לא בצעדים קטנים יפורק הנשק, אלא הוא יפורק בבת אחת או שלא יפורק כלל.

תמורה עמוקה כזאת בחיי העמים לא תבוא אלא אם כן יקדם לה מאמץ מוסרי כביר כוח, דחייה מדעת של מסורות עמוקות שורשים. מי שאינו מוכן להסכים, שבמקרי סכסוכים יהייה מזל ארצו תלוי בלי תנאים בפסקיה של בוררות לאומית, ולקבע את הדבר הזה בלי מיעוטין כלשהם בכתב אמנה מדיני – אין לו רצון אמת לגדר בפני המלחמה. כאן הפיתרון: הכל או לא כלום.

אין להכחיש שהשאיפה לפשרות שאינן מספיקות היא שהכשילה עד עכשיו את המאמצים לביטוח השלום.

אין להפריד  בין השאלות של פריקת הנשק וביטוח השלום. ביטוח זה אינו ניתן אלא ע"י התחייבות הלאומים כולם להוציא לפועל את הפסקים הבינלאומיים.

אנו עומדים איפה על פרשת דרכים. בידינו נתונה הבחירה, אם למצוא את דרך השלום או להוסיף וללכת בדרך המשפילה את תרבותנו, בדרך האלימות הגסה. מן הצד האחד רומזים החירות ליחיד והביטחון לכלל, מן הצד השני מאיימים העבדות ליחיד והכיליון לתרבותינו. לפי מעשינו יהי מזלנו."

 

 

מתוך "דמות עולמי"  מאת אלברט אינשטיין. תרגום מגרמנית: ד"ר ש. אטינגר (בשינויים קלים שלי) הוצאת א.י. שטיבל, תל אביב, תרצ"ה   

 

 

 

 

 

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לחני שטרנברג