בננות - בלוגים / / גלגוליה של מצגת – ובזכות החברות
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

גלגוליה של מצגת – ובזכות החברות

 

 

למי מאיתנו אין משפטי מפתח שקיבל מהוריו כמעט עם בואו לעולם ושאיתם היה עליו לנווט את דרכו בין דלתות העולם האנושי?!

אחד המפתחות שאני קיבלתי מאבי עליו השלום, אמנון, מגולם בכותרת הברזל "חברים יש רק בדן ובאגד".

 לא נפתח כאן פוסט בעניין מהם דן ואגד ומהי חברות בשני הארגונים – ובעיקר מה מגולם בפתגם המזהיר הזה (מזהיר, תרתי משמע). כיום אבי הוא עליו השלום, ועד כמה שידוע לי מושג החברות בדן ובאגד כמעט פשט את הרגל. רוב הנהגים שכירי יום, אולי יומיים במקרה הטוב.

אבל הלילה עשיתי אצבע משולשת (בצחוק) לאבא שלי שאי שם למעלה. למה? כי חוויתי חוויית חברות טהורה! ועוד אחת שעיקרה כנהוג בימינו אלה – כמעט וירטואלית לחלוטין.

וזהו תמצית הסיפור: כשיצא לאור ב-2010 ספרי "עירומה על גב סוס במונגוליה" פניתי לשרית שץ, הידועה לרובנו ממצגותיה הפואטיות שרצו בעיקר במיילים (משום כובדן), וביקשתי שתכין מצגת לשירי שתכלול את קולי הקורא וגם שתהפוך ולו חלק ממנה לסרטון יוטיוב.
 במשך שנתיים וחצי הסרטון היה קיים, ואז במקרה לגמרי גיליתי ש… אין! היכן שפעם היה סרטון שירי ענת מופיעה שקופית: לצערנו, מטעמי זכויות יוצרים הסרטון נמחק. בברור מול שרית התגלה לי שכל סרטוני היוטיוב שהכינה ליוצרים רבים נמחקו. בצר לי מאוד על הסרטון שכה אהבתי, ובצר לשרית שאינה יודעת איך להשיב את האבדה לחלל הווירטואלי, פניתי לחברי מהפייסבוק עמיחי עוזרי. חושי קלטו שיש בו שלוש תכונות אנוש שהן שילוש מקודש – נדיבות לב, טונות של כישרון בענייני גראפיקה ממוחשבת וסקרנות לפצח אתגרים.

 מצדי נתבקשתי, זמנית, להתגבר על הקושי המולד שלי להעסיק אדם ללא תגמול מיידי.

 והנה הלילה עמיחי הגאון – בעיני, לא פחות – הצליח להפוך את המצגת הכבדה של מבחר שירי "עירומה על גב סוס במונגוליה" שהיתה אמורה להתקיים אך ורק בשולחן העבודה של מחשבי האישי ל… סרטון! אז תודה לבורא עולם, תודה לחבר הטוב עמיחי, ותודה לאבא אמנון על שמהשמים דאג (כך בעיני לפחות) לאפשר לי לגלות עד כמה לפעמים הורים טועים ומטעים – בעיקר כשהם פסימיים!
 ומי ייתן ויזדמן לי ביום מן הימים הלא רחוקים להעניק לעמיחי עוזרי מכישרוני כעורכת ספרים ולעשות את מיטבי למען כישרונו אולי הראשון במעלה – להצחיק להצחיק להצחיק בכתיבתו הסאטירית השנונה לעילא (פלוס איורים מצחיקים לא פחות, גם הם מעשה ידיו). 

ועתה לנס-פלא שאירע הלילה: לחצו על הלינק המצ"ב, פתחו רמקולים ותיהנו!

http://www.anat-levit.com/

 

 

18 תגובות

 1. וואו ענת נעתקה נשימתי
  מצגת חלומית ונחלמת
  וקולך בה והשירים היפים קבר המלח במיוחד והדיור המוגן
  מקסים מקסים
  שמחה שזכית לקעקע את הקלישאה על החברות אני מעולם לא האמנתי בה

  • תודה. גם לתחושתי שרית שץ הגדילה עשות במצגת הזאת. ולא קל לי להתעקש על תיקון עניינים, אלא כשזה בנפשי… וכאן בפירוש גם נעשה תיקון וגם שדרוג כבונוס. כי הסרטון שנמחק מהיוטיוב היה מקטע מהצגת ופחות מרשים.

 2. עוד אתמול ראיתי את המצגת ואת האתר המרהיבים שלך. ועמיחי המוכשר מאד (וזה יגיד כל מי שמכיר אותו) מצחיק גם בחיים כמו באינטרנט.
  את זכית פעמיים. בפעם הראשונה משרית שץ (שגם אני זכיתי מנדבת ידה כאן ושם) ובפעם הזאת מעמיחי.
  שניהם עשויים להחזיר לך את האמון בבני אדם.

  • אם אני כבר כאן, בפגישה חיה… זכית להכיר את עמיחי באופן מלא חי ואמיתי? אני עד כה הכרתי רק את כתיבתו המבריקה ואת… קולו הטלפוני.

   • אגב, האתר הוקם על ידי שני בחורים סופר נחמדים שאף הם עשו רבות למעני ולמען אמוני במין האנושית. אילן וישראל שהם בעלי חברת אל-ביז…

    • מתנצלת על טעויות ההקלדה… אני אחרי מרתון עריכתי בן שבוע, ועכשיו רצה לצפות עם בתי בסרט "מולייר על אופניים". אחרת הייתי מתקנת ומוחקת את בושתי:)

 3. רות בלומרט

  מצגת נפלאה ענת. עמד לך "עזר כנגדה" נפלא.
  נהניתי והתרשמתי מן הכל -הקול.
  אגב אבי נהג לומר "אחרי הצחוק בא הבכי" וזה עצבן אותי עד שהתברר כי צדק [לגבי]
  רות

  • תודה, רות על כל מילה ואכן היתה לך הברקת אמת "עזר כנגדה"… אני אכן יודעת שכאשר נשוב לגן עדן משהו חייב להשתנות שם … הכי מעניין, אבא שלי גרסתו היתה כל צחוק נגמר בבכי – וגם הוא צדק. המוזר, שכאילו רבים מאיתנו גדלו באותה משפחה ממש! נדמה לי שהדור הצעיר לא תהיה לו מורשת של משפטי מפתח. אגב, במסגרת מסעות חיפושי תחליף אב מצאתי איש טוב לבב בשם דוד פדהצור, עורך משא של דבר, שאהב לצטט באוזני את אלתרמן – יגון ואושר עומדים בתור זה יעבור זה יעבור. וגם הוא צדק, ואפילו בצורה פיוטית יותר ורכה…

 4. רבקה ירון

  נהניתי – נהנית. איזו חגיגה!

  תו-דה!
  בעיקר על ציוּן שמוֹ של החבר הטוב:
  – לא כל כך נפוץ במקומותינו :)).

  • מי שמכיר אותי יודע שמתן קרדיט ופרגון הוא בראש מעייני! ואגב, הפוסט בחלקו הגדול נכתב למען מתן קרדיט פומבי לעמיחי. הוא הגיבור! כי המצגת בעצם ישנה וכבר ניתן לה פרסום וכנ"ל האתר שלי. אבל עמיחי באמת ראוי לכל שבח וגם מן הראוי שכלום ידעו על קיומו כמושיע…

   • רות בלומרט

    מעניין שהזכרת את העורך המצויין דוד פדהצור שפירסם סיפורים ושירים שלי כמו גם ביקורות עלי ב"דבר". המוסף הספרותי שלו חסר.רות

    • במקרה וגם לא במקרה הזכרתי אותו… בזכותו הכרתי אותך לראשונה כשהיית עורכת כתב העת "במה". אדם בהחלט חריג בנוף האנושי קודם כול. אני חבה לו תודה קודם כול על זאת

 5. ריקי דסקל

  מקסים ענת ! גם המצגת גם הסיפור סביבה

 6. אביטל קשת

  אביך נטע בך סוג של אמונה, גם כשהיא כוזבת היא עדיין אמונה.

  טוב שאת משתחררת ממנה.
  יש עוד אמונות שמנהלות אותנו: אנשים הם רעים, זה לא בשבילי, אני לא טוב ב…

  עשרות ומאות אמונות כוזבות. מצער.
  אבל הטוב הוא שאפשר לפחות מהמיעוט להשתחרר.
  חוץ מה: אין עוד מלבדו.

  • אני מודה לך על תגובתך. כיוון שתוכן הדברים מעסיק אותי מאוד שנים ארוכות, אייחד לכך פוסט שלם בקרוב מאוד ואקדיש אותו לך! וכן, אין עוד מלבדו!

 7. נורית פרי

  איזה יופי, ענת!

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט