בננות - בלוגים / / דברים תל אביביים
משוטטת
 • מאיה וינברג

  נולדתי בעיר אחת וגדלתי בעיר אחרת. עשיתי שירות צבאי מלא, למדתי, סיימתי בתואר דוקטור, התחתנתי, ילדתי. בדרך קרו דברים נוספים. כעת אני כותבת, מדברת עם חיות, מתרגלת יוגה בשיטת איינגר ומשנה את דעתי לעיתים תכופות. תמיד אני משוטטת בעולם. שוטטות הוא מושג שפותח על ידי בודלר. ה-flâneur על פי בודלר הוא אדם שמהלך בעיר כדי לחוות אותה. כעת (2012-2013) אני משוטטת בפריז . בשם העיר היפה החלטתי לפתוח את הדלת, טקסטים ותמונות.

דברים תל אביביים

 

 

בתל אביב קל  מאד לצאת מן החניה, כיון שהנהג מאחוריך מיד עוצר, ולא מתוך אדיבות חלילה אלא כיון שרוצה בעצמו להיכנס אל החניה. שיטת החניה החמה שלעולם לא מתקררת.

לפעמים אני חוזרת בערב ממקום ורואה כמה פסים כחול לבן חופשיים, סתם כך. מתחשק לי לצרוח את זה בקול, "אנשים יש כאן חנייה". מתחשק לי להקים שם דוכן להשכרת החנייה. לפעמים מדגדג לי בגוף פשוט לשכב שם על הכביש. עד כדי כך.

תמיד כשאעשה סיבוב שני למצוא  בדל חניה שני רחובות הלאה (לא, לעולם לא אחנה בחניון עירוני ואפילו בחינם), כשאחזור תחכה ליד הבית חניה פנויה. אבל ממש מתחת לבית.

לכן אני פשוט משאירה את האוטו על מהבהבים (אוהבת את הביטוי הזה, על מהבהבים) במקום שאיני מפריעה באמת לאף אחד והולכת. מעלה קניות, מכינה כוס קפה, מציצה מדי פעם מהחלון, מתנקמת במערכת.

מעולם לא ראיתי עובדים חרוצים יותר, יום ולילה, הלוך וחזור, שבת וחול, מפקחי החניה העירונים. חולצה כחולה וכובע כחול. הכובע מוסיף למעמדו הרם של  התפקיד.

ואז נגררת למחשבות.. לו על כל עשרה פקחי חניה הייתי נתקלת בשוטר אמתי אחד, לו על כל עשרה פקחי חניה הייתי נתקלת במקום חניה, לו על כל עשרה פקחי חניה הייתי נתקלת בגבר יפה תואר או עם ריח נעים מאד

ורק חתולים יש עשרה על כל פקח חניה אחד

אבל לא יכול להיות שכל הדברים התל אביביים קשורים רק בחניה

בערבים של ימי שלישי, אני הולכת אל סדנת הכתיבה של פרוזה, שהתמזלתי בה בזכייה על כתיבת טקסט של פרוזה. כמה מאושרת אני ללכת לשם ברגל מבלי להזיז את האוטו.

ובכלל אני משתדלת ללכת ברגל. עוד לא התארגנתי על זוג אופניים (שלא לומר אופניים חשמליים) כמו תל אביבית אמתית (להלן אינני תל אביבית אמתית). ובהליכתי ברגל אני מגלה ציורי קיר על גדר של בטון  או עמוד של בניין ויותר מזה כתובות קיר ופעמים רבות אנשים אחרים עונים להן. זה סתמי ולפעמים מצחיק ולפעמים מעורר השראה.

וכשאני הולכת ברגל אני רואה אנשים רבים שמחטטים בפחים.

וגם דברים טובים ממש שנזרקים אל הרחוב, מסמני תרבות השפע, של העיר היקרה ביותר בארץ. כך מתקיימת פירמידה  אורבנית סודית שבבסיסה דברים ממש טובים  שנזרקים אל הרחוב ומעליה מלקטי הדברים הללו והמחטטים בפחים ובסיומה אנשים שהולכים ברגל כדי לא להזיז את האוטו ורואים את כל זה.

האוטובוסים המפייחים, כשעוצרים בתחנה, קוראים בקול גדול את מספר הקו ואת יעדו הסופי. לפעמים בלילה, כשהיתר משתתק, נשמע רק קולם ,מין דיבור אנושי רם, המצטרף לידי משפט וגונב לשווא את תשומת הלב. יש בדיבור המכני הזה מין עצבת אנושית בלתי מוסברת.

 

ופעם ראיתי גבר ואישה כל אחד מקליד דבר מה במסכו האישי הוא ,והם נתקלים זה בזה תוך כדי הליכה על מדרכה צרה מאד. זה יכול היה להיות דבר רומנטי, אפילו רק לכדי חיוך פעוט. אבל הוא הרים את מבטו ומבטו היה מזוגג והיא כלל לא הרימה את הראש. רק פלסה לה מקום  מעבר עם הכתף. וכך דבר מה לא קרה.

 

  

 

 

תגובה אחת

 1. שמעון מרמלשטיין

  כמו תמיד. הצילומים נהדרים. סיפורים ללא מילים.
  ניסיון לפיצוח הנרטיב התל אביבי… כן יש לי מכונית. לא … אני לא מזיז אותה. כי אז יתפסו לי את החנייה (שזה משהו מקביל לנשמה, אבל צבוע בכחול לבן)

  ולאות הזדהות. משהו שכתבתי בנדון לפני כחודש וחצי.

  אס. אמ. אס – לקראת שקיעה
  10/09/2013 01:22:25

  אני מצטט
  מתוך הסלולרי שלי. היום.

  "מנוי יקר. פקח בדק את רכבך …אבל מה זה משנה? חנית עם פנגו+"
  9 בספטמבר 16:38.

  בחיי שירה במיטבה. כאשר אחרי פגישה עם צוות שימור בעירית ת"א שהסתיימה בפשרה
  (כלומר אף צד לא גמר לגמרי) . כאשר אני רואה פקח מתייצב מול המיצובישי שלי, בעמידת גסטפו, ומתחיל להקליד … טטם. טטם. טטם … כמו קליידרמן … על העצבים … שלי.
  ואני צועק לו מה אתה רושם!!!???? יש לי פנגו (רק בשבוע שעבר חטפתי – קנס – מאה ש"ח באוסישקין ימח שמו. לא של הציוני. אלא של הפקח ההוא שהשאיר לי פתקית אהבה על השמשה . וכל זאת בגלל שהתעכבתי באיזה בית בנוגע לסיומת של שיר שאני כותב) והוא עונה לי. רק בדקתי.
  ובמקביל. ברקע המכחיל. שומע איך אס. אמ. אס. מצייץ לי מהמכנס. פותח וקורא את מה שכתוב למעלה.

  ובהתחשב בכך, שהכול ארע כהשמש החלה להנמיך והדבר קרה בין רחוב אלחריזי לשמואל הנגיד (ברחוב מ. בן עזרא) השתכנעתי שזאת היא השירה העברית העכשווית. הקריאטיבית. החוצפנית. המתגרה אפילו מעצמה.

  מי היה מאמין.
  הפקח בשדה השיפון.
  המשורר בקוטב העיצבון.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות למאיה וינברג