בננות - בלוגים / / עוד לא אבדה תקוותנו!
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

עוד לא אבדה תקוותנו!

 

לפני כשבועיים, אחרי שפרסמתי בפוסט את תגובת הקורא האוהב של "יומנה של אישה מודרנית", שהגיעה דרך אתרי, האמת הרגשתי קצת פתטית. והנה הבוקר נחתה עוד תגובה ושוב של גבר (!). ואני תוהה שמא עדיין לא הכול אבוד לגורל הספר הזה. שמא באמת עולם הקוראים האמיתי נוהג בדרכו האמיתית – לאט לאט – ולא בשיטת הזבנג וגמרנו עליכם (הסופר והספר).

 
הבעיה הכי חמורה היא דרכן של ההוצאה והחנויות להתמודד עם קצבם הנכון של ספרים: כדי לקרוא את "יומנה של אישה מודרנית" (כמשל ודוגמה) צריכים או לשאול אותו בספרייה עירונית או להזמינו כפריט אמנות נבחר באחת מחנויות הספרים.

לבי לבי…

והנה אשתפכם בשמחתי-עיצבוני לבוקר זה. ותודה לאל על האינטואיציה שמימושה היה בחזקתי בלבד – להקים לעצמי אתר באינטרנט…. שהתעורר עתה באיחור קל למען המטרה המקודשת. מקווה שאכן לעולם לא באמת מאוחר לאמנות אמת.

והנה שורות הטריגר לכל שביטאתי עד כאן.

שלום, סיימתי לקרוא את "יומנה של אשה מודרנית". פתחתי קראתי התפעמתי. הצלחת לדברר אותי דווקא על ידי הדמות הנשית. הטלטלות הרגשיות, הצורך בחום מגונן, הקריעה בין הילדים לצרכים האישיים.


תודה, רני.

 

 

9 תגובות

 1. איזה יופי… מה אפשר עוד לבקש?…
  כן ירבו…

  • היום התבשרתי כי חוק הספרים החדשים שאמור להיכנס לתוקפו החל מפברואר 2014 יעשה חסד דווקא עם… הספרים "העתיקים"! איך? חנויות הספרים אוהבות הממון יידרשו למכור את כל הספרים החדשים במחיר מלא, ולא נמוך כזכור. ואז מה יקרה? נחשו? החוק יפעל נגד החדשים… (מתנצלת). כי הקונה לא יזדרז לכלות קרוב למאה שקלים עבור מי שאינו גרוסמן ושות'. ואז ותיקי ישוב הספרים (בני שנה ומעלה) שהחוק לא חל על מחירם יימכרו במבצע! וכדי להרוויח יסכימו בעלי החנויות לקבלם חזרה. מה שנקרא אם לא בדלת הקדמית אז דרך החלון. חלון ההזדמנויות הבלתי צפוי לכולנו, ובלבד שלא נזדרז לכתוב ספר חדש רחמנא לצלן.

 2. זאת הרגשה טובה, לקבל תגובה כזאת מקורא שלא מכיר אותך. זה נטו הוא והספר. כן ירבו.

  • זו הרגשה מופתעת קודם כול. מישהו – ועוד גבר – שמזדהה עם עולמה של נוגה וטורח לחפש את האתר שלי וכותב. ו… מסתבר שהגבר דתי! גם המגיב הקודם היה דתי שחזר עתה בשאלה. בכל המוזר הוא, נעמה, שעיקר קהל היעד שלי הוא נשים בעוד שספרי הזעקה הנשיים שלי "עובדת אלילים" (שירה) ו"יומנה של אישה מודרנית" זכו לשבחי הגברים. נשים לא מיהרו לבטא הזדהות פומבית. תופעה סוציולוגית?

 3. ספרך ראוי לכך ענתי.איזה יופי!!!

  עפרה

  • תודה עופרה, ולך שהיית מראשונות רוכשות/קוראות ספר זה שכה יקר לנשמתי ולחיי, אני מקדישה את פסוקה של נוגה גיבורתי, שרני גיבור הפוסט זכר במיוחד:
   "אהבה בין גבר לאישה היא כמו אמונה. אי אפשר להסביר או להצדיק את קיומה," הסביר לי פעם גבר חובש כיפה שעבד כמפקח אזורי מטעם משרד החינוך. אכן, כך אהבתי את דוב – באמונה שאינה צריכה להוכחה.

   שנה טובה שלא תצטרך להוכחה!

 4. איזה יופי ענת יקרה שתהיינה רק בשורות טובות .שנה טובה לך

  • הבטחת אי פעם לקרוא:) אז הנה השנה הבאה אפשרית למימוש ההבטחה, וגם אם לא אז השנה תהיה טובה מקודמותיה לקראת הבאות בעקבותיה. אמרתי לכל מי שביקש לדעת: עבורי – כך החלטתי – זו תהיה השנה הראשונה הנפלאה בחיי ושום דבר או אדם לא ימנעו זאת.

 5. אומי לייסנר

  כמה מקסים, ענת, הדברים הקטנים האלה מחזיקים אותנו אני חושבת. שתהיה לך שנה טובה ומבורכת, אומי.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט