בננות - בלוגים / / גרילה תרבות: נגד קיפוח פועלי אקרשטיין
עֵט לָעֵת
 • גיורא לשם

  יליד תל-אביב, 1940. נשוי ואב לשתי בנות. למדתי בילדותי מוזיקה קלסית. אני בוגר ביה"ס החקלאי-התיכון בנחלת יהודה. התחלתי לפרסם שירה במוספים ובכתבי-עת לספרות ב-1959. למדתי באוניברסיטה מדעי הטבע והתמחיתי בפיתוח תוכנה בתחומי הרפואה. בשנות ה-90 עסקתי בעריכה בתחום העתונות היומית.ב-1997 נמניתי עם מיסדי הוצאת קשב לשירה ועורכיה. עיקר עיסוקי כיום הוא בתחומי הספרות השונים, לרבות תרגום מאנגלית ולעתים מגרמנית.  רשימת פרסומים (מקור, שירה): הוא ולא מלאך. עקד. 1966 צבעי יסוד. אל"ף. 1985 הסוסים האחרונים בתל-אביב. כרמל. 1892 שולי האש. הוצאת "קשב" לשירה. 1999 הנה ימים באים. הוצאת "קשב" לשירה. 2007 תמונה קבוצתית עם עיר, הוצאת "קשב" לשירה, 2010 מסה מסיבוב כפר סבא לאזרחות העולם. זמורה-ביתן/אגודת הסופרים העברים. 1991 ציירי הנמרים. הוצאת "קשב" לשירה, 2008 תרגום שירה ויליאם בלייק.  נישואי העדן והשאול. עקד. 1968 שאול כרמל. מצלע חלום. הוצאת הקיבוץ המאוחד ואגודת הסופרים העברים. 1990. (מרומנית, ביחד עם המשורר) ריבה רובין. דיאלוג – מבחר שירים 1990-1970. ספרי עתון 77, 1992 ברברה גולדברג. הדבר הנורא הקרוי אהבה. כרמל. 1993. (ביחד עם משה דור) דניאל ויסבורט. אֶרֶצְכֶּלֶב. כרמל. 1994. (ביחד עם משה דור) ויליאם בלייק. נישואי העדן והשאול. הוצאת "קשב" לשירה. 1998. (תרגום חדש) ד.ה. לורנס. ורד כל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2001 אדריין ריץ'.  דם הוא רעל קדוש. הוצאת "קשב" לשירה. 2002 אליזבת בישופּ. מעל האבנים מעל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2005 ריבה רובין. גבישי רוח. הוצאת "קשב" לשירה. 2010 סיפורת  (--). החלילן ושדון ההר – סיפורי עם איריים. גוונים. 1996 א"א פו, רבינדרת טאגור. חטאים (מבחר סיפורים). גוונים. 1997 אנדרו סאנדרס. חנינא, בני. גוונים. 1998 ניק קייב. ותרא האתון את המלאך. גוונים. 1999 קרסמן טיילור. מען לא ידוע (נובלה במכתבים). נתיב 2002 דז'ונה בארנס. חֹרשלילה. כרמל. 2004  (--). כלובי הנשמה. גוונים. 2004 (מבחר מהחלילן ושדון ההר) אנדרו סאנדרס. אישי, בר כוכבא – רומן היסטורי. גפן הוצאה לאור. 2005 קולם טויבין. האמן. בבל. 2006 קולם טויבין. אמהות ובנים. בבל. 2009 מסה יוסף ברודסקי. מנוסה מביזנטיון. ספרית פועלים. 1992 סבינה ציטרון. כתב אשמה. גפן הוצאה לאור. 2007 עריכת אנתולוגיות: רבקול. התאחדות אגודות הסופרים בישראל. 1989. (עריכה ותרגום) The Stones remember – אנתולוגיה של השירה העברית החדשה. הוצאת THE WORD WORKS. (ביחד עם ברברה גולברג ומשה דור), 1992.    פרסים ספרותיים פרס ברנשטיין לביקורת ספרות. שנים: 1982, 1984, 1986 פרס מרים טלפיר לשירה. 1985 קרן ראש הממשלה. שנים: 1985, 2003 נוצת הזהב, פרס אקו"ם לשירה. שנים: 1990, 1997 עיטור רשות הספריות הציבוריות בארה"ב בעבור אנתולוגיה זרה. 1992. מבחר פרסומים בתחום תוכנת מחשבים

גרילה תרבות: נגד קיפוח פועלי אקרשטיין

 

 

התבקשתי על-ידי מארגני "גרילה תרבות" להציב את ההזמנה לאירוע המחאה כלפי תנאי העבודה במפעל אקרשטיין בירוחם ונעתרתי לכך מחמת חשיבות העניין.

אירוע תשיעי לקבוצת גרילה תרבות
אקרשטיין תעשיות בע”מ מציגה:

איסור על התארגנות עובדים במפעל

המועסקים באקרשטיין ירוחם עובדים לעיתים 12  שעות עבודה ביום בתנאים פיזיים קשים תמורת משכורת מינימלית ללא ביטחון תעסוקתי – הרעת תנאים וביטול הטבות שניתנו בעבר בעיות בטיחות במפעל ויחס משפיל לעובדים שנפגעו. העובדים הוחתמו על חוזים אישיים שבהם סעיף בלתי חוקי האוסר עליהם להתאגד.

סעיף זה שולב בחוזים אחרי ניסיון קודם של העובדים להקים ועד. התשובה על כך היתה מכתבי פיטורים למנהיגי העובדים ופיזור שרירותי של הוועד.

העובדים נחושים בדעתם להקים ועד עובדים במפעל. רוב עובדי המפעל מאוגדים ב“כוח לעובדים” אך ההנהלה מסרבת להכיר בוועד. העובדים פנו להנהלה במטרה להיפגש ולנהל משא-ומתן קיבוצי. ההנהלה דחתה את הבקשה והחלה לנקוט בצעדים אגרסיביים לשבירת ההתארגנות: אזהרות שהקמת הוועד תעודד את סגירת המפעל והעברתו לרומניה ושלל אמצעי הפחדה.

הצטרפו אלינו – שוברים את חומת השתיקה בירוחם!

מטרת המאבק: הכרה בוועד שנבחר באופן דמוקרטי והפסקת כל ההתנכלויות לעובדים!

משא-ומתן לשיפור תנאי העבודה ועיגונם בהסכם קיבוצי!

בשל המרחק, מאבקם של עובדי אקרשטיין ירוחם, הניצול שלהם וההתנהגות המחפירה של המעסיקים כמעט שאינם מסוקרים בתקשורת

העובדים נלחמים על הזכות להתאגד ואנשי 'גרילה תרבות', משוררים מכל הארץ, נותנים להם גב:

עובדים הם לא מרצפות משתלבות!

האירוע מתקיים ביוזמת גרילה תרבות, אירגון-על של יוצרים וכתבי עת שונים שמטרתו להוציא את השירה

 ממגדל השן הצונן אל השטח הבוער ולהשתמש ביצירה בישראל כדי לסייע במאבקים חברתיים.

הפגנת השירה של גרילה תרבות נעשית בשיתוף עם ארגון כוח לעובדים, וכתבי העת לשירה מעין, כביש 40 (מצפה רמון) ודקה (באר שבע).

בין היתר גרילה תרבות יזמה בשנתיים האחרונות הפגנות שירה בסולידריות עם עובדות ועובדי קופי טו גו, פולגת קרית גת, מכון ויצמן והאוניברסיטה הפתוחה במאבקם לאירגון ועד עובדים, באירגון הפגנת שירה מתחת למגדלי אקירוב בעת "חומת מגן", לאות סולידריות עם תושבי הדרום ותושבי עזה, ובאירגון הפגנת שירה מול "משטרת ההגירה" נגד מדיניות הגירושים של מהגרי עבודה וילדיהם, נגד החוק הביומטרי מול משרדי הממשלה ובעד חיים משותפים לצד הפלסטינים, ללא חומות אפרטהייד באבו דיס.

למידע נוסף על מאבק אקרשטיין:
עובדי אקרשטיין בירוחם הכריזו על סכסוך עבודה
 אקרשטיין בירוחם – כאן שביתה!
עובדי אקרשטיין ירוחם הפגינו נגד פיטורי עובד

 

משוררות/ים שיופיעו  במופע:


ערן הדס 
רוני הירש 
מתי שמואלוף 
רועי צ'יקי ארד 
יהושע סימון 
נטלי לוין 
אורנה רב הון 
בועז יניב 
מעין שטרנפלד


ציירת: קרן כץ

 

                           (כולם מוזמנים להצטרף)

 

האירוע בפייסבוק

האירוע בטוויטר

  

להצטרפות:

culturegrill@gmail.com

 

האירוע יתקיים ביום חמישי הקרוב ב-16:15 מול מפעל אקרשטיין ירוחם. נצא ב-15:15 באוטובוס משוררים שיעמוד סמוך לחדר האוכל במדרשת שדה בוקר שבה מתקיים פסטיבל שירה במדבר. ניתן להגיע למקום בדרך עצמאית מתל אביב בקו 370 שיוצא ב-13:30 מהתחנה המרכזית החדשה ברציף 626

ואז קו 58 לירוחם שיוצא ב-15:15.

 

 

 

 

 

52 תגובות

 1. ישר כח, משוררים נפלאים!

 2. חסרה לי יהודית שחר היקרה

 3. גיורא מה קרה הפסקת להשמיץ? התחלת להבין? לאן הלך הילד הרע?

  • מה לעשות, ובעל הבלוג הזה מסרב להתנהג לפי הסטריאוטיפים שמנסים להדביק לו!

   • נותן פרסום למשוררים שאינך מעריך? איפה היושרה?

    • אינני מעריך את רוני הירש? אינני מעריך את בועז יניב? אינני מעריך את מעיין שטרנפלד? כתבתי אי-פעם משהו נגד שירתו של מתי שמואלוף? האם קרן כץ לא איירה את כריכת ספר המסות שלי "ציירי הנמרים"?
     למה לכתוב שטויות כאשר אין יודעים את העובדות?

     • תוספת:
      אינני מעריך את רועי (צ'יקי) ארד?
      אני יכול להתווכח אתו על אופייה של שירה אולם הוויכוח עצמו מעיד על הערכה.
      לגבי שאר המשתתפים ברשימת המוחים הרי שאינני מכיר את יצירתם ועל כן אני נמנע מלהגיב, וההימנעות אין פירושה חיוב או שלילה אלא הודאה באי-ידיעה.

     • טוב לקרוא את ההצהרות שלך.

 4. כל הכבוד על האירוע, אבל מדוע לא תובעים את בעלי המפעל בגין עבירה על חוקי העבודה?

  • לתבוע את בעלי אקרשטיין יכולים רק העובדים או הארגונים היציגים.
   לאזרחים שאינם נוגעים בדבר אין זכות חוקית לתבוע במקרה כזה.
   הפעולה ההפגנתית היא היחידה האפשרית למי שאינו נוגע בדבר ישירות.

 5. רות בלומרט

  יישר כוח למפגינים ותומכיהם, במאבק נגד הניצול הבלתי פוסק.

  • גיורא לשם כוונתך הברורה היא לחבל במאבקם של הפועלים ולהציגו כחמדנות של פועלים מזרחיים שרוצים לעשוק את אדונם לבן העור.
   אתה הרי גזען מוצהר וקפיטליסט חזירי אז מה לחבורה המעורבת הזו ? רק משוררים מזרחים צריכים להשתתף בהפגנה…כי שני עמים אויבים אנו.

   • מוני,
    למה אתה צריך להשתטות בפומבי?
    אם אני קפיטליסט חזירי, מה אתה עושה כל הזמן בצרפת הקפיטליסטית רודפת המוסלמים?
    שמא אתה סוכן סמוי של המשטרה הצרפתית החשאית וכל ססמאותיך הן העמדות פנים של סוכן כפול?
    ועוד הודעה קטנה: מכיוון שאיחרת להגיב לא הצלחת לחבל באירוע!

 6. כבר כמה חודשים אנו עדים להצגה מעוררת הרחמים של פזמונאי מזדקן ושמו גיורע לשם שבחר עצמו להיות מסורר המהפכה האשכנזית עם אמירות פטתיות כוזרואשכנזיות .
  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם

  כי שני עמים אויבים אנו.

  • ממש פתטי לחשוב עד כמה אתה נעשה צעיר מיום ליום…
   כנראה שאתה כל-כך צעיר עד כי אינך מסוגל להפיק אפילו דעה חדשה אחת!
   ומצד שני, יתכן שאתה צעיר סנילי?

   • פזמונאי מזדקן בחסות מערך פריבילגיות גזעני ומתנשא החש שהשטיח נישמט מתחת לרגליו וערוותו מוצגת בראש חוצות וממשיך ללהג את תודעתו הגנטית הכוזרואשכנזית עד להפיכתו לשק החבטות של כל פרענק מתעורר ומתחדש.
    מה קרה גיורע בקדמה חבטו בך מכל צד עד שאתה פוחד להביא לשם את הגיגך החדשניים כל כך מה הם יעשו שם בלעדיך מי ימלא את מקומך כשק חבטות בלוי מזוקן ודעות בלויות מיושן…בחורבן הציונות ננוחם

    • ערק עם קרח בתמר וכוס מים גדולה

     דרך ארץ קדמה לטוקבק. זה לא יפה ולא מנומס לדבר כפי שאתה מדבר. גיורא לא שונא מזרחיים ולראיה אשתו פרסיה. ראיה נוספת חברו הטוב והיקר לאורך שנים היה משה בן-שאול צאצא ישיר לאבות מרוקנים. ראיה שלישית אני. גיורא אדם מקסים נעים הליכות יקר וטוב לב ממשיך דרכם של גדולי הטובים והמנומסים כמו פסח מילין ועמוס לויתן מי יתן ועם יתהדר באנשים כדוגמתם לטוהר יופי ושאר רוח . כיצד אפשר לדבר בחוצפה כפי שאתה מדבר. אתה חוצפן ולא מנומס. מזלך שגיורא איש מנומס והגון. גיורא אני מחבק ומנשק אותך בלחי כמו בן לאבא . אני מאוד אוהב אותך…

     • גיורא לשם החביב ואשתו הפרסיה שאיתה הוא מנפנף על כל גבעה רמה כמו שגבלס התהדר באשתו היהודיה
      הוא גזען לטנטי המפיץ שקרים גזעניים וכמו אנטישמי מצוי יש לו במלתחה שני חברים פרענקים וכעת גייס את ירדנה אלון 'מה יפית' לשלש עבורו מליצת יושר בשם הנקמנות וטוהר הלשון והלצון כשמטרתו העיקרית הפצת שיקרי הגזענות הכוזרואשכנזית לשם שימורה והנצחתה של מערכת פריבילגיות גזענית המבוססת על שוד אדמות המולדת הפלסטינית וניחשול העם הספרדומזרחי לחיי עוני וניוון מיליון ילדי עוני עליהם המשוררים הדקדנטיים של אצולת הרוח השטירמרית אין מילה לומר עליהם…כי שני עמים אויבים אנו.

     • ממוני למוני למוניות

      למה? למה שני עמים אויבים אנו? על דרך המשל דומה המאבק שלך למאבק בין המוניות לאוטובסים ומי שסובל זה רוכבי האופנים. מוניות למוני נוסע בתחנה… מוניות למוני…מוניות למוני…

     • גרונם יקום פורקן

      מעייף, נדוש, פאתטי וחולני, אינפנטילי עם סימפטומים של שסעת פרנואידית: ממליץ על טיפול בנזע חשמלי

     • מוני למוניות

      מיני למוניות שומע עבור…מוני למוניות שומע… היכן הנוסע…מוני למוניות

     • ומתחיל למלמל שטויות מילוליות ממילון השטירמר המונח על בירכיו…בחורבן הציונות ננוחם אינשאללה .

     • מצבו בכי רע הגזענות הכוזרואשכנזית איכלה לו את האונה הסמאלית ומתחילה לחדור גם לימנית .
      הוריו ניצולי שואה ולא יתכן שהצלב האדום יתעלם מגורלוזה המינימום שהעולם יכול לעשות למען גזען מזדקן מדושן עונג כמו בשביל דאמניוק.

      בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

     • למוני יקים.
      הנח להורי, הם לא היו ניצולי שואה, ומנוחתם עדן.
      ובאשר ליתר, אתה מתחיל להתנהג כמו פרעוש, ועליה להיזהר.
      פרעוש אפשר למחוץ באצבע אחת!
      מעתה ואילך כנראה שאתן לך זכות לתגובה אחת בלבד, והשאר יימחק כדי שלא תנפח את הבלוג בהבלים.

     • הצנזורע נישקו האחרון של הגזען המתחפש לדמוקרט .

     • למוני,
      כתבתי שאמחק את התגובה הבאה שלך בפוסט הזה, וקיימתי את הבטחתי.
      ניתן לך די מקום להגיב והמשכת לנצל אותו לרעה.
      מעתה ואילך תהיה לך בכל פוסט אפשרות להגיב פעם אחת, ואחת בלבד.
      אם תנצל לרעה את הרשות הזאת, אבקש ממנהלי הבלוגייה לאסור עליך את הכניסה באופן מוחלט.
      אנא, אל תנסה למתוח את מידת עקביותי או את סבלנותי!

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לגיורא לשם