בננות - בלוגים / / הון+שלטון=הספרות לביזיון
עֵט לָעֵת
 • גיורא לשם

  יליד תל-אביב, 1940. נשוי ואב לשתי בנות. למדתי בילדותי מוזיקה קלסית. אני בוגר ביה"ס החקלאי-התיכון בנחלת יהודה. התחלתי לפרסם שירה במוספים ובכתבי-עת לספרות ב-1959. למדתי באוניברסיטה מדעי הטבע והתמחיתי בפיתוח תוכנה בתחומי הרפואה. בשנות ה-90 עסקתי בעריכה בתחום העתונות היומית.ב-1997 נמניתי עם מיסדי הוצאת קשב לשירה ועורכיה. עיקר עיסוקי כיום הוא בתחומי הספרות השונים, לרבות תרגום מאנגלית ולעתים מגרמנית.  רשימת פרסומים (מקור, שירה): הוא ולא מלאך. עקד. 1966 צבעי יסוד. אל"ף. 1985 הסוסים האחרונים בתל-אביב. כרמל. 1892 שולי האש. הוצאת "קשב" לשירה. 1999 הנה ימים באים. הוצאת "קשב" לשירה. 2007 תמונה קבוצתית עם עיר, הוצאת "קשב" לשירה, 2010 מסה מסיבוב כפר סבא לאזרחות העולם. זמורה-ביתן/אגודת הסופרים העברים. 1991 ציירי הנמרים. הוצאת "קשב" לשירה, 2008 תרגום שירה ויליאם בלייק.  נישואי העדן והשאול. עקד. 1968 שאול כרמל. מצלע חלום. הוצאת הקיבוץ המאוחד ואגודת הסופרים העברים. 1990. (מרומנית, ביחד עם המשורר) ריבה רובין. דיאלוג – מבחר שירים 1990-1970. ספרי עתון 77, 1992 ברברה גולדברג. הדבר הנורא הקרוי אהבה. כרמל. 1993. (ביחד עם משה דור) דניאל ויסבורט. אֶרֶצְכֶּלֶב. כרמל. 1994. (ביחד עם משה דור) ויליאם בלייק. נישואי העדן והשאול. הוצאת "קשב" לשירה. 1998. (תרגום חדש) ד.ה. לורנס. ורד כל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2001 אדריין ריץ'.  דם הוא רעל קדוש. הוצאת "קשב" לשירה. 2002 אליזבת בישופּ. מעל האבנים מעל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2005 ריבה רובין. גבישי רוח. הוצאת "קשב" לשירה. 2010 סיפורת  (--). החלילן ושדון ההר – סיפורי עם איריים. גוונים. 1996 א"א פו, רבינדרת טאגור. חטאים (מבחר סיפורים). גוונים. 1997 אנדרו סאנדרס. חנינא, בני. גוונים. 1998 ניק קייב. ותרא האתון את המלאך. גוונים. 1999 קרסמן טיילור. מען לא ידוע (נובלה במכתבים). נתיב 2002 דז'ונה בארנס. חֹרשלילה. כרמל. 2004  (--). כלובי הנשמה. גוונים. 2004 (מבחר מהחלילן ושדון ההר) אנדרו סאנדרס. אישי, בר כוכבא – רומן היסטורי. גפן הוצאה לאור. 2005 קולם טויבין. האמן. בבל. 2006 קולם טויבין. אמהות ובנים. בבל. 2009 מסה יוסף ברודסקי. מנוסה מביזנטיון. ספרית פועלים. 1992 סבינה ציטרון. כתב אשמה. גפן הוצאה לאור. 2007 עריכת אנתולוגיות: רבקול. התאחדות אגודות הסופרים בישראל. 1989. (עריכה ותרגום) The Stones remember – אנתולוגיה של השירה העברית החדשה. הוצאת THE WORD WORKS. (ביחד עם ברברה גולברג ומשה דור), 1992.    פרסים ספרותיים פרס ברנשטיין לביקורת ספרות. שנים: 1982, 1984, 1986 פרס מרים טלפיר לשירה. 1985 קרן ראש הממשלה. שנים: 1985, 2003 נוצת הזהב, פרס אקו"ם לשירה. שנים: 1990, 1997 עיטור רשות הספריות הציבוריות בארה"ב בעבור אנתולוגיה זרה. 1992. מבחר פרסומים בתחום תוכנת מחשבים

הון+שלטון=הספרות לביזיון

 

קיראו היטב את ההזמנה. הכנסת מזמינה אותי (אותנו, יוצרי הספרות!) לאירוע הצעה לספר בכנסת, שבו יקראו שרים וח"כים קטעי ספרות ושירה במעמד יו"ר הכנסת.

אני מתקשה לתאר לעצמי את חוצפתו של משרד התרבות והספורט ששלח את המכתב הזה.

אתם קולטים את האבסורד?

שאני וחברי יוצרי הספרות נטריח את עצמנו לירושלים ולכנסת (כפי הנראה, על חשבוננו) כדי לשמוע שר או ח"כ קורא דבר ספרות? המכתב אפילו לא מפרט איזו יצירות ייקראו ושל מי! המכתב גם אינו מפרט מי מן השרים או הח"כים יקרא.

האם תהיה לנו זכות לקריאת ביניים? תהיה לנו זכות הצבעה?

במשך כל השנה, במשך שנים כה רבות, אנחנו עפר לרגלי שרים וח"כים. שום חוק לא נחקק לטובת הספרות זה עשרות בשנים. המענקים המעטים שעוד ניתנים והמפעלים הבודדים ששוחרים את טובתה של הספרות והסופרים הם פרי יוזמתן של ממשלות שראשיהן ושריהן כבר מזמן שוכני עפר.

למחליפיהם, כדוגמת גדעון סער, רעיונות דגולים כביקור סלבריטאים בכיתות. זה, לדעת השר, ישפר את החינוך באופן מופלא. מה, מדובר בשעורי איפור?

האירוע ה"חגיגי" מזכיר לי מנהג קדום מן התקופה הפיאודלית. פעם בשנה היה בעל האחוזה מזמין את הואסאלים כדי שיאזינו לדברי השפר שלו ואולי יזכו לנדבת פרוטה. לצד האציל היו יושבות אשתו ופילגשו. 
בהזמנה הזאת אינני שומע אפילו את צלצול הפרוטה, רק את קריצת הכזב של בעל האחוזה, שבעיניו הסופרים אינם אפילו פילגש.

אין זה ראוי שנבוא לאירוע כזה כקהל. עצה אחת לי: יוצרי ספרות, הישארו בבתיכם! אל תתפתו לזחול אל גוב הגמדים שהלבישו את עצמם במדי שרים וח"כים.

הערה:

לכל מי שיש עניין בהחרמת האירוע מוזמן בזה להעתיק את הפוסט, להציבו בבלוג משל עצמו או לשגרו בדוא"ל לחברים.

 

 

 

26 תגובות

 1. קיבלתי היום את המכתב בדואר, וזרקתי אותו לפח.
  שיתבשמו חברי הכנסת עם הספרים, ויקראו כאוות נפשם.
  מי בכלל צריך להידחף למקום כזה או לסבול מבדיקות בטחוניות?

 2. שינקטו לפחות בשיטת הרוטאציה ח"כ-משורר-ח"כ-משורר 🙂

 3. ענבל כהנסקי

  יש ח"כים ושרים שהם גם אנשי ספר ורחבי אופקים ויכול להיות תענוג לשמוע ותם קוראים. רק למה דווקא נבחרו היוצרים לשמוע את נבחרי הציבור?? מדוע לא יתענג וירחיב דעתו הציבור הרחב, במהלך שבוע הספר, למשל, ברחבי הארץ, למשל?? יטריחו עצמם נבחרי הציבור אל הציבור וירחיבו את דעתו!!
  וכמובן "יתמלגו" את היוצרים עצמם.. אלו שיתמזל מזלם.
  זהו.

 4. גם אני השלכתי מיד את המכתב הנ"ל לפח – גועל נפש!

 5. אני מאוד היית רוצה להקשיב לליברמן, קורא לפני את המסות שכתב, או ח"כ חוטיני, את שירתה הרומנטית.

  לא מבין מה עובר עלכם, עוכרי ישראל, שכחתם מה זה נבחר ציבור וכמה הם טורחים עבורנו.

  להפך, צריך להרחיב את הפורום לנשות הה"כים, יש מי, שלא ירצה להקשיב לשרה נתניהו.

 6. רונית בר-לביא

  וואללה צודק.

 7. מיכל גינדין

  זו הזדמנות נדירה לוודא שהם לא אנאלפבתים.

 8. חני ליבנה

  גם אני קבלתי הזמנה כזו, צחקתי קצת, והתעצבתי, עכשיו הבנתי גם למה

 9. באסה
  רק אני לא קיבלתי ?
  עוד פעם שכחו אותי ?

  • מוני יקים אנטיציוני

   ימי משיח באו או שלא הובטח לכם מראש האתנן על הפקוילים העבשים שלכם בשבח
   הציונות האשכנזית אותה אתם משרתים זה
   דורות על דורות .

   כי שני עמים אויבים אנו !

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לגיורא לשם