בננות - בלוגים / / נשים חזקות.
אביה בן דוד
 • אביה בן דוד

  אביה בן דוד, כותבת. פרסמה את ספר השירה ''אהבה, שטנה וסמים קלים'', את הנובלה ''עט, עפרון ורעל'' ואת ספר השירה ''לפתח חטאת רובץ'' (בהוצאת ''סיטרא אחרא). עובדת כעורכת 'את', מעריב

נשים חזקות.

נשים חזקות.

אני לא חושבת שנשים חזקות מגדירות את עצמן ככאלו. רוב אלו שמעלות נקודה זו בשיחה רצונן לומר שהן שייכות לקשת השמאל האסטטית אך נשואות לקצין גבוהה או מנכל חברת מחשבים. כלומר שהן עסוקות בלהרעיש אל מול רעות חולות אותן הן " לא מוכנות לקבל " בעוד הן מוכנות לקבל את התפנוקים היוצאים-באים מלהיות אישה של מישהו שעסוק בהשחתה וביזה. אינני מדברת על עקרונות, לצורך השיח יכולתי להיות ימנית מוחלטת ולשלוף את קלף הגועל הקל מאלו. אם לצטט את תיאופראסטוס (בתרגום חנה כהנא) "ההתחזות אם נרצה לתארה בתמצית תוכל להחשב כהעמדת פנים של נחיתות בדיבור ומעשה …" הזעם הקל (טובה היקרה – לפרוק מחזי הוא הדרך בה אני מתעמלת, מלבד לשיח כנה יש חשיבות בעיני. אני לא מנסה לעורר סערות או למפות אותן אלא לזרוע בהן כוונה) לא הכתב לאחר קריאת פוסט אלא מפגשים שונים עם נשים כאלו השבוע. בנימה כועסת פחות הייתי רוצה להגיב לעינת ויצמן דיאמונד. בתור שוכבת ידועה עם ערבים (ערבי) אני לא תומכת (אם כי משועשעת) משימוש במין עם מיעוטים כסמל סטטוס למרות שאם נודה על האמת יש סמלי סטטוס גרועים בהרבה מאלו, כל השיח על מי מנצל את מי הוא התגשמות דיאלקטיקה המובילה למבוי סתום. השאלה מי מנצל את מי היא שימוש באותה שפה שמונהגת על ידי מי שניצול משמש את מטרותיו. אך גם אם לא נשתמש בשיח פמיניסטי מכל סוג, אם לא נחשוב על פוליטיקה כאשר אנו שוכבים על אנשים (האם זה אפשרי?) אזי פוליטיקה לא תהיה חלק מחיינו . אני בעד לקבור מילים,  לא בגלל שהם כליו של הכובש או האדון, אלא כי הן משרתות את רגשי הנחיתות המתדלקים את ההתחזות. שלא לדבר על כך שהן מביאות לדיונים בלתי נגמרים ועקרים מעט על למי יש רגשות נחיתות גדולים יותר.

אישה חזקה לדוגמא בעיני היא קוקסינל . קוקסינל  (שפרושו פרת משה רבנו בעברית אך ladybug באנגלית ) נולד ב1931 בצרפת בשם ז"ק צ"רלס דופרנוי.  היא הופיעה בשנות החמישים המוקדמות במועדוני ההומואים הלוהטים ועשתה ניתוח לשינוי מין במרוקו (כי רק שם היה אפשר) בסוף שנות החמישים. היא הופיעה בסרטים, שירים הוקדשו לה,היא הקליטה שירים, גברים נפלו לרגליה. בשנותיה האחרונות היא הקימה ארגון שעזר ותמך בטרנסג"נדרים. היא מתה ב 2006. היא הותירה אחריה ארגון הומני מצליח שלושה בעלים לשעבר וקריירה מפוארת . נשים חזקות עושות פוליטיקה ולא רק מדברות עליה .אני לא חושבת שאמה גולדמן היתה מתחתנת עם איש קבע . אני חושבת שקוקסינל היתה מתחתנת עם מי שמצא חן בעיניה ונהג בה בדרך שמצאה חן בעיניה. להיות חזק זה בעיקר לדעת מה אתה אוהב. הפוליטיקה הזו שווה בעיני. ולצטט את מאצ"י טאוורה רק כי אני יכולה גם, ולהזכיר שאין קשר בינה ובין תומר ליכטש

"רוצה לבלות

כל יום

בשיחות הבל כמו

 

בית המרחץ

היה סגור היום"

רציתי לסיים בכמה תגובות: יקיר בן משה, הביקורות שלך נפלאות, אך לא הסכמתי אם הקביעה שהמוסיקה היא אחות מסוכסכת.חגית גרוסמן, אני אוהבת אותך, יחזקאל רחמים – היה שווה לבחון עוד מזימות נדל"ן נוראות המשגשגות, אמור את המילה, נלך לפוצץ את בניין העירייה.  ולמירי, אין לי בעיה עם המילים "חלום" או "מקסים" אני נזהרת מסילוף כמו שאני נזהרת מציניות. לא הייתי ממתגת אף אחת מאיתנו, לא אקבור אותנו תחת בדים כבדים כאלו. ובאותה נימה, חשוב לזכור שדברי בין אם הם מתייחסים לטכסט , התנהגות, או פירוש אישי של התנהגות הם נקודתיים. מעטים האנשים שבאמת יש לי בעיה איתם.

אוהבת, אביה.    

 

9 תגובות

 1. אם יש לך מהל ומר אני מציעה שתכתבי תגובות לפוסטים. הפוליטיקה של האחווה האנושית הפשוטה, המנסה לפחות לךהעמיד פנים שהיא חפה מרגשי נחיתות.

 2. לא הסכמתי עם
  ולא
  לא הסכמתי אם.

  • נשים חזקות הן,בעיני, בדיוק כמו גברים חזקים – אלה שדעתם האינדיבידואלית המנומקת בעינה עומדת מול עדריות ו/או לחץ חברתי- ודעתם- מחשבותיהם – מובילות לעשייה / יצירה / הנהגה/ שאינה באה על מנת לרצות את הכלל או הפיליטלקלי קורקט או לקבלת אישורים. כלומר, שהמהות האנושית שבהם חזקה, ללא חלוקה מגדרית.

 3. חגית גרוסמן

  אביה

  גם אני אוהבת אותך
  ואת בעיני התגלמות האישה החזקה!

 4. אביה תודה
  שיהיה לך טוב כמו שאת רוצה .

 5. אביה,

  הלכתי היום לפואמה. היה סגור.
  גם לפני יומיים.

  את יכולה לכתוב שעות פתיחה?

  • אביה בן דוד

   מ – 12:00 עד 18:00

   למרות שלאחרונה, בגלל הסגירה, זה קצת משתנה. אז כדאי להתקשר קודם ל"פואמה"
   035257772

   אגב, היום בזכות כתבתו של המשורר אילן ברקוביץ בהארץ ספרים הלך לא רע..

 6. אביה,

  אני מאוד אוהבת את הכתיבה שלך וממש מכורה לבלוג שלך !

  אני חושבת שאת דוגמא לאישה מאוד חזקה!
  גם בכתיבה שאת לא פוחדת לרדת למקומות הנמוכים שאנשים נמנעים מלהגיע אליהם וגם בחיי היום יום בדרך ההתנהלות שלך.את אישה מאוד אמיצה שעושה רק מה שאת אוהבת ולא נכנעת ללחצים חברתיים.
  מאוד אוהבת את הראש שלך.

  שיהיה המון בהצלחה עם פואמה. מקווה שבסופו של דבר תחליטו לא לסגור.

  ותמשיכי לכתוב הרבה (גם פה וגם בכלל) . מאוד נהנית לקרוא אותך!

  סופשבוע נעים!

 7. להיות אישה חזקה זה כל מני דברים, זה גם להיות בורה, לעבור ניצול מיני על ידי בוס מסריח ולא להתפטר עשרים שנה, משום שיש כמה ילדים להאכיל בבית. ההגדרות לאישה חזקה הן רחבות מאוד ותלויות אישיות ובסיטואציה.

© כל הזכויות שמורות לאביה בן דוד