בננות - בלוגים / / שיבוטים
ללי ציפי מיכאלי
 • ללי ציפי מיכאלי

  ללי ציפי מיכאלי משוררת-על. בפועל אשת הקוסמוס הגדול.  נולדתי בגיאורגיה. עליתי לארץ כילדה. בוגרת המחלקה לספרות משווה (עולם) באוניברסיטת בר-אילן. שיריי התפרסמו בבמות שונות, תורגמו לשפות אירופה וגם לערבית, בנגלית, הינדית, סינית, יפנית, רוסית אוקראינית גיאורגית ועוד. בני היחיד הוא שלומי. בשנים שבין 2007-2005 שהיתי בדנמרק וערכתי טקסטים בנושא זכויות האדם. מתגוררת בתל אביב ופעילה בחייה הפואטיים.  תומכת פעילה בזכויות האדם.                                               

שיבוטים

 

 

שיבוטים

1. הַדָּם מְשַׁנֶּה אֶת צִבְעֵי חַיַּי

2. הָאוֹרוֹת כָּבִים עָלַי בָּאֵפֶר

3. שִׁבּוּטִים בְּכָל מָקוֹם

4. לִטְלָאִים אֵין שׁוּם סֵמֶל

5. זְמַן לֹא שִׁקּוּל מַתְמִיד

6. לְכָל הַפִּינוֹת אָבָק מָעֳדָף

7. לְסַרְדִּין רֵיחַ שֶׁל דַיָּג

8. לַפּוֹשֵעַ יֵשׁ מֵנִיעַ 

9. הַמִּנְזָרִים נָסִים מִנֵּס

10. הַשִּׁירָה כְּבָר לֹא עוֹמֶדֶת

11. דַּחְלִילֵי הַזְּמַן מְיֻסָּרִים

12. הַאֲמִירָה זְקוּקָה לְנֵבֶל

13. עִם גִּיטָרָה חַשְמַלִּית

 

 

19 תגובות

 1. קשה להבין את הטכסט לאור הכותרת ויחד עם זאת הצורה החדשה זורקת אותי להתמודדות חדשה בזמן שונה .

  • אסף, זה עימות של מציאות חדשה שמבקשת ניתוח מצב עדכני ופריצה לעבר צורות ביטוי חדשות.
   שיבוטים? – זה ה-DNA שלי…אני מניחה שיהיו עוד.

 2. ללי
  לא ברור לגמרי השיר, הסבירי עוד.(אם את רוצה)
  להתראות טובה

 3. אני מצטערת אבל זו לא שירה, ובאמת כדאי אולי שתתחילי לקרוא קצת שירה כי ניכר שיש לך מה לומר ושיש לך קול ייחודי אבל זה פשוט איכשהו לא מצליח להביא לכתיבה של שירה טובה.
  אולי תפסיקי לנסות להיות כל כך מיוחדת. הכוח של המבנים המיוחדים שאת מנסה כל פעם הוא די מוגבל. הלא שירה היא מילים והיא יופי והיא רגש. נסי לזכור את זה.
  וסליחה אם פגעתי.

  • אני לא מסכים איתך, אנה. למרות שאני מבין את נקודת המוצא של הטיעון שלך. אם נכונה הגדרתך ש"שירה היא מילים והיא יופי והיא רגש", הרי שבשיר "שיבוטים" יש מילים, היופי הוא בעיני המתבונן, והרגש הוא בלב המרגיש.

   השירה של ללי שונה. זה נכון. ולא תמיד קל להתחבר אליה. גם לי לפעמים קשה להתחבר אליה. אבל מה זה "שיבוטים"? cloning, באנגלית. כלומר: להכפיל משהו. ליצור יש מיש, הזהים זה לזה. העתקים זהים או דומים. השיבוטים מצטלצלים כ"שרבוטים", (גם שבוט ושרבוט הוא העתק דומה, אך לא זהה) ויש כאן עשרה שרבוטים, שהם סוג של שיבוטים.

   למשל: "הדם משנה את צבעי חיי". השרבוט הזה יוצר זהות בין דם לחיים. נכון. אין חיים בלי דם. כשאוזל הדם, אוזלים החיים. "הדם משנה את צבעי חיי" אומר הרבה דברים (על ילדות וזקנה) במשפט קצר.

   או למשל: "האורות כבים עליי באפר". אפר הוא "עפר הסגריה". הוא גם שדה. אבל יש כאן גם אסוציאציה לאפור. אורות כבים, אורות אפורים. יש אסוציאציה לעפר ולאפר הסיגריה. הכל כבה. זה מעניין.

   "לטלאים אין שום סמל". טלאים כרבים של טלה? או טלאים כריבוי לטלאי? הטלאי הוא סמל. אחד מסמלי הסמלים של העת החדשה. בעיקר לעם היהודי (טלאי צהוב), וגם להומוסקסואלים (טלאי ורוד). לטלה באמת אין סמל. אבל לטלאים? יש ויש. הנה, גם כאן יש אמירה מורכבת.

   "זמן לא שיקול מתמיד". הזמן מתמיד. יש כאן הכפלה/שיבוט. זמן והתמדה. אבל כשיקול? כשיקול הזמן לא תמיד קובע.

   "לסרדין ריח של דייג". עוד שיבוט מעניין. הניצוד והצייד, שריחו של זה דבק בזה. שיבוטו של הסרדין בדייג. יופי של שרבוט משובט.

   "לפושע יש מניע" – קלוש מדי. קלישאתי. אפשר לוותר על זה. זה כבר נאמר. יפה יותר "המנזרים נַסים מנס". מנוסה, נס ומנזר חוברים יחדיו. המנזר אמון על אמונה בניסים. אבל כאן יש הכפלה והיפוכה.

   "השירה כבר לא עומדת". אמירה מעניינת בהקשר לשיר-שיבוט הזה.

   "האמירה זקוקה לנבל
   עם גיטרה חשמלית".

   נכון. יש כאן ביקורת על השירה. אבל האמירה הזו יפה כנבל דוד. אנו זקוקים לכח המחשמל של הגיטרה, לחשמל. אזנינו כבדו משמוע אמירות יפות ופשוטות. אבל הנבל והגיטרה הן שיבוט. והשרבוט ביקורתי ויפה.

   לטעמי, יש כאן מילים, יש כאן יופי ויש כאן רגש.

   אני מגדיר שירה באופן אחר לגמרי, אבל השירה עומדת גם עומדת.

   בהצלחה, ללי.

  • אנצ"קה, אני לא מנסה להיות מיוחדת, אלא מנסה למצוא לעצמי אפיק ביטוי שיתאים לאמירה שלי. אני לא יכולה להשתמש במבנים קיימים, בהם את משתמשת, כי האמירות שלי לא מרגישות נוח בתוך המבנים האלה אז אני מנסה למצוא לי מבנים חדשים. זה האני מאמין השירי שלי.
   ועוד דבר, מילים-יופי-רגש הם פקטורים הכרחיים בשירה, מסכימה איתך, אך לא מספיקים בעידן שלנו ליצירת שירה שתתאים להיום היום היום!

   • שחר-מריו היקר, איזו השקעה מחמיאה…תודה שאהבת את השיבוטים שלי שבצדק גם קראת להם גם שרבוטים. כל שורה השתרבטה בנפרד אך גם ברצף.
    אשמח לדעת מהי הגדרתך לשירה. ללי

   • שחר-מריו היקר, איזו השקעה מחמיאה…תודה שאהבת את השיבוטים שלי שבצדק גם קראת להם גם שרבוטים. כל שורה השתרבטה בנפרד אך גם ברצף.
    אשמח לדעת מהי הגדרתך לשירה. ללי

 4. מוטי גלדמן

  ללי, שיטת השיר נראית לי רעננה ומצוינת.

 5. מצחיקה אותי הטענה של אחת המגיבות ש"זו לא שירה".
  שיר עם צורה מרעננת ומיוחדת.

  • עולם מפורק. מתאים לי

   • מירי, שבור שבור, בהחלט, אך עם עוצמת אחדות, שאם אתה צופה בו מלמעלה תצליח לפענח. בהצלחה בתערוכה.

    • עוצמת אחדות ממבט על, וואללה גם מתאים לי שכן בעולם מפורק צריך קצת להתאמץ אבל לא לוותר על הקשר בין השיבוטים , אולי הנגינה החשמלית בסוף או השיר שכתבה המשוררת בהתחלה?
     חומר מצויין למחשבה
     והמשפטים והארגון והשיר . יופי.

  • SAM, המילה רענן/מרענן חוזרת בתגובות ביחס לשיר הזה, ועלתה בי התחושה שהגשתי לכם שייק מרענן עם קוביית קרח אחת לפינוק השיניים, כפתרון לחום הישראלי הכבד. תודה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לללי ציפי מיכאלי