בננות - בלוגים / / בימת אורח: ירדנה אלון על אתר "קדמה"
עֵט לָעֵת
 • גיורא לשם

  יליד תל-אביב, 1940. נשוי ואב לשתי בנות. למדתי בילדותי מוזיקה קלסית. אני בוגר ביה"ס החקלאי-התיכון בנחלת יהודה. התחלתי לפרסם שירה במוספים ובכתבי-עת לספרות ב-1959. למדתי באוניברסיטה מדעי הטבע והתמחיתי בפיתוח תוכנה בתחומי הרפואה. בשנות ה-90 עסקתי בעריכה בתחום העתונות היומית.ב-1997 נמניתי עם מיסדי הוצאת קשב לשירה ועורכיה. עיקר עיסוקי כיום הוא בתחומי הספרות השונים, לרבות תרגום מאנגלית ולעתים מגרמנית.  רשימת פרסומים (מקור, שירה): הוא ולא מלאך. עקד. 1966 צבעי יסוד. אל"ף. 1985 הסוסים האחרונים בתל-אביב. כרמל. 1892 שולי האש. הוצאת "קשב" לשירה. 1999 הנה ימים באים. הוצאת "קשב" לשירה. 2007 תמונה קבוצתית עם עיר, הוצאת "קשב" לשירה, 2010 מסה מסיבוב כפר סבא לאזרחות העולם. זמורה-ביתן/אגודת הסופרים העברים. 1991 ציירי הנמרים. הוצאת "קשב" לשירה, 2008 תרגום שירה ויליאם בלייק.  נישואי העדן והשאול. עקד. 1968 שאול כרמל. מצלע חלום. הוצאת הקיבוץ המאוחד ואגודת הסופרים העברים. 1990. (מרומנית, ביחד עם המשורר) ריבה רובין. דיאלוג – מבחר שירים 1990-1970. ספרי עתון 77, 1992 ברברה גולדברג. הדבר הנורא הקרוי אהבה. כרמל. 1993. (ביחד עם משה דור) דניאל ויסבורט. אֶרֶצְכֶּלֶב. כרמל. 1994. (ביחד עם משה דור) ויליאם בלייק. נישואי העדן והשאול. הוצאת "קשב" לשירה. 1998. (תרגום חדש) ד.ה. לורנס. ורד כל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2001 אדריין ריץ'.  דם הוא רעל קדוש. הוצאת "קשב" לשירה. 2002 אליזבת בישופּ. מעל האבנים מעל העולם. הוצאת "קשב" לשירה. 2005 ריבה רובין. גבישי רוח. הוצאת "קשב" לשירה. 2010 סיפורת  (--). החלילן ושדון ההר – סיפורי עם איריים. גוונים. 1996 א"א פו, רבינדרת טאגור. חטאים (מבחר סיפורים). גוונים. 1997 אנדרו סאנדרס. חנינא, בני. גוונים. 1998 ניק קייב. ותרא האתון את המלאך. גוונים. 1999 קרסמן טיילור. מען לא ידוע (נובלה במכתבים). נתיב 2002 דז'ונה בארנס. חֹרשלילה. כרמל. 2004  (--). כלובי הנשמה. גוונים. 2004 (מבחר מהחלילן ושדון ההר) אנדרו סאנדרס. אישי, בר כוכבא – רומן היסטורי. גפן הוצאה לאור. 2005 קולם טויבין. האמן. בבל. 2006 קולם טויבין. אמהות ובנים. בבל. 2009 מסה יוסף ברודסקי. מנוסה מביזנטיון. ספרית פועלים. 1992 סבינה ציטרון. כתב אשמה. גפן הוצאה לאור. 2007 עריכת אנתולוגיות: רבקול. התאחדות אגודות הסופרים בישראל. 1989. (עריכה ותרגום) The Stones remember – אנתולוגיה של השירה העברית החדשה. הוצאת THE WORD WORKS. (ביחד עם ברברה גולברג ומשה דור), 1992.    פרסים ספרותיים פרס ברנשטיין לביקורת ספרות. שנים: 1982, 1984, 1986 פרס מרים טלפיר לשירה. 1985 קרן ראש הממשלה. שנים: 1985, 2003 נוצת הזהב, פרס אקו"ם לשירה. שנים: 1990, 1997 עיטור רשות הספריות הציבוריות בארה"ב בעבור אנתולוגיה זרה. 1992. מבחר פרסומים בתחום תוכנת מחשבים

בימת אורח: ירדנה אלון על אתר "קדמה"

 

                                                 על שיח והשחתתו

בזמן האחרון אנחנו עדים להטחת האשמות קשה של גורמים שונים כלפי אתר קדמה. עורכת האתר, איריס חפץ, ומגיבים מואשמים בו בגזענות. הגדיל לעשות מגיב בשם אורי זקהם שערך מעין ניסוי. הוא שלח שירים אחדים לפרסום באתר ובאמצעות התגובות ניסה להוכיח את יחסם הגזעני של עורכת קדמה והמגיבים הקבועים כלפי מי שמוצאו אשכנזי. לפני אורי זקהם והניסוי שלו הגיבה בפוסט אחר אשה בשם תמר, שניסתה להתדיין עם המגיבים, שעמם נמנה גם גיורא לשם. הם לא היו היחידים. קדמו להם מגיבים נוספים שטוענים כי עורכת קדמה ואחרים ממלאים את האתר בשנאה ובארס, והאתר לוקה בגזענות כלפי מי שמוצאו אשכנזי.

אני מבקשת לציין כאן, באתר בננות, כי קדמה אינו אתר אינטראקטיבי שבו המגיבים עולים באופן ישיר. תגובתם נשלחת בתחילה אל העורכת. היא קוראה את התגובות ומחליטה איזו תגובה תעלה ואיזו תגובה תידחה, על פי אמות-מידה שקבעה לעצמה ולאתר שבעריכתה.

העורכת טוענת לעתים קרובות שאחת ממטרותיו של האתר היא חשיפת גזענות ושיח גזעני הן כלפי מזרחים והן כלפי מיעוטים אחרים בחברה הישראלית. עם תגובותיה לכותבי תגובות היתה תשובתה לאורי זקהם ב-8 בדצמבר: "למה שלא תשלח מאמר גזעני לזוית כהה שבאחריותי ותראה אם הוא יפורסם? וגם אם אפרסם אותו: אולי אני מפרסמת כדי לדון בגזענות הזו ולחשוף אותה? האם כל פרסום מעיד על גזענות העורך?"

חשיפת גזענות על כל הבטיה ורבדיה היא אכן מטרה נעלה. על כך אין עוררין. אך האם מה שעומד מאחורי המטרה הנעלה הזאת אכן ממומש בקדמה, ובאילו אמצעים? שמא מאחורי המטרה הנעלה הזאת מניעים אחרים ושונים? אולי הכל העמדת פנים של עורכת ומגיבים וכל מה  שמסתתר מאחורי המטרה הנכבדה הוא הצורך להרגיש נעלה ומוסרי יותר מאחרים והרצון להעליב ולהשפיל בני-אדם בפרהסיה, להלבין את פניהם ברבים ובה בעת להתכסות באיצטלה של "חושפי גזענות"?

ליקטתי תגובות מספר, הן של העורכת והן של כמה מגיבים קבועים בקדמה כדי להמחיש כי על פי תגובות העורכת והמגיבים הקבועים כי מאחורי המטרה מסתתרים, לעניות דעתי, מניעים לא ממש תמימים.

בינואר 2009 נערך בפורום המזרחי דיון כלשהו בין מי שמתקרא קימבאל לבין מגיבי קדמה הקבועים, והרי לכם תשובת העורכת "חושפת הגזענות" לאחד מטיעוניו של קימבאל: "עמוס, אתה לא זוכר את הדיון על כך שלטיפשות אין גבול? קימבאל הוא הדוגמא לזה." בהמשך כתבה: "הבעיה שלך, קימבאל, היא אותה בעיה שיש לאביו של הטייס המתאבד: הנפש שלך, כמו שלו, היא בהשעיה כל כך הרבה זמן שכבר שכחת איך משתמשים בה. זו המשמעות של פיצול. ולכן אתה עובד רק במישור הלוגי. אבל הדברים החשובים בחיים הם לא לוגיים: אהבה, כאב, חמלה, לידה, גידול ילדים. לכל זה לא צריך שׂכל והוא לפעמים מפריע מדי אפילו. צריך רגש. ואתה נכה ─ אין לך את זה וכל המלים לא יכסו על זה כל התוקפנות כלפי הכותבים כאן רק מדגישים את זה. ואת הנכות הזו, אתה ודומיך מנסים לגלגל על כולנו: אבל זה גבול הכוח שלכם. אנחנו מסרבים להיות ערלי לב ואטומים. אנחנו מסרבים להיכנס לפלפולים משפטיים על הכשרת רציחתן של חמש אחיות שנעשית בשמנו. אנחנו לא רוצים נפש מפוצלת עם כל המחיר שכרוך בזה. אין לך אלא לעמוד לצפות בזה באיבר מדולדל."

אני שואלת את עצמי מה בין התגובה דלעיל של עורכת קדמה ל"חשיפת גזענות"? לעניות דעתי, התגובה הזאת אין בה שום טיעון שמנסה לחשוף ו/או לדון בגזענות. התגובה נועדה להלבין פנים בפרהסיה, את פניו של המגיב, אין בינה לבין חשיפת גזענות או מאבק למיגור גזענות דבר וחצי דבר. את זה כתבה עורכת קדמה האמורה להיות מעין שומר סף מפני השתלחויות שחרגו מפרופורציה.

אז אם עורכת קדמה מרשה לעצמה להשתלח ככה במגיב וזוהי רוח הדברים שהיא משרה על האתר לא ייפלא שתגובות משתלחות מצד מגיבים קבועים באתר עשויות מאותם חומרים.

בשבועות האחרונים שוב התעורר דיון לוהט בקדמה, ובו הגיב גיורא לשם וטען טיעונים שלא עלו בקנה אחד עם דעתם של עורכת קדמה והמגיבים הקבועים באתר. זה קורה, ואף טבעי, לא כולנו רואים עין בעין ולא כולנו מפרשים את המציאות באותו אופן. מה השיבה העורכת לטענותיו של גיורא לשם וכיצד ציירה אותו? "עזוב, זיו [אחד המגיבים הקבועים ─ י"א] באמת שעם פשיסטים לא צריך לנהל דיון. יש אנשים שאסור לדבר איתם," ועוד: "גיורא לשם הוא פשיסט מהסוג הנקלה ביותר. מעניין גם שכדרכם של הסוציאל-נאציונליסטים, כלומר הנאצים, הוא משלב בין האדרת העבודה (העבודה משחררת? כך לפחות אומרים המעבידים הפרוטסטנטים. אצל יהודים העבודה לא משחררת. עובדים כדי להשיג לחם ולא בשביל "לא להתלונן". אבל גיורא לשם כבר לא יהודי ממש. רק מתלונן על זה שאנחנו מתלוננים ולא מסכימים לא להתלונן. מה לעשות: אנחנו יהודים. אוי ויי)."
זאת ועוד כותבת איריס חפץ, עורכת קדמה: "אדם כמוהו שאומר שלא כולם שווים ושטיפשים שווים פחות הוא פשיסט, כי מי ששווה פחות גם מגיע לו פחות. מה הלאה? אחרי שהוד מחלימותו מחפש ומוצא בוגדים במולדת הוא בטח יתחיל לעשות מבחני טיפשות (איזהו טיפש אנחנו עוד לא יודעים, אבל אפשר לדעת איזהו רשע). ונגיד שבמבחני איתו הטפשים שלו הוא ימציא משהו חדש, למרות שלא צריך: גם פה הנאצים כבר עשו עבודה לתפארת והוציאו את הטיפשים להורג. רצחו אותם כי הם היו שווים פחות, כמו שאומר גיורא לשם במיטב המסורת הנאצית."
כמובן שלא היה די בכך ועורכת קדמה הוסיפה כהנה וכהנה: "פיליפינית מסורה תנגב לגיורא לשם את התחת והוא גם ירצה שהיא לא תתלונן. היא אמורה ממש להיות אסירת תודה על זה שהיא רשאית להריח את עכוזו המפואר ולשכוח את הילדים שלה שהשאירה מאחור כדי לעשות את העבודה הקשה והמשחררת הזו. אולי גם לשכוח את התחת של אבא שלה, שלא הגיע אפילו לגיל שישים, שלא לדבר על זה שהוא עשה במכנסיים בלי שהבת שלו יכלה לסעוד אותו. כל תחת ביג' יומו."

אם עורכת מרשה לעצמה שפת ביבים כזו מדוע לא יעלו מגיבים אחרים וישתמשו באותה השפה ואף יעודדו שיח כזה? הנה תגובתו של זיו הנ"ל ברוח הדברים האלה כלפי גיורא לשם: "לשם לא פשיסט ולא נציונל סוציאליסט, אלא אשכנזי ממוצע וסטנדרטי, שהוא גם רשע גם חוצפן […]  הרשעות מביאה אותו לכך שהוא מתנהג כבריון אלים."

נשאלת כמובן השאלה מה בין המלל המפוקפק הזה לבין חשיפת גזענות? איפה בשלל המלל הזה של העורכת יש ולוּ טיעון אחד שנועד לחשוף ולהיאבק בגזענות? לעניות דעתי, אין כאן דבר חוץ מהשתלחות מכוערת ודוחה.

הדבר הכי מגוחך כאן זה שהיא עצמה תובעת את ענת פרי למשפט [שהיתה בעבר בעלת בלוג בבננות ─ י"א] על אותם דברים שהיא כותבת על גיורא לשם.

ואז הגיע דיון עם כותבת בשם תמר שהגיבה בתחילה בצורה מכובדת לטיעונים של כותבת בשם אורלי נוי וחטפה מקלחת קרה. כנראה שתמר מכירה את השיח בקדמה והרשתה לעצמה לדבר בלשון בוטה כלפי אלה שדיברו אליה באותו הסגנון. מאחר שהעורכת והמגיבים הרשו לעצמם שפת ביבים, חשבה תמר שזו שפה לגיטימית בקדמה. עד מהרה נוכחה לדעת כי מה שמותר לעורכת קדמה ולמגיבים נאסר עליה. בהמשך השיב לה מישהו שקורא לעצמו דרור בל"ד ב-3.12.09: "אך לא על דיון ענייני ומכובד את חולמת, גם לא על מים מוּגזים קלות בטעם אפרסק עם נגיעות ליצ'י ולטיפות תפוח, המוגשים בכנסים המכובדים בו נערכים דיונים ע"פ הכללים של האנשים הנאורים שאיתם את נוהגת להתדיין, אלא על זין ענק שיסתום לך, סוף סוף, את הפה המלוכלך שלך."

ונשאלת כמובן השאלה מה בין תשובה כזאת לבין חשיפת גזענות? הרי לשם חשיפת הגזענות התכנסו הכותבים באתר קדמה. מה טעם ראתה העורכת בהעלאת תגובה כזו? היא הרי טוענת כי היא תומכת בשיח שמכבד את דובריו ומגיביו.  

דוגמאות כעין אלו שהבאתי אינן חסרות באתר קדמה. אין טעם כעת להרחיב בעניין ולמנות אחת לאחת  את הדוגמאות הדומות. אני רק סבורה שאין ביניהן לבין חשיפת גזענות ודיון בנגעיה של הגזענות על היבטיה השונים דבר וחצי דבר. כמו כן אני רוצה להצהיר, כי שיח מעין זה שמתקיים בקדמה אינו מייצג כלל, ובוודאי שאינו מאפיין מזרחים. נהפוך הוא, השיח הזה וסגנונו רק מזיקים למאבק המזרחי ואני מסתייגת ממנו.

ירדנה אלון

 ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙                                   גיורא לשם 
           נספח: דגימות נוספות מן השיח באתר קדמה

לא מבין למה הכוזר משתולל

מאת : פועל שחור

[תגובה לאורי זקהם]

מה הוא בכלל מחפש באתר שמטרתו היא כנראה לאזן מול כל האתרים שבשליטה אשכנזית המבצעת צנזורות גזעניות. זקהם עצמו יוצא גזען לא קטן המתעלק על איזה מוני יקים אחד שאיש אינו יודע מיהו בכל הזדמנות ובכל אתר כשהאיש עצמו מנוע מלהשיב לו וזה בעיני זקהם מעשה הוגן מאד ונטול גזענות.
מה המטען שנושא על גבו זקההם שמינה עצמו למד גזענות המבצע ניסויים על גבם של אנשי קדמה כאילו היו מיקשה אחת ונוהג למעשה כקוזאק ניגזל להנצחת מצבים מלאי עיוותים וגזענויות.וכביכול אנשי קדמה או כל מי שנאבק בגזענות הוא שפן ניסיונות פרטי של המתנשא..

◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙

10.12.09, 18:17

מאת: תמר

באף מקום בעולם מאז 1945, כולל בוואריה המזרחית, לא הייתי זוכה שייכתב עליי המשפט "ארנסון ממלמלת ביידיש בעת שהיא מנסה להגיש לנו את חבל התלייה", המופיע כאן למעלה. באף מקום בעולם מאז 1945, כולל בוואריה המזרחית, לא היה נכתב משפט כזה תוך שהוא זוכה להסכמה שבשתיקה בעשרות תגובות המופיעות אחריו. גם "דר שטירמר" היה במה להתחזקות גרמנית, אתם יודעים. אז תמשיכו להתחזק ולהתחרות מי מחטיף ליורמים האלה יותר חזק, כן, אלה החיוורים עם האף הגדול. (העובדה שהמחטיפים המסורים ביותר הם אולטרא-יורמים בעצמם בעלי אף גדול במיוחד, אינה משנה כהוא-זה את התמונה.) רק תפסיקו לגלגל עיניים כאשר מישהו מציין בפניכם את העובדה הפשוטה שזהו אתר גזעני ואלים, שהאש המקיימת אותו היא אש של שנאה תהומית ויוקדת, ושאימץ ללבו בהתלהבות ובחוסר מודעות מוחלט מאפיינים מובהקים של שיח אנטישמי.

 

הערות חשובות, הסקת מסקנות והקדשת שיר

מאת: דרור בל"ד

[…] ניצה בן דב [כתבה] ספר ביקורת מרתק על יצירותיו של עגנון בשם אהבות לא מאושרות ─ תסכול אירוטי, אמנות ומוות ביצירת עגנון, הוצאת עם עובד. בפרק השמיני, האם בלומה פריג'ידית?, נאמר: "מלה זו (פריג'ידית) שבאה לציין קרירות מינית אצל נשים, ונבראה במוחם הקודח של גברים, לא נמצאת בטקסט של סיפור פשוט אלא במסה פרשנית של עמוס עוז על סיפור פשוט (מים גנובים ולחם סתרים, שתיקת השמיים: עגנון משתומם על אלוהים, 1993) ובה, למרבה התמיהה, היא מיוחסת דווקא לבלומה. בחינה טקסטואלית צמודה של המסה תוכיח שפרשנותו של עוז על בלומה הפריג'ידית היא פרשנות פרנואידית, ואין זה בהכרח כינוי דרוגטורי לפרשנות". (שם, עמ' 271).

הקורא גיורא לשם מוזמן לעיין בפרק כולו ולגבש מחדש את דעתו על "ממשיך דרכו של עגנון". פרט לכך, עגנון מעולם לא השתומם על אלוהים.

 

לדרור בל"ד

מאת: גיורא לשם

מעולם לא חשבתי או כתבתי שעמוס עוז הוא ממשיכו של עגנון. אני מבקש לא "להדביק" לי דעות שאינן שלי.

◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ ◙ אולי גם בפרס?

מאת: גיורא לשם

אולי הגיעה השעה לשחרר גם את אירן ותרבותה הפרסית מעול האיסלם הדכאני?!

 

תמר אותי שיגעת

מאת: שאול

גיורא לשם נכנס לכאן פעם אחר פעם ותמיד מתבזה וגיורא לשם משקף את דיעותיהם של 99 אחוז מהאשכנזים בנושא של ציונות ואנטי מזרחיות.

לשאול

מאת: גיורא לשם

האם הבעתי בהערתי על אירן דעה ציונית ו/או אנטי-מזרחית?

 

 

 

 

554 תגובות

 1. שלום שכני ועורכי לשעבר אשמח אם תהיה אורחי , מה שלומו?
  אגב אין פה קשור או טכסט שלח לי במייל 🙂
  חג אורים שמח
  אבנר

 2. מוני יקים אנטיציוני

  הסכים לשם הגזען לת פתחון פה לירדנה אלון אבל עשה זאת לא מתוך הכרה בכשרונותיה אלא כדי לתקוף
  את קדמה שבה הוא משפריץ את גזענותו כלאחר יד.
  גם לי יש חשבון עם קדמה העורכת איריס אין חפץ בה וסמי שלום שיטרית שמש העמים .
  שורש הסיכסוך אותו הציגו כדיבור יתר בנושא
  הכוזרים הוא בנושא אחר שעליו התעקשתי בתקופת
  כתיבתי בקדמה .
  1. ראובן אברג'יל שהוצג ע'י סמי בספרו על המאבק
  המזרחי כאחד ממנהיגי הפנתרים השחורים כדי לבסס
  את טענתו של סמי שהמרוקאים היו בראש המאבק כמעט
  באופן אקסקלוסיבי בעוד שבמציאות היה אחרת ובני
  כל הזרמים המיזרחיים היו מיוצגים בתנועה
  באופן די שיוויוני.
  ראובן אברג'יל סולק מהתנועה בימיה הראשונים
  לאחר שנתברר שזה הוא שהסגיר למשטרת ירושלים
  את 17 מארגני ההפגנה הראשונה והוא היחיד
  שנותר חופשי ולכן הנואם היחיד בהפגנה.
  בשנות הפעילות של התנועה האדם עסק לביתו
  בעיסקי סמים והורדת נערות לזנות דבר שהודה
  עליו בפני ובפני אחרים ללא כל בושה .
  הוא וכנופייתו בחסות משטרת ירושלים הטילו
  טרור ופחד על חברי התנועה .
  והנה סמי שלום שיטרית מוציא ספר ומהלל את
  המלשין המשת'פ כמנהיג ומייסד.
  כתבתי על כך בקדמה ולהפתעתי ניתקלתי בהכחשות
  חלקן מאנשים שטרם נולדו כאשר התרחשו הארועים
  ואילו אני הייתי דובר התנועה באותם ימים.
  כתבתי מאמר תגובה בנושא זה לקדמה והעורכת
  סרבה לפרסמו בטענה שזה נושא אישי של סמי שלום
  שיטרית ומאז ניכנסתי לרשימה השחורה ומיתקפת
  חסידיו השוטים של סמי 5 במספר לא אחרה לבוא
  ובכול הזדמנות קיבלתי מטחי קללות ונאצות.
  לבסוף לפני כשנתיים באופן תמוה וחסר הסבר
  מנומק הטילו כלפי וכלפי ירדנה גרוש מקדמה
  כשגרושה של ירדנה הדהים את כולם כיוון שאם
  כלפי טענו שאני מתעסק יותר מידי בנושא הכוזרים
  הרי שכלפי ירדנה לא היתה טענה שכזו והיא
  צורפה לצו הגרוש כדי להסוות את הסיבה העיקרית
  לגרוש שהיתה עירעור שהבעתי לגבי התיזה
  המרכזית בספרו של סש'ש.
  כעת גיורע לשם עובר טבילה בקדמה והוא אכן מביע עמדות גזעניות מתנשאות אבל אין בכך כדי
  להמעיט מחומרת ההתנהגות הנלוזה של העורכת
  שהפכה להיות הגבלס של האתר משמיצה ומכפישה
  בעיקר אותי וגם אחרים אבל לגבי המצב חמור
  כי היא מתירה את דמי ואינה מתירה לי להגיב
  ולהפריך שקרים והשמצות.
  חבל על קדמה שנפלה בידים רעות כי יש בה כמה
  כותבים מעולים וישרי דרך שאגב מרביתם הביעו
  לא אחת תמיכה בדרכי וקריאות לשובי וגם לשובה
  של ירדנה שהיתה הכותבת המוכשרת ביותר.
  לכן אני מקבל את הקו שהציגה ירדנה שקדמה
  הפכה לאבן נגף למאבק המזרחי ובעיקר בשל
  גישתה השחצנית הכיתתית של העורכת איריס אין חפץ בה שבחייה לא עשתה דבר בנושא פרט לכתיבה
  גרפומנית על סף החולניות למניעת כל התקדמות בפיתוחה של תורת על ספרדומזרחית להצלת הציבור
  מהזוועות שיפלו עליו מהמשך שלטון החונטה
  הכוזרואשכנזית.
  גיורע לשם למרות הגזענות המובנית בה הוא לוקה ייאמר לשבחו שיש יסוד אחד דמוקרטי אליו הוא
  נאמן לפחות בבלוג שלו וזה עקרון חופש הביטוי
  ועד היום לא מחק או חסם אפילו תגובה אחת שלי
  בעוד שבקדמה או בהארץ או בעשרות אתרים אחרים
  הצנזורע היא לחם חוקם של העורכים.

  ולמרות הכל שני עמים אויבים אנו.

  • תסביר לי באיזה עמים מדובר,ומה הבסיס לאויבות.
   האם מדובר בעם הסורי והעם הישראלי?
   בעם הפרסי והעם העיראקי?
   העם הספרדי והעם הגרמני?
   העם האנגלי והעם האירי?
   העם הכוזרי ונסיכות מוסקווה במאה ה12 ?
   העם הסרבי והעם הקרואטי,אולי?
   בטובך,תהיה סבלני ומעט דידקטי,שכן אתה
   מרבה לציין שאנחנו עמים אויבים,כאשר מדובר בלשון יחיד.
   ואולי הכוונה ששני עמים אויבים מתרוצצים בנשמתך?
   בקיצור,העניין טעון הסבר ואיוך מדוייק.

   • מוני יקים אנטיציוני

    מדובר בעם מוכי הירח ובעם מוכי השמש.

    • נפל ממאדים

     אבל מיהו,מיהו עם מוכי הירח?

     • מוני יקים אנטיציוני

      שפלשו מארופה בה הסתכסכו עם הנאצים והפילו את
      התיק על הפלסטינים האומללים שמרביתם יהודים
      שהתאסלמו אבל בעיני צאצאי הכוזרים הם פרענקים
      שמותר להתעלל בהם ולבנות על אדמותיהם התנחלויות
      קולוניאליסטיות מדגניה עד אילת מת'א עד קדום.
      הפתרון היחיד למצב הוא בהגשמת עקרון הצדק
      ההיסטורי והחזרת צאצאי הכוזרים לארץ אבותיהם
      הרחק מארץ כנען.

      כי האשכנזים אינכם יהודים במשמעות ההיסטורית

      יהדותכם מלאה בפאגניות כוזרית ושנאת אדם.

      אין לכם מה לחפש יותר במזה'ת .

      בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

     • נפל ממאדים

      הסתכלתי בראי
      אמי באה מעירק
      אבי הגיע מצרפת
      אני נולדתי בארץ
      ומנגן בכינור מיטנוולדי (מגרמניה)
      בתזמורת בהולנד,אבל אני מבלה חמישה
      חודשים בישראל
      האם כוזרו אשכנאצי אנוכי?
      מוני,פתור את תעלומת חיי= כי חופשי ומאושר אני רק בישראל.
      האם נגזר עלי להגר לגרוזיה,מקום מושבם ההיסטורי של הכוזרים?
      ואולי יש הקלת מה בגזר הדין?

     • מוני יקים אנטיציוני
     • נפל ממאדים

      רגע ברצינות,מוני
      אני מבלה בהולנד חודשים ארוכים בשנה
      וחשוף לשנאת יהודים נוראה (למרות שרובם פה בצפון המדינה לא ראו יהודים
      בכל ימי חייהם – אלא אולי באינטרנט ובחדשות בטלויזיה)
      וזה לא אישי – על פי נסיוני הצנוע,איני פסול לתשמיש מיטה ליפהפיות הולנד למרות יהדותי המוכחת באיזור הרגיש ההוא.
      אני לא מעז להעלות לפניהם אפשרות שיקלטו בחזרה כמה מאות אלפי יהודים,נניח,כמספר היהודים לפני השואה.
      משוב דומה אני מקבל מחברים שמנגנים בתזמורות בבלגיה,גרמניה ושוויץ.
      ככה שאנו,הכורואשכנאצים,איננו רצויים
      בשום מקום.זה נהדר לנגן בתזמורת מקצועית ולקבל תמורה מכובדת פלוס,
      אבל מכל בחינה אחרת,באמת ראוי שנתחיל לבנות לעצמנו מושבה על המאדים.
      כן,ואוהבים מאוד כאן את העניין הפלשתינאי,אבל כשאיזה פלשתינאי ממשי מתקרב הם מזמינים מייד משטרה.
      ככה שהבעייה הכוזרית והמריבה המקרית
      שהיתה לנו עם הגרמנים זה לא עניין פשוט וניתן לפתרון בסיסמאות.
      שלך,יונתן

     • מוני יקים אנטיציוני

      אתה עושה טעות נוראית כשאתה מאשים שכביכול סתם ככה שונאים יהודים מכיוון שבעולם כולו מזוהים היהודים עם מעשיהם הנאציים של הציונים ומכיוון שמרבית היהודים בחרו מרצונם לצדד בצד הציוני אז אל תתפלא על שנוצר בילבול שזה מתפקיד היהודים להבהיר שהם נגד הציונות האשכנזית ואז לא תהיה אותה שנאת יהודים מוצדקת לאור הזוועות שרואים בחדשות העתונות והטלויזיה .
      זה מצב מתוכנן ע'י ראשי הציונות האשכנזית להפוך את היהודים בעולם לבילתי רצויים כדי לכפות עליהם את הפתרון הסופי הציוני על אדמות פלסטין השדודות.
      המריבה עם הגרמנים אינה כה מיקרית כפי שאתה מציין זו יותר תחרות בין שני עמים על תואר העם הניבחר העליון שמותר לו לפעול בכל הדרכים להגשמת עליונותו בין אם אלו תאי גזים ובין אם אלו מעשי טבח באוכלוסיה אזרחית חסרת מגן המסוגרת במחנות ריכוז כמו בעזה בגדה או בסברה ושתילה.
      את עם ישראל הספרדומזרחי תציל רק עובדת יכולתנו להשתחרר מעניבת החנק השיקרית של הסיסמאות הכוזרואשכנזיות "כולנו עם אחד"
      "כולנו יהודים" "עם אחד גורל אחד"
      ונאמץ את הסיסמא של מוני יקים
      "כי שני עמים אויבים אנו"

      בחורבן הציונות ננוחם ובא לציון גואל !

     • נפל ממאדים

      באמת אין סתם ככה.סיבות יש למכביר
      שעל כן כדאי מאוד שתהיה לנו מדינה,
      גם כשאנחנו בהולנד או בצרפת.
      וכפי שלא נסמוך על כוונותיהם הטובות או הרעות של ההולנדים,כך לא נסמוך
      על כוונותיהם הטובות של עמי המזרח התיכון (לאמא שלי היה מה לספר בעניין,בלי שום קשר לציונות – היא לא היתה ציונית)
      וגם לכוזרים מגיע לחיות,כך או אחרת,
      ןלדחות את האופן שבו אתה רוצה לסובב
      את הדברים.
      צר לי,מוני,למרות שאני חצי מזרחי (מהעדה הכורדית),אותי לא שיכנעת.
      ולעניין האשכנזים – למרות מוצאי,התקבלתי יפה מאוד בחברת נגנים
      בארץ,רובם עולים מרוסיה ומיעוטם נולדו בישראל.ההגמוניה האשכנזית שאתה מדבר עליה מצויה כנראה במקומות שאליהם לא הגעתי (אצולת ממון ורכוש)
      ושאליה לא אגיע ,מחמת חוסר עניין אישי.

      תודה על המאמץ ועל הסבלנות.
      ואגב,
      עמים אויבים? שהקבלן אסרף יריב עד מחר עם מנהל מחלקת אשראי אדון לובינסקי.לי אין בכך עניין.
      שניהם גרועים בעיני באותה מידה בלי קשר לכמות הכוזריות שבדמם.

 3. למוני יקים,
  אני מסתייג לתווית שהודבקה לאיריס חפץ — "הגבלס של האתר". אני מציע לא להשתמש במונחים הלקוחים מן המלון הנאצי.
  באשר לסיווג שלי, אינני סבור שאני נמנה עם "חונטה כוזרואשכנזית". כאדם פרטי שאינו משתייך לארגון כלשהו אינני יכול להיות "חונטה".
  הדיאלוג החיובי שלי עם ירדנה אלון נמשך זה יותר משנה, אם כי התנהל באתר אחר שאינו "בננות" ואינו "קדמה".
  לו היתה מבקשת לפרסם אצלי פוסט על כתמי שמש או על ריקוד סיני הייתי מפרסם גם אותו.

 4. הקיצוניות חוגגת. כאן ושם .
  איריס נתמכת בידי ממשלת גרמניה ובידי גורמים שמחפשים הוכחות לנאציותם של היהודים. אתר קדמה מטפח את הפער בין היהודים וגורם לרוע לפשוע

  • מוני יקים אנטיציוני

   חשבתי שאתה מדברר אותו כל הזמן, זו לא תווית שהודבקה לה אלא תואר שהדביקה לעצמה כמפיצת
   דיבות ושקרים בשם ההתלקקויות שלה לסש'ש.

     • טריפוליטאי עם כינור

      גילה את פרצופו כשלא פירסם מספר תגובות מנומיסות ועניניות לעילא
      על מגיבים באתר שטענו שהמוסיקה של מוצרט ובטהובן היא מוסיקה אשכנזית ודכאנית.
      לא עזר לי שאני לא אשכנזי אפילו טיפה
      שבאתר הזה מי שמנגן סונטה של מוצרט הוא כוזרואשכנוזאצי,אפילו שאבי מטריפולי ואמי מפרס

     • מוני יקים אנטיציוני

      מכך שירדנה אזרה אומץ להטיח את האמת הכואבת
      עמוס נוי המבריק יצא בהפגנת סולידריות עם האתר ויצא בהאשמות היסטריות על רמת פליות בעובדה שהעיזו לתקוף את קדמה הסהרורית.
      ולא עם האמת שהאתר הפך לכת סגורה מתרפסת
      לאשכנזים כפי שהודתה העורכת שהיא מגישה תגובות
      לאישורן של חברות אשכנזיות המשגיחות שלא תהיה
      גלישה כנראה לאנטיציונות המסכנת את ההגמוניה
      הכוזרואשכנזית .
      מה שמגעיל אצל נושאי דגל המאבק המזרחי הוא
      שלמעשה הם הפכו לגילדה אקדמאית המודדת את צעדיה
      לפי נורמות של מידת התקבלותם בקרב האקדמיה
      והסמול האשכנזי והשבוע הם קיבלו סמרטוט רטוב
      בפרצוף מתמר המזרגגת מגיורע לשם הנבוך ומאורי
      זקהם הגזען וזה הכניס אותם למצב של בילבול.
      זה עוד פרק בהתנהלות הקלוקלת של אבירי מקלדת
      מטיפי הזיות ומקדמי מלשינים בזויים וסוכני
      מימסד מטי דרך.

     • מוני יקים אנטיציוני
 5. הבעייה היחידה שלי אתך עד כה היא שאתה מאיית את שמי הפרטי במבטאו היידי: גִּיּוֹרֶע.
  כאנטי-ציוני ואנטי כוזרואשכנזי אדוק אנא איית את שמי בכתיב ובניקוד הארמי הקדום, כיאות לשמו של מי שנולד בארץ פלשת: גִּיּוֹרָא.
  עלי גם לציין שמשמעות השם היא גר ותושב.
  ובכינון פלשת בארץ כנען ננוחם!

  • מוני יקים אנטיציוני

   זה שיש לי ויכוח עם צביעויות של חברי קדמה
   מסויימים אינו אומר שאעשה לך הנחה מסויימת .
   אתה נישאר גיורע רוטשטיין הגזען שמדברר את
   הנצחת המשטר הגזעני של הפולש הכוזרואשכנזי .

   • אתה יודע מה, מוני?
    זה דווקא נחמד שאתה מבטא את שמי כדרך שביטאו אותו סבי וסבתי ביידיש.
    דרך אגב, יש לי גם שם אמצעי, משה, שהם ביטאו אותו כמוישה.
    רוטשטיין בכלל אינו מפריע לי. סבא רוטשטיין היה בעל איטליז וקצב, ואהבתי אותו מאוד. הלוואי שהייתי קצב כמוהו!
    הדבר היחיד העלול להשתבש בפרשת שמות הוא שאנקד את שמך שלא כהלכה ופתאום ייצא לי יֵקִים במקום יָקִים.
    שיבוש כזה עלול לעורר מהומה בכל הבלוגים ולהוציא את שמך לרעה ככוזרואשכנזי מתחזה למזרחי.
    אוי ואבוי!

    • הו, מוני יקים, אציל הנפש

     ברצוני לחשוף בפני הגולשים שלא זכו לכבוד להכיר את מוני יקים ופעילותו הענפה באתרים אחרים (שבד"כ נקטעת באיבה עם סילוקו וחסימתו…) במה בדיוק מדובר.

     הנה למשל תגובה של מר יקים שפורסמה במקור בבלוג של אלי אשד:
     "כאשר אתה רואה בעצמך שהאשכנזים מיישמים את תוכניתם השטנית של יצירת חברה הנשלטת ע'י האדם הלבן העליון שכולו כוזרו/אשכנזי אתה לא יכול לחשוב על שום דבר אחר […] הטיפול בהם חייב להיות כמו שמטפלים בכלב חולה כלבת כי הגן הכוזרו/אכזרי יש לשרשו מן העולם. ואל תעיז לקרוא לזה אנטישמיות כי אתם כלל לא יהודים וכלל לא שמיים אתם סתם חלאות רצחניות חמדניות שטחי אדמה לא להם. זו רמת הדיון לה אתם ראויים כי בדברי נחת והגיון אתם לא ראויים. השחתתם את החיים בארופה ובאתם לכאן כדי להשחית את חיי המז'הת בשרותם של רועי הזונות האמריקאים המשלמים לכם אתנן זונה מלוא החופן
     יש לבודד את נושאי גן הרשע הכוזרו/אשכנזי ולהוציאם ממשפחות העמים באותה צורה שעמי אירופה כבר השכילו לעשות….בברכת ובא לציון כוזרון".

     מוני יקים מאשר את התגובה (שכמובן נמחקה במקור) ועומד מאחורי דבריו בלינק הזה: http://forum.bgu.co.il/index.php?showtopic=263408&st=0

     ומי שחשקה נפשו בהקאות נוספות יוכל למצוא בדיון זה בבלוג של אלי אשד הודעות אנטישמיות מבחילות לא פחות מבית היוצר של דובר "הפנתרים השחורים" לשעבר, הפועל מפריז:
     http://www.notes.co.il/eshed/46512.asp

    • מוני יקים אנטיציוני

     מגיורע הפכת לגיורא מרוטשטיין הפכת ללשם וכל
     זה כדי לתת לעצמך תדמית של שורשיות כנענית
     ולברוח מאותה גלותיות שהיא ההויה האמיתית שלך.
     וכזייפן מקובל אתה משתעשע במעשי זיוף – בזוי !

     • מוני יֵקִים,
      אין שום זיוף ברישום התקין במרשם הבוחרים.
      אני לא סבור שתהיה עד כדי כך עריץ עד שלא תאפשר לי את העונג הקטן של שינוי שמי עוד פעם בחיים, כדי שאוכל לשאת את שם משפחתו של אבי, לשם?
      אתה יודע, אם אלחץ אל הקיר עלולה לקפוץ למוחי יום אחד ההמצאה להיקרא בשם החוקי כדרלעומר החיוי. מה יש, משרד הפנים לא ירשה לי להשתמש בשמות צנ"כיים?
      ואם תאחז בי גאווה בלתי מרוסנת אולי אכנה את עצמי דויד בן ישי. או-אז יש סיכוי שאבוא יום אחד לבקר אותך על חמור לבן.
      מה דעתך?
      ואתה מוני, איזה שם נבחר לך? נבוכדנצר קטן עליך? נבוכדנצר לבין יֵקִים יכול לחולל מפנה מהפכני בכל מחקרי ההיסטוריונים החדשים. אתה עוד עשוי למצוא את עצמך כנכד נינו של אשורבניפל. או-אז מי יודע כמה רכוש תירש ותוכל לחולל את המהפכה האנטי כוזרואשכנזית עם שכירי החרב של מלכות אשור המפוארת.
      מוני, שעת הלילה מאוחרת ואני יכול לצטט מקורות מכאן ומשם, אבל קצת עייפתי והפעם אחתום גם בשם עט זנוח ששירת אותי שנים אחדות בכתיבתי בעתון הכוזרואשכנזי-הציוני
      מעריב.
      בברכה,
      מוישה גיורא לשם (מג"ל – שם עט על-פי ר"ת) רוטשטיין, נכדו הבכור של בית רוט, בעל אות הכבוד של האימפריה האוסטרו-הונגרית תמורת תשירותיו הצבאיים של סבי במלחמת העולם הראשונה.

 6. מוני יקים אנטיציוני

  שמפיץ יחד עם חבריו הציונים הזייפנים דיברי בלע.
  איך ייתכן שאני אצהיר שהורי הסגירו יהודים לנאצים אם בבולגריה לא נגעו בשערה מראשו של
  יהודי .
  שאר הדברים מאתרו של הגזען אלי אשד ימ'ש
  שמוחק כל תגובה שגוברת עליו ומזייף אחרות .
  אדם בזוי וגלמוד שגיורע מלאך מולו.
  מרושעות הכוזרואשכנזים אכן חסרת גבולות היא
  ואכן לא לשווא נישנאו בכל ארצות מושבם.

  כי שני עמים אויבים אנו.

 7. אמרו את זה קודם, זה לא חידוש. מזרחים לא נחמדים.

  • מוני יקים אנטיציוני

   פרט מאשר במדינה הגזענית הכוזרוציונית שבה
   אנשים עם עבר טכנולוגי הגובל בפשעי מלחמה כמו
   של אלו שהמציאו את תאי הגזים.
   ובמזה'ת המציאו מדינת אפרטהייד לשוד קרקעות
   העם הפלסטיני ולשיעבוד מודרני של 'אחיהם
   המזרחים'

   באנו חושך לגרש וכוזרים להשיב לארץ אבותיהם
   כזריה שבהרי הקווקז .

 8. גיורא
  אני רואה בחומרה את ניבולי הפה שהושמעו נגדך לא מידי איזה מגיב בנוסח יקים שאז אפשר היה להגיד מילא מה כבר אפשר לצפות " אלא מטעם מנהלת של אתר שאמורה לדעת לשמור על פיה ואז ניתן לגידופים תוקף רשמי.
  חז"ל כבר אמרו "חכם שמוחל על כבודו אין כבודו מחול "גיורא ובוצע בך מעשה של בריונות ואלימות והסתה כאשר הושווית לנאצי.
  אינני אומר שעליך לתבוע אותם לדין גיורא ,בהחלט לא ,אבל אין זה מן הראוי שתמשיך להגיב באתר הזה משל דבר לא קרה ותבזבז עליו את זמנך ואת מאמציך היקרים אלא אם כן הם יפרסמו התנצלות פומבית בפניך גיורא .

   • בעבר באתר "קדמה " מיצירתם ,אנשים כמו יחזקאל נפשי ,יחזקאל רחמים ואחרים.כל מי שחשב אי פעם שאתר "קדמה " הוא מקום ראוי כבמה ספרותית אחרת.
    אין זה מן הראוי שתפרסמו שם יותר מיצירותכם לאחר התחת עלבונות וניבולי פה כאלו באושיה של עולם הספרות כמו גיורא לשם שהושווה לנאצי.
    גיורא לשם שהקים בדם ליבו את הוצאת השירה הטובה ביותר בארץ ופירסם ללא תמורה את יצירותיהם של מיטה המשוררים וזה מה שהוא מקבל בתמורה ?
    אני מבקש מכולכם להפסיק לפרסם באתר עד שתתפרסם שם התנצלות פומבית בפניו של גיורא לשם .

    • מוני יקים אנטיציוני

     שבבלוג שלו שאימץ אופן תעמולה מבית סיפרם של גדולי הנאציזם והכל כדי למנוע כל מאבק מוצדק לחיסול עוולות הציונות הכוזרואשכנזית שנוהגת בדרך הפתרון הסופי כלפי יהודים וערבים שכל חטאם שאינם בני הגזע הלבן העליון הזוכה ל 30 אישפוזים כאשר הפרענק מושלך לקבר אחרי שני אישפוזים.
     אלי אשד הנאלח תחזור לאתר הבזוי שלך ולגרפומניה הגזענית הפורנוגרפית של המוח שלך שעוצה ע'י חוברות הסטאלגים.
     עמכם לא עמי יהדותכם לא יהדותי אנחנו הפרענקים אחים בדם ובנפש לעם הפלסטיני שיחד נגרש את החושך שהביאו חלאות הציונות נוסח אלי אשד מדושן העונג ומלא הגזענות.
     מן הראוי שאיש מהכותבים המזרחים לא יחזור על הטעות של השתכשכות המי האפסיים של גזען כוחני כמו אלי אשד ע ד שירד על ארבע ויבקש סליחה מלאה על עוונותיו תוך התחייבות לשחרר את המזה'ת מנוכחותו המעיקה כפי שאכן למדו לקח עמי ארופה הנאורים ששלחו את אבותיו לכל הרוחות בטרם ימיטו עליהם את הרעה.

     כי שני עמים אויבים אנו לנצח נצחים .

     • אנשי אתר קדמה טוענים כעת שהם מחקו את דברי התועבה ותגובתי היא :
      האם הייתה התנצלות בפניו של גיורא לשם ?
      כי במקרה הזה מחיקה של דברי התועבה אינה מספיקה כלל .
      אם הייתה התנצלות ברורה הביאו לכאן קישור אליה או את נוסח הטקסט שלה והבהרה שניבולי פה כאלו לא יחזרו על עצמם ואז בזה נסגר העניין.

     • מוני יקים אנטיציוני

      "אנשי אתר קדמה טוענים כעת…" ניכנסתי לקדמה ונאדא שום טענה שום התכחשות, ולמה שהרי גיורע קיבל בפרצוף את מה שחיפש בהטרדותיו הגזעניות
      מנהלי קדמה הם לא הכי חכמים אבל טיפשותם לא עוברת את גבול ההגיון.
      מי שצריכים להתנצל ולא בפני העורכת הגרפומנית אלא בפני הציבור הם הגזען זקההם המבולבל גיורע והמזרגגת תמר. אלי אשד הגזען אפילו אם יתנצל או יתנצר דבר לא יעזור לו ונרדוף אותו עד לכוזריה.
      הוא ממשיך בזיופים ושקרים שבהם הוא מציף את הבלוג שכוח האל הקרוי על שמו.

      כי שני עמים אויבים אנו

 9. מוני,
  אתה מתחיל לחרוג קצת ממסגרת קבלת האורחים הנדיבה למדי הנהוגה בבלוג הזה.
  למה לך לחזור כל הזמן על ביטויים שכבר הבעת וכל הקוראים מכירים אותם ויודעים אותם לשנן על פה.
  אינך צריך לשנות את דעותיך אולם עדיף שתרסן מעט את התלהמותך.
  אתה יכול לשנן מאה פעמים שאני ואלי אשד גזענים. אתה סבור שמי שמכיר אותי או את יצירתי הספרותית מאמין לך? אתה סבור באמת שהבלוג של אלי אשד זנוח ודל קוראים? כנראה שאתה חלש בחשבון.
  אולי, חס ושלום, הקוראים סבורים שהגדרותיך מטומטמות, חסרות טעם ושקריות?
  כאורחי, אינני רוצה שתהיה עליך התנפלות רבתי!

  • מוני יקים אנטיציוני

   אני עושה לך מה שאתה עושה בקדמה ומבחינה זו דבריך האחרונים אלי בבחינת "הפוסל במומו פוסל"
   אם תבדוק את דבריך ואת דיברי אשד אז גם אתם מתלהמים לא קטנים החוזרים על אותן מנטרות הזויות אשכנזוצנטריות לעוסות מזה 120 שנות ציונות.
   הקוראים הגזענים הסבורים שדעותי מטומטמות מוזמנים בזה להביע דעתם כמסורת הפתיחות והסובלנות שאתה מתיימר לייצג ואדרבא אני האחרון שחושש מאיזו "התנפלות רבתי" מצידם של מדושני עונג זחוחים שכל רעיון חדש ועקרוני עשוי לזעזע את שלוות חייהם.
   לכבוד יהיה לי אם תחסום אותי כפי שעשה ידידך המתבכיין אלי אשד.
   ראיתי עד כה את רמת המתנגדים לדעותי ואני יכול לקבוע מסמרות שהם לא ברמה לא עיניינית
   ולא כתיבתית.

   בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

   • מוני, סלח לי, לא עשיתי ב"קדמה" שום דבר ממה שאתה מיחס לי. לא קראתי שם לאיש "פאשיסט" או "נאצי".
    גם לא שלחתי איש מהם לארץ אבותיו. גם לא איחלתי חורבן לאנטי-ציונות המזרחית-ערבית, ובוודאי שלא הצעתי להתנחם בכך.
    האמת היא שהמקלדת שלך רושמת לעתים ביטויים משעשעים, כגון "זכית ב-30 אשפוזים". זאת זכייה? מניין אתה יודע כמה אשפוזים יש לפרענק? ובכלל, איך אתה מבחין בין פרענק לבין מי שאינו פרענק?
    אתה גם מוזמן לצטט ולו "מנטרה" אחת שהשמעתי או כתבתי.
    מניין אתה יודע אם אני מדושן עונג או לא מדושן עונג? יש לך חיישני עונג? מניין אתה יודע כמה רעיונות חדשים עקרוניים יש לי או אין לי?
    על-פי ניסוחיך שלך לא שמעתי אצלך אפילו רעיון חדש אחד זה שנים אחדות!
    המשנן מנטרות כל העת הוא אתה עצמך, אולם יתכן שלא הבחנת בכך.

   • מוני בבקשה די.
    אתה מבזה את השיח,וזה לא לעניין,ואם אתה מכבד ומוקיר את הידידות שנתרקמה ביננו במשך הזמן,אני מבקשת שתחדל לא על זה כתבתי את הפוסט,הוא נועד בין היתר לאפשר פתיחת דיון על תרבות הדיון אם אתה חושב שאתה מסוגל לכתוב באופן ענייני על זה אני אשמח לשמוע מה דעתך,בסך הכל כשאתה מתמקד בגופו של טיעון ולא בגופם של טוענים אתה אומר דברים חשובים ויש מקום להקשיב לך,
    ולמרות שגם אני בצורה עדינה וגם אחרים בצורה תקיפה עד תקיפה מאוד ביקשו ממך לחדול אתה ממשיך ואחר כך מתפלא מדוע חוסמים אותך ולא מתייחסים אליך ברצינות למרות שאני יודעת שיש לך דברים מאוד רציניים לומר בדרך שקולה ורצינית כשאתה רוצה.
    ואני גם חושבת שאם את המזכר ששלחת לי היית שולח לגיורא לשם ייתכן מאוד שהוא היה מוצא במה לדברים החשובים שכתבת לי
    חבל מוני
    ובבקשה מספיק זה מספיק

    • הם לא יודעים להתדיין, לא יודעים להזדיין, לא יודעים לאכול. הבא ננהל דיון על חוסר הנימוס שלהם ולא על הדברים שהם אומרים. ירדנה האם את מבינה שזה מה שעושים מאז ומתמיד. זה לא שהם טוענים שיש אפליה, השאלה היא למה הם צועקים, למה הם לא אומרים זה זה בצורה מנומסת. יענו תדרוך למישהו על הרגל ואז תשאל אותו אבל למה אתה צועק! למה אתה לא מבקש בנימוס שלא אדרך לך על הרגל, בזמן שאתה ממשיך לדרוך לו על הרגל.

     הטענה של לשם, זקהם, אשד את אל היא שאם האדון הלבן מרביץ לעבד הכושי וצועק עליו כל הכושים מסריחים , זה בדיוק אותו דבר כמו אם הלבן מרביץ לכושי והכושי אוזר אומץ וצועק לו שכל הלבנים מסריחים. הם הרי נגד גזענות מכול צד.
     ממש דבילי!

     • מעודי לא הייתי אדון לבן ולא הרבצתי למזרחי או לפרענק.
      ובכלל, איך מישהו מתיימר כיום בארץ לקבוע לאיזו עדה משתייך מישהו, כאשר ילדי ונכדי אינם יודעים לאיזו עדה הם משתייכים וזה אף לא מעניין אותם!
      גם אני לא הבחנתי בעדות עד אשר החלו בשנות ה-50 וה-60 לדחוף את הביטויים האלה בכוח אל תוך האוזניים.
      הגדילו לעשות בכך "הפנתרים השחורים", שנזקם לעניין שוויון ודמוקרטיה היה גדול מתועלתם.
      כדאי להתחיל לפרט את חלקו של צ'רלי ביטון בתדמית שהוענקה ל"פנתרים"?
      לא התרעמתי על חוסר נימוס. כן התרעמתי על הדבקת תוויות כ"נאצי" ו"פאשיסט", וזה לגיטימי.
      אפשר לחשוב כי כשהורי באו ארצה עמדו בתור לתת להם שיכונים והלוואות והטבות וסלי-קליטה והנחות משכנתא!
      אתה יודע מה? אפילו מעברה לא נתנו להם! אז, לכל הרוחות, צריך להתחיל להבין מהי המשמעות של היקלטות במקום חדש במקום לצעוק כל העת "תנו לי, מקפחים אותי, מגיע לי, לוקחים לי, וכו' וכו'."

     • מוני יקים אנטיציוני

      עוד אני עונה עיניינית לטענותיה של ירדנה על שאני הקטן מבזה את הדיון באתר שלה וכביכול רק עני מעורב בכך והנה באה תגובתו המתוזמרת של אחד גיורא לשם המתבכיין שמעולם לא היה 'אדון לבן ומעולם לא הרביץ לפרענקים וממשיך בחוצפתו כמכחיש שואה קלאסי להכחיש את קיום הצבעים השחור והלבן בעולמנו וכי כל הדיבורים שלנו הבל הבלים הם בדיוק כמו הנאצים שמכחישים שהיתה שואה ושהיו כיבשנים באושוויץ ושבני אדם בשר ודם הושלכו לכיבשנים.מגדיל ואומר ידידה החדש של ירדנה ומציין במצח נחושה ומאשים את 'הפנתרים השחורים' בגרימת נזק לעניין השוויון והדמוקרטיה כלום צריך היה לעזור למפא'י ההיסטורית סמסעה המתוכנן לשלול שיוויון ודמוקרטיה מהפריפריות השחורות של המדינה שהקימו באופן מאד דמוקרטי ושיוויוני על אדמות פלסטין השדודות תוך הרס הקהילות היהודיות בארצות המזרח .
      אני הגעתי ב49 ויחד עם הורי הושלכנו למעברה וראינו במו עינינו כיצד האוטובוסים מגיעים ב4 בבוקר להוציא את האשכנזים לשיכונים ואותנו נאדא ומה אומר ידידך החדש הלשם שנותן לך במה הוא אומר שהורי התבכיינו ולא ציינו את מה שראו עיניהם.
      לידיעתך ולידיעת הלשמים למינהם כשקמו הפנתרים השחורים וזיעזעו את הארץ היו עדיין עשרות אלפים מזרחים במעברות בחיי עוני וניוון משוועים ואיש לא תיכנן להוציא אותם משם ואם כבר להיפך זה התאים לאשכנזים שליד כל עיר גדולה או שכונת וילות יש מעברה שהיא מאגר למציאת כוח עבודה זול למשק הבית האשכנזי לתעשיה שניכסו לעצמם וכן גם לניגוב הישבנים של האשכנזים המזדקנים.
      אבל כנראה ירדנה שאת סבורה שלשכב עם האויב כדי להתקדם ולקבל הכרה ולגיטימציה זה דבר כשר אבל בעיני זו טריפה ויש גבול בו עלינו למחוק את דעותינו וזהותנו אך ורק כדי שאיז לשם אשד או מאור יתן לנו במה להאדרת שמנו.
      כואב לי להגיד לך ירדנה דברים אלו כי ראיתי בך חברה לדרך ואערכתי את כתיבתך הגיונך ויושרך עוד לפני שהפכנו ידידים ולכן הכאב כפול ומכופל מהדרך הבזויה בה בחרת ואני אומר לך כל זאת בלב כואב ובידידות כפי שתמיד הייתי גלוי עימך לטוב ולרע וכפי שגם ידעתי לקבל ממך ביקורת חיובית בונה אבל הפעם עברת לדעתי קו אדום מסויים , אם עד לתגובת הכחשת השואה של אדון לשם הסכמתי עם חלק מהבקורת שלך כלפי בא מר לשם והפך את היוצרות ולמעשה הציג אותך באופן שלילי ביותר אבל את החשבון הזה את צריכה לסדר איתו לא איתי.
      לעיניני סיגנון בא האיש מכפר הבס וציין בחוכמתו שלא ניתן לשים באותה מדרגה את המדכא והמדוכא זה נושא שדנו בו כבר לפני שנים בקדמה כשנידרשנו לעיניני סיגנון ושפה ואכן לא ייתכן
      לדרוש במרבית המקרים שהבעת המחאה נגד הגזענות תהיה תמיד לפי כללי הנימוס של חנה בבלי שלא היתה מודעת לכך שכשכואב מותר גם לצעוק והנה לשם צועק מכחיש מרמה מסלף ומקלל אפילו שהוא זה שגורם את הכאבים לאחרים אבל מהקורבן הוא מצפה שינהג במלוא הנימוס וכללי המשחק.

      ולמרות וככלות הכל בחורבן הציונות ננוחם.

     • אינני מתבכיין. מי שמתבכיין זה אתה: לקחו לי, קיפחו אותי, אכלו לי, שתו לי, חירבנו עלי וכו'.
      באשר לשאר, אני אחראי למעשי בלבד. לא הכחשתי שום קיום צבעים אלא הצבעתי על עצמי כ"עיוור צבעים".
      אולם המומחה לצבעים הוא אתה, מוני, באשר אינך מרגיש שברצונך להשיג דבר אחד אתה מכרית את עצם קיומך כתובע לגיטימי של זכויות.
      אם אתה מתעקש להפוך את כל מי שסביב לאויב, מן הסתם תמצא את עצמך יום אחד במיעוט קטן והולך, קורבן אמיתי של כל המהומה שאתה מעורר.
      בסופו של דבר אינני יודע מה אתה רוצה ממני. אתה מתעקש שאסווג את צבעם של ילדי ונכדי? אתה מתעקש על כך שאני לבן והם שחורים?
      גם "הפנתרים השחורים" אינם חסינים מביקורת. לדעתי, חלק מהם בגדו ביעודם ומוטטו את התנועה שהיתה לה הצדקה מסויימת בשעתה.
      ודבר אחד, אחרון: אינני "אחד גיורא לשם". אני גיורא לשם, זה הבלוג שלי ואתה אורח אצלי ולא אצל "אחד גיורא לשם"!
      אין לך סיבה כלשהי לזלזל בי, כשם שלי אין נטייה לזלזל בך. מי שמטיף לשוויון ראוי לו להתנהג בשוויון.

     • מוני יקים אנטיציוני

      ולעולם האשכנזים לא יצליחו למערכת יחסים של שיוויון כי זה בדמם להיות עליונים על אחרים כי זו היתה דרכם של הכוזרים עם בעל כוח צבאי אך ללא מוטיבציה יצרנית.
      העוצמה הכוזרית התבססה על כוחם הצבאי והתשלטתם על 'דרך המשי' של השיירות שהובילו מסין לארופה וכך הכוזרים שדדו בתחילה את השיירות ואח'כ הטילו עליהן דמי מעבר שהעשירו את קופתם והצליחו גם להפוך את העמים השכנים לווסלים שהעלו להם מס עובד כך היה במשך 500 שנות קיום הממלכה שלא פיתחה לא חקלאות ולא תעשיה וכל קיומה על כוח הזרוע . צאצאי הכוזרים שהיגרו מערבה וצפונה המשיכו בדרך זו והקימו שטייטעלים המבוססים על ניצול האוכלוסיה המקומית ברמות של עושק ורמיה ולכן נישנאו על ידם , במהלך הדורות הם עיוותו את הדת היהודית והשתמשו בעקרון הבחירה להעמדת עצמם כ 'עם הניבחר' העליון על כולם עם הרשאה אלוהית לעשות כחפצם למימוש חמדנותם ונתנשאותם על עמי הארץ.
      כאלו הם כיום האשכנזים במדינה הציונית והדבר האחרון שאני מטיף לו זה איזו שהיא שיוויוניות או מאבק לשיוויון איתם ואם כבר הרי שבעיני כיום המאבק הוא להיפרדות מוחלטת שיקחו את החפצים שהביאו איתם מארופה ויעזבו אותנו לבנות חיים משותפים על בסיס צדק ושיוויון עם אחינו הפלסטינים ומי שמאמין אחרת שיתכן ויש בסיס כלשהו לחיי שיוויון עם האשכנזים הייתי מציע לו טיפול בפיטריות הזיה .
      לשם המזולזל כשאתה תפסיק לזלזל באינטליגנציה של אחרים ולהשמיע שקרים ורמאויות להצדקת עוולות וגזענות אז יפסיקו גם לזלזל בך.

      ויבוא לציון גואל ומוחל.

    • מוני יקים אנטיציוני

     זו לא תוכנית כבקשתך את מחפשת לגיטימציה אצל האויב ואילו אני מחפש עימות , כמו שאיני מפקפק בזכותך לחיפוש לגיטימציה גם אם לפעמים בזחילה אז את צריכה לכבד את זכותי לנקוט בטקטיקה של עימות.
     ואם את מדברת על ביזוי הדיון אז היית צריכה להתייחס גם לסגנון הלגלגני המעליב מצידם של הגזענים השמרניים ולא רק על דברי מה גם שיחס עם פרספקטיבה כללית יותר על מצב התקשורת ויחסה למערערי השיח הפוליטיקלי קורקט מהצד המזרחי של המפה לא יזיק לך.
     ואם נחזור לנושא הדיון הרי שאת לוקה באותו 'חוסר איזון' להבדיל אלף אלפי הבדלות בו לקתה איריס ביומרנותה להשליט נורמות של התנהגות בקדמה רק שהיא יישמה אותן באופן סלקטיבי לפי האג'נדה האישית שלה ושל עדת שוטי סש'ש.
     אני לגמרי מסכים עם חלק של הדברים במאמר שלך על חלקה של איריס המתחסדת בדירדור רמת הדיון ובפרט בעינין מעורבותה של העורכת שגם התאהבה בכתיבתה הגרפומנית לגיבוש כיתת מעריציה שאפשר למנות אותה על אצבע אחת .
     יחד עם זה לדעתי הגזמת במתן הערכה חיובית
     ללא בדיקה מספקת לדיבריהם של תמר לשם וזקההם
     ואולי מתוך להיטות להצגת איריס כגורם השלילי העיקרי .
     למען הצדק ולמניעת ביזוי הדיון ולא רק כדי לקבל לגיטימציה צריכה היית לעמוד על חלקם השלילי של השלושה זו שהכניסה זרגים ככלי סיגנוני לזה שעשה ניסיונות כאילו הוא ד'ר מנגלה ולזה שהמציא בוגדים כאילו כולם מיקשה אחת והוא ראש המחנה הקובע דמגוגית ומשתלח בבוגדים וכל זה כדי למנוע דיון בנושא העיקרי של מערכת היחסים חסרת האיזון בין שני העמים הניצחים.
     לדעתי גם לא דייקת מבחינתך כשביססת את ביקורתך על איריס העוכרת על איזו הנחה לדעתי מוטעית בדבר בסיס קיומה של קדמה כמאבק בגילויי גזענות . לדעתי קדמה כאתר מוביל במאבק בגזענות האשכנזית ויש להבדיל בין מרבית הכותבים לבין ההנהלה אז מבחינת ההנהלה קדמה הוקמה כדי לבסס את כוחו של סש'ש כדמות מובילה של המאבק המזרחי תוך ניפוי מצד אחד של כל מי שמסוגל להאפיל עליו ומצד שני הטלת מורא על הכפופים לו החוששים לאבד את המקום היחיד בו הם יכולים להתבטא בחופשיות כל שהיא בנושאים שהם מוקצים מחמת מיאוס ב 99 אחוז מהתקשורת .

     ובכל זאת ולמרות הכל שני עמים אויבים אנו

     • מוני
      אני לא מחפשת לגיטימציה אני מחפשת שיתופי פעולה,במקומות שניתן לדעתי למצוא כאלה,ולא משתפת פעולה במקומות שאני חושבת ששם לא אמצא אותם
      אני לא מחפשת עימותים,אתה רוצה עימותים?סחטיין לך על זה,אבל גם לעימותים יש גבולות,אפשר להתעמת עם מישהו מבלי להשפיל אותו,מבלי להצליף בו,ומבלי לבזות אותו,תתפלא אפשר להיות כנה וללכת עם האמת הפנימית שלך מבלי להיות בוטה וגס רוח,ולא כל גסות רוח מבטאה איזו שהיא עמידה על עקרונות,או אמירת אמת,לפעמים גסות רוח ובוטות היא כל מה שזה,
      עכשיו תגיד לי במה זה קידם אותך? במה זה קידם את הדיון איך פתרת בעיות של גזענות בזה שהשפלת את האדם שאיתו אתה מתעמת?איזו חשיפת גזענות עומדת מאחורי דבריה הבוטים של עורכת קדמה?מה גם שהיא דורשת מאחרים שלא יתבטאו בגסות וכשהם מרשים לעצמם כי הם רואים שהיא מרשה לעצמה היא מצליפה בהם כאילו האתר הוא איזה מועדון של סאדו-מאזו.אז אלה הם סטאנדארטים כפולים היא דורשת מאחרים מה שהיא לא דורשת מעצמה.
      בקשר לתמר ולזקהם אני לא מתכוונת להיות הפרקליטה שלהם,הם כבר הוכיחו שהם יודעים להתנסח יפה מאוד.
      ועוד דבר מוני קל לך לחפש עימותים אתה לא חי כאן וכשאתה מגיע לכאן אתה מגיע לביקורים קצרים אז מה איכפת לך להתעמת?מה איכפת לך להיות בוטה וגס רוח ? מה איכפת לך לשנוא? אתה לא צריך לפגוש את כל האנשים שאתה יוצא ביציאות כאלה נגדם
      אני חיה כאן,ואני במוקדם או במאוחר אפגש עם האנשים האלה,ואני זו שחיה איתם,איתם לא איתך,אז כדי לעשות את החיים כאן נסבלים עבורי אני בחרתי בדרך של שיתוף פעולה,הייכן שניתן והייכן שלא אז לא אני לא מוותרת כהוא זה על העקרונות שלי או על האמת שלי בזה שאני לא גסה ובוטה.
      חוץ מזה שאני לא שונאת אשכנזים , אני לא שונאת קולקטיבים,אני יכולה באופן אישי לא לסבול אדם זה או אחר וקורה גם ההפך אבל לשנוא קולקטיב שלם רק בשל מוצאו האתני זה נראה לי מופרך
      אם זה לא מוצא חן בעיניך אתה לא מוכרח להיות חבר שלי,אבל אתה לא יכול לכפות עלי לא את סגנון ההתבטאות שלך ולא את השנאה שלך כלפי אשכנזים.וזה שאנחנו מחזיקים פחות או יותר באותה השקפת עולם,לא מחייב אותי לצדד בך גם כשאני חושבת שאתה טועה ואתה טועה ושוגה בדרך התבטאויותיך,והתוצאות מדברות בעד עצמן,מכל אתר אתה מסולק בבושת פנים
      אתרים שמכבדים את עצמם בכלל לא מעלים את תגובותיך ואז אתה נאלץ להתחפש, ולהמציא לעצמך שמות בדויים כדי שיתנו לך איזו דריסת רגל,אתה לא שש עשרה טיפש עשרה מוני לא הגיע הזמן שתתבגר?שתסיק מסקנות?
      ועוד משהו, לא ,כבר ממש לא איכפת לי,אם לאחר תגובה זו לא תרצה לדבר איתי ואם אכזבתי אותך או לא איכזבתי אותך,אני לא אישתך,לא בתך,בקושי מכירה אותך ונמאס לי לשלם את המחיר בגללך כל פעם שאני עולה על איזשהו אתר ישר אתה מזדנב אחרי וכולם חושבים שאנחנו איזה צמד שמופיע ביחד ואז אתה מסולק ואחר כך גם אני אז אני לא רואה שום סיבה לשלם מחיר של נידוי והכפשות יש לי משלי אני לא צריכה עוד מאותו דבר,אני לא חייבת לך כלום מוני רד לי מהזנב
      ועוד משהו מוני
      אני יודעת שאני מוכשרת,אני יודעת שאני כותבת טובה(בגלל זה סילקו אותי מקדמה)אני מכירה במעלותי מבלי להתייהר אז אל תחלק לי מחמאות כאילו זו מלכודת דבש רק כדי להחטיף לי אחר כך
      מוני צא לי מהחיים עזוב אותי לנפשי ומצא לך מישהו אחר להתעלק עליו
      נמאס לי מהבוטות שלך ומגסות הרוח שלך לא בא לי על גסות רוח ובוטות זה ממש לא נראה לי שיק

     • מוני יקים אנטיציוני

      קודם כל איש לא מזדנב אחרייך ואולי להיפך ועלי איש לא יוכל לטעון שאני משת'פ שמחפש לגיטימציה לכשרונותיו ובמה להצגותיו.
      את מזכירה לי זמרים צרפתים שבזמן הכיבוש הגרמני המשיכו לשיר במועדוני הלילה שורצי הס'ס.
      אני כותב בבלוג של מר לשם כבר כחודשיים עד שהופעת עם התקפה על קדמה ואיריס חפץ תוך שתוף פעולה עם אדם שהוא מכחיש שואה שאת הדבר היחיד לזכותו ציינתי.
      כמו ששיתפת פעולה עם הגזען אלי אשד וכמו ששיתפת פעולה בכתיבה בפורופ של הפדופיל מאור, את מדברת על בוטות וגסות רוח ואינך בוחלת העצמך להשתמש בכלים אלו כשמתבקע הציפוי הנאור כביכול ומעמידים אותך מול אמת וביקורת לגיטימית.
      זה שאת מתפארת בכך שיש אתרים החוסמים אותי רק מעיד על הפנמת הערכים השליליים של אותו קולקטיב כוזרואשכנזי בו אני נילחם נילחם ולא מתפשר נילחם ולא משתף פעולה נילחם מולא מתרפס וכל חסימה וכל סתימת פיות היא מחיר שאני משלם כנאמנות לדרכי .
      זה שאני חי בחו'ל זה מחיר ששילמתי בעד העקרונות שאני מאמין בהם ואיני מוכן להתפשר לגביהם וזה שזה נותן לי כיום יתרון שאיני חייב להתפשר על עקרונות זה לא רק משום שאני חי בחו'ל כי גם במשך חיי בארץ לא התקפלתי ולא שיתפתי פעולה עם הגרועים באוייבים ואכן שילמתי את המחיר ואין צורך לפרט כדי שלשם לא יקפוץ ויטען שאני מתבכיין רק אני יודע שעם כל הרדיפות והנגישות שעברתי ושעיצבו אותי כאדם ללא פשרות המוכן גם לשלם מחירים ולא להתבכיין ולהתרפס בפני האויב.
      את אולי מוכשרת מאד אך גם לוקה בגרפומניה כמו ידידה שלך איריס חפץ שאת כל כך נהנית להתעלל בה לפעמים בצדק ולפעמים סתם מתוך יצר נקמה ותחרות אבל כישורייך לא העניקו לך את האומץ החברתי פוליטי ויושר אינטלקטואלי המנוגד להתפשרויות ושיתוף פעולה כישורייך נותרו בתחום של ההתפארות של מי הנוצות היפות יותר .
      אודה ואתוודה היו לך כמה דברים מצויינים שכתבת ונהניתי ולא היססתי לפרגן לך אבל מרבית כתיבתך ארכנית ומייגעת ואינה מוליכה לשום מקום ולפעמים את יכולה להגיד בשני משפטים מה שאת כותבת בשני דפים וכל השאר זו דקדנציה גרפומנית להרשמת אלו שכלל לא קוראים .

      בחורבן הציונות ננוחם.

 10. המנומס מכפר הבס

  המקובל באינטרנט הוטא שאם מביאים דיון על אתר אחר לפחות שמים קישור, כנראה שמתדיינים רבים כאן בכלל לא יודעים על מה מדובר, כדאי שיקראו את הדברים בהקשרם הנכון

  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2708#243443

  בעיקרון כל מה שלשם עושה לעצמו בקדמה זה פירסום עצמי, הוא מאשים את האתר בהיותו גזעני ועדיין מפרסמים את כל התגובות שלו. לזה אתם קוראים סתימת פיות?

  ואלי אשד על הדבר הזה שנקרא "חופש ביטוי" שמעת? הרי אפילו בג"ץ קבע שאפשר לקרוא למישהו נאצי וזה עדיין אל הוצאת דיבה אם זה נאמר תוך כדי דיון. מה לעשות? אתה לא חי באיראן, אולי זה מה שהיית רוצה, אבל זון מדינה דמוקרטית ומה שקובע כאן זה שילטון החוק. הקריאה שלך שלא לפרסם בקדמה היא פשוט הסתה.

  • משעשעת מאוד הקביעה שחיפשתי לעצמי פירסום עצמי ב"קדמה".
   תמימות? כן. חשבתי שניתן לנהל דיון סביר.
   טענתי שמישהו סתם לי שם את הפה? לא, לא טענתי.
   קריאה לא לפרסם משהו במקום כלשהו אינה הסתה אלא הצעה לגיטימית.
   הסתה היא לקרוא למישהו "נאצי", מכיוון שעל אדם נאצי אפשר, על-פי החוק, להטיל עונש מוות!

   • קוראים לזה חופש הביטוי, ובג"ץ כבר קבע שזה מותר, מה תגיד? וזה לא נכון שלנאצי מגיע עונש מוות, עונש מוות ניתן לנאצים על מעשיהם.

    מה שכן אלי אשד פעם כינה מזרחי אחד מכחיש שואה, ואני לא אזכיר את שמו. זו לא רק הסתה אלא מדובר בהוצאת דיבה. כי הכחשת שואה אסורה בישראל על פי חוק.

    אז אל תבנה את העולם על פי דעתך, יש בכול זאת חוקים שנועדו להגן על חופש הביטוי.

    מה לעשות? בג"ץ קבע שחופש הביטוי כולל גם דברים מאוד לא נחמדים, כי אם אתה ואשד תתחילו לסתום לאנשים את הפה וכול אחד יתחיל להגדיר את גבולות השיח לא יישאר על מה לדבר. תתמודדו עם זה. המזרחים לא נחמדים אבל הם אומרים את דעתם! ועליכם!

   • מאיפה הוצאת את הרעיון הזה? באיזה מקום הטילו עונש מוות על מישהו בגלל שהוא נאצי? הטילו עונש מוות על נאצים מכיוון שהם ביצעו רצח עם או פשעים נכד האנושות? אבל נאצי שהוא פקיד מעולם לא הוטל נגדו עונש מוות.

    אני מקווה שאתה מבין את ההבדל בין הדברים.

    • מוני יקים אנטיציוני

     שגם מתגזענים על הפרענקים ויורקים עליהם בכל הזדמנות וכשחושפים את ערוותם יש להם את החוצפה לדרוש התנצלויות .
     גם עוסקים בהאשמת הקורבן וגם מתבכיינים על שהקורבן מתלונן נגד העוולות , אכן עם רשע ומרושע אתם כפי שלא ראינו מאז ימי המן הרשע ואנטיוכוס עם השנור וההתבכיינות עם המיידוף החמדן ועם כובשי פלסטין ומשמידי עמה .
     עם סותמי פיות ומסתירי אמיתות ומכחישי שואות .

     כי שני עמים אויבים אנו כך הוחלט בפלונסק.

     • בסופו של דבר אינני מבין מדוע באת ב-1949 לארץ כובשת. ואם אכן באת בלית ברירה, למה נשארת בארץ הכובשת המרושעת הזאת?
      חס וחלילה שאני רוצה שתעזוב. רחוק מזה. אני אפילו הוגה ביני לביני (חרש) שאולי אתה ציוני נסתר, פוחד מעצמך?
      השאלה היחידה היא מדוע אתה שוהה במקום שאת מחצית יושביו (ואולי יותר, שכן, לדבריך, יש מזרחים-משתכנזים) אתה שונא שנאה כל-כך גדולה?!

     • מוני יקים אנטיציוני

      בשנת 49 הייתי בן 4 כך שההחלטה לא שלי מה גם שהחלטתי שכל עוד הכיבוש הכוזרוציוני קיים זה מעשה עוול לחיות בחסות כידוני וטילי צבא הכיבוש ולכן לקחתי את מטה הנדודים וכרגע אני חי בצרפת.
      אני אוהב מאד את הארץ ושונא מאד את הכיבוש והכובשים וכאשר הכיבוש יסתיים והכובשים יסתלקו אבקש רשות מ 'אדוני הארץ' לרכוש חלקת אדמה במיטב כספי ולחיות לצידם בתנאי שיוויון וצדק ועד אז נתנחם בקריאה לחורבן הציונות .

     • אכן, דבר מוזר הוא שאחרי 2000 שנות גלות נהפכת שוב ליהודי נודד.
      עליך להישמר מדבר אחד: אם תישאר זמן רב מדי באירופה עלול הדור הבא לחשוב שאתה כוזרואשכנזי!

     • מוני יקים אנטיציוני

      אבל אסור להזכיר לו את זה כי אז הוא יוציא את סיפור ההתאשפזויות שלו וירדנה תצעק מספיק מספיק אתה הורס את האתר שלי…הציונות טעות היסטורית .

     • מנדרין יקים

      מוני אתה גדול! נראה כמה זמן יחזיק לשם מעמד! אתה לא מוותר לאף אחד ולא מפסיק להראות לכוזרוציונואשכנזים מאיפה משתין הדג

     • מוני יקים אנטיציוני

      רחמנות על לשם מכחיש שואת עם ישראל הספרדומזרחי

     • המלה שואה יוצאת מפיך בזילות גדולה מדי.
      כמי שסבא וסבתא שלו, לרבות 15 דודים ודודות, נרצחו בשואה, הרשה לי לומר לך שאתה משתמש במלה הזאת שימוש קלוקל ונלוז.

     • מוני יקים אנטיציוני

      כמו שזכות האשכנזים לראות בשואה ארוע עולמי ולהתבכיין עליה כך גם זכות הפרענקים להתבכיין על השואה שלהם.
      הדיון הציוני בנושא השואה לוקה בהרבה דמגוגיה וחלקה של הציונות נותר בערפל מגמתי תמוה, תתפלא גם לי יש קרובי משפחה שניספו בשואה למרות שבאו מקהילות שמעולם לא הסתכסכו עם הגרמנים כלןמר שילמו את המחיר של מערכות יחסים קלוקלות של אחרים , בנושא השואה אני מאד אנטי גרמני וסבור שמה שעשו זה פשע שאסור לעולם לסלוח להם עליו אבל מה שתמיד הפליא אותי זה המהירות בה הניצולים הצטרפו לגזעני בן גוריון דבר שלגביו יש לי בקורת גם כלפי הקהילה הבולגרית היהודית שהעמידה עצמה בשורה הראשונה בצבא ובחברה לדיכוי הערבים רק משום היותם ערבים , הקורבנות הפכו במהירות למדכאים מקרבנים אז איפה הלקח המוסרי מהשואה לצעוק זילות השואה בלי להתייחס לנקודות אלו זו דמגוגיה מאד זולה.

      כי שני עמים אויבים אנו

     • אכן, אני מציע לשנינו להניח לשואה.
      אינני מבין מדוע אתה מתקשה להבין שלי, למשל, אין מקום אחר לחיות בו, אלא כאן.
      מדוע אתה מתקשה להבין שלוּ הורי לא היו מגיעים לכאן הם היו מושמדים ואני לא הייתי קיים.
      לפחות את ההצהרה ה"אגואיסטית" הזאת מותר לי להשמיע, ולהישמע אנושי!

     • סן פרנסיסקו על המים

      "למרות שבאו מקהילות שמעולם לא הסתכסכו עם הגרמנים כלומר שילמו את המחיר של מערכות יחסים קלוקלות של אחרים"
      כלומר, לגישתך מעשי זוועות ביהודים (שואה, פוגרומים וכיוצא באלה) הם מוצדקים, כיוון שהם סוג של פעולת תגמול מובנת על מערכות יחסים קלוקלות עם הגויים שמסביבם?
      ואיך זה קשור למוצא בדיוק – מה, לא היו כאלה למכביר גם בארצות ערב וגם באירופה?
      אשמח ללמוד משהו חדש.

     • מוני יקים אנטיציוני

      אמרתי שמערכות היחסים היו קלוקלות לשני הכיוונים וכי הפתרון הנאצי היה פשע ללא כפרה ואוסיף שהיה זה בן גוריון שנתן לאדנאאור הכשר להחזרת גרמניה למשפחת העמים.
      לא אכנס לנושא שת'פ של הציונות עם הנאצים כדי
      שמר לשם שכ'כ כך רגיש לשואה בארופה לא יתחרפן מצד שני איך הוא כ'כ רגיש לשואה 'שלו' ואדיש עד להכחשה לשואתם של אחרים פרענקים ופלסטינים.
      אבל נשאיר את הנושא למועד בו יחליט מר לשם שמותר לפרענק לחדש לכם הרבה חידושים בנושא השואה והאספקטים המוסתרים מעין הציבור.

      בחורבן הציונות ננוחם.

     • גיורא
      ויכוח עם מוני יקים הוא בגדר ביזבוז זמן יקר שעדיף שתשקיע אותו בדבריפם אחרים פרודרטיביים יותר גם לגבייך ירדנה . שכן האיש חוזר באובססיביות על אותם הדברים ולעולם אינו מחדש כלום מהאובססיות שלו. וכאשר מראים לו את שגיאותיו הוא מתחיל לצרוח שהכל זיוף וקונספירציה כנגדו .
      גם יש שאלה עד כמה בדיוק הוא שפוי בדעתו .
      אתה לתת לניבולי הפה שלו במה בגלל מחויבות םלדמוקרטיה אבל למה לבזבז את זמנך על ויכוח שכבר התקיים מליארדי פעמים ללא כל טעם והיגיע למיצויו המוחלט ולתת לו להמשיך לנבל את פיו כלפיך מארחו תוך כדי שוב שוב ?
      דיון מפורט עימו שהתארך יתר על המידה יש כאן
      מלחמות הכוזרים באתר קדמה
      http://www.notes.co.il/eshed/40498.asp
      אני ממליץ לכל מי שחושב שיש איזה שהוא טעם להתדיין על משהו עם מוני יקים .
      קודם קראו היטב את הדיון למעלה לפני שתמשיכו לבזבז את זמנכם היקר בדיון עימו..

     • שותף פאסיבי לחרפה

      פוסט נהדר הבאת לנו לשם לחנוכה! לא שבעת סקנדלים
      עוד לא נרגענו מאדון נבות ואתה מטיל עלינו נבוט חדש .מצטער אבל התגובה בלתי נמנעת החלונית נגישה לכולם ואין מנוס ממקרא התגובות
      ואנחנו נעשים שותפים פאסיבים לחרפה די!

     • אבל למה מר לשם אתה ממרר את החיים לאנשים אחרים שאינם דומים לך שיש להם או אין להם מדינה אחרת. אחרי קריאת הפוסט בקדמה איך אתה מסביר שאתה מקים מדינה בתוך מדינה כשאתה מקים הוצאה לאור של כוזרואשכנזים ומפרסם בהם רק אשכנזים ועוד איזה חבר טוב מזרחי שלך וכול המערכת של ההוצאה היא אשכנזית. אז מי אם זה הוצאה לאור פרטית? למפעל האשכנזי שלך אתה קורא מפעל חיים? למה שלא תקים מדינה אשכנזית ותפסיק לדבר על זה שאין לך מקום אחר. הקיצור תקימו את הגטו שלכם ותפסיקו לומר שיש כאן מדינה לכולם. למוני יקים אין כאן מדינה. אם הייתה לו הוא לא היה עוזב. אז לך יש מדינה אחת ומוני יקים נשאר בלי מדינה בכלל, בגלל הנאצים והציונות!

     • מוני יקים אנטיציוני

      היוצרות נתהפכו והלא נחמדים הם מר לשם מכחיש השואה הרוצה שכל העולם יתבכיין איתו על שואתו ואלי אשד התמהוני מהסטאלגים זייפן ומשמיצן .
      כמו שכתבת הם הקימו לעצמם גטו התאבדותי ורוצים שאנחנו ניתאבד יחד איתם אחרי שהבריחו מאות מיליארדים לחו'ל וביום הדין יבריחו את עצמם וישאירו את עם ישראל הספרדומזרחי מול גורלו המר לכן עלינו לשמוט לגזענים הללו את האדמה שמתחת לכף רגלם ולגבש תורה מדינית עצמאית משוחררת מעולם הכפייתי תורה מדינית שתהיה מבוססת על האינטרסים שלנו לברית אחים עם העם הפלסטיני 'אדון הארץ' לבניית חיים משותפים על בסיס של מדינה אחת חילונית ודמוקרטית ומי שזה לא ייראה לו קישטא מפה ומטוסים יחכו לו בלוד להטיסו לכוזריה או לאן שתחפוץ נפשו, אין סיכוי אחר כי החמדנות האובססיבית הכוזרואשכנזית היא חסרת הגיון ומעצורים כי הכוזרואשכנזים מעולם לא הסתדרו עם שום עם וזה לא אפשרי שיסתדרו עם הפלסטינים או עם הספרדומזרחים.
      אחרי 120 שנות ציונות בא הזמן שנחדול מלהשתעשע באשליות של שתוף פעולה להשגת אילו נקודות זכות מעצם טיבעם הכוזרואשכנזים לא סופרים שום עם אחר כבני אדם ולא לשווא קראו לנו בכינוי דה הומניטורי 'שווארצא חייעס' עלאק אחים שלנו ולא לשווא שיכנו את העלייה התימנית באורוות ורפתות , הם עשו זאת כי בתודעתם הקולקטיבית התימנים והמזרחים הם חיות עבודה הולכות על שניים ולא לשווא הרעיבו והמיתו ברעב עשרות אלפי תימנים ומזרחים .
      אז מי שרוצה לזרות חול בעיניים ולהציג את קיום המדינה כרווח והצלה לכוזרואשכנזים שאחרת היו נישמדים ע'י הנאצים צריך לענות שעוול אחד אינו מצדיק עוול שני ושהמזרחים והפלסטינים לא צריכים להיות קורבנות למערכות יחסים מעוותות שהיו לכוזרואשכנזים עם עמי ארופה .
      שלא לדבר על הגמד הרשע מפלונסק ששנא את הכוזרואשכנזים של ארופה שהתעקשו לשמור על תודעתם האנטיציונית דבר שהביאו לראות בהם דור מדבר שגורלם לא עיניין אותו והפקרתם הכניסה כספים נאציים להגשמת מפעל הקמת הגטו הציוני.

      הציונות טעות היסטורית.

     • אתה עוד עלול להצליח לשכנע אותי שאין כאן מדינה לכולם.
      אם כך הדבר, לֵךְ, בפשטות, לכל הרוחות.

     • לשותף פסיבי לחרפה:
      איש אינו מאלץ אותך לבוא ולקרוא פה.
      מוטב שתפנה את תלונותיך לאתר "קדמה" שעוסק יום ולילה בהטפה גזענית מן הסוג הנתעב ביותר ואף קורא לברית אחים עם אויבים.

 11. הפסיקו להכתיב לי את מי לשתף או לא לשתף בזמני הפרטי, בכספי הפרטי, בביתי הפרטי, בהשקפת עולמי הפרטית וכו'.
  כל הסיווגים הדיקטטוריים שלכם מעניינים את הסבתא שלי.
  דבריכם כבר נמאסו על כל מי שנמצא בקרבתכם, לרבות העובדה שאתם מצליחים להזיק לטענותיכם שלכם.

  • מוני יקים אנטיציוני

   הציפוי הדק של נימוסיות ארופית נמס תחת השמש הלוונטינית וכשמנסים לדבר איתך לעיניין אתה חושף את האישיות האמיתית של מייצג הביריונות הקולוניאליסטית הכוזרואשכנזית שפלשה לארץ לא להם ליצירת מצב קטסטרופאלי חסר תקדים בתולדות האנושות וכל זה כדי שמיעוט קטן של מדושני עונג לשמים ואשדים יוכלו להמשיך למצוץ את דמו של הציבור.

   תתביישו לכם אתם חרפה למין האנושי.

   • מוני יקים אנטיציוני

    מי כאן האויב ומי כאן האוהב ?
    הערבים הפלסטינים שמרביתם יהודים ספרדומזרחים שהתאסלמו ואדמתם נישדדה ביד פולשים כוזרואשכנזים שהוקאו מארופה אינם האויבים שלי,
    האוייבים שלי הם אלו שקראו להורי ' שווארצא חייאס' והשליכו אותנו לעיירות קיפוח ומעברות כשלעצמם בנו שכונות ווילות עם תקציבים ושרותי רפואה וחינוך לאדם הלבן העליון.

    כי שני עמים אויבים אנו.

   • נו גיורא הפכו אותך למכחיש שואה.
    מה הם יטענו בהמשך : שאתה רוצח המונים? שאתה האחראי לשואת הנאצים ?
    שים לב הם והאתר שהם קשורים בו מבטאים דעות גזעניות קלאסיות שאגב אינן קיימות רק אצלהם אלא אצל גזענים באופן כללי .והן בראשן אמונה אובססיבית פראנואידית בקונספירציה האוחזת אותם מכל עבר ושולחת אליהם זרועות מכל כיוון .
    לא תוכל לשכנע אותם בשום דבר גיורא וגם לא להתדיין איתו-איתם מאחר שבמוחו המטורף אתה כבר הפכת לחלק אינטגראלי ואולי ראשי מהקונספירציה.

   • למוני,
    בסך-הכך רציתי לתקן את הרושם שרק אתה יודע לחרף, לגדף ולקלל.
    וכמו שאומר שיר אמריקני ישן-נושן: כל מה שאתה יודע לעשות, אני יודע יותר טוב!

    • ולהבין ,מה מניע אותך בשבועות האחרונים,למרות כל הגידופים לחזור ולעלות על אתר קדמה ולהתווכח שם בין היתר עם מואיז?למה זה כל כך חשוב לך העימות הזה איתם,איזה מסקנות ואילו תובנות אתה מפיק מהגידופים האלה?
     ועוד דבר, אני קוראה את תגובותיו ואת האשמותיו של מואיז וקצת לא מבינה אותו,רק לפני מספר חודשים הוא קיבל פרס ששכר נאה בצידו בספרות בוועדה שישבה על המדוכה היה כמדומני בין היתר גם דב אלבויים שבזמנו גם ראיין את שלמה זאנד בנושא הכוזרים ראיון מעניין ביותר.על כל פנים עדיין לא הצלחתי להבין על מה מואיז מלין ולמה את כל הטרוניות שלו הוא מפנה כלפיך אולי אתה הצלחת להבין ואם כן התואיל לשפוך אור ?

     • מוני יקים אנטיציוני

      וגם אשד לא זקוק לאוייבים עם חבר כמוך 'הלך זרזיר אצל עורב'

      כי שני עמים אויבים אנו

    • מוני יקים אנטיציוני

     מי שמכחיש שואה מחרף ומגדף זה בדיוק גיורא לשם שמדבריו אפשר להסיק שהפרענקים נגועים בגן ההתבכיינות הלא ראציונלית ושאר מיני גנים שליליים שמצדיקים בעיניו את הנחיתות המזרחית כביכול לא היו הסללות לא היו ניחשולים לא היתה גזענות לא היו מעברות לא היו עיירות קיפוח .
     לא הצלחת לתקן שום רושם רק להנציח את העובדה שאתה כוזרואשכנזי מתנשא הנגוע בגן הגזענות החמורה שיובאה מארופה ושאין עם מי לדבר .

     כי שני עמים אוייבים אנו עד לגרוש לכוזריה .

     • מזרחי שכמוני

      הנה פעם נוסף הצליח הכוזרולוג הכסיל הזה לחסום כל אפשרות לדון ברשת בעניינים שלא קשורים לפסיכוזות המופרעות שלו.
      מר לשם, אני מבין את הצורך לשמור על חופש הביטוי בבלוג, אבל מעבר לאנטישמיות החולנית, הצדקת שואה (אפילו מכחישי השואה לא הלכו כ"כ רחוק!)והקריאה להשמדת עם, הפסיכי הזה מתפקד כאן כטרול מוצלח למדי. ולו בשם הדיון הרלוונטי שיכל להתפתח כאן בנושא המאמר ואולי אף יש לו סיכוי – תסלק מכאן כבר את הטרול האנטישמי המתעלק!

     • מוני יקים אנטיציוני

      עברתי על כל דברי ולא מצאתי זכר להאשמות שלך אבל בשם חופש הביטוי שזה העקרון היחיד עליו שומר גיורא לשם מותר גם לך להפיץ שקרים והכפשות כיד המלך.

      כי שני עמים אוייבים אנו.

     • מזרחי שכמוני

      אנטישמיות חולנית:
      "צאצאי הכוזרים שהיגרו מערבה וצפונה המשיכו בדרך זו והקימו שטייטעלים המבוססים על ניצול האוכלוסיה המקומית ברמות של עושק ורמיה ולכן נישנאו על ידם , במהלך הדורות הם עיוותו את הדת היהודית והשתמשו בעקרון הבחירה להעמדת עצמם כ 'עם הניבחר' העליון על כולם עם הרשאה אלוהית לעשות כחפצם למימוש חמדנותם ונתנשאותם על עמי הארץ"
      "אכן עם רשע ומרושע אתם כפי שלא ראינו מאז ימי המן הרשע ואנטיוכוס עם השנור וההתבכיינות עם המיידוף החמדן ועם כובשי פלסטין ומשמידי עמה "
      "אין סיכוי אחר כי החמדנות האובססיבית הכוזרואשכנזית היא חסרת הגיון ומעצורים כי הכוזרואשכנזים מעולם לא הסתדרו עם שום עם וזה לא אפשרי שיסתדרו עם הפלסטינים או עם הספרדומזרחים"

      הצדקת שואה וקריאה לרצח עם:
      "הפתרון היחיד למצב הוא בהגשמת עקרון הצדק ההיסטורי והחזרת צאצאי הכוזרים לארץ אבותיהם הרחק מארץ כנען"
      "יש לבודד את נושאי גן הרשע הכוזרו/אשכנזי ולהוציאם ממשפחות העמים באותה צורה שעמי אירופה כבר השכילו לעשות"

     • מוני יקים אנטיציוני

      שני שליש ראשונים הכל דיברי אמת ואני עומד מאחורי כל מילה אבל מאיפה אתה מזייף "הצדקת שואה וקריאה לרצח עם" האם שמירה על העקרון הכוזרואשכנזי לחזרה לארץ אבותיהם האמיתית היא הצדקת שואה? אז דבריך לוקים בזילות השואה וגיורא לשם יקום עליך בחמת זעם.
      "יש לבודד את נושאי גן הרשע הכוזרואשכנזי….איפה יש כאן קריאה לרצח עם הרי הכוזרואשכנזים מתרפקים על ארופה שלהם ושונאים את המרחב הערבי .
      ואם מתחזה שכמוך כל כך חרד מהצדקות שואה וקריאות לרצח עם כיצד אתה לא מתקומם על הכחשת השואה מצידו של המכחיש הידוע של שואות העמים הפלסטינים והספרדומזרחים רק שואת האשכנזים קרובה לליבו של מתחזה שכמוך, מה גם שהציטוט האחרון הוצא מהקשרו והוא בא בתגובה לסידרת קריאות של לאומנים ציונים להשמדת העם הפלסטיני תוך תיאורים מפורטים מאד ביאולוגיים של הוראות הביצוע.
      האנטי אנושיות הצרופה שמוצגת כאן מגעילה ןמבחילה על ההתבכיינות הלאומנית שאינה מוכנה להודות על הכאב והסבל שהם גורמים בשמה לאחרים.
      תודה שאתה מצדיק את דברי שרק בזיופים ושקרים וסתימת פיות הציונות מצליחה עדיין לעבוד על הציבור ומי שיצא כאן אנטישמי שגר בגרמניה ומקורב לארגונים נאו נאציים זה אתה עצמך.

      בחורבן הציונות ננוחם.

     • לודוביקו אריוסטו

      היקום של אלי אשד

      הוליד נכד

      שקראו לו לשד

      אבל מוני

      עקשן כמו פרד

      מוסיף למדורה

      זרד אחר זרד

      בלי חמלה

      בלי חסד

      הוא וירדנה

      זה הצמד

      היקים והשלד

      עקד ועקד

      כמו פלדת אלחלד

      מזיינים את המוח

      ולא יוצא ילד

     • לודוביקו אריוסטו

      היקום של אלי אשד

      הוליד נכד

      שקראו לו לשד

      אבל מוני

      עקשן כמו פרד

      מוסיף למדורה

      זרד אחר זרד

      בלי חמלה

      בלי חסד

      הוא וירדנה

      זה הצמד

      היקים והשלד

      עקד ועקד

      כמו פלדת אלחלד

      מזיינים את המוח

      ולא יוצא ילד

     • לודוביקו אריוסטו

      היקום של אלי אשד

      הוליד נכד

      שקראו לו לשד

      אבל מוני

      עקשן כמו פרד

      מוסיף למדורה

      זרד אחר זרד

      בלי חמלה

      בלי חסד

      הוא וירדנה

      זה הצמד

      היקים והשלד

      עקד ועקד

      כמו פלדת אלחלד

      מזיינים את המוח

      ולא יוצא ילד

     • גיורא פישר

      שלום מוני
      כאן גיורע אחר ,אם כי כזה המסכים במאה אחוז עם דעתו של גיורע לשם.
      האם אפשר לקבל תקציר של תולדות חייך עד היום? האם מותר לדעת מה אתה עושה בפריז וכיצד אתה מתפרנס?

     • מוני יקים אנטיציוני
 12. האלילה מקאלו

  כשהשתין לו בקדמה הלשם
  הוא חשב שנקרא לזה גשם
  כשסיים הוא שם לסרח
  החליט את ירדנה לארח
  אך המסכן לא ידע
  אלון לא לבדה
  אחריה השתרך לו המוני
  היא חשבה "הוא לגמרי כמוני"
  אך יקים יקימון
  לא אוהב את אלון
  ופתח כרגיל את הג'ורה
  על ירדנה וגם על גיורא

  • אהבתי
   מותר לי להעלות את השיר על היקום גם באתר היקום של אלי אשד?
   אשמח לקבל פרטים על שם המחבר האמיתי .

  • מוני יקים אנטיציוני

   טוב לנהל דיון בשירים ולא באיומים שקרים וכזבים של לשמים ואשדים ולמרות זאת כדאי גם לדייק גם בשירונים הלא מחייבים .
   יקים יקימון מזנב בלשם מאז שפירסם את נבל הכרמלי ומי שיסתכל בחלונות יראה את הגללים שהטלתי עוד לפני שירדנה הוזמנה להתארח והכניסה פתשגן שאורכו כאורך הגלות על קדמה משחיתת השיח תוך ששכחה את אשד ולשם ותרומתם להשחתת השיחים ומוני אוהב את כתיבת האלון אך לא את אורך האלון שמרדים את קוראיו לפני שמגיעים לפואנטה.
   ובעיקר לא אוהב את החשבונאות המתרפסת של שיתופי פעולה לשם קבלת לגיטמציה על חשבון העקרונות וכל זה אינו אומר בכלל שאין לי בקורת חמורה על האופן בו מנהלת איריס אין חפץ בה את קדמה לפי גחמותיה האישיות צוך צבירת כוח מעמידתה האיתנה וליקוקיה לבעל האתר גדל הגוף והאמביציות וקבלת הוראות עריכתיות מקבוצת גרציות אשכנזיות שמטות אותה מן הדרך כמו גם שאני תמה על מרבית משתתפי קדמה רהוטי המבט והמקלדת שנתנו לסמי ולאיריס להשליט אימה ופחד סטאליניסטיים והם רואים את הדם הנשפך ושוקטים על השמרים והרי נאמר "צדקה תתחיל מבית" וכך החלה מלחמת הכל בכל .

   • מזרחי שכמוני

    אתה מטיל את גלליך בכל חור באינטרנט כבר 3 שנים, מה יצא לך מזה עד כה חוץ מזה שכולם נגעלים מקריאת שמך?
    תפרוש כבר ותפטור את עולם הבלוגים והפורומים הפוליטיים ברשת מנוכחותך הפולשנית, המעיקה והמזהמת.

    • מוני יקים אנטיציוני

     נאמנותי היא לעמדותי ועקרונותי ואיני פוליטיקאי שמתחנף כדי לצבור קולות ואשאר עוד שנים רבותלעזור ולראות בחורבן הציונות והסתלקות הכוזרים….ובא לציון גואל

     • מה אתה חוקר של מס הכנסה? מה קורה? בטח המזרחי מוני יקים מתפרנס לפי דעתך מסחר בסמים, כי זה כל מה שראיתם כאן בארץ אחרי שחיסלתפ את היהדות הספרדית והפכתם את כולם לחוטבי עצים? מה זה השאלה הגזעניצת הזאת? וממה מתפרנס אלי אשד?

     • מוני יקים אנטיציוני

      והוא לא היחיד זו שכבה שלמה של אשכנזים בתחומים מיוחדים שפיתחו לקיום עם משכורות כפולות ומשולשות ללא כל צורך בעבודה יצרנית לפי אורח החיים הפרזיטי שעוצב עוד בימי הממלכה הכוזרית .
      אם גיורא לשם עוד יכול להתפאר בעבר טכנולוגי בפרק מסויים של חייו הרי שאשד ובני דורו הוכנסו למעגלי הפרזיטיות כדי לבנות שכבה חזקה שתסתום פיות ותמנע התקוממות.

      כי שני עמים אויבים אנו.

     • מוני יקים אנטיציוני

      מומלץ להכנס ולראות איך כל אלו שהאמינו וניסו תוך ירידה על גחונם כל אפשרות וניסיון של הידברות עם 'אשכנזים נאורים' ודחו אותי שהזהרתי אותם מפני אשליות מסוכנות אלו כ 'מרעילן' והיום אחרי מתקפות ד'ר זקההם מנגלה עושה הניסויים תמר המזרגגת וגיורא לשם מכחיש השואה ומצדיק הגזענות הם מתחילים בקדמה להפנים את הרעיונות שזרקתי במשך שנים ומאמצים בגאון עמדות להן הטפתי .
      ופה ירדנה מתעסקת בהגנה על שיחים ומשתכשכת עם גדולי הגזענים המפיצים ממאורותיהם דברי ספרות ושירה דקדנטיים להשגת פרסים ומילגות ע'ח הציבור כדי שיוכלו להמשיך ולטפח את אורח החיים הפרזיטי של שופרות המימסד המתוגמלים ביד נדיבה כאשר עם ישראל הספרדומזרחי שוחה בים האבטלה והעוני על סף הרעב 800 אלף ילדים מתחת לקו העוני ועם כוזרואשכנזי אומר שירה.

      בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

     • יש להזעיק פסיכיאטר עם הרבה כדורים צבעוניים שיספיקו לכולם פה

     • תגידי לי גיורע לשם זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה ובעוד כמה פרסים, שאלת אותו למה הוא מתלונן? ועל מה הוא מתלונן? תשאלי אותו. הוא הרי פירסם ספרים קיבל את שלו ומה שמפריע לו זה אתר קדמה? עד כדי כך שגייס אותך לעשות את העבודה המלוכלת בשבילו בגלל שיש לך סיכסוך עם קדמה? לפחות מוני יקים לא התבזה עד כדי כך. אני מציע לך לתת ללשם לכתוב מאמרים נגד קדמה בעצמו, תני לו להסתבך בשטויות במיץ של עצמו לבד.

     • אם שני עמים אויבים אנחנו,שאת האחד,הכוזרואשכנזי יש לבודד ולהוציא
      מכלל העמים,ולכלאו במדבר גובי,מה יהיה גורלם של בני תערובת,נניח,בן לאב
      מרוקאי ולאמא יוצאת גרמניה,כמוני?
      האם הגן הכוזרי פוסל סופית את בני התערובת,או שאני זכאי לאי אילו הקלות,
      בגין מחצית דמי המזרחי?
      מוני,פתור את חידת גורלי!

     • השאלה שלי נבעה ממקום אחר לגמרי (אבל מה לעשות והראש שלך עובד רק בכיוון אחד)
      לשאלתך: עיון בקורות חייו של גיורא לשם בביוגרפיה שלו המתפרסמת כאן ובמקומות אחרים מעידה על כך שהוא גמלאי.
      איו לי מושג ממה מתפרנס אלי אשד, אם כי ראיתי שהוא נותן מדי פעם הרצאות.
      השאלה שלי נבעה מהרצון לדעת מי מממן אותו.
      מימון על ידי גוף חיצוני אינו בהכרח דבר פסול, גם ירמיהו הנביא מומן על ידי ברוך בן נריה וקבוצה פוליטית פרו בבלית.
      אבל אני שואל כדי שיהיה גילוי נאות
      ובכלל, האם אפשר להכיר את תולדות חייו של מוני יקים?

     • מה זה מי מממן אותו? אתה אומר שאשל נותן הרצאות ועובד אבל את מוני יקים מישהו מממן? מי מימן את גיורלחומרה לשם עד שיצא לפנסיה? מדינת ישראל? אולי בגלל זה הוא נגד יקים? מה זה הרעיון הזה שמישהו מממן בן אדם פרטי? אלא אם כן החשש שלך זה שהוא מרגל למען גוף זר? השאלה היא אם גיורלחומרה לשם אינו מרגל למען הכוזרים? אולי האיחוד האירופי מממן אותו? אולי גם את אשד? אפשר להמשיך לשאול? מי מממן אותך? מי מממן את ירדנה אלון? אפשר לשאול כל דבר, רק שהשאלות האלה קנטרניות.

     • אם תשאל אותי אענה לך.
      לי אין מה להסתיר
      אולי למוני יש?

 13. אני לא העליתי את השאלה לגבי פרנסתו של מוני יקים ואף לא של מגיבים אחרים. אינני נוהג לחטט בפרנסותיהם של אחרים
  עם זאת, למען הגילוי הנאות, אני פורשׂ בתגובתי את מקורות הכנסתי כל ימי חיי.
  כל המגיבים מוזמנים אף לעיין בתיקי הכנסה כדי לבחון את מהיימנות דיווחי.
  באשר לשאר הפרטים, הלא הם רשומים בסעיף הביוגרפיה המלאה שבראש הבלוג שלי.
  כולכם מוזמנים לעיין:
  השכלה
  שנים מוסד
  1972 I.B.M., מערכות הפעלה במחשבים

  1964-1963 אונ' קולומביה, סטטיסטיקה, פיסיקה

  1962-1959 אונ' בר-אילן, כימיה, ביולוגיה

  1959-1955 תיכון-חקלאי נחלת יהודה בגרות ריאלית-חקלאית

  עבודה
  2008 עצמאי מתרגם ועורך בהוצאות ספרים

  2008-1997 עצמאי, עורך בכיר בהוצאת קשב לשירה.

  1997 עצמאי, משורר, מתרגם ומסאי.
  ממיסדי הוצאת קשב לשירה.

  1995-1989 "על המשמר", עורך לילה ומתרגם חדשות חוץ

  1989-1997 עצמאי, פיתוח תוכנות הפעלה למחשבים

  1987-1986 מזכ"ל אגודת הסופרים העברים

  1986-1966 "יעל מערכות" פיתוח מערכות תוכנה ברפואה

  1967-1964 "אורט ישראל", הוראת ספרות

  1962-1960 "דבר", מנקד ומגיה

  1960-1959 ביה"ס כפר סילבר, מורה לכימיה

  שפות
  עברית (שפת אם). אנגלית. גרמנית

  כן, עכשיו, בגיל 70, אני גמלאי, ומשתכר כתוספת הכנסה מתרגום ומעריכה.
  אודה מכל המגיבים אם יחדלו להיטפל לפרנסותיהם של אחרים.
  נסיונו של מוני יקים להציג אותי כטפיל כלכלי אינו ראוי!

  • ואין לך הרבה מה להתפאר העיסוקים שלך, בסך הכול היית רוב הזמן פקיד קטן של המערכת, כנראה שמזה יש לך פנסיהץ לכן אתה מגן על המערכת. תגיד תודה על הפרסים ועל זה שיש לך אישה פרסיה ותסגור את הבלוג הנלוז שלך. זה לפחות ההגיון של ירדנה. מי שקיבל פרס שלא יתלונן. מספיק עם האכלו לי שתו לי בגלל שיש איזה אתר בשם קדמה. תעבור הלאה.

   • למה אתה צריך להבליט את הטיפשויות שלך?
    פקיד קטן של איזו מערכת הייתי?
    לא איש כמוך יגיד לי אם לכתוב בבלוג שלי או לסגור אותו.
    מעולם לא התלוננתי "אכלו לי, שתו לי." אם אינני טועה זאת כותרתו של פוסט ב"קדמה".
    לא התכוונתי להתפאר בעיסוקי. הצורך לפרט עלה בשל החיטוט הנלוז בהכנסתו של אדם אחר, דומני מוני יקים.
    למרות שאינני מסכים למלה ממלותיו, הוא ראוי לפרטיות.
    לי אין בה צורך משום שמעשי היו תמיד גלויים ופתוחים לעין כל.

 14. ולו רק מהסיבה שניבלת את הפה בצורה כולכך מכוערת כלפי בחורה כמו תמר שבאה להתדיין בידיים נקיות איכס.

  • גם הביצים שלי גלויים לאורך כל היום ואין לזה שום קשר לדיון כאן. מה שגיורע2 רצה לומר זה שמוני יקים ממומן על ידי מישהו כדי לכתוב דברים נגד מה שהוא חושב לנכון. זו האשמה די חמורה? ואם לא זו הכוונה אלה סתם הוא חושב שהנ"ל פושטק אז זה עוד יותר חמור. מצידי לשם היית יכול להיות פקיד בנק כל חייך והדיעה שלך הייתה עומדת על אותו מקום. כנ"ל לגבי כל אחד כאן.

   • מוני יקים אנטיציוני

    גיורע א' וגיורע ב' מתמחים בהסטת הדיון ואילו אני לא הייתי בסביבה כי הסתובבתי בשכונות הפשע של פריז לאסוף את האחוזים שאני מקבל מהזונות שהצבתי בקרני הרחובות ומסוחרי הסמים המפיצים את מרכולתי ובקרוב אשלח לכם דף חודשי על הרווחים העצומים שאני גורף למרות כל הזעם שלכם…המשך בקרוב

    • ידעתי שאתה יודע להסתדר, אולי גם תקח את הזונות באתר הזה לעבוד בפיגל! גדול!

     תיכף יבוא גיורע 3 ויגיד שהוא לא אוהב את הסיגנון שלך.

     אני מציע לך לשיר

     אני מוני
     אין כמוני

    • תאמין לי מוני, היה עדיף שתתעסק עם זונות וסמים ולא עם אנטישמיות וניאו-נאצים במפלגה של דיידונה. עדיף להיות סרסור וסוחר סמים מפרקליט השטן.

     (יש לי תחושה שהמילה פדופיליה תופיע איכשהו בתגובה של מוני…)

    • מוני יקים אנטיציוני

     משום שכל מערכות הענקת הפריבילגיות המשרות היא על מפתח של ביצוע אפליות על בסיס מוצאו של האדם בצרפת כל אחד מתמודד לפי כישוריו ולא לפי מוצאו ולכן אותם גנים שליליים המיוחסים לכל מזרחי במדינה הציונית אינם אפקטיביים בצרפת ואותם מזרחים שהמדינה הציונית כופה עליהם להיות ערסים ומשפחות פשע הופכים בצרפת "האנטישמית" לעילית הסיפרותית בכירי הפילוסופיה המסחר והכלכלה לתפארת עם ישראל הספרדומזרחי ולבושת המדינה הכוזרואשכנזית הגזענית שעל הנורמות הירודות שלה מגן מר לשם באטימות נאורה ביותר המזכירה ציבור מרכז ארופאי מאד נאור שאטם אוזניו וסגר עיניו כאשר השמידו את שארי משפחתו של מר לשם הנכבד.

     כי שני עמים אויבים אנו.

     • מבחינה עובדתית הקהיל המוסלמית בצרפת בזבל והנתונים ידועים אז אתהי ודע למי אתה יכול לזבל. נ.ב אחיך אלי מתבייש בך.

     • מוני יקים אנטיציוני

      שנתיים של איומים פדופיליים וזיופים כלפי וכלפי בני משפחתי שבוצעו בידי עידו לם ומאור שמעיזים בנוסף לכל חטאיהם להציג עצמם כברי דיון- פיכסא ואיכסא של ציונים גזענים מצדדי נאציזם.

     • מוני יקים אנטיציוני

      כנראה שבניגוד אליך אני יכול לקבל כסף מכל אחד בעולם או שילקח ממני כסף וזה לא ישנה בכלל את אופן הבעתי ותוכן דעותי בכהוא זה ובניגוד לכל האחרים 40 השנים האחרונות והמאבקים שניהלתי הם הוכחה לכך ואם אחמדיניגאד או בן לאדן יתמכו בי אקבל מהם כל פרוטה שתעזור למאבק הגדול בגזענות הכוזרואשכנזית ומי שזה לא מוצא חן בעיניו יכול מצידי לשתות את כל מימי הדנובה הכחולה.

      בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם

     • חברים,
      אולי תפסיקו ל"התבחבש" פה.
      אני סבור שכל מה שהיה צריך (ולא היה צריך) להיאמר, כבר נאמר!

     • מוני יקים אנטיציוני

      תן לאנשים להתבטא ותפסיק לאיים בסתימת פיות כוחנית כדי לחזור לפזמונאות השירית הדקדנטית בה את מציף את גולשי הבלוג שלך, איש לא ביקש אותך לרסן את עדת תומכי הדעות הגזעניות שלך אז מן הראוי שתשים רסן לפיך ותתביש שאדם בגילך ממשיך להתבטא באופן גזעני מגעיל.

     • איזה בבל"ת!
      ספר לנו מוני מי ומי בעילית הספרותית
      ,בכלכלה ובתרבות ובפילוסופיה!

      איזה גנים שלילייים מיוחסים למזרחיים?
      תשפוכת מילים ויריקות!

     • ועוד
      היחיד שמתייחס פה לגנים שליליים
      זה אתה,שלטענתך,צריך לבודד את הכוזרו
      אשכנזים ולהקיאם מבין האומות.
      בקיצור,מוני,אתה מסתבך וקושר לעצמך את
      הידיים באזי3קים המילוליים של עצמך.

 15. אתה קצת מתבלבל.
  זה הבלוג שלי. הקציתי מקום נרחב מאוד לתגובות ולא מחקתי ולו תגובה אחת.
  מתקרב הרגע שבו הכל חוזר על עצמו והופך לבבל"ת ואין עוד טעם בתגובות נוספות.
  מכיוון שזה הבלוג שלי, אני אחליט מתי אסגור את הכניסה לתגובות נוספות (בהתיעצות עם ירדנה אלון), בלא שאמחק שום תגובה שקדמה להן.
  ההאשמה שאתה מאשים אותי בגזענות היא פרי הזייתך בלבד.
  אתה מתיימר לדעת הכל. אף על פי כן אינך יודע אם אני שמאל או ימין, ציוני או לא ציוני, חסיד המודרניזם או הניאו-קלסיציזם, אוהב מוזיקה קלאסית או פולקלור מזרחי (ואולי את שניהם!)
  אפילו אינך יודע מה עולה על צלחתי
  (מה דעתך שאני מכין את האוכל לבדי?)אבל אתה מרשה לעצמך לשפוך מנטרות על אנטי-ציונות וכוזרואשכנז
  בלא שבדקת אפילו מה מוצאי, מנין הגיעו הורי-הורי לאן שהגיעו וכו' וכו'.
  בפשטות, מי שקרוי רוטשטיין או לשם (ומוצא משפחתו בעירק, נניח) הוא בשבילך כוזרואשכנזי וכל מי שהגיע מצרפת למרוקו הוא מזרחי!
  הייתי מצפה ממך ליתר דיוק בהגדרות כל-כך חשובות, אם כי לי עצמי אין בהן אפילו כדי לצחצח נעליים!

  • גיורא ערב טוב

   בעקבות ההפניות פה עקבתי בתשומת לב
   אחר הויכוח שמתנהל בקדמה,בו הואשמת,
   בין שאר האשמות,שבגין העדפת אשכנזים
   לא נתת,אתה וחבריך לעריכה ב'קשב' דגש
   מספק על שירה שנכתבה על ידי משוררים
   ממוצא מזרחי וספרדי,ושאינך אלא חלק מהווית הדיכוי הכללי המושרש כאן נגד
   יהודים ממוצא מזרחי.בלא להתווכח על
   ע צ ם הטענה חיברתי תגובה מנומסת,לאמור,שבשנות פעילותו הברוכות פחות או יותר של העורך הראשי בבית הוצאה 'כתר' בית הוצאה גדול פי מאה מ'קשב' (שמעון אדף),לא העניק העורך המזרחי הנ"ל שום בולטות,לא סטטיסטית ולא ערכית,לסופרים ומשוררים בני עדתו-
   והבעתי פליאה על כך שבכל רחבי 'קדמה'
   לא טרחו לנזוף ,אפילו בלשון רכה שברכות,אפילו בלשון ידידותית וחביבה,
   באחיהם זה שגם ממרומי תפקידו המשיך במגמה מגונה זו של אי העדפה גורפת – לפחות לשיטתם הם.התגובה נוסחה בנימוס עילאי ובעניניות מוחלטת – ולא פורסמה
   ,כמובן.(שתי תגובות עניניות ומנומסות
   ששלחתי להם בעבר לא פורסמו גם הם)
   ללמדנו, שעקרון ה"העדפה הלא מתקנת"
   עובדת אצלם שעות נוספות.והיושר וחופש התגובה ב"קדמה" מזכיר מהרבה בחינות
   את מידת היושר וחופש התגובה בבלוגם
   של שליט סוריה או מלך ירדן.
   שתי עובדות (שלא טרחתי לציין בתגובה)
   1.שאני ממוצא מזרחי
   2.שלא שלחתי שום כתב יד,לא לקשב ולא
   לכתר
   שלא יצא להם עשן מהאוזניים.
   אני כותב בעילום שם- שלא ליפול למקלדתם הנוטפת מרגליות של דוכסי "קדמה" – מאיריס ועד מוני היקר
   באדם בתנאי שהוא לא כוזרי.

   • ברכות גיורא .
    האתר השומם ממגיבים שלך בדרך כלל זכה לזריקת מרץ אדירה שבאדירים ,הוא הפך לשוקק אדם ותגובות.
    אולי בשביל זה שווה לסבול גם את ניבולי הפה הבהמיים של איריס חפץ.

    • יש לקוות שכל המגיבים והמתדיינים החדשים האלו יכנסו גם לשירים שבאתר ואולי יהיו מוכנים להגיב גם עליהם .

     • מוני יקים אנטיציוני

      דברי על בידוד הכוזרואשכנזים נאמרו לאור מעשיהם ולא לאור מוצאן או שיוכם הגנטי ולאור קריאות נאציות להשמדה פיזית של העם הפלסטיני ואם הפדופילים מאור ועידו לם יחזרו על קריאות אלו יקבלו בחזרה דברים הרבה יותר קיצוניים.
      גיורא לשם ואלי אשד ועוד כמה תמהונים חוצפניים מעיזים בבלוג זה ובמקומות אחרים להכחיש את קיום הגזענות והשואה שהמיטה הציונות על העם הפלסטיני מוסלמים ויהודים ספרדומזרחים זה דבר בילתי ניסלח שהם בחוצפתם חוזרים על כך השכם והערב ובכך הם התורמים הבילעדיים לזיהומו של השיח עליו דיברה ירדנה.
      לגזענות האשכנזית יש מדינה ציונית עם צבא ,משטרה,מערכת משפט ,מערכת אינדוקטרינציה חינוכית, מערכת תקשורת בשליטה מלאה ומה יש למזרחים האנטיציונים אולי 20 כותבים המפוזרים באתר וחצי שגם הם מוצפים בסוכני מימסד וגזענות כמו לשם המקבלים במה חופשית להפצת השקרים וההכחשות לשם השתקת הבקורת והנצחת .
      העוולות.
      אני שמח שירדנה העלתה את הנושא שבעקיפין חשף את מקורות זיהום השיח הפוליטי שמקורו למעשה לא בחוסר הנימוס העסקני של איריס חפץ אלא בהשתלטות הפוליטרוקים משרתי הגזענות והנצחתה להשתקת קולות ביקורת ומרי .

      בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

    • כן אשד יש הרבה תגובות. ברגע שמוציאים את השד העדתי כל העדות באות לדבר.

     בלי זה מי היה קורא את הבלוג של לשם? הוא רק עושה את זה כדי לקבל פירסום כי זו הדרך האחרונה שנותרה לו.

   • למגיב העלום שכתב על הוצאת כתר.
    לצערי ומתוך נסיוני זה לא קרה רק בהוצאת "כתר" הדוגמא האישית שלי היא דווקא מכיוון הוצאת קדם "הכיוון מזרח" הרבעון שאמור לתת במה למזרחים .לפני מספר שנים התחיל לצאת הרבעון לספרות ותרבות וביקש מכותבים מזרחיים לשלוח מפרי עטם , שלחתי והעורכת דורית מקלף פירסמה.קיבלתי יחס מאוד טוב וחמים ומפרגן ומעודד הן מהעורכת והן ממהוצאה לאור.עד שהתחלפה העורכת וקציעה עלון התחילה לערוך את הירחון, התקשרתי אליה איחלתי לה בהצלחה ושאלתי מה יהיה הנושא הבא של הירחון בעריכתה, תגובתה הייתה "זה לא עניינך,אני לא מוכנה לומר לך ואל תטרחי לשלוח חומרים ,אני לא מתכוונת לקרוא אותם ובטח שלא לפרסם"……..ככה בשיא הבוטות ,לא רק שסירבה לומר לי מה נושא הגליון הבא ,גם הוסיפה שאפילו לא תטרח לקרוא,טריקת דלת בפרצוף,והיא משום מה נחשבת ללוחמת פמיניסטית,יוצאת חוצץ נגד סתימת פיות לנשים כהצהרת כוונות, אבל בין הצהרת הכוונות לבין העשייה בפועל אלה התוצאות שיפטו בעצמכם.
    כעבור מספר גליונות התחלפה העורכת ,ומתי שמואלוף התחיל לערוך את הגליון,התקשרתי איחלתי בהצלחה,שאלתי מה יהיה הנושא של הגליון הבא נאמר לי שהנושא הוא "היברידיות" שלחתי סיפור קצר על זוגיות היברידית ששמו "אישה עם נוצה שחורה מתחת לחצאיתה".כעבור זמן משלא קיבלתי כל תגובה בנושא,יצרתי קשר ,הפעם נענתי בנימוס שנשלח חומר רב וזה יקח זמן לסננו,לא אלאה את הקורא אולם התשובה הסופית של מתי שמואלוף …"לא קראתי את החומר ששלחת"……ורק לאחר שהגליון כבר יצא הוא פנה אלי בזחיחות ואמר שבעוד מספר חודשים אם הוא יתפנה הוא מוכן לקרוא את החומר ששלחתי ולהביע את דעתו "המלומדה"……ואלה האנשים (כוונתי לקציעה עלון, ולמתי שמואלוף ,לא חס וחלילה לבעלים של ההוצאה לאור שאני בטוחה שכלל לא ידע על הנעשה מאחורי הקלעים,) שרוממות המאבק נגד דיכוי מזרחים, נגד דיכוי נשים,ורוממות המאבק על היחס ועל ההדרה של תרבות מזרחית נישאת בפיהם על כל במה אפשרית.
    מעולם לא צעקתי,ולא גידפתי ולא תבעתי תשובות בצורה אובססיבית(כפי שתובע מואיז בקדמה)מאותם מזרחים שרוממות המאבק על תרבות מזרחית כאמור נישאת בפיהם בכל מקום שנותנים להם במה,אולם הסקתי את מסקנותי בקשר אליהם,
    יחד עם זאת אני רוצה לציין למען ההגינות שלא כולם נהגו בעבר,או נוהגים בי כך היום,שכן העובדות מדברות בעד עצמן כאמור בתחילת דרכו של הירחון קיבלתי מעורכיו יחס אוהד חם ומפרגן,וניתן לומר שאותו יחס אני מקבלת מעורכי אתר העוקץ(כלומר חם ומפרגן).אז יש ויש.אדם צריך לחצוב את דרכו בחיים, הייכן שנטרקת הדלת בפרצופו אין טעם להידפק עליה כאילו הדלת הנטרקת היא שערי גן עדן.והייכן שהיא נפתחת לעיתים לרווחה ולעיתים בהתחלה מתן פתח צר עד שנבנה אמון הדדי,לשם כדאי לפנות.תמיד יש אלטרנטיבות אם מחפשים אותן,אוסיף ואומר שייתכן שהברכה מצוייה דווקא היכן שהדלת נטרקת, מפני שאין ציפיות,ואז החיפוש אחר נתיבי הבעה הופך לקל יותר מן הטעם הפשוט,כשאנחנו יודעים הייכן הדלת טרוקה והמפתח הושלך לים,מחפשים דלת אחרת,ותהליך החיפוש אחר דלת אחרת או נתיבי הבעה וביטוי במקומות אחרים,הוא מרתק לכשעצמו ,יש בו ניחוח של הרפתקאה,של תזוזה,ואולי בסוף גם של גילויים של מקומות חדשים שלעולם לא היית נפגש עימם אלמלא נטרקה דלת מסויימת בפרצופך,ואני באופן אישי,יותר אדם של דרך ושל תהליך מאשר אדם של הגעה למטרה וליעד הסופי,אבל שוב ,זה האופי שלי,וזה לא מתכון מותאם לכל דיכפין,
    ובאשר לטרוניותיו של מואיז, בכל הדיון הזה שמתקיים עתה בקדמה,הוא לא טורח להזכיר שהשנה הוא קיבל את פרס ראש הממשלה לספרות ,ושבוועדה הבוחרת ישבו גם אשכנזים דוגמת דב אלבויים,כלומר,לא הכל שחור משחור,ולא דחייה אבסולוטית של יצירתו נהפוך הוא,הערכה רבה כלפיו,אז כך שאינני מבינה למה האובססיביות הזאת בהטחת האשמות.
    ואם כבר חוסר קבלה וחוסר הכלה דווקא העורכת של אתר קדמה שם הוא נחשב לאחד הכותבים הראשיים היא זו שמאשימה אותו בגזענות הנה ציטוט מתוך דבריה
    איריס עונה למואיז בתאריך 12 למאי 09 תחת הרשימה גם לי מגיע אזיק אלקטרוני שהתפרסמה בקדמה .
    למה שאתה עושה יש מילה אחת: גזענות. אתה שופט את הדעה שמובעת לפי המוצא של הבן אדם. אם קוראים לו הויברגר, או שגב (כמו שכתבת על תום שגב בעבר, כאילו אימץ ילד אתיופי רק בשביל לצאת נאור) או ברנשטיין (כמו שכתבת על אשתו של דוד בן הרוש זצ"ל), אז הוא אוטומטית חשוד ומתחזה. לא יכול להיות שהוא באמת אוהבת את הילד שלו (המאומץ או הביולוגי או מה שזה לא יהיה).
    מותר לך לעשות את זה, אבל צריך לקרוא לדברים בשמם וזו לא נורמה לשאוף אליה. אתה רוצה להישאר לבד, תישאר לבד ואני אמשיך להתנגד לנסיונות שלך לגרור אותי לנוירוזות שלך. יש לי את שלי ואני מסתפקת בהן.
    לעשות מאחרים בוגדים, בימים של רדיפות פוליטיות זה מביש גם.
    יורם שאל אותך מה דעתך על המאסר של סמיח ג'בארין ולא ענית.
    כל מה שאתה עושה כאן זה להסיט את הדיון למוצאו של הכותב, כי קדמה כנראה צריך להיות "נקי" מכותבים שקוראים להם הויברגר, חפץ, נוי או סבירסקי או לייבנר מצידי.
    מי שמגלה כאן התנהגות גזעענית, אותה זו שאתה משליך על האחרים, זה אתה. טפל בה, זה שווה"…………
    ועוד היא מוסיפה וכותבת לו בהמשך הדיון
    ועוד תחת אותה רשימה תגובה של העורכת איריס חפץ בתאריך 13 למאי 09 למואיז
    להתבטא בגזענות נגד אנשים זה כבר פחות לגיטימי ולכן קיבלת על זה תגובות רבות, כמו שקיבלו אחרים בזמנו שנהגו לקבל כותבים כאן בבדיקות דנ"א.
    לא מדובר כאן בהאשמה שלך בגזענות מכיוון שחשפת מנגון של גזענות אחרת. אתה פירשת וייחסת דברים לאדם פרטי, שאותם הוא לא אמר, רק משום שיש לו שם אשכנזי. אם היו קוראים לו ביטון והוא היה כותב שהילדים שלו הם חצי ערבים, אז לא היית קופץ עם הטיעון הזה. היית מסביר לו שמרוקאים הם לא ערבים כנראה.
    ובהמשך היא עונה לו
    אתה לא צריך לכרוע ברך בפני אף אחד. נתחיל בזה שתתאמן בלא לפגוע באנשים על רקע המוצא שלהם במקום להאשים אותי לבד.
    אתה עושה כאן תרגיל רטורי מכוער:
    אין כאן שום ענין של מדיניות שלי, אלא הערה של כותבים כאן על כך שמדובר בסטנדרטים כפולים שלך.

    ומהמקומות הפחות מעובדים שלך אתה מעליב מישהו רק כי יש לו שם אשכנזי (וכי הוא חדש כאן. אני משוכנעת שלא היית כותב ככה למאמר של רז-קרקוצקין), אתה לוקח את האישה ומעלים את כל הגברים שהעבירו עליך ביקורת, אתה מקבל את נאדל שתמך ברעיון שלך אבל לא את הויברגר שתומך בפלסטינים ואתה מאמין לשטויות של מוני ומתחזים אחרים. אז בכל זאת יש כאן בחירה ששווה להסתכל עליה. למה הבטן שלך מגיבה דווקא ככה ולא אחרת? מישהו אחר היה מסתכל על אותן עובדות בדיוק ומפרש אותן אחרת, אם בכלל"………..
    "….. "האנשים כאן הגיבו לך, לא כי הנושא לוהט, אלא כדי לא להיות מזוהים עם גזענות כזו. התגובות הראשונות אליך גם לא היו פוסלות את הגישה שלך לגמרי, אבל אתה רק הלכת והתבצרת, וככל שעבר הזמן, אני נהייתי למסומנת הראשית כאן, למרות שהצטרפתי לדיון אחרי שכל המשתתפים האחרים הגיבו.
    אז אני מודעת לפריבילגיות שהשם שלי, הודות לסבא רוסי עלום, נותן לי. בזכות זה קדמה קיים היום: לו לא הייתי לומדת באוניברסיטה, מתפרנסת היום מהעבודה של בן הזוג שלי ומהממשלה הגרמנית שתומכת בלימודי, לא היה קדמה. את כל מה שאתה יכול לקשקש כאן אתה יכול לעשות בזכות החפץ הזה. בזכות כסף אשכנזי וגרמני. זאת החבילה. אני יכולה לפרסם דברים שבאתרים אחרים לא יפרסמו כי אני לא תלויה באקדמיה הישראלית או תלויה כלכלית במישהו שם"…………

    1 איריס

    14 May 2009 16:00מאת : מואיז

    את באמת מתחילה לעצבן אותי, ולא כאישה אלא כמנהלת האתר, אם את חושבת שאני גזעני בבקשה אני הולך מכאן, ואין לי שום בעיה. פעם אחת זה פליטת פה תוך כדי ויכוח, עכשיו את כבר מתחילה להגזים. באמת"………..
    מה אני מבינה מהטכסט הזה?
    כשאין לקדמה "אוייב חיצוני" דוגמת לשם,או תמר,או זקהם, האלימות המילולית והטחת האשמה בגזענות מופנית שם כלפי החברים ביינם לבין עצמם זה קצת מזכיר את הכריש המדמם שמרגע שהוא מריח דם אפילו את הדם של עצמו הוא מתחיל לטרוף.

    • מוני יקים אנטיציוני

     הפעם גם ארוך וגם לעיניין , רק שמן הראוי שתשלחי את המאמר להעוקץ כדי שהנינוחים והמרדנים שם יוכלו לדון בנושא המעלה על נס את הרודנות העריכתית של איריס חפץ ואת כל הנושא של חוסר היכולת של המזרחים ליצירת אותה סולידריות מקיר לקיר בשמה מצליחים האשכנזים לקדם את עגלתם הגזענית ללא התנגדות וללא עוררין. לאשכנזים יש 3 מיליון איש ואישה וכשמגיעים לנושא הגזענות והדיכוי דיברת עם אחד כאילו דיברת עם כולם הם מאוחדים במאבק להכחשת השואה ועוולותיה ולהנצחת המצב.
     כנראה שמצב זה הופך להיות מצב מובנה באופן ואורח החשיבה של אשכנזים שהתרגלו לקבל מנת אוכל כפולה ממה שמקבלים המזרחים ואינם מוכנים באופן מושכל לשנות את הרגלי האכילה שלהם גם אם זה יביא לאובדנם כתוצאה מאכילת יתר ולשם כך הם המציאו את שיטות התמיכה העתיקות של ה 'פרוטקציה' 'חבר מביא חבר' 'שמור לי ואשמור לך' 'הם לא נחמדים' ואיו המזרחים עדיין בשלב של 'אם אין אני לי מי לי' ומוכנים לרמוס את אחיהם ולהופכם לגוויות רק כדי לעלות שלב בסולם הויאה דולורוזה שהציבו בפניהם המדכאים האשכנזים בעלי המעליות , בניית הסולידריות הספרדומזרחית היא רק בשלביה הראשונים ועוד הרבה יסורים וריבים יעברו עלינו בטרם נגיע לשלב המיוחל של גיבושה וקיומה כמשקל נגד לזו הקיימת אצל העם האשכנזי המדכא המנשל והמנחשל.

     כי שני עמים אויבים אנו.

     • הרי מה עשה לשם, הלך לקדמה וחשב שיכירו לו תודה ויברכו אותו על כך שבכלל הסכים לדבר איתנו, מאחר ולא קיבל את זה מה עשה, הזמין מאמר נגד קדמה ונגד העורכת. בסך הכול זה לא שונה מהמאמר שהוא פירסם של כרמלי. מה הכוונה במאמר הזה? שיסגרו את קדמה? לומר שהמזרחים הם חארות? ואז גם באו כל מיני חרייתים מזרחים להגן עליו, ולתקוף את קדמה, כמו ההוא ששואל למה קדמה לא תקפה את כתר ואת שמעון אדף, עכשיו גם ישפטו אותנו המזרחים על מה שלא עשינו ולא רק על מה שעשינו, שיטת משפט חדשה.

      וזה נראה לכל האשכנזים ממש הגיוני, זו נראית צורת דיון מנומסת ומתקדמת ומערבית ולא פשוט אלימות וגועל נפש אחד גדול.

      ממש שטייעטעל!

     • אתה יכול להיות כמה לא נחמד שאתה רוצה אבל למה להפיץ שקרים שאתה יודע שהם שקרים?
      גיורא לשם לא הזמין את המאמר של ירדנה.היא כתבה אותו לחלוטין
      ביוזמתה .ואני יודעת את זה כי היא פנתה אלי וביקשה לפרסם אותו באתר שלי. הודעתי לה שאינני רואה סיבה מיוחדת להפ]יץ לכל דיכפין עוד רשימה על ניבולי הפה באתר "קדמה " עם כל הכבוד יש דברים חשובים יותר לדון בהם מהאתר הזה של כמה מנבלי פה .
      וכשאני סירבתי היא פנתה מיוזמתה לגיורא.
      אבל הבן :אתה הפצת שקר בעניין הזה שקל לבדוק אותו ושיקרת במצח נחושה .
      מה עוד אתה משקר חבר יקר לגבי דברים שאי אפשר לבדוק אותם ?
      גיורא שים עין על הברנש הזה. המדובר במפיץ שקרים מקצועי .אולי עדיף שתצנזר את ההודעות שלו אחרי שהפיץ עליך דברי שקר בחוצפה כזאת כאתר שלך .

   • ומבין את המצב הבלתי אפשרי שבו נמצאים אנשים כמו שמעון אדף ודרוד משעני. לכן אנחנו לא תוקפים אותם. אנחנו תוקפים את התוקפן, לא את הקורבנות של התוקפן. זו מדיניות כללית לגבי כולם.

    • אגב לגבי החקירות לגבי מה שאני עושה.
     מעולם לא היסתרתי שאני חבר בקונספירציה המתקיימת בהיחבא מזה אלפי שנים להפיץ את המין האנושי על כלל הגלקסיה ואחר כך היקום ואחר כך על היקומים האחרים.

     • הנני מביע את התנצלותי על היטוי המעליב "אתר של מנבלי פה ".
      בבירור אתר "קדמה " הוא הרבה יותר מכך.
      האם המדובר היה באתר שלי הייתי מוחק זאת .כאן התנצלות נדרשת.והנה היא.

    • זאת אומרת שכל "מזרחי" שעולה לגדולה
     ונהיה עורך ראשי או ראש חוג באקדמיה
     או שר בממשלה ימצא כהרף עין מבחינת
     "קדמה" במצב "בלתי אפשרי",ואי אפשר
     לקרוא אותו לסדר אפילו בטון חברי ומנומס!
     ועל פי התגובה הקודמת של ירדנה , גם
     ראשי קדמה נמצאים במצב בלתי אפשרי כלפי חבריהם המזרחיים!
     והדברים כוללים גם את שרי ש"ס בכבודם ובעצמם!
     ועוד יש לכם פתחון פה נגד ההגמוניה
     האשכנזית! הלא אתם,בקדמה,מרגע שניתנת לכם מקצת שררה,נוהגים גרוע מהם בהרבה!
     היה מעניין לגלות
     אני,כמזרחי גאה (אבל לא מיליטאנטי כביכול) כף רגלי לא תדרוך עוד בקדמה,
     ואני קורא לכל מזרחי שפוי לנהוג כמוני.

     • בהמשך לויכוח בקדמה

      ולגבי הוצאות הספרים:
      רובן ככולן בודקות בעיקר פוטנציאל מסחרי ולא פוטנציאל מגדרי או דומינאנטה אשכנזית|מזרחית.
      גם לגבי שמואלוף,נדמה לי שאיש לא זיהה
      את שיוכו המזרחי- אלא ולכול היותר את תמיכתו בסדר=היום הפלשתיני.
      השם שמואלוב או שמואלוף הוא בכלל אשכנזי (בולגרי)
      סופר טוב הוא סופר טוב (א.ב. יהושוע
      ,לאה איני,)והעובדה שהאחד אמו מרוקאית והשניה עיראקית היא עובדה ביוגראפית שיכול להיות לה משמעות (בתוך הכתיבה) ויכול להיות שלא.
      אני לא כותב בקדמה מכיוון שהם,באופן מכוון,מתירים רק תגובות הנוחות להם
      מה שמוכיח שהסלקטיביות אינה עניין אשכנזי וכוזרי גרידא.
      ובלי שום קשר – היתה אפלייה על רקע מזרחי בעבר,והיא עדיין קיימת (אמנם במידה פחותה,היום,והרלוואנטיות שלה,במשק חופשי ודורסני היום,פחות
      מזוהה וממוקדת.אבל לא מ"קדמה" וניבול הפה של משתתפיה וממוניה) ניוושע,ובוודאי שלא על בסיס גזענות הפוכה,ובוודאי לא על בסיס איפה ואיפה
      זהותי מגזרי (עיין ערך אדף שכשנהיה עורך ראשי העדיף את עמוס עוז בראש וראשונה ולאחיו המזרחיים הראה אצהע משולשת)
      כן,גם אני מזרחי,למי שמתעניין.

     • צריך להשתחוות לאדף.
      הוא ניסה לשנות דברים בהוצאת כתר וכאשר מנהלי הקופה שמו לו רגליים הוא קם והתפטר בראש מורם!

     • הוא ישב על כס העורך הראשי בכתר
      שניעם ארוכות
      לא שינה דבר ולא ביקש לשנות דבר.
      הוא המשיך את המגמה הקודמת,רק ביתר
      מסחור
      ופורר את מה שבנה יגאל שוורץ =
      והשאיר בהוצאה רק את רבי המכר
      הפוטנציאליים.(בלי שמות)
      ופרש כשהתעייף
      ורגל של ספרות מזרחית לא דרכה על מפתנו (כולל בניה סרי,עד כמה שאני זוכר)
      ואפילו רעיו לשדרות וללהקות הוציאו
      ספרים מחוץ לגבולותיו (משה חואטו והעורב)
      הוא לא גילה שום רגישות לספרות הישראלית בכלל ולספרות המזרחית בפרט.
      אלה העובדות,למיטב ידיעתי.אין זה קשור
      בשום אופן ל"מוצאו המזרחי"\ואלולא כלבי האשמורת של קדמה זה לא היה אישיו
      כאן.
      סתם עצוב להזכר,אם כבר.

     • למוני – אין לי שום עניין לשטח את טרוניותי על עורכת קדמה בפני עורכי העוקץ,לא נראה לי שזה עניינם,אני פניתי לגיורא לשם בגלל ההתנפלות לא רק עליו אלא גם לעוד מגיבים אחרים כמו קימבאל שלמרות שאני והוא לא רואים עין בעין הרבה דברים כולל המאבק המזרחי,התגובות כלפי תמר ארונסון,התגובות כלפי זקהם,הדיון בגזענות שהוא דיון שהנושא שלו נוגע בנימי נפשם של רבים לא צריך להתדרדר לשפת ביבים.שנים רבות נאבקנו המזרחים בדימוי ובתדמית שיצרו כלפינו של פרחות וערסים פרימטיבים וולגארים,שונאי ערבים,מכשול לשלום ועוד מחמאות מהסוג הזה, כשקמה הקשת הדמוקרטית המזרחית (שאיריס חפץ מעולם לא הייתה חלק ממנה אולם משום מה חושבת שהיא הסמכות העליונה שיכולה לייצג את הרעיונות שלה)כבר אז התווינו את סגנון המאבק שלנו.היה מוסכם על כולם שזה לא יהיה מאבק אלים,לא נבעיר צמיגים ולא נקרא למרי אזרחי(למרות הפרובוקטורים המקצועיים והשתולים המקצועיים וה-"שמפניות"למינהם שתבעו זאת)ושגם בשיח המזרחי ובדיונים על השיח המזרחי נשמור על שפת דיון נקייה,ידענו שיטיחו בנו שאלות פרובוקטיביות,ידענו שילעיגו ויגחיכו את המאבק שלנו,ואין יותר קל ופשוט מזה על מנת לגרום הן ליחידים והן לקולקטיב להיגרר אחרי הפרובוקציות וליפול למלכודת שמנסים לטמון, לאבד את העשתונות ולענות בבוטות ובגסות רוח שנופלת לתהום של הוולגריות,והרי זה בדיוק מה שהיריב האידאולוגי רצה,ובכך להוכיח את אחת הטענות השגורות שהמזרחי לא מסוגל לפעול או לדבר מתוך הגיון ומשנה סדורה אלא פועל אך ורק מהבטן ושתגובותיו תמיד תהיינה רגשיות ורגשניות ללא ראציונל מאחוריהן.
      (דרך אגב זה מה שהעורכת של קדמה אומרת למואיז)על כן אני רואה בכל מי שמתדיין בשם המזרחים בצורה גסה ובוטה,לא אחד שבא לקדם את המאבק המזרחי,אלא בדיוק ההפך אחד שבא להזיק ולעיתים אני חוששת שזה נעשה במזיד וביודעין ועל כן יותר משאני רואה בו חבר/ה לדרך אידאולוגית,אני רואה בו סוס טרויאני.וכמובן שתוך כדי הבעת התרעומת שלי גם הורדתי את המסיכה מעל פניהם של אלה המתיימרים לפעול בשם המאבק בגזענות,הזעם הקדוש שלהם כלפי דברים לא קבילים נראה לי מעושה ולפני שהם עושים "שיימינג" לאחר שיבדקו הייטב בציציותיהם.

      לאלי אשד – נכון,פניתי אליך,מפני שאתה חוקר תרבות,ועוסק בענייני תרבות,ואחד הדברים שהיו חשובים לי בהעלאת כל הנושא הזה מעבר לסיבות שפרטתי בפני מוני היה וזאת גם אמרתי לגיורא,העניין של תרבות הדיון בחברה שלנו באופן כללי,קיויתי שהדיון יתפתח לכיוונים אלה ואני עדיין מקווה שזה יתפתח לכיוון הזה,קדמה לצורך העניין מהווה פלטפורמה של דוגמא זוועתית לתרבות דיון,אבל קדמה לא יוצאת דופן,זה לא שקדמה היא היחידה שיש בה תרבות דיון מהסוג הנמוך ביותר,אתה רואה את זה בתקשורת,על כל גווניה,ומאחר ורוב המתדיינים הן בקדמה והן בסוגים אחרים של המדיה ברובם ישראלים ויש לא מעט מהם שנחשבים ל-"אושיות תרבותיות"וקובעי מדיניות תרבותית,אז ניתן לומר שזו רעה חולה מאוד של החברה הישראלית באופן כללי,זה לא שקדמה הם "הילדים הרעים של תרבות הדיון בחברה הישראלית" בהא הידיעה ,זו תרבות הדיון בישראל,אתה רואה את זה בתכניות כמו פופוליטיקה,ותכניות אקטואליה שמשכפלות את הז'אנר הזה בערוצים שונים ומגוונים,ומאחר והאתר שלך עוסק בענייני תרבות חשבתי שדרך העלאת הנושא לדיון נתחיל את הדרך לשינוי,לא ראית את מה שאני ראיתי אז פניתי לגיורא והוא ראה מה שאני רואה זה הכל.
      לאהה – פתגם עתיק שאינני יודעת את מקורו אומר "עץ עקום לא מתיישר" ,אני חושבת שזה פתגם שמעיד על פסימיות וחוסר תקווה וחוסר תוחלת,תמיד אפשר לשנות ולהשתנות,אני גם לא בעד החרמות ונידויים,אני בעד להביא למודעות את הצורך בשינוי,אם קדמה ירצו להשתנות הם יעשו זאת אולם כל עוד השיח שלהם ממשיך להיות בטון הזה שהבאתי ממנו דוגמאות מעטות שכן הוא פרוש לאורך ולרוחב של האתר,אני לא רוצה,לא מעוניינת שיחשבו שהם מייצגים את השיח המזרחי הרווח,הם לא,כפי שעניתי בתחילת תגובתי למוני,אנחנו התווינו את הכללים לשיח המזרחי לפני שלוש עשרה שנים,מי שלא מאמין שיפנה למשה קריף שהיה אחד הדוברים הבולטים וממתווי הדרך של איך צריך לנהל את השיח המזרחי,אותי על כל פנים הוא צייד בארגז כלים טוב שאני משתמשת בו עד היום.

     • אגב ירדנה
      לגבי תמהיתך על מואיז בן הראש חתן פרס ראש הממשלה השנה שממשיך לחרטט מתחת לכל עלה ירוק על קיפוחו הנצחי והבלתי משתנה בזמן שהוא הולך לקבל את הצ'ק השמן ממשרד ראש הממשלה. לדעתי זה תלוי במצבי הרוח שלו לפעמים תתקלי בראיון שלו שבו הוא מודה חצי או ברבע פה שבכל זאת משהו במצבו השתנה בשנים האחרונות. לפעמים הוא יעיר אגב אורחה שלמרות הקיפוח רוב ספריו דווקא הוצאו לאור בידי אשכנזי ירון גולן . אבל נכון ,כמעט לעולם לא באתר קדמה.
      כנראה משום שהוא יודע שהודעות כאלו שם לא יתקבלו בברכה, וגם כנראה משום שזה משתלם הרבה יותר תדמיתית וגם מבחינת הדימוי העצמי שלו להופיע תמיד כלוחם נצחי בממסד ובאשכנזים מאשר כעוד מקבל פרסים שלהם דווקא אין דימוי טוב במיוחד.
      אז אני האשכנזי המדכא האחראי לכל עוולות היקום העומד מאחורי כל קונספירציה שאי פעם הייתה ואת אישה מזרחית מדוכאת המשמיצה את חבריה ב"קדמה " מעולם לא קיבלנו שום פרס כספי .אובייקטיבית אנחנו מקופחים יותר ממואיז בן הראש. אבל סובייקטיבית אנחנו בעיניו מדכאים אותו ואולי נוח לו יותר רגשית כך.

     • כל מה שאתה אומר שלא אמרתי אמרתי בדיוק בקדמה. לגבי הפרס השמן הוא ניתן לי כי מגיע לי, או שאתה חושב שהוא ניתן לי כדי לשתוק. הוא ניתן באיחור של בדיוק 8 שנים, אבל מה שמעניין ודי מתסכל הוא שמאז שזכיתי בפרס אין אף הוצאה לאור שמדברת איתי על כלום, אם לפני כן הוצאתי את פרנסתי הדחוקה מתרגום כמו לשם היום גם זה נעתק ממני. כך שעל אף הפרס או בגלל הפרס מצבי גרוע יותר כלכלית מקודם. אבל הרעיון שלך שאני מתלונן הוא די גזעני, אני פשוט מביע את דעתי בדיוק כמוך. למה אתה חושב שאני מתלונן כשאני אומר שכנס מסויים מזמין רק אשכנזים (כן, משכנות שאננים) ומאיפה אתה יודע שאני רוצה להשתתף בו. הטענה הראשונה אינה מתקשרת לשניה. לא הכול אישי, אשד. מה לעשות. יש לי גם מחשבות שאינן קשורות רק למצבי, בכלל כל מה שאני אומר על גזענות במו"לות הישראלית אינו קשור למצבי. ומעולם לא הסתרתי שירון גולן הוא אשכנזי שפירסם את ספריי (אני מתגעגע אליו מאוד). וגם אשד, אם אתה זוכר אול לא הזמנתי אותך לכתוב בקדמה, כך שמספיק לומר שהאתר גזעני. כנראה שזה המקום היחיד שבו אתה מסרב לפרסם בגלל דיעותיו. אז תחשוב על זה.

      מה שכן אמרתי גם הרבה פעמים וגם בדיון שלי עם לשם שאני ממש מודה לו וליגאל שוורצים ולחיים נגיד ולעורכים לאורך השנים של ההוצאות הגדולות שהראו לי את הדרך לחזור לכתוב ספרים בשפת אימי, באמת תודה. הספר החשוב ביותר שכתבתי (לדעתי כמובן) יופיע בספרד בעוד חודש וחצי ואני בעננים מאושר, כך שהמירמור הוא כנראה של האשכנזים שכל הזמן צועקים לקחו לי שתו לי ונורא כועסים שזכיתי בפרס, כנראה שבגלל זה לא מזמינים אותי, הם כמובן לא יודעים כמה אני שונא מפגשים של סופרים וכמה שזה נחמד להיות בצד במקרה הזה.

      אז אם אתה רוצה לבקר אותי רצוי שתעשה את זה באתר של קדמה או בבלוג שלי , ולא במאמר שכל מטרתו הוא לומר שאנשי קדמה לא נחמדים, מאמר שהוא סתם לשון הרע חסר כל תוחלת.

      יום טוב.

     • אמנם לא בקדמה

      http://www.poetryplace.org/ben-harosh-gilyon-35.html

      אבל תמצא בו את כל הדברים שאתה טוען שלא אמרתי. המצב אכן השתנה, בעיקר בזכות הקפיטליזם

      (לא כל ההוצאות לאור פועלות משיקולים כלכליים אבל בהוצאה כמו קשב שלא המצב של המזרחים יותר גרוע, ולא כל שיקול של הוצאה לאור הוא כלכלי, הוא בחלקו כלכלי, בכלל אין דבר כזה שיקולים שהם רק כלכליים, גם אם יגידו לך את זה מליון פעם.)

      המצב השתנה אבל קשה מאוד לומר שהוא חצי סביר, מצד אחד יש לך אירועים שלמים של ספרות שאליהם רק אשכנזים מוזמנים כאילו לא קרה כלום בעולם, בהוצאות המסחריות גם כן יש סוג של שליטה על השיבר (אולי חות מעם עובד שוב, אולי מפני שהיא שייכת להסתדרות ויש שם חברי ועדה וכן הלאה, זה נושא שיש לנתח). מבחינה מסחרית די ברור שהסיכוי שספר מזרחי יצליח גבוה מכול סיכוי שספר של אשכנזי יצליח (באחוזים יש איזה 30% סיכוי שספר שיוצא בכנרת או בהוצאה גדולה יהפוך לרב מכר) ובכול זאת עדיין יוצאים רק אחוז קטן של ספרים מזרחים ואנחנו לא תחת שיטפון (שזה בערך מה שקורה באנגליה או בצרפת). הסיבה היא פשוטה מאוד: העורכים הם אשכנזים וכמו לשם הם מתיחסים לסביבה הטבעית שלהם כאל מאגר עיקרי של ספרות. כן, היה עורך אחד בשם אדף, ויש את משעני היום , אבל זה עדיין לא משנה את התמונה הכללית. וזה יימשך כך.

      אז המצב כן השתנה, ב 1980 מזרחי לא היה יכול לפרסם ספר, היום יש כמה שיכולים אבל רובם לא, גם אם מדובר בספרים טובים וכשצריך , בעלי סיכוי כלכלי.

     • בגלל אתרים כמו קדמה, ועוד לפני כן בגלל כתבי עת כמו עיתון אחר ואפיריון ואנשים כמו ארז ביטון וסמי שלום שטרית. המצב לא משתפר לבד, גם השיפור הקטן והזעיר שהיה ב 15 השנים האחרונות הוא פרי של מאבק של אנשים ממש "לא נחמדים" שכונו בשמות גנאי מגעילים שרבים מאלה שכתבו אותם היום מתחרטים (כדאי לקרוא את הגועל נפש שכתב ציפר על ארז ביטון), בלי זה כל זה לא היה קורה. היינו עדיין תקועים עם מקימי הוצאות לאור ועורכים כמו לשם וגילגולי עיניים שזה רק עניין של איכות וקריטריונים מחמירים.

     • די,די,מואיז
      הרי ציפר הוא ממוצא מזרחי מוכרז
      וגאה! הוריו עלו מתורכיה.הגם ציפר באשכנזים החומסים?
      דרך החורים שבדבריך אפשר לעייל פיל.אולי בספרדית זה יצא יותר טוב.

     • מוני יקים אנטיציוני

      לירדנה- לשטוח את טרונייתך בהעוקץ היתה הצעה כדי להגדיל את מעגל המשתתפים בדיון שכרגע הוא צר מאד.
      הנושא החשוב שיכול לעלות מדיון כזה אינו בחשיפת תכונותיה הטרומיות של איריס אין חפץ בה או המגלןמניה של סמי סש'ש וגסות הרוח שלואלא נקודה שהעלית בהתייחסותך לנושא של הקשת המזרחית והנורמות שרכשת מנסיונך בה עם איזה משה קריףוהשאלה העולה היא באיזה שלב בסולם החשיבויות יש לשים את עיניין הסגנון וטוהר הדיון ושמירה על ניקיונו לעומת ההתמקדות במהות הדיון ובקונפליקטים נגדם יוצאים .
      הגישה הזו מפצלת את המאבק המזרחי לשני זרמים הזרם הראשון המאמין בהנחות היסוד של הקיום הישראלי הציוני תוך מאבק לדרישת צדק ושיוויוניות לחלקים שנוחשלו והופלו כלומר תיקונה מבפנים של מכונה שהתקלקלה .
      הזרם השני שדוגל בהפרדה בין שני העמים כיוון שמצא שאין סיכוי לשום תיקון מבפנים וכדי להגן על הציבור המזרחי מן הראוי לעוררו לכוון של רדיקליזציה פוליטית בדלנית.
      אם ניבחן בקצרה הרי שדרכה של הקשת המזרחית נכשלה ולמרות טוהר כוונותיה וניקיון השפה היא ניתקלת ביחס של שנאה ולגלוג הנובעים מהתנגדות נחרצת מהותית להכרה כלשהי בזכות המזרחים לכל מאבק שהוא מחוץ למסגרת שמותווית ע'י האשכנזוציונים ואכן ראינו שהקשת התנוונה והצטמקה ומה גם שכמה מחבריה ומנהיגיה השיגו את הקידומים האישיים אליהם כמהה נפשם אך מבחינת הציבור אותו התיימרה לייצג לא הושג זבר ולהיפך המצב מחמיר.
      וזה לא משום ה"שמפניות" האמיתיות שאכן מצטרפות כדי לסכל מבפנים כל התארגנות שכזו או "השמפניות" הדימיוניות שהמציאו פעילים אנמיים להצדקת אי הפעולה שכביכול להמנע מדימוי שלילי וסכנות אמיתיות ומדומות .
      איני מכיר את הקשת המזרחית מעבר למידע שיטחי ואיני מכיר את משה קליף ולא זו ולא זה הם הגורו שלי שינחה את אופן פעילותי והצבה במרכז ההתייחסות את סיכויי הלעגה וההגחכה היא בעיני תרוץ חמקני ספקולטיבי להצדקת חוסר פעולה ואולי אפילו תרגיל של "שמפניות" להרדמת הפעילות תוך התנהגות מתנשאת שבאה כחקיינות להתנשאויות האשכנזיות "הראציונליות" במצב הקיים גסות הרוח הבוטה היא לא רק במילים אלא בעיקר במעשים של המעמד השליט האשכנזי שהם הבעת בוז וזלזול ביכולת המזרחים להערכה אמיתית של המצב הם יורקים ויורקים והמזרחים של משה קליף מוציאים מטריות כביכול גשם יורד ולא גשם של יריקות .
      אז מי כאן הסוס הטרויאני כבעל ניסיון אני רואה שני סוסים או סוסות טרויאניים הראשון זה שללא כל הבססה אידאולוגית מנסה להסית לפעולות קיצוניות שיסכנו את מבצעיהן ומצד שני הסוס הטרויאני המסוכן ביותר והקשה לחשיפה הוא זה שבא בליטוף אוהד ומטיף לשימת הדגש על הצורה והסגנון ולהוציא ממנו כל חידוד וניגוד וסוס זה בין אם הוא טרויאני או הלני הוא סוס בעל ריגשי נחיתות שמטרתו היא להימנע ממאבק ולהרדים את הנאבקים עד יעבור זעם.
      ומגמתו היא להדמות לאוייב ולהשיג הישגים שהם בבחינת פרורים משולחנו של הפריץ.
      הגישה הדקדנטית של ירדנה לפירוק המרכיבים ולהציג את כל מי שאינו מסכים לתובנות שפיתחה מתוך אינטרסים אישיים ללא בסיס עקרוני היא גישה "מרדימת מאבק" ולא לשווא הביאה אותה להקצנת עמדות על רקע אישי שגברו על הרקע הכללי הציבורי, נכון שאיריס וסמי עשו טעות גדולה כאשר סילקו את ירדנה מקדמת העדן ללא כל ניסיון להידברות וללא כל הסבר משכנע לצעדם שאכן לא היה מוצדק והרבה מרושעות היתה בו ובכך הם פגעו במאבק באופן קשה יותר מאשר אלף "שמפניות" היו מסוגלים לפגוע שלא לדבר על חוסר ניקיון כפיים כאשר המתקפות של מגיבים ושל איריס כלפי תמר זקהם ולשם מוצגות כבוטות ותוקפניות כאשר היא מתעלמת שבשלושת המיקרים ביזוי הדיון ראשיתו בפרובוקציות מתמשכות של השלושה שניתקבלו באופן סובלני תמוה ואכן כך אני התרשמתי ממעקבי אחר השתלשלות השירשור, אז למה ירדנה את לא ראית את מה שאני ראיתי זו שאלה שאת צריכה להתמודד איתה ולא בשפה הבוטה והשיקרית בה את נוטה להשתמש ללא כל בסיס מהותי כאשר האיזון שלך מופר ואם תגובה זו שמאוזנת יותר היא בבחינת בקשת סליחה מאוחרת הרי שבקשתך תתקבל בבחינת "מודה ועוזבת תרוחם"

     • שום דבר שכתבתי ב"קדמה" לא היה בגדר פרובוקציה.
      בסך-הכל הבעתי את עמדתי במלים מדוייקות.
      חלק מתגובות משתתפי "קדמה" הקבועים היו ענייניות, וחלק היו קללות סתם.
      נו, דינן של קללות להישטף במקלחת הבאה.

     • שום דבר שכתבתי ב"קדמה" לא היה בגדר פרובוקציה.
      בסך-הכל הבעתי את עמדתי במלים מדוייקות.
      חלק מתגובות משתתפי "קדמה" הקבועים היו ענייניות, וחלק היו קללות סתם.
      נו, דינן של קללות להישטף במקלחת הבאה.

     • שום דבר שכתבתי ב"קדמה" לא היה בגדר פרובוקציה.
      בסך-הכל הבעתי את עמדתי במלים מדוייקות.
      חלק מתגובות משתתפי "קדמה" הקבועים היו ענייניות, וחלק היו קללות סתם.
      נו, דינן של קללות להישטף במקלחת הבאה.

     • נפלט לי פעמיים יותר מדי…

     • לאלי – אתה כותב בתגובתך האחרונה כי אני "משמיצה את חברי בקדמה"……..אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם,קדמה לא חברים שלי,משעה שטפלו עלי האשמות שווא הם הפסיקו להיות חברים שלי,חברים שלי לא מעלילים עלי עלילות שלא היו ולא נבראו רק על מנת לסלקני מהדרך,אז כך שהם לא חברים שלי ומכאן שאין לי כל מחוייבות כלפיהם, בבחינת "הרעות נשאנוך בלי מילים",ואני לא משמיצה,השמצה זה לטפול על מישהו האשמת שווא על מנת להבאיש את ריחו"…..שום דבר ממה שכתבתי בפוסט שלי הוא לא השמצה,לקחתי חומרים מקדמה ציטטתי אותם ככתבם וכלשונם,זה שהרושם המתקבל הוא עגום למדי זו לא אשמתי וזו לא השמצה,זה מה שהם כתבו, וזה מה שהם אמרו תג לתג אז איפוא כאן ההשמצה?
      ודרך אגב אפרופו טרוניותיו של מואיז,הפעם הראשונה שפגשתי אותך הייתה בכנס שנערך בתיאטרון עינבל שבסוזן דלל לכבוד צאת ספר של מואיז ואתה השתתפת בפאנל של הדוברים ואני זוכרת אם כי במעומעם שאמרת דברים מאוד יפים על כתיבתו של מואיז.

      למואיז- הפוסט שלי הוא …"סתם לשון הרע"? אותו דבר שאמרתי לאלי אני אומרת לך,לשון הרע,ואני מתפלאה שגם אלי ובמיוחד אתה בתור סופר או משורר שאמור להיות אמן המילה הכתובה לא יודעים את ההבדל בין ציטוט והבאת דברים בשם אומרם לבין השמצה או לשון הרע.כי אם אתה לא יודע את ההבדל בין ציטוט והבאת דברים בשם אומרם ,אם אתה לא יודע לעשות את ההבחנות המתבקשות בין ציטוט והבאת דברים בשם אומרם לבין לשון הרע,זה סימן שאתה לא מצוי בנבכי השפה העברית,אז לך תלמד את נבכיה של השפה העברית,וכשתהייה אמן בנבכיה ותדע לעשות את ההבחנות ותדע באיזה קונטקסט מן הראוי לשים את הדברים ומה שייך למה,ואם אז לא יתנו לך פרנסה במקצוע שבחרת ,או אז תוכל להתקרבן וליבב,לפני זה לך תהייה מקצוען אחר כך תבוא בדרישות לפרנסה, לפרסים, ולכיבודים.
      כל הציטוטים המובאים בפוסט הם ציטוטים שלכם,ואם אתם נראים כפי שאתם נראים זה לא באשמתי, וזו לא לשון הרע,אני לא כפיתי עליכם את הדיבור הזה ואת השיח הזה,אני לא אילצתי אתכם לומר את מה שהבאתי כציטטות,אז אל תפיל את התיק עלי,לי אין אחריות על זה וההאשמה לא נופלת עלי.הוא כולו שלכם, אני חשפתי אותו לעין כל, אז אל תנסה לסובב ולעוות כי הדמות או הדימוי שנשקפים מסגנון ההתבטאות שלכם נראה מאוד לא מחמיא בלשון המעטה,אתם לא הקורבן כאן,ואל תביא לי את השטיקים של הקורבן.

      למוני – התגובה שלי אליך התפרשה לא נכון, אינני מבקשת סליחה ומחילה,אינני סבורה שיש לי על מה לבקש סליחה ומחילה ,אני לא מרגישה שחטאתי למישהו,אתה דוגל בדרך של מאבק מסויים,ואני דוגלת בדרך אחרת,זו לא סיבה לשנוא אחד את השני,זו לא סיבה להתגולל אחד על השני,ואני לא מתכוונת להתנצח איתך על סגנון המאבק,אין לי עניין להתווכח או להתחרות או להתנצח על מי צודק יותר .או מי אוחז בתפישה נכונה יותר,אם אתה סבור שאתה צודק לך,אסוף לך אנשים שחושבים בדיוק כמוך,וחושבים שצריך להאבק בסגנון שאתה חושב שצריך להאבק בו,ואני אלך על פי דרכי,ואם זה מאכזב אותך,אז זה מאכזב,לפחות אני לא מאכזבת את עצמי.אני לא שונאת אותך בגלל שאני חושבת שאתה טועה,אבל אתה לא יכול לאלץ אותי לבחור בדרך שלך ובסגנון שלך,הייה שלום והייה ברוך.

     • לשון הרע במובן היהודי-הלכתי, לא במובן המשפטי.

      ועכשיו אני לומד ספרדית, אני מנסה דווקא לשכוח את העברית. בכלל חבל שבזבזתי את זמני והשתחתתי אותו על כתיבת פרוה בעברית. באמת מה חשבתי לעצמי? שהחברה הישראלי יכולה להיות שיוויונית? באיזה כוכב לכת חייתי כל השנים? הבנתי כבר ואני אומר תודה, טוב מאוחר מאשר אף פעם. אני כבר עשר שנים גם קורא רק ספרדית. כדי ללמוד את השפה כמובן.

      לכן אני אומר שהפרס הגיע יותר מדיי, זה היה יותר בגדר מפריס פרסה מאשר פרס.

     • מואיז מה אתה בא ורוקד לי ריקודי בטן עכשיו?עם המובן ההלכתי ולא המובן המשפטי? איפוא היית עם המובן ההלכתי כשטפלו עלי האשמות בקדמה?בבחינת לא תלבין פני חברך ברבים ובמובן ההלכתי אני יכולה להביא לך עוד ציטוטים מההלכה היהודית אני יהודיה לא פחות ממך, לא זכור לי שגייסת את ההלכה היהודית או המשפטית ,כשקראו לי גזענית בקדמה.לא זכור לי שהביאו ציטוטים שכתבתי שמעידים על גזענות,או על אלימות מילולית,אתה כשמתאים לך,אתה ממלא פיך מים ולא נוקף אצבע,וכשלא מתאים לך אתה פתאום בא ומגן ואומר לשון הרע ועושה כוריאוגראפיה ורוקד לי ריקודי בטן של הלכות יהודיות
      תראה אני שמחה בשמחתך שאתה מוציא ספר בספרדית ומאחלת לך בהצלחה עייני לא צרה ,מה גם שאני עוסקת בתחום האמנות הפלסטית,אז כך שאין לי אינטרס ואתה לא מהווה איום,רק אל תנסה "לשכנע" אותי ב-"מגיע לי" או ב- "הגיע לי לפני שמונה שנים" אתה יודע בן כמה היה עגנון כשקיבל את פרס נובל לספרות?אתה יודע כמה ספרים הוא כתב עד שקיבל את הפרס? אתה יודע בן כמה היה גבריאל גארסייה מארקז עד שקיבל פרס נובל לספרות? אתה ינוקא הן מבחינת הגיל והן מבחינת התוצרת ,קח מספר וחכה בתור,המהירות מן השטן ,זה לא מההלכה היהודית אבל זה מתאים.

     • אתה בעיקר ולא מעט מהמגיבים בקדמה לא שוכחים "להציק" לגיורא בעניין מתי שמואלוףוהפוסט שהוא העלה כאן בבלוג שלו מי שקורא את מה שאתם כותבים בקדמה עוד עלול לטעות ולחשוב שנורא איכפת לכם ממתי שמואלוף,מהכתיבה שלו,מהשירה שלו
      לוא באמת היה איכפת לכם ממתי שמואלוף הנה לפני מספר שבועות ב- 30/10/09 ליתר דיוק באתר העוקץ עלה במדור "באסטה, של אתר העוקץ שיר של מתי שנקרא "חצי דמעה מדימונה" השיר שלו קיבל 4 תגובות בסך הכל, לא ראיתי את השם שלך ותגובות מעודדות,מפרגנות, שלך על השיר או על הכתיבה או על הנושא,שום דבר,nothing נאדה,אתה הרי בעד עידוד משוררים מזרחים ,אני גם לא ראיתי שם תגובות מעודדות ומפרגנות למתי מסמי,מזיו,מאיריס,משירה, מכל אלה שמתגוללים בקדמה על לשם בעניין של מתי שמואלוף,שום תגובה,שום דבר עידוד והידד מצידכם דורשי טובתו של מתי
      מה אני מסיקה מזה?שכל עניין ההצקות שלך בעיקר בנושא מתי שמואלוף לא בא אלא להציק ולשפוך את מררתך על זה שאתה לא מקבל את תשומת הלב שאתה חושב ש – "מגיע לך" מתי במקרה הזה הוא רק קולב,אובייקט להשתמש בו כדי לחבוט בגיורא על זה שפעם לפני שתים עשרה שנים שלחת לו דברים שכתבת והוא לא פירסם
      לוא באמת היה איכפת לך ממתי שמואלוף הדרך החיובית והבונה לעודד אותו ולפרגן לו היתה לעלות על העוקץ ולעשות את זה,ולא להתעלם ממנו ומהכתיבה שלו.

     • מוני יקים אנטיציוני

      הפעם אני מסכים לחלוטין עם ביקורתה של ירדנה לגבי התייחסותו של מואיז לגבי הגרוש המפורסם מקדמה, מי שמדבר על יחס הוגן ושיוויוני אך רואה מעשה עוולה ומצטרף לפורעים בחידודים לעגניים כוחניים כדי להיות אחד מהחבר'ה החזקים שיכולים להיות בין מקבלי ההחלטות למי לסתום את הפה ולאזוק את ידיו ולהמשיך להתעלל בו בלא שיוכל להתגונן .
      ראית את שפיכת הדם ועמדת על הדם וקשה לי מאד לראות אותך כמטיף בשער נגד גזענותו של לשם.
      איך שעולם מסתובב לו יש שאומרים על כך "הפוסל במומו פוסל" ויש האומרים "טובל ושרץ בידו"
      וכל זה אני אומר למרות ש 90 % מהזמן אני אוהב את מה שאתה כותב וחושב אבל סדר מוכרחים לעשות

     • אני מאוד מודה לך שאת מעמידה אותי כמועמד לפרס נובל, זה מאוד משמח אותי. גרסיה מרקס קיבל את הנובל שלו בגיל 55, כך שחסרים לי חמש שנים, המהירות מהשטן. אני אחכה עוד חמש שנים בסבלנות.

      תודה מקרב לב.

      נ.ב.: בבקשה תשלחי אימייל לועדת הפרס!

     • יש לך תלונה נגד גיורא לשם שניהל עם אחרים מתוך קשיים והשקעת כספו הפרטי הוצאת ספרים קטנה שלא פרסם משוררים ממוצא מזרחי.
      אבל לא ראיתי בשום מקום שיש לך טענה
      כלשהיא נגד שמעון אדף,שלא זו בלבד שלא פרסם סופרים ממוצא מזרחי,אלא גרוע מזה,השכיח והבריח את מעט הסופרים
      ממוצא מזרחי שכן פרסמו בכתר לפניו.
      יש לך אולי הסבר לפשר ההנחה המפתיעה שאתה נותן לאדף,ששלט על בית הוצאה גדול עשיר ומבוסס פי מאה?
      אני ממוצא אשכנזי – וסופר שפרסם כמה וכמה ספרים שזכו לברכת הביקורת .שמונה שנים סורבתי לפרס ראש הממשלה.האם עלי להאשים את אשכנזיותי או אשכנזיותו של חבר השופטים?
      גם לי סרבו לפחות חצי תריסר בתי הוצאה
      – ולא נותר לי אלא להפוך מזרחי,להצטרף לקדמה,לכתוב בשפה זרה לי? מה אתה מציע,בעצם?!
      המשותף לקדמה ולשמעון אדף,הוא שמרגע שיש בידי אלה כזית שררה,הם נוהגים כגרועים באשכנזים,אלה ש/פרצופס נשקף
      מהתגובות של קדמה ושל רב הכוזרי הלאומי המשוטט פה ומטיל גללים בכל פינה.
      מעניין,אין לך מילת ביקורת כלפי שמעון אדף? (מישהו פה הזכיר שאפילו לחברו ללהקת הרוק לא עזר בהוצאת ספרו הראשון)
      צר לי לעמוד ולהתבונן במוסר כפול ויבבות סגנון קוזק נגזל.
      ואל תבוא אלינו בסיפור על המו"ל ההוא (ירון גולן)שהוציא לך ספרים.הוא הוציא ספרים לכל מי שזז ובכך השחית את הספרות בקול מצהלות רמות.כן,ירון גולן ז"ל אהב בידור.

     • , תגובה אמיצה

     • למפרע, תפסיק לכתוב אותם. תאמין לי זה רק יעזור לך ולמשחתך. כדאי שתדע מה מקומך הטבעי בישראל וחבל לך על הזמן, כאן ובקדמה או בכול מקום. לך תהיה מנהל חשבונות או שומר, בסוף זה ישתלם לך. בהצלחה.

     • שאלה למואיז
     • שאלה למואיז

      קראתי בעיון את דבריך ומסתבר שהחלטת
      לתת גט כריתות לספרות העברית ולשפה העברית (שזה לגמרי לגיטימי)
      מצד שני אתה נהנה ממילגה שמנה (יחסית)
      שקיבלת כסופר עברי.
      האם לא היה זה מן היושר שתוותר או שלא תציג מועמדות?!
      להזכירך,כספי המיסים שמממנים את הפרס,
      נלקחו מספרדים ואשכנזים באותו שיעור.
      או שאימצת לגמריי את העקרון הדורסני
      של 'קדמה' בחינת "אני ואפסי עוד",
      או את עקרון הכוזרות הטוטאלית של אותו
      בולגרי בתחפושת מזרחי,לאמור,מאחר והכוזרים הם שודדי קרקעות וכספים,מצווה היא לשדוד אותם בחזרה?
      בקיצור,מה שנשקף כאן ממך מעציב מאוד.

     • אמרתי שאת הפרוזה אני כותב בספרדית. בשירה אין לי שליטה על השפה, אני כותב גם בעברית. הבעיה שלך ושל האשכנזים היא שכל פרס שמישהו כמוני מקבל נחשב לגניבה של הכסף מאשכנזים. אז נא! את הפרס קיבלתי מכספי המיסים של המזרחים. והפרס הוא מילגת יצירה כדי לכתוב שנה, היא מספיקה בקושי לשישה חודשים ובכול זאת למען ההגינות כתבתי את רומאן בעברית בגלל הפרס ובזכות הפרס הספרות העברית והקורא האשכנזי יוכלו בעתיד ליהנות מהספר שכתבתי. אז תגידו תודה. בינתיים סבלנות, כי אין הוצאה לאור שתוציא אותו. אני מחכה להצעות. הרומאן כמעט גמור. יש לי כבר שלוש גירסאות אז אם תגיע הצעה אני אענה ברצון. אבל ברור שאם העורך הוא מישהו כמו לשם אין ספק שאני לא עומד בקריטריונים שלו, הקריטריונים שלו כל כך גבוהים שהם לא כוללים מזרחים! השם ירחם. במצב הקיים אני מניח שהרומאן ייצא בעוד עשר שנים. קצת סבלנות לא תזיק. גם ככה יש לי עוד ארבעה כתבי יד של ספרי פרוזה בעברית שעדיין לא יצאו לאור שכתבתי מזמן אבל לא עמדו בקריטריונים של העורכים הנכבדים. בינתיים כל מה שאני כותב בספרדית עומד בקריטריונים של ההוצאות במדריד. אז מה אתה רוצה שאני אעשה? שאמשיך להיות מזוכיסט. אז שתדעו גם אחרי פרס חשוב ושמן כפי שאתם אומרים ההוצאות לאור בישראל בסך הכול סגורות בפניי. (טוב לא לגמרי יש אשכנזי אחד שהקים הוצאה פרטית שעומד להוציא מבחר שירים שלי, אז ככה שלא כל האשכנזים זה לשם ולא כל לשם הוא עורך ספרות ולא כל עורך ספרות הוא גם עורך לילה בעל המשמר).

      ועוד משהו יש לי ספר שירים חדש בעברית! אני מחכה להצעות מהוצאת קשב!

     • אם לשם ההגינות כתבת את הרומאן בעברית,סימן שאתה ה ג ו ן.
      אבל,לא כל עורך מדור שירה ב'קדמה'
      הוא משורר דגול

     • את על המשמר מעולם לא קראתי,אבל את מדור השירה בקדמה כן קראתי,נו,אין
      לך במה להתגאות כמו שאומרים אחינו
      האשכנזים מפולניה,לא כעורך ולא כמטפח
      משוררים.

      החיים בזבל,מואיז! וגם השירה ב"קדמה".
      יכול להיות שבספרדית הכל יראה הרבה יותר טוב.ומכל מקום,קצת ביקורת עצמית נדרשת לפני שאתה מתגולל על אחרים.

      וספרד,אליבא דרבנו מוני,נקייה מכל
      זכר לכוזרים.

     • מה זה קדמה?

     • בימים האחרונים בדקתי את רישומי מתקופת היותי במערכת "קשב".
      שום כתב-יד שלך לא הגיע לידי בזמן כלשהו באותה התקופה.
      ברוכה החלטתך לעבור לכתיבה ספרדית. סרוואנטס ממש ממתין למתחרה כמוך,
      ואם לא הוא, אז סאנשו פאנשה.

     • וזה בטוח ששלחתי. היתה בקשה בקשה באתר לשלוח אימייל לפני ששולחים כתבי יד. עד עכשיו לא קיבלתי תשובה, זה היה לפני כמה שנים טובות, אולי 2003 או 2005 אני לא זוכר בדיוק. אני כן זוכר שגם הצעתי לכם להוציא תירגומים של בוקובסקי, אבל אף פעם לא מאוחר לענות. עד כמה שאני זוכר גם שלחתי כתב יד לפני שנת 2000, כשעוד הייתם צעירים ולא היה ברור שתפנו לכיוון כל כך שבטי, אבל את זה אני לא יכול לומר לך לגמרי בביטחה, עשר שנים של זיכרון זה הרבה זמן.

      חזרה בתשובה תמיד תתקבל בשימחה.

     • מוני יקים אנטיציוני

      לפי רמת התגובות ניראה שרמת הספרות והשירה כרמתו של לשם בעל תרבות הביבים.
      הספרדומזרחים מהווים לפחות מחצית מתושביה היהודים של המדינה הציונית ואין כל סיבה שהם לא יהיו בפרופורציה קרובה לכך בכל מערכות הוצאות הספרים העתונים הטלביזיה ובכל שאר שטחי החיים , כל הסבר או תרוץ למצב זה נגועים בגזענות המעידה על אומרם שהוא סבור שיש חוסר שיוויון שיכלי בין בני אדם שווים "אחים אנו לעם היהודי המפואר "
      אז תפסיקו למרוח שטויות נאציות מבית סיפרו הנאצי של אלי אשד ניראה לי שמאבקו של מואיז צודק למרות שבהתנהלותו הכתיבתית הוא אינו ניזהר מלהציג זאת כבעיה אישית שלו.

      כי שני עמים אויבים אנו.

     • למוני יקים:
      די, אמרת את דבריך די והותר ואודה לך מאוד אם תיקח לעצמך חופש.
      למואיז:
      אכן, במשך השנים קיבלנו הצעות אחדות ממתרגמים אחדים להוצאת מבחר של שירי בוקובסקי. לכולן סירבנו. לא בשל רמת התרגום אלא בשל אי-רצוננו להוציא לאור מבחר של שירי בוקובסקי.
      בסוף, לפי מיטב זכרוני, יצאו מבחר אחד או שניים בהוצאות אחרות. אחד מהם, ושוב, אם אינני טועה, הוא של דורית וייסמן. מכל מקום, גם תרגומה היה עמנו ולא איכותו גרמה לדחייתו אלא החלטתנו העקרונית לא לעסוק בבוקובסקי.

     • מוני יקים אנטיציוני

      במדינה ים תיכונית עם הרבה שמש
      אבל אני לוקח איתי את הנייד וניראה אם אצליח להתחבר ולראות אם אתה מתחיל בסלקציה .
      הייתי ממליץ לקדמה לעשות גם לך את רותה סלקציה אמרת שם את דבריך די והותר ואתה חוזר על עצמך כתוכי ולא מחדש דבר אבל הם פחדנים ומרשים לך להשתולל .

      כי שני עמים אויבים אנו.

     • יש כאן בעיה כזאת, תמיד מנסים לפנות אותך לפינה האישית ואז בא המזרחי ואומר "אני אישית לא נפגעתי מאפליה …" כפי שמצופה ממנו. רוצים אישי, אני אספר אישי. אבל באמת הבעיה האישית היא פעוטה יחסית למצבם של רוב הכותבים המזרחים. מה גם שדי התגברתי עליה. זה לא אומר שלא אספר על מה שקרה לי וקורה לי כי הסיפור הוא אישי אבל הבעיה היא כללית. והאישי כאן לדעתי לגמרי כללי ולא יוצא מן הכלל. דווקא זה בכלל יוצא מן הכלל שקיבלתי פרס ואני מבין את זה כך. זה לא המצב של יוצרים מזרחים בדרך כלל.

     • שאלה למואיז

      מעניין,מואיז,מדוע לא פנית לשמעון אדף
      בבקשה שיוציא לך רומאן אם לא קובץ שירים ועוד בהוצאה מכובדת ורבת תפוצה כמו 'כתר'.
      למה אתה מתעקש על בית הוצאה איזוטרי
      יחסית.שאין לו לא תפוצה ולא אמצעים!

      ואולי אחיך המזרחיים הם שמחרבנים לך
      על הראש,בל אחטא בשפתי,בדיוק כמו בפרשת ירדנה אלון?

      מעניין שאין לך אפילו מילת ביקורת אחת
      על החדף הדגול מכתר.
      מישהו יכול להסביר מה בדיוק הולך כאן?

 16. לפחות בעניין אחד בוא נבין זה את זה בלשון פשוטה. אינני יודע מדוע לא הוזמנת, ואין לי שום קשרים לדעת את זאת.
  באשר לי, אני בהחלט יודע מדוע לא הוזמנתי. מכיוון שמעולם לא התראיינתי על עצמי בכלי תקשורת מודפס או משודר, אינני קיים בשבילם כ"אושייה" שתקנה להם יוקרה באמצעות הזמנתי.
  עליך להבין שהם מתבשמים מידוענים, ואני (אולי ברוך השם!) אינני ידוען.
  אינני פוסל את האפשרות שהם דחו אותך מטעמים עדתיים. יתכן שכן. אינני יודע.
  דבר אחד אני יכול לקבוע ממקום מושבי בתל-אביב: בחירותיהם מעוררות בי תמיד בחילה קלה בשל הבנת השיקולים האינטרנסטיים שבינם לבין ספרות הקשר קלוש ביותר.

  • מואיז
   צר לי על מצבך הכלכלי שגרם לך לתת גת כרטות לשפה העברית.
   לא נראה לי שיש לכך איזה קשר שהוא למוצאך.רק אתמול פגשתי בידידה פולניה מדורי דורות ועורכת שסובלת מאותו המצב בדיוק בזמן האחרון ויותר ויותר אני נתקל באנשים שהם אשכנזים מדורי דורות שגם הם במצב כלכלי קשה בזמן האחרון כולם כתוצאה מהמשבר הכלכלי והשינויים שעובר עולם התקשורת והספרות לא דווקא בגלל מוצאם העדתי.
   אבל אתה יודע מה ,אולי לך יותר קל כי לפחות אתה יודע שיש אנשים שיש להם סיבות גזעניות לרדוף אותך.יש סיבה לכל הסבל שאתה עובר.
   להם אין את ההבנה הזאת של מצבם.
   ולגבי הצעתך לכתוב באתר קדמה ,שקלתי אולם לצערי החלטתי לדחות זאת ,מאחר שמדיניות העריכה ומחיקת ההודעות שם אינה מוצאת חן בעיני.
   הפורנוגרפיה של אתר קדמה
   http://www.notes.co.il/eshed/53476.asp
   כמובן כעת איני מוכן לפרסם דברים באתר שבו פועלת עורכת שהעזה לקשקש בחוצפה כזאת כלפי גיורא לשם .
   אם העורכת תוחלף ( מה שמן הסתם אינו סביר כלל ,כי מי כבר יהיה מוכן לקבל תפקטיד כפוי טובה כזה בהתנדבות ) אהיה מוכן לשקול שוב את עמדת .
   וראה דיון ארוך על כך כאן

   • ולחבר פיזמונים לנשים שנאנסו וכמה הן שמחות שיש להן נגד מי להתלונן, ועל אנשים שנפגעו בתאונות דרכים שיש להם לפחות סיבה טובה לסבול מכאבים, הלאה, אולי גם ניצולי שואה, למה לא? נלך עד הסוף. מעוכלי דירות ישמחו וישירו שירים שיש להם את הבנקים למשכנתאות להתונן וכן הלאה… זה יכול להיות מחזמר לא רע.

    מתי תבין אשד שאין לי בחיים נגד מה להתלונן, אבל המצב בישראל מבחינה עדתית הוא בלתי נסבל לדעתי. דווקא זה נכון שלי יש הרבה אפשרויות שאין לאחרים, אבל אני באמת חושב על האחרים שאין להם ולעיתים גם פונים אליי ולצערי אני לא יכול לעזור. אני בדיוק מה עברתי מול ההוצאות לאור הישראלית ומוסדות התרבות ואני יודע בדיוק על מה הם מדברים. כי עברתי את זה על עצמי. הפוסט הזה הוא חלק מהאסון הזה. דיון על נימוסי שולחן של אתר קדמה. ואני אישית דווקא יצא לא רק מחוזק אלא גם עשיר יותר (לא בכסף אבל מבחינה רוחנית). אבל כל דיון עם מרוקאי בסוף מגיע לזה שהוא אוכל קוסקוס כל שבת ולא צריך להתלונן. אז ככה שהעניין לא אישי.

    גם העניין עם קשב בכלל לא אישי ומי שהעלה אותו היה לשם ולא אני, ומאחר והעלה אותו כהשג בלתי רגיל אני פשוט הבעתי את דעתי.

    דרך אגב, ירדנה והאשכנזילמעלהשלאזכהבפרסראשהממשלה וקורא לעצמו למואיז (בחר ניק יותר מקורי בחייך?) תבדקו באינטרנט טוב טוב מה אמרתי על אדף, וגם בקדמה השם של אדף עלה בהקשר של הוצאת כתר. ואם תחפשי עוד קצת גם תדעי שאדף סרב לפרסם ספר שלי, הוא זכאי על זה לפרס, מדובר ברומאן "בשעיר טנג'יר" שבזכותו דחייתו של אדף ועוד כמה עורכים נכבדים כמו אלי הירש כתבתי לו גירסה ספרדית והוא יצא בהוצאת דסטינו (ומי שיודע זו אולי ההוצאה האיכותית ביותר בספרות הספרדית מזה עשרות שנים). אז אני רק יכול להודות לאדף ולהירש על טיפשותם! דרך אגב בזה גם מדינת ישראל זכתצה בפרס, כי אני הישראלי הראשון שפירסם בהוצאת דסטינו. ואת הפרס הזה נתתי לישראל חינם אין כסף. הגיע הזמן שתתגאו בי קצת, אני מביא כבוד למדינת ישראל ולציונות!!! יופי!

    ירדנה ו"למואיז" אתם קודם כל מבקרים אותי על מה שאני עושה ואחר כך על מה שאני לא עושה. יש לכם מה לומר נגד אדף האינטרנט פתוח ואם יש ביקורת עניינית אני מוכן גם לפרסם מאמר בקדמה, ואלי, אני העורך של מדור הספרות של קדמה ואני אחראי על התגובות. כך שזו לא בעיה של מאמר שלך, ונדמה לי שפניתי אליך עוד לפני שהיא היתה העורכת. בכול אופן במדור שלי מעולם איש לא התערב, אל בענייני עריכה ולא בענייני תגובות. בסופו של דבר גם אני לבד קבעתי את ההתנהלות של הסיפור עם זקהם, וזו לא היתה ביוק הדיעה של העורכת. גם לירדנה, אם אני זוכר היטב, היה פעם בלוג שלה בקדמה.

    • והוא בסדר, עדיין. לא קל אבל זה מה שקורה למי שמחליט להתמסר לכתיבה, זה שאני כבר שורד את ההחלטה הזו 10 שנים זה פלא בעיניי. אני לא יודע ממש איך לאכול את העובדה שמאז שזכיתי בפרס דווקא מקור פרנסה קטן שמאוד עזר לי נעלם לו כלאה היה באופן פתאומי, לדעתי זה נובע ישירות מהפרס אבל יכול להיות שאני טועה. התגובות בדרך כלל לפרס היא שזה לא מגיע לי, שקיבלתי אותו מאשכנזים (מה שנכון), שקיבלתי אותו בגלל שאני מתבכיין (מובן שאף פעם לא כתבתי כלום בעיני אלה) אבל יותר גרוע שממש גנבתי את הכסף מאשכנזי גאון שלא קיבל את הפרס. כתוצאה מכך הקשר עם ההוצאות לאור הפך למשהו מאוד מנומס של נראה, ואין לנו שום דבר עכשיו, ונפנה אליך, דונט קול אוס וויל קול יו!

     לא נורא אלי, אני אתגבר גם על זה. בעזרת השם.

  • ויש בכל זה הגיון מסויים, הרי תפקתי משך זמן רב את ההוצאות לאור בשל גזענותם, והבעיה היא אכן לא קשב מעבר לאחרים. מה שקורה בקשב קורה בעם עובד ובכתר , המערכת היא אשכנזית. אז דווקא בכתר יש שני עורכים מזרחים אבל פחות יוצרים מזרחים התפרסמו בה לאורך השנים, מאשר בעם עובד שהמערכת היא תמיד לגמרי אשכנזית. אותו דבר המצב בידיעות או בכנרת. אין מצב שונה בישראל.

   השאלה היא לא למה לא הזמינו אותי לכנס במשכנות שאננים, השאלה היא למה מתוך 33 מוזמנים ישראלים היו רק 3 מזרחים, פחות מ 10% והשאלה איננה למה זה קורה בכנס הזה עצמו, השאלה היא למה זה קורה בכנס אחרי כנס, ולמה זה קורה בהוצאה אחר הוצאה לאור. האם זה מועדון פרטי של אשכנזים? האם בישראל יש זכות להגדרה עצמית רק של העם היהודי-אשכנזי? זאת השאלה. ולא השאלה האישית של למה קשב לא הוציא ספר שלי או למה לא הזמינו אותי לכנס זה או אחר.

   • אני בטוח שתראה את האיכויות של השירים של נחמיאס

    http://www.kedma.co.il/index.php?id=2714#243573

    היית מוציא ספר שירים לו בקשב, הרי שירה טובה תמיד מוכרת!

    • ראיתי גם ראיתי.
     אני חושב שהשימוש בשמי נלוז ונקלה.
     אני חוזר ומדגיש כי כל מה שיוצא מתחת לידי חתום תמיד בשמי ולא הסתתרות מאחורי כינויים או מחבואים "טרוליים".

   • למואיז, אני לא יודעת מי זה אדף,ואני לא כתבתי שום מילה על אדף, אין לי מושג ירוק בענייני הוצאות לאור מפני שאני לא סופרת ולא משוררת, אני אוהבת לכתוב מדי פעם ואני לאט לאט כותבת רומן אסטרולוגי,אז אם אי פעם יצא לי משהו בתחום הפרוזה זה יהיה רומן אסטרולוגי (אני עוסקת מזה כשלושים שנה באסטרולוגיה והתחום שלי הוא אסטרולוגיה יואינגיאנית שלא מקובלת כל כך בארץ, ומדי פעם עובדת עם פסיכולוגים קליניים יואינגיאניים,מפני שהשיטה של יונג לטפל הייתה בעזרת האסטרולוגיה לא הרבה יודעים זאת,והרבה מעקמים את חוטמם)וחוץ מזה התחום שלי זה אמנות פלסטית,אני אוהבת לכתוב ומדי פעם כותבת סיפורים קצרים או רשימות ,והקשר היחיד שהיה לי עם הוצאות גדולות זה כשרציתי לעצב כריכות של ספרים והתקשרתי לכמה הוצאות לאור,אבל הם דחו אותי לא בגלל שאני מזרחית אלא בגלל שהם אמרו לי שהם עובדים עם מעצבים קבועים,אבל כן עיצבתי את הכריכה לאנתולוגיה "מאה שנים מאה יוצרים" שיצאה בבימת קדם לספרות ועד היום אני מקבלת תגובות נהדרות כשאנשים יודעים שאני עיצבתי את הכריכה,וכמובן שכתבתי בגליונות הראשונים של הכיוון מזרח עד שקציעה עלון הייתה העורכת ואפילו לא רצתה שאני אשלח רשימות וטענה שגם אם אשלח היא לא תקרא אותן,אז הנה לך מזרחית פמיניסטית שמדירה מזרחית פמיניסטית אחרת, אבל על זה כבר כתבתי באחת מתגובותי למעלה והעדפת משום מה להתעלם מזה (אני מניחה שיש לך אינטרס להתעלם,אין לי בעייה עם זה ,רק לפני שאתה מתגולל על אשכנזים כדאי ורצוי שתעשה בדק בית אצל המזרחיים)אני מבינה שלא נוח לך לעשות בדק בית כזה כי אתה רוצה לשמור על יחסים טובים ,אבל זה לא אומר שלי אסור לזכור ולהזכיר למרות שמייד אתה ואחרים ישר תשמיצו אותי באין לכם טיעונים שמכבדים את הקורא ותגידו שאני מכפישה ומשמיצה ומוציאה לשון הרע (כהלכה או שלא כהלכה?)כי לכם מותר לירוק עלי ואני צריכה לומר שזה גשם,לכם מותר להפוך אותי לשק החבטות שלכם ואני אמורה לספוג את זה בשתיקה בשם איזו סולידאריות מזרחית שלא קיימת מצידכם כלפי אבל משום מה אני אמורה להיות מחוייבת כלפיכם,
    אז אחת ולתמיד מי שיורק עלי,מי שחושב שהוא יכול להפוך אותי לשק החבטות שלו ,אין לי שום סולידאריות איתו,ולא משנה לי ממש אם הוא מזרחי או אשכנזי,שמאל או ימין,דתי או חילוני,ירוק עם פסים כחולים לאורך או לרוחב,ואני לא מתקרבנת כאן,אני מתקוממת ומחזירה במקום ובזמן שנוחים לי גם אם זה לוקח שנתיים או עשרים שנה(אני מזל עקרב)אני תמיד זוכרת את הטוב ואת הרע ותמיד באה חשבון .למה לכם מותר לבוא חשבון ואז לכנות את עצכם לוחמי זכויות אדם ולי אסור לבוא חשבון?לך מואיז מותר לבוא חשבון עם לשם על משהו שקרה לפני כשתים עשרה שנים ולחשוב שאתה איזה לוחם למען זכויות מזרחיים ולי אסור ואם אני אעשה זאת אני אחשב למכפישנית?,לסמי מותר לבוא חשבון עם כל מיני דיקאנים של פקולטות שלא נתנו לו עבודה , ועלי נאסר לבוא חשבון עם מזרחיים שעוו כנגדי?סליחה איזה מין סטאנדארטים יש לך? יש לך בכלל סטאנדארטים או שהכל תועלת ואינטרס אישי ואז הולכים לאן שנושבת הרוח?אז כפי שכתבתי למעלה מי שפוגע בי,אני אבוא איתו חשבון באבוה אני אבוא איתו חשבון,ואם לך מותר לנהל בוכהלטריה עם אשכנזים,אני מנהלת קודם כל בוכהלטריה עם מזרחים שרוממות הדיכוי על שפתותיהם,אם לכם מותר למנות כתגרנים בשוק את העוולות שנגרמו לכם, מותר לי לעשות בדיוק את אותו דבר כלפיכם כשאתם מדכאים את חופש הביטוי שלי ומנסים לסתום לי את הפה בהכפשה נוספת ולקרוא לחשבון שלי איתכם "לשון הרע".
    נכון כפי שאמרת,שהיה לי בלוג מספר חודשים בקדמה,והבלוג שלי רק העשיר את האתר(בגלל זה סולקתי,כי אני מוכשרת והמוכשרות שלי היוותה איום על מי שרצה להיות הסמכות והיו גם לא מעט בחישות מאחורי הקלעים גם את זה אני יודעת ואני גם יודעת הייטב מי היו בבוחשות,אני לפחות יוצאת בגלוי,
    ואם לך מותר להתנאות בהשיגיך הספרותיים גם לי מותר להתנאות לא מעט בתרומה שהבאתי לקדמה.
    ועוד לא ענית לי למה כשמתי שמואלוף העלה את השיר שלו בהעוקץ במדור באסטה השתררה דממה מוחלטת מצידך ומצד כל לוחמי התרבות המזרחיים למה לא עליתם לפרגן לו? העוקץ הוא גם אתר מזרחי ומתי הוא חבר לדרך שלכם שגם הוא זקוק לעידוד ולפרגון לא פחות ממך ולא פחות ממזרחיים אחרים,אז לפני שאתה מתגולל על אשכנזים שלא מפרגנים למזרחים למה אתה לא עושה את מה שאתה דורש מאחרים.ואני חוזרת ושואלת ואחזור ואשאל בדיוק כפי שאתם לא הפסקתם לחזור ולשאול כל הזמן את לשם למה הוא העלה את הפוסט של כרמלי,אתם לא יכולים לדרוש ולתבוע תשובות מחד ולא לענות תשובות לעניין מאידך כששואלים אתכם, אחרת קוראים לזה סטאנדארטים כפולים

    • אני בחרתי ספר של שמואלוף כספר השנה לפני כשנתיים באחד האתרים. אז לומר שאני לא מפרגן למזרחים? מה בדיוק עובר לך בראש בזמן האחרון? אני בכלל לא קראתי את השיר שלו בהעוקץ. את חושבת שאני קורא כל מה שמתפרסם באינטרנט? אני לא מבין איך בדיוק פועלת המחשבה שלך אבל תחשבי קצת לפני שאתה טוחנת האשמות. בכלל לא כל כך נאה לזרוק האשמות על משהו שמישהו לא עשה עוד בטרם ביקשת ממנו שיעשה זאת? מה גם שיכול להיות שהוא עשה זאת.

     לעיתים קרובות לא מגיבים לשירים כי אין מה להגיב, פשוט קוראים וממשיכים הלאה. ככה זה עם רוב השירים שמתפרסמים בכול מקום, גם באתר שלי וגם בקדמה. 4 תגובות לשיר זה לא מעט. גם תגובה אחת לשיר זה דבר משמח. תבדקי קצת.

     • (סליחה טעות, לא נחמד זה הכותרת), יצא הפוך.

      אני בחרתי ספר של שמואלוף כספר השנה לפני כשנתיים באחד האתרים. אז לומר שאני לא מפרגן למזרחים? מה בדיוק עובר לך בראש בזמן האחרון? אני בכלל לא קראתי את השיר שלו בהעוקץ. את חושבת שאני קורא כל מה שמתפרסם באינטרנט? אני לא מבין איך בדיוק פועלת המחשבה שלך אבל תחשבי קצת לפני שאתה טוחנת האשמות. בכלל לא כל כך נאה לזרוק האשמות על משהו שמישהו לא עשה עוד בטרם ביקשת ממנו שיעשה זאת? מה גם שיכול להיות שהוא עשה זאת.

      לעיתים קרובות לא מגיבים לשירים כי אין מה להגיב, פשוט קוראים וממשיכים הלאה. ככה זה עם רוב השירים שמתפרסמים בכול מקום, גם באתר שלי וגם בקדמה. 4 תגובות לשיר זה לא מעט. גם תגובה אחת לשיר זה דבר משמח. תבדקי קצת.

     • מואיז אתה כותב בתגובתך האחרונה ש…."אני בכלל לא קראתי את השיר שלו בהעוקץ. את חושבת שאני קורא כל מה שמתפרסם באינטרנט?"………
      אני בטוחה שאתה לא קורא כל מה שמתפרסם,אני בטוחה שאתה לא תמיד קורא גם מה שנשלח אליך,או קורא בריפרוף,או מעדיף לא להתייחס כפי שכתבת בהמשך תגובתך……"לעיתים קרובות לא מגיבים לשירים כי אין מה להגיב, פשוט קוראים וממשיכים הלאה. ככה זה עם רוב השירים שמתפרסמים בכול מקום, גם באתר שלי וגם בקדמה. 4
      זה אנושי,לא תמיד יש לנו זמן,לעיתים אנחנו מתמקדים בנושא מסויים שתופס לנו את הראש,ואז מקדישים פחות תשומת לב לדברים שלא נראים לנו ממש חשובים באותו הרגע,יש מידה לא מבוטלת של אקראיות וארעיות גם בחיי היומיום שלנו(מישהו חלה,מישהו נפטר חס וחלילה) יש מיליון ואחד דברים בחיים שלנו שמסיחים את דעתנו משפע האינפורמציה שזורם אליינו כל הזמן, אני בהחלט מבינה את זה,זה קורה לי,זה קורה לך, זה קורה לכל אדם,וזה יקרה לכל אדם,אז אם זה קורה לי,ולך,ולכולנו,האם ייתכן שזה קרה גם לגיורא לשם?ובשל כך לפני תריסר שנים כששלחת לו בקשה כלשהי ולא נענית זה קרה מאותן סיבות שפרטטתי לעיל?יכול להיות דבר כזה? אני טוענת שיכול להיות,שזה אפשרי,אבל אתה לא מטיל ספק,ולא חושב שיכול להיות שכמו שזה קורה לך זה יכול לקרות גם למישהו אחר,או אולי חושב שזה יכול להיות,אבל אם יש כאן הזדמנות להתנפל על מישהו ולהרויח גם תדמית של אידאולוג,וגם להתגולל עליו כי הוא לא נתן לך את תשומת הלב שאתה חושב שמגיעה לך כי אתה מרכז העולם והכל סובב סביבך,אז יאללה בוא ננצל את ההזדמנות הזאת ונתגולל עליו,זאת המראה שאני מנסה להציג בפניך.
      ובוא נבדוק גם על מי אתה מתגולל?על אדם חולה,בן שבעים,על פי ההלכה היהודית שאתה כל כך מקפיד להתנאות בהתמצאותך בה כתוב "והדרת פני זקן"……אז אולי זה שמור אצלך רק לזקנים ממוצא אתני מסויים? כך משתמע מכל השיח שהתחולל בקדמה ולא רק בדף של זקהם,אלא גם ברשימה של אורלי נוי "זה הטוקבקיסט משורר הדלות" שהייתה רשימה מצויינת בפני עצמה, ובהחלט שווה דיון והתבוננות מעמיקים וגלשה לאוסף גידופים והכפשות (שלכם,ככה אתם נראים,אני כידוע לך קוראה פאסיבית וטוב שכך).
      עכשיו, אם נעשה מחקר גם אם לא מעמיק במיוחד על "הקליקה המזרחית" בנושא התרבות המזרחית,נראה ונמצא שזה כל הזמן אותם שמות,ושגם בתוך הקליקה הזאת יש עניין של קשרים אישיים ושל שמור לי ואשמור לך,ושגם זה "מוסד סגור" בדיוק כמו אצל האשכנזים,ואתה יכול לבדוק את זה בגליונות של בימת קדם מאז שקציעה עלון התחילה להיות העורכת ,וגם בתקופה של מתי שמואלוף,מי הם רוב המשתתפים גם בצד של האמנות הפלסטית מי אוצרי התערוכות ומי המשתתפים בתערוכות כל הזמן אותם שמות,ואני לא רוצה להיכנס כאן לפרוט רב,אבל כל מי שמצוי ובקיא בסצנה המזרחית יודע בדיוק על מה אני מדברת.
      אז בניתם את הקליקה שלכם, בניתם את הסצנה שלכם בסדר גמור,אני בהחלט מחייבת את זה,ואני חושבת שטוב שתהייה סצנה כזאת,למרות שבאופן אישי אני סבורה שצריך להרחיב את הגבולות שלה , אבל גם בסצנה הזאת יש שומרי סף שקובעים מי ייכנס למועדון התרבות המזרחי ומי לא,מעניין בדיוק כמו אצל האשכנזים,אז מה לכם כי תלינו?מה לך להתגולל על האחרים?או מה לכם להתגולל על האחרים אם אתם עושים בדיוק את אותו דבר?
      ודרך אגב,שלא ישתמע בשום פנים ואופן שאני אומרת את זה ממקום של טרונייה על ששומרי הסף לא נתנו לי להיכנס למועדון הזה, אין לי שום עניין להיות שייכת למועדון הזה,אין לי עניין להיות במועדון כלשהו,לא מזרחי ולא אשכנזי מסיבה אחת פשוטה ,אני רוצה לשמור על העצמאות שלי כאמנית,לא רוצה להשתייך למחנה זה או אחר ולהיות מחוייבת כלפי מחנה מסויים ששם הגדרות ושיש בו משטרת מחשבות שאורבת כל הזמן למי שחרג מהמסגרת.אני באופן אישי מאוד זקוקה לחופש הזה , אז אל תבין אותי שלא כהלכה,ואל תעוות את מה שאני כותבת עכשיו בעתיד.יש מי שזקוק למסגרת של מועדון תרבות ולמסגרת של מניפסטים,ויש מי שלא זקוק לזה ונהפוך הוא חש שכולאים אותו בתוך מסגרת אני לא מחייבת ולא שוללת.כל אדם, ואמנים בעיקר צריך להיות נאמן לעצמו ונאמן לקול הפנימי שלו.

     • ירדנה

      אין לי בעיה עם לשם או קשב יותר מאשר עם כתר או כנרת, ואין לי בעיה בכלל שלא קיבלו כתב יד וכל הסיבות שאת מונה נכונות. העניין הוא שכל פרט בפני עצמו אינו לעניין, העניין הוא התוצאה הכללית שמאז ומתמיד הוצאות לאור בישראל זה עסק סגור של אשכנזים ושל הרבה מאוד קליקות אבל כולן של אשכנזים (גם העורך הוא משך שנתיים מזרחי). זה לגמרי סביר שהוצאה תגיד לא לכתב יד ועוד הוצאה לאור וכן הלאה, זה לגמרי לא סביר שכל ההוצאות יגידו לא לסופר רציני. וזה בכלל לגמרי לא סביר שמתוך כל הספרים שמתפרסמים תשעים ומשהו אחוז מהם הם של אשכנזים. אני במקרה הזה דווקא היוצא מן הכלל, אבל מצפים ממני שאני אגיד שלא, שאני הכלל וכל מי שרוצה יכול וכן הלאה. קשב זה פרט קטן כאן, שלשם העלה. אם הוא חולה הוא פשוט יכול לא להיכנס לויכוח הזה. אני לא העליתי בכלל את הויכוח על כתב היד שלי, הוא אמר שמזרחים לא שלחו כתבי יד לקשב, אז אמרתי לו שכן פניתי אליהם. זה לא קיבלו אותי זה בסדר, כנראה שהרמה שם גבוהה מדיי בשביל מרוקאי ואני מבין שאני שייך לגזע הקופים במדינת ישראל. זה לא חידוש גדול כל הטענות של אשכנזי על איכות וקריטריונים, טחנו אותם שנים. מעבר לזה עצם ההדרה הזו של ההוצאות הגדולות של יוצרים כמוני היא לא משהו כמו משב רוח, זו פגיעה קשה במי שזו פרנסתו. לשימחתי יש לי הכנסות בחו"ל מספריי, אבל בכול זאת העורק הראשי של שוק הספרים הישראלי חסום לגמרי בפניי. אבל גם זה לא כל כך חדש, משנות החמישים מנסים להפוך אותנו לעניים, כך שלא חידשתי לך כלום.

      הבעיה בגזענות של המו"לות הישראלי היא לא אישית שלי. ולכן אני מעלה אותה.

      אז יש קליקה בבימת קדם? מה זה בדיוק קשור לנושא? כנגד זה יש מאה קליקות סיגנון קשב, אז יש גם אחת מזרחית. אבל מה את מתלוננת כל כך את פירסמת בבימת קדם, אז את חלק מהקליקה על פי הגדרתך. גם אני פירסמתי בבימת קדם רק פעם אחת, בחוברת השניה וקציעה עלון לא פירסמה אותי וגם לא שמואלוף עד כמה שזכור לי (מצטער לא זוכר את כל מה שאני מפרסם), ובכול זאת יצאתי להגנתו כנגד כתב השיטנה שפירסם לשם עליו (אולי הוא חולה אבל הוא ממש נוטף רעל). וכמה שאת מגנה על לשם לא איכפת לו בכלל ממך אלא בהתקפה שלך על איריס חפץ, שזו לדעתי בעיה אישית שלך איתה ולא עסק פוליטי כפי שאת מציגה אותו. אבל אולי גם עורכי בימת קדם היו עסוקים במליון דברים כשלא קיבלו כתב יד שלך.

      חוץ מזה מעולם לא חשבתי שזה הדבר החשוב, שזה או זה יקבל כתב יד שלי. את יכולה לפרסם באינטרנט או להקים כתב עת משלך , אולי אפילו הוצאת קשב תוציא ספר שלך אחרי שיצאת נגד קדמה. זה מוסיף נדוקות אצל האשכנזים.

     • מואיז קריאתך את התגובות שלי היא מאוד סלקטיבית,ואני אשוב ואכתוב שוב ושוב ואם לא תבין אז אולי אלה שקוראים יבינו,אני לא אמרתי ששלחתי חומרים לבימת קדם וקציעה עלון בהיותה העורכת החליטה שהרשימה לא מתאימה, לוא זה מה שהיה קורה אני לא הייתי מצייצת ולא הייתי מתבכיינת הייתי מקבלת את זה בהחלט בהבנה וברוח טובה,אני לא מטומטמת,ואני לא אגוצנטרית,ואני לא מגלומנית עד כדי לחשוב שאם פעם אחת לא קיבלו את מה שאני כותבת ,זאת סיבה לעורר סקאנדאל, מה שכתבתי פעמיים ואני כותבת פעם שלישית זה שקציעה עלון אפריורי יעני מראש אמרה לי לא לכתוב ולא הייתה מוכנה לומר מה נושא הגליון ואמרה שגם אם אדע לא כדאי לי לשלוח כי דברים שאני כותבת ,ואני שבה ואומרת שוב דברים שאני כותבת היא לא תקרא וודאי שלא תפרסם מה כל כך קשה לך להבין פה?
      עכשיו יש הבדל גדול בין לעמוד כשומר סף ולומר למישהו "אתה לא נכנס" כי ככה בא לי,או אפילו לא לנמק אלא פשוט מתוקף העוצמה והסמכות שקיבלתי אני אומר לך" אתה לא ניכנס",שזה דיכוי, מפני שככה אתה מדכא מראש את חופש הבחירה ואת חופש הבטוי של האחר,אתה מחליט בשבילו ומילתך היא סופית מתוקף הסמכות שניתנה לך,
      לבין זה שאתה מחליט אם אתה נכנס או לא נכנס ,וזוהי החלטה מודעת אישית שלך, וזה מואיז נעשה מתוך בחירה חופשית,כי אם לשלוח או לא לשלוח כתבי יד לירחונים,זו בחירה חופשית שלי וכך היא צריכה להיות, ומי שמונע ממני את הבחירה החופשית הזאת הוא מדכא, ואם הוא בעצמו מדכא אין לו שום זכות מוסרית להיות דוברם של המדוכאים.אז אל תעשה כאן השוואה,בין מה שעושה קציעה עלון , שמצד אחד היא המדכא ומצד שני חובשת את הכובע של המדוכא ,לבין הוצאות לאור שדחו את כתב היד שלך מכל מיני שיקולים,אף אחד לא אמר לך,אל תשלח לנו כתב יד,חבל לך על הזמן כי אנחנו לא רוצים לשמוע ממך, שלחת וזה לא התקבל,הימרת וההימור לא צלח,אותו דבר אפשר לומר גם על ההוצאות לאור,הן בסך הכל מהמרות הן לא יודעות בבירור אם כתב היד שהן הוציאו לאור איך הוא יתקבל על ידי הציבור הרחב,קורה לא אחת שהוצאות לאור מוציאות לאור,והמבקרים גומרים את ההלל על הסופר והספר,ולמרות זאת הספר נשאר על המדפים כאבן שאין לה הופכין.וזה כישלון קולוסאלי,וקורה גם ההפך,מוציאים לאור,הביקורת מחרפת ומגדפת והקהל משתגע מאהבה לסופר ולספר.וקורה שהוצאה אחת דוחה ועוד עשר הוצאות אחרות דוחות ואז אם הכותב בא ממקום אמיד ויש לו כסף הוא מוציא בהוצאה פרטית והספר הופך להצלחה גדולה,או לכישלון קולוסאלי לעולם אין לדעת,או שיש הוצאה שרואה דברים שהוצאות אחרות לא ראו,ומחליטה להוציא על חשבונה ולא על חשבון הכותב,וזה הופך להצלחה או כישלון,לעולם אין לדעת,ואתה מואיז כועס על כולם כי אתה לא מבין למה מעדיפים להמר על פלוני או אלמוני ולא עליך,זה כמו לכעוס על מהמר בטוטו כדורגל למה הוא הימר על ביתר ירושלים ולא על הפועל חיפה ,או על מהמר בלוטו למה הוא הימר על מספר שש במקום על שמונה,אז ככה שנקודת המוצא של שניינו היא שונה לחלוטין,לי סגרו את הדלת כי זו אני,זה היה בפרוש אישי, ועליך פשוט החליטו שאתה הימור לא טוב,כי יש סוסים מנצחים אחרים בזירה.
      ובאשר לעניין הקליקה – שוב זו צריכה להיות בחירה חופשית שלי אם להשתייך לקליקה או לא להשתייך ,אם להיכנס למועדון התרבות המזרחי או לא להיכנס ואם להיכנס אז איך ומתי,הדלת אמורה להיות פתוחה לא רק עבורי אלא עבור כל דיכפין,ולאחר שהשאירו את הדלת קודם כל פתוחה יש מקום לדון ולבחון אם החומרים איכותיים אם לאו,אבל אם מישהו מראש טורק את הדלת ואומר לך את ירדנה אלון,כל עוד אני קציעה עלון עורכת ירחון ספרותי זה וזה(לא חייב להיות בימת קדם זה יכול להיות גם ירחון אחר) אני דברים שלך לא מפרסמת נקודה,לבין להגיד למישהו צ'מע החומר ששלחת ……אין לנו כרגע אפשרות ,או אפילו לא יענו לך או תצטרך לרדוף אחריהם בשביל לפחות לשמוע את הלא.לבין זה שרק מעצם זה ששמעו שקוראים לך מואיז בן הרוש אומרים לך "אהה זה אתה? לא ולא ולא אל תשלח לא רוצים לשמוע ממך"…….ואתה יודע מה מואיז?יכול מאוד להיות שהיום על פי מה שאתה כותב בקדמה ,אתה תמצא את עצמך במקום הזה,אבל זה לא בגלל שאתה מזרחי,או לא סופר טוב(אין לי מושג ואני לא שופטת)אלא בגלל הדברים שאתה כותב בקדמה לא בתוכן של הדברים,אלא בסגנון של הדברים כי מי שקורא את הסגנון של קדמה שדוגמיות ממנו הבאתי בפוסט שלי חושב לעצמו שמי שכותב שם מבלי לגנות את זה הוא משת"פ,וכנראה מסכים הסכמה שבשתיקה,ובזה שאתה מגן על הסגנון הזה במקום לצאת נגדו,אתה שורף את הגשרים שלך ואם היה לך סיכוי פעם היום הסיכוי הזה הולך ומתמזער,כי את הפוסט הזה לא קוראים קומץ של מגיבים האמן לי קוראים אותו הרבה אנשים ששיכים למילייה הספרותי כאן בארץ,והם מסיקים את המסקנות ולא נראה לי שזה פועל לטובתך ולמה אני כותבת לך את זה כי הבנתי שאותך מעניין אינטרסים אישיים שיעזרו לך לקדם את עצמך כסופר לא מעיינת אותך אידאולוגיה לא על פי התשובות שאתה נותן כאן או בקדמה אבל האידאולוגיה היא אחלה כסות בשביל התדמית במילה אחת קוראים לזה אופורטוניזם
      אבל מה זה משנה לך אתה בכל מקרה החלטת להפנות עורף ולכתוב בספרדית , שיהיה לך בהצלחה.

     • אני לא קציעה עלון. יש לך בעיה עם קציעה עלון, תתוכחי איתה, תשלחי לה אימייל, תכתבי מאמר. אנחנו לא אותו בן אדם. אני אל יושב איתה כל יום בבית קפה ואני לא מחליט בעניין בימת קדם.

      עכשיו אולי תסבירי לי לאט לאט מה הבעיה שלך איתי? שאני לא הולך ומכניס פצצה למערכת של בימת קדם? או עוד כל מיני דברים שאני לא עושה. את באה אלי בטענות על מה שאני לא עושה.

      לעצם העניין, אני לא כועס, ואני לא אומר שהוצאות לאור אינן פועלות כפי שאמרת. אני אומר שהן מפרסמות אשכנזים. את רוצה להתיחס למה שאמרתי טוב, לא רוצה גם טוב. זו הטענה שלי.

      ואני לגמרי אופורטוניסט, אני לא איש מלחמות ולא איש רדיקלי ולא הולך להילחם את כל מלחמות הצדק בעולם. אני רק איש מתבונן ואיש חושב על מה שהוא מתבונן. רצה הגורל וכפי שאומר לנין לא הגעתי לפוליטיקה אלא שהפוליטיקה הגיעה אלי. אני חשבתי שאני כותב ספרות ואז באו כל מיני שיכנזים והתלבשו על זה שאני כותב קוסקוס או מה פתאום אני כותב על מרוקו (תלכי לקרוא קטעי עיתונות) וראיתי שהוצאות לאור דוחות אותי מפני שהמוצא שלי הוא מרוקאי. מטאפורית בא מישהו ודרך לי על הרגל, המישהו הזה הוא לשם או יגאל שוורץ. אז המישהו הזה יש לו כוח והוא יושב לי על הרגל ודורך לי עליה וכל פעם שאני צועק הוא אומר לי שאני לא מנומס ויש עוד אנשים שדורכים להם על הרגל. פשוט זכותי קודם כל לצעוק על זה שדורכים על הרגל ושנית אני עושה כל מאמץ כדי לדחוף את האדם הזה ממני. מה שאת אומרת זה שזה לא קיים כי לך קרה משהו או אחר או במילים אחרות זה כמו גבר שאומר שאין כאבי מחזור כי לו יש רק כאבי גב. זו ההיסטוריה שלי וזו הביוגרפיה שלי ועל זה אני גם כותב.

      אני לא נתתי שום גט לשפה העברית, השפה העברית היא שלי כמו של כל סופר אחר, פשוט חזרתי לשפת אימי. אני אכתוב בכול שפה שאחפוץ. כרגע אני כותב בספרדית כי לשם הובילו הרבה דברים פנימיים וחיצוניים, וחלק מהדברים האלה קשורים לאנשים כמו הולצמן, מנחם פרי, חנן חבר, יגאל שוורץ ועוד הרבה אשכנזים. הקורא העברי פשוט משלם על הטימטום של כל מיני אשכנזים שחושבים שיש להם קריטריונים גבוהים כשבסך הכול הם שבטיים וחסרי כל יכולת להעירך יוצר שלא אשכנזי.

      את יכולה לבוא אלי בטענות על מה שאני אומר או עושה אבל לא על מה שאני לא אומר או לא עושה. אני עושה מה שאני יכול וגם מה שאני רוצה.

      יש לך כנראה גם בעיה מאוד גדולה בהבנת הנקרא, ויש גם דברים שאת אומרת שלא עשיתי שמספיק היה לחפש קצת בגוגל כדי לדעת שעשיתי אותם, פשוט תחברי בן הראש ושמואלוף ותראי כמה דברים. היית יכולה גם לשאול אותו לפני שהתנפלת עלי בעניין שמואלוף. דווקא הוא מכול המשוררים המזרחים. אבל יש רבים אחרים שיכולים לומר שלא תמכתי בהם אבל לא שמואלוף, גם לפני כתב השיטנה של לשם-כרמלי. וחוץ מזה מה זה כל כך חשוב מה אני אומר או לא אומר על שיר של שמואלוף? נהייתי אוטוריטה עד כדי כך גדולה שכולם מחכים למוצא פי? לא נראה לי. אולי ההיפך הוא הנכון המלצה שלי על יוצר רק יכולה להזיק לו. לפעמים אני אומר את זה לאנשים שמבקשים ממני הקדמה לספר או המלצה להוצאה לאור, עדיף בלי ההמלצה שלי. אני פרסונה נון גרטה בעולם הספרות.

      האמת, זה גם מקום לא כל כך נורא.

     • כנראה שכל מה שאני אומר על כתיבה בשפה אחת או אחרת טופח על פניי בעשר השנים האחרונות. היו כמה שנים בתקופה הזאת שבכלל כתבתי שירים רק באנגלית. אבל המעבר בין ספרדית לעברית בזמן האחרון הוא מתעתע ונראה שלא תלוי בי. אותי זה משגע. בכלל לא מומלץ לאנשים בעלי קיבה רגישה.

      אז הכול בערבון מוגבל.

      היתה לא מעט ציניות בזה שאמרתי לך שאני כותב בספרדית ולכן אני לא יודע עברית, הכוונה היתה לומר לך שלא תלמדי אותי עברית. או במילים של השוק, למה מי את שתגידי לי אם אני יודע עברי או לא? כנראה שלא הבנת, לא את ולא "למואיז" האשכנזישלאזכהבפרסראשהממשלהוומתלונןשאנילקחתילו את הכסף. מתבכיין רציני זה! וגם בעילום שם. שיעבוד קצת ויכתוב איזה ספר טוב לפני שיתבכיין ככה.

     • אני לוחם אבל כנראה די קטן. אני גם לא איש שמאל, אני גם לא אנטיציוני, ואני הקפדתי לציין את זה בקדמה. אני גם לא ציוני ואני חושב שכיהודי הייתי מסתדר יותר טוב מחוץ לישראל ואפילו בלי מדינה יהודית.

      אני אכן כן לוחם למען שיויון בישראל בין יהודים, ואני כן חושב שגם היום אין שום שיויון בין מזרחים לאשכנזים. משום בחינה שהיא.

      אבל כנראה שאני כישלון מוחלט כלוחם אם קמה הוצאה לאור כמו קשב ב 1997 ומפרסמת רק ספרי שירה של אשכנזים. אני רואה בזה כישלון שלי. כי זה תחום שבו פעלתי רבות וכתבתי עליו ועודדתי אנשים וכן הלאה, עשיתי כל מה שיכולתי.

      זה שזה עסק פרטי ירדנה זה לא עוזר לי, דמייני לך רשת עסקית פרטית שהיתה מעסיקה רק אשכנזים, היית אומרת שזה עסק פרטי שלהם והם יכולים לעשות ככול העולה על רוחם? או שהיית אומרת שמשהו כאן לא בסדר. בגדול זה מה שקורה לא רק בקשב אלא בכול מערכת קבלת ההחלטות במדינת ישראל, ובמיוחד בתחומי התרבות וההוצאה לאור, האוניברסיטאות וכולי וכולי… רק אחרי שהאשכנזים רואים את זה הם מדברים על קריטריונים גבוהים שאני לא עובר ומזרחים מוכשרים רבים לא עוברים ועוברים לגלות בחזרה. הציונות בשביל מזרחי מוכשר זה אסון טבע.

 17. למה האנכרוניזם הזה? מה בכלל אמור להזיק ל"מאבק המזרחי". אני חשבתי שכבר גמרנו אותו. המזרחים יכולים להגיע לאן שהם רוצים. הנכון הוא מאבק של הפריפריה במרכז – ולא מזרחיים באשכנזים. בקיצור – נא להחליף קידומת וגם את המאבק – אחרת זה נלעז ותישארו מאחור…

  • הנה התגובה הזאת הגיעה מהשמים, עכשיו זה הפריפריה, העיקר לא לומר אשכנזים ומזרחים, מה זה הפריפריה? איך נוצרה הפריפריה? יש פריפריה אפילו בתוך תל אביב. איך זה?

   אני נזכר שלפני 5 שנים בקבוצת דיון אמרתי על הוצאה לאור שהיא רק אשכנזית, עוד אחת פרטית ומאור איכותית, ואז הגיח בעל ההוצאה ואמר לי למה אני מתעסק בדברים האלה כשהבעיה האמיתית היא פועלים זרים. מה שכן אולי ירדנה את צודקת כי זו ההוצאה שהוציאה לאור הכי הרבה סופרים מזרחים בשנתיים שלוש האחרונות. נראה לי שמצבם הכלכלי יחסית להוצאה קטנה לא רע בכלל.

   http://www.lulu.com/moben

   http://www.moisbenarroch.com

   • תודה על העצות

    לא היה לי סיכוי אף פעם, לא לפני ולא אחרי, רק התירוצים השתנו. פעם זה היה כי אני מרוקאי ועכשיו בגלל מה שאני אומר. להיות מרוקאי זה לא משהו שאתה בוחר, להשמיע את קולך כן, אני מעדיף שלא יהיה לי סיכוי בגלל מה שאני אומר. המצב שלי היום הרבה יותר טוב.

    אני מת על הסיגנון של קדמה, אני ממש אוהב את ההתנצחויות שם (ואת גם היית חלק מהן), ואני אוהב את חופש המחשבה של קדמה.

    אחלה סיגנון, במיוחד הסיגנון. כפי שהיה אומר בוקובסקי יש להם סטייל, שזה עדיף על כל רעיון גאוני של מישהו. למעט אנשים יש סיגנון ולרוב המשתתפים הקבועים בקדמה (גם לאשכנזים) יש סיגנון. קבוצה של מוכשרים אחד אחד. מעצבנים אבל מוכשרים!

    • ההבדל היחידי בינך לבין עשרות יוצרים שאני מכיר (אשכנזים ומזרחיים) שספריהם נדחו על-ידי הוצאות כאלו ואחרות בשל סיבות כאלה או אחרות הוא בכך שאתה מתבכיין ואילו הם משנסים את מותניהם ופותרים בשקט את בעיותיהם בצורה זו או אחרת.
     אתה רוצה שאתחיל לפרט היכן ומתי נתקלתי בבעיות דומות לשלך? זה פשוט לא מעניין וזה חלק מחיי הספרות.
     הטיעון העדתי הוא משענת קנה רצוץ. המבחן הקובע באמת, בעיקר בתחומי השירה והמסה, הוא האיכות, שהקובע לגבי דידה הוא (אכן, כן!) בעל ההוצאה.
     מכתבו של עודד כרמלי לא היה כתב שיטנה אלא ערעור מוחץ וכולל על יכולתו של מתי שמואלוף לקבוע אם עמוס עוז ראוי או לא ראוי לפרס נובל ויכולתו בכלל לבקר ספרות.
     ובכלל, כל ה"חכמים הגדולים" בענייני נובל יכלו לנחש שהרטה מילר תזכה?
     אני מודיע לך שאפילו מכריה בארץ לא העלו על דעתם בחלום הפרוע ביותר שהיא תקבל פרס נובל לספרות.

     • עכשיו לשם עם יד הלב מתי אמרת לאשכנזי שהוא מתבכיין?

      אני מבין טוב מאוד שלאשכנזים אין בעיה עדתית. את זה אני יודע ממכריי, הם תמיד סיפרו לי שאין לבם בעיה עדתית. אבל לי יש, למעשה מהרגע שהגעתי לארץ אני סובל ממנה, משנת 1972 , הדבר הראשון ששמעתי היה שאני לא נראה מרוקאי. אחר כך באוניברסיטה בחוגים למדעי הרוח הייתי צריך לעבור מבחן אש ולקלל את ארז ביטון ואת הברירה הטבעית כדי להוכיח שאני לא כמו המרוקאים.

      אז מה אתה אומר, שהדברים האלה לא קרו לי? ואם נניח שהמצאתי אותן, האם זה קירטריון ספרותי. האם אלה הקריטריונים הגבוהים שלך? שמשורר לא ידבר על ארץ מולדתו כשזו מדינה שקוראים מרוקו? האם זה קריטריון ספרותי או ציוני?

      אבל זה לא יעזור, אני אומר לך שאני מצליח ואתה וירדנה תגידו כל הזמן שככה זה לא יצליח לי. מבחינתי לשרוף גשרים עם הוצאת קשב או עם כל החרייטים האשכנזים שאומרים לי מה לומר זו הצלחה גדולה. אני רוצה מאוד שזה יהיה לכם יותר ויותר קשה להגיע אלי. יותר ויותר, אני מתכוון בכלל להקל על אף אחד. או שתמודדו איתי או שתישארו בשטויות שלכם (דרך אגב אם תקרא את נימוקי פרס ראש הממשלה הם דווקא הבינו את זה, דוב אלבוי הבין את מה שאני אומר).
      אני לא מתכוון לעמוד תחתך, שיחה איתי תתנהג רק כשווים בין שווים ולא יותר כמפקד לפקודו.

      לגבי פרס נובל, זה היה רעיון מבריק של ירדנה. אני מאמין באינטואיציות של אומנים אז אולי היא יודעת משהו ששנינו לא יודעים.

      אבל אתה תמשיך לדבר על קריטריונים בגלל שאתה לא רוצה להתמודד עם השד העדתי של הוצאת קשב, אני מניח שזה לא קל. בסך הכול אתה לא צעיר ולא קל לשנות דיעה.

      (C) כל השטויות שמורות למואיז בן הראש

      http://www.lulu.com/moben
      http://www.moisbenarroch.com

     • כשההוצאות לאור הפסיקו להוציא את ספריי כי הם לא עמדו בקריטריונים של האשכנזים הלכתי והקמתי הוצאה לאור ופירסמתי את ספריי בעצמי

      הנה היא
      http://www.lulu.com/moben

      בקרוב אציע את כל ספריי במהדורות אלטקרוניות. נראה באמת מה יקרה בעוד חמש עשר שנים כשאנשים יפסיקו לקורא ספרי נייר. קורא ספרים מסוג קינדל בעברית יהיה מהפכה גדולה בשבילי.

     • אחד הדברים שאני הכי אוהב באשכנזים בגולה זה ההתבכיינות שלהם, היא מדהימה ועמוקה. חבל שהם איבדו אותה בארץ. אנחנו נלמד אותם להחזיר עטרה ליושנה.

      רק אפלפלד קצת שומר על התבכיינות אשכנזית מסויימת וזה דווקא עושה אותו לטוב שבסופרי ישראל (שבהתחשב ברמת הפרוזה הישראלית אני לא בטוח שזאת מחמאה).

     • תגיד,מואיז,אפלפלד הוא בעל הוצאת ספרים או לקטור ?!
      הוא החזיר לך כתב יד?
      האם הוא התבטא פעם נגד מזרחיים וספרדים?
      או שאתה מתחיל לנשוך כל מה שזז,כמו
      כלב שוטה?!

      ורק כשזה מגיע ל"אחיך" מכתר ,אדון חדף ,אתה שם פתאום מחסום?
      נתקנאת במוני האשכנזי שונא הכוזרים מבולגריה,שאתה מתחיל להתנהג כמוהו?

      אם כל מי שסירב לכתב יד שלך נוהג
      בפטרונות אשכנזית כוזרית מולדת?

      עלה על דעתך שהכתיבה שלך חלשה ברובה
      וכמשורר אתה לא סלקטיבי,מערב שורות טובות יותר וגרועות (כמו ש א נ י
      התרשמתי מקריאת כמה מהם?)

      האם לא עדיף (מבחינתך) בוננות עצמית
      במקום שוועת פרא וקללות נגד אשכנזים?

      מה דעתך?

     • בהחלט בעד

     • כמה אני צריך לרדת על אדף? מה המינון המדויק? אני צריך לומר עליו שהוא משתכנז? תגדיר בדיוק, כי לדעתי אפילו ירדתי עליו יותר מדיי. אולי תקרא במקום להחליט על דעת עצמיך מה אני חושב, כי נראה שלא קראת כלום מכול הדיון הזה אם אתה מגיע עם תובנות כאלה. אם אתה לא קורא אי אפשר לענות לך.

      עד כמה שידוע לי אפלפלד אינו לקטור ולא בעל הוצאת ספרים.

     • אני מנסה לברוח מדיון אישי אבל כנראה שזה קשה לכם מאוד, אז מזה חודשים רבים ואולי יותר משנה אני לא פונה לאף הוצאה בארץ. אם מישהו פונה אלי אני בודק את המצב. אז ככה שאם באמת היתה מהפכה בשנה האחרונה אני לא מודע לזה (ויכול להיות שנראה את זה בשנתיים הבאות כשיצאו הספרים), אני מדבר על מה שקרה לי עד סוף שנת 2008. לא אחרי. אולי חלק מכתבי היד שכבו שם גם לקראת תחילת 2009 ואז קיבלתי תשובה שלילית, אני אל זוכר.

      אני מקבל גם תשובות שליליות בספרד, וזה אכן טבעי. יש כל מיני שיקולים לכול מיני הוצאות ואין הוצאה שתוציא את כל הספרים שמוגשים אליהם. אבל ההבדל הוא שאני מקבל גם תשובות חיוביות. דבר שלא קרה בארץ בכול זאת לא בדיוק, זה כן קרה אבל בהוצאות מאוד קטנות ואחרי מאמצים רבים, דבר שמבחינת ישראל זה סוג של גזר דין מוות מבחינה שיווקית וזה הופך להיות עוד יותר כך. למעשה היום בלי כינרת או אולי עם עובד אף אחד לא זז לשום מקום. אפילו כתר זה לא ערובה להפצה כלשהי שלא לדבר על הוצאות קטנות יותר.

      אני בכלל לא יודע אם הייתי חותם על הוצאה לאור של ספר שלא בכינרת ושם אין סיכוי זה יקרה גם אם אזכה בפרס נובל, והמשיח יבוא וינשק לי את הרגליים. הסיבה היא מאוד פשוטה, בעוד כמה שנים לא רבות הספר המודפס יעבור מן העולם ומספר חנויות הספרים יהיו כמספר חנויות הדדיסקים שיש היום. זה אכן עומד לקרות בעקבות קוראי הספרים בסיגנון הקינדל. ואז להוצאה יהיו את כל הזכויות למשהו די פשוט שכל סופר יוכל לעשות בעצמו שזה להעלות ספר אלקטרוני בחנות מקוונת. אני מציע לסופרים להיזהר במכירת זגויות ולהגבילן בזמן כי מצב שוק הספרים בכול העולם מאוד נזיל ברגע זה וצפויים שינויים גדולים ומרחיקי לכת.

      מאחר וגם הייתי המשורר הישראלי הראשון שהוציא ספר אלקטרוני (אמנם ניסיתי להעביר את הבכורה לאלישע פורת אבל הוא מתעקש שזה אני) באנגלית, וגם הראשון שהוציא ספר בשיטת POD ואני די מומחה בעניין נראה לי שדעתי בנושא עומדת על רגליים יציבות. עד לפני מעט זמן חשבתי שהספר האלקטרוני לא ימריא אף פעם אבל הקינדל שינה את דעתי, על אף שעדיין אין לי מכשיר קינדל, אבל המכירות והעניין בו והנוכחות שלו בניו יורק ובארצות הברית הם תחילת הבשורה. לדעתי סטרט אפ שיכול ממש להצליח הוא תמיכה לקינדל בעברית. (עדיין אין קוראי ספרים בעברית).

     • משום מה יש לך רושם שמישהו לא מפרגן לך על קבלת מענק ראש הממשלה. אני מפרגן לך – אני בהחלט מכיר את מעלותיו של המענק הזה.
      אני מתאפק מדבר אחד: להכין רשימה של יוצרים לא אשכנזים שקיבלו פרסום בהוצאות הספרים ב-30 השנים האחרונות. הדבר פשוט עשוי לזעזע אותך ולערער כליל את נקודת המוצא של טענותיך.
      מעניין שמעודך לא הזכרתי בדיון הזה דודו בוסי. אני בטוח שמנקודת ראותך רות בלומרט היא אשכנזיה!
      ולאה איני ממש משתכנזת! ומה עם בוזגלו? ואיפה שמעון שלוש? ומה עם רונית מטלון? והמשורר אהרן אלמוג? לדעתך, כנראה גם נסים אלוני היה אשכנזי אך מה לעשות, הוא לא יותר אשכנזי משמואלוף! אבל נסים אלוני אכן היה גאון!
      ואיפה שרה שילה? אתה רוצה עוד? אתה רוצה את כל הרשימה?
      כן, אדף! תחשוב מה שתחשוב אולם הוא מטובי המשוררים שצמחו פה ב-20 השנה האחרונות.

     • יברך אותך האל!
      אין שום צורך שתרד על מישהו,אשכנזי,ספרדי,כוזרי,משתאכנז או
      מתאכרז.אם יש לך רצון לומר דבר על מישהו,לשם או אדף או אפלפלד,פרסם בטובך מאמר ביקורת ספרות רציני ושקול,
      שכולל היבטים נוספים שמחוץ ל'כותל המזרח'.תפקיד המזרח בחיינו ובספרותו –
      מאז טביב,בורלא וחיים הזז (האשכנזי)ועד סרי ולאה איני וחביבה פדיה הוא חשוב,אבל הוא לא חזות ה כ ל,אלא במקום שהוא מתקיים בתוך הספרות,ופחות בפוליטיקה החיצונית ועקרון ה"ברירה הלא טבעית" של עורכים בישראל.
      לפחות בעיני,סמכות מתוך ידע והתוננות
      במהלך ההתפתחות של הספרות הנכתבת על ידי עדות המזרח (רק אם היא מזוהה ככזו בתוך היצירה) היא מקור העוצמה.
      ואם עוולו לעולי המזרח (ואין ספק שעוולו),מבחן הדברים יהיה בתוך הספרות
      ולא מחוצה לה,מידיעה שלנו,הסופרים,יתרון מסויים על מי שבעצמו טוען בהנאה שהוא מטיל גללים
      כוזריים בכל פינה.
      לכתוב סיסמאות זה קל.תפקיד הסופר מצוי,לדעתי,ברובד אחר.

     • לך תקרא אותם כאן

      http://www.notes.co.il/benarroch/

      אנחנו אכן מדברים כאן על הפוליטיקה של הספרות. ספרות זה דבר חשוב אבל יש עוד דברים חשובים. העניין הוא שאם סופר מזרחי אינו יכול ברוב המקרים להגיע למצב של פירסום ספר איך נקרא אותו ואיך נדע מה איכות כתיבתו?

      לכן אני אומר את הדברים שאני אומר. לדעתי משך השנים איבדנו יצירות רבות וחשובות בספרות העברית בגלל העדר ייצוג של מזרחים בצמתי ההחלטה בהוצאות לאור וייצוג יתר של אשכנזים (וולא, ממש פוליטקאלי קורקט!), יענו שרק אשכנזים מחליטים מה הקריטריונים ואת מי לפרסם!

     • ביושר,מואיז

      קראתי מעט פרוזה שכתבת,לא הכול,אף לא הרוב.
      התרשמותי הכנה היא שכתיבתך טיוטתית,
      לא מלוטשת ולא סלקטיבית.אתה יודע לכתוב,אינך יודע למחוק.אינך נותן לסיפור "לזרום",אלא מערב בו באופן בוטה וגלוי את דעותיך אתה מחוץ לעולם\
      הפנימי של הכתוב .סופרים גדולים וחשובים,כמו דוד שחר,נפלו במלכודות האלה לא פעם!)אלא שידעו לצאת מנפילות אלה בכבוד (לא אתה!).העולם הסגור של הסיפור אצלך פגום,שלא לדבר על טעויות הגהה מבישות,עומס מיותר,דמויות וארועים שיד סופר קפדנית היתה מסלקת.
      יכול להיות שאלה קריטריונים "אשכנזיים"
      ? – על זאת איני מוכן להתווכח.הבעיה אינה רק טכנית,אלא בעייה מהותית שלך כסופר.יכול להיות שבספרדית אתה יותר זהיר וסלקטיבי – איני יודע,איני יודע ספרדית.וזה עוד לפני שהגענו אל המחסום העדתי- הקיים ללא ספק,במידה זו או אחרת,איני יודע,איני יודע מה קרא גיורא לשם,האם עורך ממוצא מזרחי
      בצומת ההחלטות היה מכריע אחרת?! אני לא בטוח.למעשה,אני בטוח שהוא היה מחליט אותו סוג של החלטה.צר לי,מבחינתי אינך ספרדי או מרוקאי,אלא אח סופר.לקדמה לא הלכתי.מרתיע אותי
      ניבול הפה,הרובספייריזם המהפכני דה לה שמעטע,אישיותה של העורכת הראשית,
      הצדקנות התוקפנית והאופן שבו היא מנהלת או לא מנהלת עדר פוחחים מגיבים,
      שבשום פנים ואופן לא תיקח מהם מהם את המנוחשלות,את חוכמת המתמסכן ותוקפנותו,ואת חלום חיי הזוהר בנפאל הרחוקה של המזרח,במרוקו,באלג'יר,בעירק
      של סדאם ולפניו,ובתימן המעטירה.דברי הבל!בקיצור,
      את החנוך לויניזם במהדורתו המזרחית.די לנו במהדורתו האשכנזית כדי ביזיון וקצף.ואיני חותם בשמי כדי שלא ליפול לפיהם של אלה שיספרו לי על האורז בסגנון פרסי שאשתי ז"ל לא הכינה לי,דיי לי במנבלי הפה הבלתי מזוהים עדתית בכל אתר ואתר,שאוסיף עליהם את כותל הקללות הכשרות של המזרח.
      דעתי הלא פטרונית היא שכסופרים,מן הראוי שלא נתחמם באורם של אלה ואלה,ניקח מהם מרחק,נהיה אחראים בעד מילותינו.זהירות- מילים!

      ומהקינדל לא תבוא לנו שום תשועה,בדיוק כמו שלא נושעת מהוצאת הספרים המטופשת והלא סלקטיבית של אותו
      מו"ל פרוע נוחו עדן – שלא יהיו אשליות.הקוראים (אם לא מדובר ברכי מכר מזוהים) מתמעטים,המערכת הספרותית מתפוררת,אתם שם בקדמה תוקפים טחנות רוח מדומות – ככל שזה קשור לספרות היום.

     • כפי שהבנת זה לא דיון על איכות ספרותי או לא (ידעתי שיגיע הרגע שמישהו יגיד שאני אולי כותב יותר טוב בספרדית, זה היה גם צפוי, אז הנה הוא הגיע).

      אבל אם כבר דיון נסה לענות על השאלות למטה, במיוחד בענייני עולם הספרות היאענוישראליאבללמעשהאשכזנזי, למה כל העורכים שמחליטים מה להוציא לאור הם אכשנזים?

      דרך אגב, אכן "מפתחות לתטואן" נדחה בזמנו על ידי 20 עורכים אשכנזים או יותר אבל דווקא יצחק גורמזאנו גורן החליט לפרסם אותו בבימת קדם לספרות, שאי אפשר לומר עליה שזו לא היתה הוצאה לאור ברמה ספרותית גבוהה. אז איך תסביר את זה? וכמה ספרים אחרים האשכנזים לא פירסמו, הסופר התיאש, והוא היום חיושב ביית ומכין תה בבונג? כמה סופרים כאלה היו יכולים להפוך לגענונים או לפחות לבןהראשים? כמה ספרות טובה הפסדנו? אתה ואני, אבל במיוחד אני. נראה לי שהפסדתי דור וחצי של ספרות מזרחית ישראלית. זה מה שאני מרגיש. אולי יום אחד עוד יתגלו בבוידעם כתבי יד נפלאים שכל העורכים האשכנזים דחו, כמו למשל ספרי שושנה שבבו. עוטד כמה כאלה יש?

     • אני לא פוסל הוצאת ספרים מזרחית שעל פי הגדרתה הזהות המזרחית
      הם בראש מעיניה והאיכות הספרותית משנית – כמו ההוצאה שהזכרת.

      רק אל תתבע לגיטימציה ערכית להוצאת ספרים מעין זו.לא תקבל אותה – מהסיבות שמניתי למעלה,וחוששני שהן תקפות לא רק במילייה ה'אשכנזי'-
      אלא בכל בית הוצאה רציני בעולם המביא בחשבון קריאות ושקיפות של הטקסט הכתוב.
      את הגלגל כבר המציאו.ההתעקשות לעשות אותו מרובע היא מעניינת,אבל על עגלה
      עם גלגלים מרובעים אפילו אתה לא תיקח טרמפ,רק בגלל שהעגלון הוא ממוצא ספרדי
      מקופח.

 18. אבל תגידו לי קציעה עלון היא לא קרובת משפחה של ירדנה אלון והן מאיתות את שם המשפחה בשינוי קל? אני חושב שהן בני דודות או שאחת גיבה של השניה. ככה שמעתי וזה בסך הכול ריב משפחתי.

  • דעתיהיא שהמזרחים אינם מקופחים כלל וכלל לא יותר מקבוצות אוכלוסין אחרות .ואתר "קדמה " קיים אך ורק בגלל אידיאולוגיה של הצורך להקים מחדש את הזהות המזרחית.ועל מנת ליצור זהות כזאת על יוצריה האידיאולוגיה לפברק פשוטו כמשמעו שינאה עדתית שפשוט אינה קיימת היום אלא רק בצד שלהם ומצידם כלפי אחרים .
   לא תמצא אצל שום דובר "אשכנזי " דיברי שנאה עדתית גזענית מתלהמת ומסיתה מהסוג שניתן למצוא אצל איריס חפץ סמי שטרית מוני יקים האידיאולוג הגזעני אהרון יצחקי וממשיכי דרכו האחרים של האידיאולוג הארכי גזעני קלמן קצנלסון ( שאמנם היה אשכנזי דווקא ) .
   יש אנשים שבאמת סובלים מאפליה גזענית אבל אפליה לא רק מצד האשכנזים אלא באותה המידה מצד המזרחים ואלו הם האתיופים , לא ידוע לי שאבירי המלחמה בגזענות כביכול של הצד המזרחי מרבים במיוחד לעסוק בגורלם.
   להוציא עוד כמה הערות לא מחייבות שכל מטרתן לתקוע עוד סיכה ב"אשכנזים " ולא מתוך מטרה אמיתית לעזור לאתיופים בסיבלם . על האתיופים הם לא שמים קצוץ.
   אני קורא בזה לכל מי שרוצה להילחם באמת כגיזענות להצטרף עוד היום
   לאגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה ששם תמיד יש צורך במתנדבים ובידים עובדות למען הקהילה המקופחת של יהודי אתיופיה .
   האתר שלהם הוא כאן
   http://www.iaej.co.il/newsite/?lang=he
   והציבור מוזמן ליטול חלק בפעילות למען הקהילה.

   • תחליט כלל וכלל

    או

    לא יותר מקבוצות אוכלוסין אחרות

    כלל וכלל זה בכלל לא

    לא יותר מקבוצות אוכלוסין אחרות
    זה שיש הרבה קבוצות מקופחות אחרות והם גם.

    אולי נבין.

    הטיעונים שלך מאוד חלשים, זו דעתך. היא עומדת כנג הררי מבחנים סוציולוגים שמעשו במאה העשרים ואחת שמעמידה את המזרחים מבחינה אקונומית בתחתית הסולם ואת האשכנזים בראש הפירמידה. בדיקה של תקציבי תרבות שנעשתה לא מזמן מראה בבירור הטיה גזענית כלפי מזרחים בצורה בוטה.

    אבל למה לבלבל אותך עם העובדות, אתה יש לך דיעה? אין כמו דיעה מוצקה ששום עובדה אינה מבלבלת אותה.

    וגם, אף אחד עדיין לא הסביר לי איך זה שבהוצאות לאור תמיד אבל תמיד מי שמחליט לקבל או לדחות כתב יד הוא אשכנזי (חוץ מדרוד משעני ברגע זה ואדף לפני כמה שנים) ואני מדבר על עשרות הוצאות לאור גדולות ובינוניות. אולי מישהו כבר יענה. כי אני מחכה לתשובה כלשהי. לא דיעה , פשוט תשובה.

    הנה כמה אפשרויות

    א. מזרחים מעדיפים להיות קבלנים ולא רוצים להיות עורכים.

    ב. האשכנזים באים מתרבות מפותחת של ספרות.

    ג. זה פשוט עניין של קריטריונים.

    ד. מה? אין מזרחים?

    ה. זה לא נכון, כל העורכים הם מזרחים אבל הם שינו את שמותיהם כדי שיחשבו שהם אשכנזים.

    ו. אנחנו לא רוצים לדבר על זה.

    ז. הטענה שכולם אשכנזים היא נאצית.

    יש בטח עוד אפשרויות שלא חשבתי עליהם. אשד נסה לענות על השאלה הזאת.

    לא שמתי לב שבקדמה או באירגונים מזרחים לא מדברים על האתיופים או על מצבם או על בעיותיהם. באמת המצב שלהם חמור יותר מזה של המזרחים, בגלל האשכנזים! ולא, זה לא בא מהשמים או מהעננים. כמו אותה גזענות שכולם מדברים עליה שהיתה קיימת בשנות החמישים והשישים, כאילו היה משב רוח חמסיני שעבר ולא מדיניות מכוונת של מדינת ישראל.

    בקשר לעבר אני מבקש מהאנשים לענות על השאלות האלה

    מה זה

    נעשו טעויות?
    איזה טעויות נעשו?
    מי עשה אותן?
    מה ההשפעה של טעויות אלה על הקורה היום?
    האם גם היום "נעשות" טעויות?
    מה זה היתה אפליה בשנות החמישים?
    מה התוצאה של אפליה זו?

    מובן שאף אחד לא חייב לי כלום ואיש לא צריך להגיב אבל אם מישהו רוצה להיכנס לנושא אלה השאלות שצריך לשאול. נתחיל בהוצאות לאור. אם אין תשובות להמשיך הלאה.

    • בעל הבלוג סוגר אותו לתגובות.

     הנה דוגמא אחת מיני רבות

     http://www.aplaton.co.il/story?id=346&NewOnly=1&LastView=1970-01-01%2002%3A00%3A00

     לשם הגיע הזמן, אט אט הקוראים מתחילים להבין לבד מה קורה בארץ הזאת, וזה ממש לא מה שאתה רוצה.

     • לגבי בעיותיך בהוצאות הספרים אין לי מושג .אני ממליץ שגיורא לשם יפרסם קודם כל את הרשימה של הסופרים המזרחיים שפורסמו ומסתבר שלהם בניגוד לטענותיך אין בעיות מיוחדות יותר מכל סופר "אשכנזי" כפי שאתה מתעקש לקרוא להם.
      וגם בכך יש גזענות.
      אבל אולי דווקא לא. לדעתי במקרה שלך בניגוד למגיבים האחרים באתר שלך ששם זה גזענות ברורה וצרופה במקרה שלך כנראה יש סיבה שאתה מתעקש להזכיר לאנשים כמו גיורא לשם שהם "אשכנזים אשכגזים אשכנזים " ולא חלילה "עברים " או "ישראלים" כמו שלשם מעי\דיף .
      בקצרה אתה מתעקש לקבוע לאחרים מהי הזהות שצריכה להיות להם.

      אולי כדאי להיזכר שאפילו חתן פרס ישראל אהרון אפלפלד התלונן בראיונות על קיפוח ואפליה כנגדו וכך גם משה שמיר יליד הארץ בשנותיו האחרונות. כך שאינני מתרשם במיוחד מטענות כאלו .
      לא תמצא היום שום סופר משום סוג שאינו מתלונן על אפליה כאמצעי של יחסי ציבור.אני כנראה היחיד שמעולם לא טענתי לשום אפליה כנגדי ,ואולי היגיע הזמן שגם אני אתחיל.
      כי גם לי יש סיבות טובות.

     • לגבי השאלות שלך מר בן הראש כבר נהילתי דיונים אין סוף בשאלות האלו .דעתי היא שלא הייתה שום אידיאולוגיה גזענית ,ההפך הייתה אידיאולוגיה של שילוב שכיום היא כמובן נראית "גזענית" אבל אז הייתה שיא של שיווניות.
      בכל מקרה נראה לי שאין זה מקרה שאתה מעדיף לדון בעבר מאשר בהווה של הקבוצה שעימה אתה מזוהה כנראה משום
      שאתה יודע שהווה הזה אינו נעים כלל ועיקר.ובראש ובראשונה משום שהיטלתם ריח רע כל כך על המאבק בגזענות .

      לאמיתו של דבר מר בן הראש כבר אינני יודע עד כמה קבוצת "קדמה " אכן שייכת למאבק בגזענות למרות קולניותה הרבה.

      הרושם הוא שמבחינתכם הגזענות היא דווקא דבר טוב וחיובי שכן היא מסייעת לחזק את הזהות המזרחית ולעצור את ההתבוללות "באשכנזים".
      אולי אתם קבוצה גזענית שרק מעמידה פנים שהיא נלחמת בגזענות כדי להיראות טוב יותר מבחינה תקשורתית ?
      האם אתם אכן לוחמים בגזענות כנגד האתיופים מר בן הראש? ביררתי במשרדי האגודה למען האתיופים ולא זכור להם שהיה להם אי פעם מגע איתכם לגבי מאבק למען זכויות האתיופים הנרמסות בראש חוצות ובידי מזרחים בדיוק כמו בידי אשכנזים .
      אשמח לקבל תשובה מה אתר "קדמה " עשה אי פעם למען האתיופים.

     • לא הסברת מה הוא המרכיב שגורם לכך שכל העורכים אשכנזים? או אם אתה לא אוהב את המילה הזאת, תענה לשאלה למה אין עורכים מזרחים בהוצאות לאור.

      התיוג של אשכנזי הוא אחריות מלאה של מדיניות ישראל, היא דיברה בתקופה שאתה כל כך אוהב וכשיויונית על בני עדות המזרח כמי שצריך להציל אותם מנחשלותם ולעזור ולטפח אותם. אבל שוב, למה לבלבל אותך עם עובדות. חבל על הזמן. למה לדבר על שיטות החינוך של פרנקשטיין&פוירשטיין (שהיו כאלה עברים, ישראלים? איך תקרא להם) שלאורן ממשיכים להתחנך מורי ישראל שוקובעות שמזרחים הם סוג של מפגרים. עזוב אותך משטיות, זאת לא היתה מדיניות אלא נסיון ממש לשלב את המזרחים.

      העורכים עליהם אני מדבר זה ההווה, 2010! זה אפילו שנה הבאה כי זה לא ישתנה עד אז, אפילו 2015. וכן צריך לדבר על העבר, אתה כל הזמן כותב על העבר ועל התרבות הפופולארית בשנות השבעים ועל הקומיקס בשנות החמישים ועל טרזן בשנות השלושים. אכן העבר. העבר הוא זה שיוצר היום את אי השיויון הבוטה, אין יותר צורך ממשי בפעולות אלא בפעולות כדי לתקן את העוול של אז, מה גם שפעולות הדרה נעשות גם היום, אבל באמת אין כבר צורך בהן.

      לשם טען בקדמה שמזרחים לא שלחו לו כתבי יד. זה באמת רעיון מרנין. בכלל קשב לא קיבלה מאז שאני זוכר כתבי יד לא מומזנים. השאלה היא לכמה מזרחים קשב פנתה. ללשם אין תשובה והוא אפילו לא זוכר אם פנה לאמירה הס שלטנתו הוא נתן פרס בהוצאת עם עובד.

      לגבי אשכנזיותו של לשם, זו עובדה גיאוגרפית, מעבר לזה הוא יכול להגדיר את עצמו עברי או כנעני, אבל הוא עדיין מוצאו יהיה מאשכנז. מעבר לזה אין לי הגדרה אחרת למונח אשכנז. בין האשכנזים יש דתיים וחילוניים, עברים, ימין, שמאל, אבל ההגדרה היא שהם כולם מאיזור שמכונה אשכנז שכלל פעם את צרפת גרמניה ולאט לאט התרחב לרוב אירופה שבה חיו יהודים. גם הם קראו לעצם אשכנזים. זה גם עניין היסטורי. זה הכול. מעבר לזה אני לא דן כאן בדיעותיו, מעניינות ככול שיהיו.

      כבר אמרו שהפוסל במומו פוסל, אלמלא מדיניות בן גוריון והמחנכים הדגולים ובני עדות המזרח, היינו כולנו ישראלים, מכיוון שמאז ומתמיד לא הפסיקו להזכיר לי שאני מרוקאי, בני עדות המזרח ומזרחי, יש גם אשכנזים. מי שבונה גדר או חומה מגדר גם את עצמו בגבולות מסוימים. וחבל להרחיב על כך.

     • אבל הם מפחדים לדבר. ואני אומר את זה במאה אחוז ביטחון. הם פחוד מעדיפים שלא לדבר על זה. אני יכול לומר לך שגם המפורסמים שבהם חושבים ככה. אני מקבל הרבה חיזוקים של תמשיך להגיד להם את האמת ושטיות כאלה אבל הם מעדיפים לא לדבר על זה. הקטע הכי הזוי שהיה לי היה לפני תוכנית טלוויזיה שבה היה גם סופר מזרחי ולפני התוכנית הוא שטח בפניי תורה שלמה של אפליה שלידה אני תינוק בקונספירציות ואחר כך מול המצלמה הוא רק תקף אותי (דווק המנחה האשכנזי הרגיע אותו כדי לתת לי לדבר). זו דוגמא קיצונית.

      אבל אני ממש מבין אותם, דיבור על הנושא הזה כמוהו כהתאבדות בפני המערכת הספרותית (אם לא תשאלו את גורמאזנו גורן שהוצא עם עובד אמרו לו שהוא משוגע כשהוא הגיע עם הרומאן השלישי שלו שטיפל בתל אביב בתקופת מלחמת לבנון והגזענות כלפי המזרחים אז).

      אז שתדע לך שזו האמת לאמיתה. הסופרים המזרחים מפחדים לדבר על זה. ואין לך מושג עד כמה.

      ולדעתי זה דבר חמור שסופר מפחד לדבר על משהו, כי זה גם פוגע ביצירתו. אבל אני בהחלט יכול להבין אותם, לפי הגישה של לשם והתגובות כאן.

     • על השאלות רחבות העולם שלך מואיז אין שום טעם לענות :
      א. כי זה דורש ידע ספציפי בתנאים של שנות החמישים שאין לי .
      ב. כי הן נדונו עד דק כבר בפרומים אחרים ואין לי מה להוסיף על כך.
      לגבי תלונותיך על הוצאות הספרים גם זה נוגע לתנאים שאינם ידועים לי וכך אין מה לענות לך. אתה מן הסתם יודע עליהם יותר ממני.
      לגבי תשובתך על ה"אשכנזיות " כביכול של מר לשם .
      מר לשם אינו רואה למיטב ידיעתי את עצמו כ"אשכנזי".
      ומשום כך מן הראוי שתגיב כלפיו בזהות שהוא בחר לעצמוולא תכפה עליו זהות שהוא אינו מרגיש שהיא רלבנטית לגביו.
      לא ענית ולו במילה אחת לגבי שאלתי על האתיופים אני מניח שזה בגלל שאין לך שום מידע בעניין ומעולם לא היה דיון רציני על כך בבלוג שלכם. .

     • בקיצור, להבדיל מהרבה מאוד דברים שאתה עושה, אתה פשוט לא יודע. אין לך את היידע ודברים רבים אין לך זמן לבדוק.

      ההבדל הוא שאני יודע, ואני כן בדקתי את התנאים אל שנות החמישים וכן קראתי וכן חשבתי וחוויתי דברים על בשרי וכן דיברתי ישירות עם אנשים שחוו דברים רבים שאני מדבר עליהם. זה ההבדל.

      אבל העיקר יש לך דיעה, אתה אכן מודה שהיא דיעה לא מבוססת על כלום, וכולה מכלים שלישיים ורביעיים.

      הדיון לגבי זהות בישראל ועברים מול מזרחים כזהות הוא מעניין אך לצורך קבלת עבודה נעשו מחקרים רק לפי השם וזה לא עוזר כלום אשד יהיה אשכנזי, ובן לולו יהיה מזרחי, והמזרחי לא יקבל את אותה משרה עם אותן קורות חיים. גם אלה מחקרים של אוניברסיטת בר אילן בשנות האלפיים. אבל טוב, אשד, אתה יש לך דיעה, מה לך ולמחקרים?

     • יקירי מואיז,
      יצחק גורמזאנו גורן אינו סופר 'מזרחי'
      כלל,לפחות על פי הספרים שפירסם הוא מושפע עמוקות מהרביעיה האלכסנדרונית
      של הסופר האנגלי לורנס דארל.
      (זאת בלי קשר למוצאו שאינו ידוע לי)
      והבעיה המרכזית שלו אינה המזרחיות,אלא נטישת המודל האלכסנדרוני,שגרם לקריסה בספריו הבאים.
      האם זה משום שאימץ לעצמו איזה מודל זהות מזרחי? – יכול להיות.
      וכאמור,כבעל הוצאת ספרים משלו אין לו צורך ב'עם עובד'שהתפישה שלה אינה אנטי מזרחית,אלא צנטראליסטית (מרכז המגרש המוסכם) ומסחרית.

     • למואיז היקר

      אתה האחרון שראוי לו להתלונן על תגובות סגורות,לאור מדיניות ה'פתיחות'
      של קדמה,שמצנזרת תגובות עניניות,לא פוגעות ולא מעליבות, בגדול.
      בינתיים,לא פירסמו 4 תגובות מן הסוג הזה ששלחתי.
      אז הקורא באמת מתחיל להבין מה קורה
      ואיפה,בין אם זה מה שאתה רוצה ובין אם לא.

      רוב בריאות ואושר לך.

     • ואולי כדאי להוסיף שגם אני איני רואה את עצמי כ"אשכנזי". משפחתי לפחות מצד אחד שלה ,אם כי מוצאה הרחוק הוא מליטא " נמצאת במזרח התיכון כבר מזה 240 שנה, וענף של המשפחה נמצא בארץ ישראל כבר מהמאה ה-17 ואני בהחלט רואה את עצמי כ"מזרחי " לא פחות ממואיז בן הראש.

     • כן, ראיתי פירוט של מדיניות התגובות של קדמה. בעבר התגובות היו פתוחות אבל מאחר ואין ממש תקציב לקדמה האתר כולו היה מתפוצץ מתגובות מלאות פירסום לויאגרה. מידי פעם ניסו לפתוח שוב את התגובות אבל זה לא הצליח. היו גם בעיות של אשכנזים אובססיביים עם מטחי קללות שהיה צריך למיין. כך שעניין התגובות וסינונן הוא למעה עניין טכני.

      אכן יש מדיניות של תגובות, כמו בכול אתר ויש כאלה לא נכנסות אבל עד כמה שאני רואה זה אתר הרבה פחות מוצנזר מהעוקץ או מהארץ (שם יש הרבה יותר מ 4 תגובות שלי שלא הכניסו).

      מתי שלחת תגובות שלא הכניסו? ולאן? למדור של הספרות? כי מהתגובות שאני מקבל אין כמעט תגובות שאיני מכניס, לפעמים אני לא מכניס תגובות לעגניות לשיר שפורסם כי אני פשוט חושב שזה לא יאה. זה הכול.
      יכול להיות שיש לפעמים גם בעיה טכנית כלשהי.

      יש גם כל מיני טרחנים וכן הלאה.

      כך שהעניין הוא די טכני, לדעתי.

      הבעיה עם ירדנה היתה עד כמה שידוע לי בעיה אישית שלה עם העורכת, אבל אני ממש לא רוצה להיכנס לזה. זה בכלל לא עניין שלי. דיעות כמו אלה שלך ירדנה יש באתר של קדמה וגם מוני יקים זכה למאות אלפי מילים על אף כל התלונות שלו על צנזורה. מצד אחד יש התקפה על קדמה שמוני יקים מתבטא בו ומצד שני יש התקפה על כך שלא נותנים לו יותר להתבטא בקדמה. צריך קצת להחליט! אבל לא בכל מקרה הנושא הוא קדמה הוא אתר גזעני ולא משנה מה הסיבה לתקוף אותו. לדעתי קדמה הוא האתר היחיד בישראל שיש לו שיח זכויות אוניברסאלי וזה מאוד מפריע לאנשים שהוא לא מנוהל על ידי אשכנזים.

      בעוד עשר שנים האשכנזים הראדיקאליים יאמצו כל מה שנכתב היום בקדמה כמו שהם אימצו כל מה שנכתב בשנות השמונים והתשעים ב"עיתון אחר", מילה במילה.

     • שימו לב לכל הכתיבה שלי והתגובה היחידה מכולם היא אני מתלונן. האם זה לא גזענות? לאשכנזי יש דיעות, המזרחי תמיד מתלונן.

      אבל סליחה, אין אשכנזים, יש רק מזרחים שמתלוננים.

      גם אתה אשד נופל בפח הזה כל הזמן! לזה קוראים דיעות קדומות ומאוד עמוקות שקשה להשתחרר מהן

     • ככל הזכור לי

      עורכת "מאזניים" ירחון אגודת הסופרים
      היא בת עדות המזרח.ראשי אגודת הסופרים
      היו שנים רבות ממוצא מזרחי,יהודה ויזן\
      עורך "עכשיו" הנוכחי גם הוא לא בדיוק ממוצא אשכנזי טהור.
      חלק מהם לא הפליאו לעשות,זה נכון,אבל הדבר אינו קשור במוצאם העדתי
      דווקא הספרות ,יחסית,דמוקראטית מאוד
      ומקבלת או לא מקבלת אדם על פי ערך כתיבתו.
      וגם זה,מואיז: לא ידוע לי על פואטיקה 'מזרחית' ומה הם מאפייניה
      מעבר לתחושת האפלייה עצמה.מה ה"פואטיקה" של קדמה אני מבין (הגמוניה מזרחית בזכות החזרת הערבים לישראל וקימום רוב שבו בני עדות אחרות
      יהיו מיעוט נסבל,לצד נטורי קרתא ואחרים ),אבל זו לא פואטיקה,זה מתכון פוליטי.אנחנו,הסופרים,עובדים על בסיס פואטי,ואצלך,מחוץ לצורך הדוחק להעמיד מזרחיים בצומתי ההחלטות של הוצאת הספרים (שזה לא פסול לכשלעצמו בתנאי הכרחי ומספיק שיש להם הבנת עומק בספרות)- מאום.
      גלה את עינינו.

     • הרשה לי לתקן אותך לאיש זה לא מפריע שהוא לא נערך בידי מזרחים ואני מניח שלאיש לא היה מפריע אם הוא היה נער בידיך.
      למיטב ידיעתי מה שמפריע זה שאתם מקפידים למחוק תגובות רציניות אבל שאינן תואמות את הצד שלכן ובו בזמן אין לכם שום בעיה לפרסם תגובות המלאות דברי הסתה וניבול פה ,ובו בזמן מציגים את עצמכם כאבירי חופש הדיבור ולוחמים בגזענות .דבר שאתם בהחלט לא.
      לא ידוע שאי פעם השמעתם מילה כלפי מה שמזרחים עושים לאתיופים למשל .
      לא ידוע לי למשל שלמישהו יש תלונות כאלו נגד אתר "עוקץ" האם ידוע לך למה?
      למיטב ידיעתי גם הוא מנוהל בידי מזרחיים ועוסק לכאורה לפחות בנושאים דומים .מעולם לא הועלתה הטענה שזהו אתר גזעני .
      בברור זהו דו שיח של חרשים מה שאני אומר ןגיורא לשם אומר אתם תתעלמו מכך.אבל יש לכך תוצאות בשטח.כמה אנשים רציניים סופרים הוגים ומבקרים ידועים הצטרפו אליכם בשנה שנתיים האחרונות ? בשלוש ארבע השנים האחרונות ?
      הרשה לי לנחש :לא הרבה
      אולי רק קצת יותר מעל אפס .
      ואני אגיד לך למה שום אדם רציני שנתקל בהתלהמות באתר הזה ובתגובות הרציניות כלפיו לא ירשה לעצמו להתחבר עם קבוצה כזאת.
      גיורא לשם הוא כמדומני היוצר הבולט היחיד חוץ ממאיז בן הראש שטורח להגיב באתר קדמה באופן קבוע .חוץ מהשניים האלו אין אף יוצר אחר שמגיב שם בשמו .

     • זה באמת המצב, כי הוא אתר "עדתי" דבר שנחשב לפסול לגמרי מבחינת החברה הישראלית. אכן כפי שאמרתי לך סופרים מזרחים מפחדים לדבר וגם מפחדים לפרסם בקדמה. בכול זאת כן פירסמו, גם כלעד מאירי וגם יחזקאל רחמים וגם כמה משוררים מזרחים (אלה דווקא מפחדים פחות, דרך אגב). אבל אני נתקל במצב שבו משוררים אומרים בפירוש שהם מפחדים לפרסם בקדמה כשהיו שמחים לקבל פניה מכול כתב עת או אתר אחר. זה המצב וזה לא חידוש.

      לגבי מה שאתה אומר על האתיופים, דובר בקדמה על הכול, כולל גזענות מזרחית כלפי אתיופים. על אף שזאת לא ממש הבעיה, והבעיה באה מלמעלה וגם מלמעלה בזמן, משנות החמישים הארורות שאתה לא ממש יודע עליהן. זה לדעתי המצב.

      אני לא בטוח שלא היא איכפת למישהו מי העורך שלו, אבל זה לא כל כך משנה את העובדה שבהוצאות בארץ תיתקל תמיד בעורך אשכנזי (גם אם הוא מגדיר את עצמו עברי או כנעני או מה שלא יהיה), או הסיכוי שתיתקל בעורך מזרחי הוא קרוב לאפס. עוד לא נתת לי סיבה למצב הזה. ואתה יודע מה, אתה צודק, עדיף לגלגל עיניים כי כל תשובה תסבך אותך כמו את לשם עם סיפורי סבתות על קריטריונים מחמירים ורמה ספרותית ועוד כל מיני חרטה ברטה, במקרה הקיצוני תדבר על מנטאליות של שתיית ערק או גנים ספרותיים או זה שהאשכנזים באו ממדינות ממש מתקדמות מבחינה ספרותית וכן הלאה. אין תשובות אחרות.

     • בקיצור,התפתלות הגונה

      ובעוד עשר שנים,כשלא יוותר כאן דבר וחצי דבר,כי הכול נמכר במכירת חיסול
      לבעלי הון (אשכנזים וספרדים – כאן יקבע צבע הכסף) באמת יווצר שיוויון
      טוטאלי בין אשכנזים,ספרדים,כוזרואשכנאצים,מוני יקים,ואפילו ערבים בחינת מה שכתבה המשוררת האשכנזיה קדיה מולודובסקי
      "והיתר חור מול חור|תקבלו לפי התור"
      בינתיים אתם רשאים שם,בקדמה,לקלל,לריב,להטיח בוץ במקום לאחד כוחות עם שכבות שלמות של אשכנזים
      שמצבם גרוע כמעט כשלכם.מישהו קורא
      ומתגלגל כאן מצחוק,וזה לא אני ולא אתה,מואיז.

      ומיליון פליטים ערבים כאן בארץ לא יטיבו את מצבכם או מצבנו או מצבם.
      ואיריס תשב בגרמניה מלאה תחושת ניצחון וצדקנות עצמית.

      אני מצפה מאדם בן חמישים למידה של שיקול דעת וראיית הנולד.זעם עיוור
      ,דמגוגיה תפלה,תשאיר לצעירים ממך,מואיז.
      אין שום זהב באף של האשכנזים כאן,
      ואם היה – הוא כבר איננו.
      ותוך שנים אחדות תוכל לקבל לניהולך אפילו את הוצאת 'קשב' ועם עובד גם יחד,רק לא יהיה לך מה לעשות בהם.
      תתעורר כבר,מואיז,צא ממסך המילים !

     • זו ההוצאה היחידה שתרוד, הוצאת כינרת והיא תהיה יבשה מאוד. גם היום למעשה יש רק כינרת +ספיחים, אני חושב שכנרת כבר עברו את הרף של 50%, זאת אומרת שיותר ממחצית הספרים שיוצאים לאור הם של כינרת מידי חודש בחודשו. משהו ברמה סוביטית, הבולשביקיות מצטרפת לקפיטליזם. עוד מאמר בנושא

      http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1135811.html

      ודרך אגב, לגבי אחריות, נלחמתי לא מעט למען החוק הצרפתי (בעיקר בבלוג של אסתי סגל ברשימות) באתרים רבים, על אף שאני ממנו לא אזכה לכלום ורק האשכנזים ירוויחו מזה, כולל הסופרים והעורכים. אז אל תדבר איתי הרבה לגבי אחריות. אבל מה? ברגע שאני אומר אשכנזים כולם הופכים אותי למתלונן כרוני, למתבכיין, וגם למי שמדבר רק על דבר אחד. בגלל זה הבאתי את הקישורים כאן, אני מדבר על הרבה מאוד דברים אחרים, ולא רק על זה. אבל לדעתי גם במצב הכלכלי החזירי הקפיטליסטי של היום יש יסוד אתני מאוד חזק, שהוא מובנה ועמוק מאוד בתוך הבסיס של החברה הישראלית.

      בכלל יש סיכוי שהחוק הצרפתי יעבור כי הוא בא להגן על אשכנזים, לכן יש לו סיכוי. אם כל הסופרים בארץ היו מזרחים לא היה לו סיכוי. מה לעשות? ככה זה עובד. אבל אני כבר לא בטוח, יכול להיות שידו של האשכנזי אבי שומר על העליונה כבר, ועברנו סף נוסף שבו שמונה בעלי הון אשכנזים יכולים לכופף את הכנסת ואת כל העולם הספרותי הישראלי, יכול להיות שהוא עד כדי כך חלש. כמו שאמר מרציאנו או שתהיה עוגה לכולם או שלא תהיה עוגה בכלל. וזה מה שקורה. אבל האשכנזים העניים ומעמד הביניים ממשיך לתמוך במדיניות החזירית הזו של בעלי הון אשכנזים שמחסלים כל חלקה טובה, במקום לתמוך באתר כמו קדמה. כנראה שהם יודעים לאן הרוח נושבת ומה משתלם עד מכירת החיסול של המדינה.

     • באמת,מואיז,הפתעת אותי.
      ואני הייתי בטוח שאחיך ה"ספרדים"
      הם שתומכים באורח מסורתי בימין ובימין הדתי,שאימצו ברננה את עקרון
      ה'משק החופשי',הם התומכים הכבדים בבונאפרטיזם של מנחם בגין,אריאל שרון ונתניהו (שעיקר מעשיהם לא היו בתחום הבטחוני עוצמתי אלא בתחום הכלכלי,היינו,מכירת נכסי מדינת ישראל,
      כבישיה ואדמתה במחירי רצפה)אבל מה אני מבין,יכול להיות שלבם של המזרחיים בארץ מצוי בשמאל.
      האם אמצעי התקשורת הכוזרו אשכנזים הטעו אותי? איזה עוד דברי בוהו אתם רוקחים שם ב'קדמה'?

 19. ככל שהעניין שנוא עלי אני נאלץ לערוך עם מואיז חשבון עדתי וציוני.
  טוב, הורי הורי מצד אמי הגיעו מספרד להונגריה ב-1510. כיצד זה מגדיר אותם? ככוזרים? כאשכנזים? כספרדים? דרך אגב, איש מהם לא דיבר מעולם יידיש!
  על הורי-הורי אבי אינני יודע דבר על מוצאם פרט לעובדה שהורישו זה לזה את מקצוע הקצבוּת ומידה גדולה של יראת שמיים ואנאלפביתיות. דבר אחד אני יודע לבטח, הם לא היו ציונים!
  סבי, איש חכם וירא שמיים, שמע בינואר 1933 שבגרמניה עלה לשלוט מישהו בשם היטלר. בפברואר 1933 מכר את כל אשר לו בלודז' והיגר עם חלק ממשפחתו במארס 1933 לדרום תל-אביב.
  כמי שניצל מטבח בידי קוזאקים בסוף המאה ה-19 לא היה לו עניין להתנסות מחדש בפוגרום.
  אבי ואמי הגיעו ארצה ב-1935, אמי כאחות מוסמכת ואבי כרופא מוסמך. עבודה? אמי מצאה עבודה כשוטפת כלים בקפה "אררט" ואבי הלך לעבוד בפרדס עד שהתפנה חלק משרה בקופת החולים "אוצר הרופאים". האידיליה המקצועית לא נמשכה זמן רב. אמי הלכה לתפור וילונות בחנות לכלי בית ואבי יצא ללחום בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה כדי לנקום את רצח אחיותיו ואחר-כך את רצח הורי אמי ו-12 גיסיו.
  ומה אתה, מואיז, באמת יודע על שנות ה-50? מה אתה יודע על שוויון ההזדמנויות בבית-הספר התיכון שבו למדתי? מה אתה יודע על מי שלמדו אתי: ד"ר יקותיאל שרעבי (וטרינר), על נסים זווילי (ח"כ, שר, שגריר) ועל פרופ' יצחק אבישור (ראש החוג למקרא באונ' חיפה) שאתו גרתי בחדר אחד בתיכון במשך ארבע שנים?
  מה אתה יודע על כך שביה"ס היה כל-כך עני שהיה צורך למהול את הריבה במים? שהיינו חייבים להבכין מקולוסטרום (חלב לאחר המלטה) גבינה כדי שתהיה לנו גבינה לאכול?
  שלמדנו 5-6 שעות ביום, עבדנו 4 שעות עבודה חקלאית ואחר-כך הכנו שיעורים?
  לא, אינני מתלונן. התחשלנו. למדנו לעבוד. למדנו!
  בביה"ס המעולה הזה יותר מ50% היו לא-אשכנזים! אתה מבין את זה? אתה קולט את זה! רובם היו בני מושבי עולים שהלכו לצבא, חזרו למושביהם ושיקמו אותם או שהלכו לפקולטה לחקלאות או לעסקים.
  אלא מאי? עובדה אחת ניצחת פועלת לטובת שנות ה-50. רמת הלימודים, כרמת המורים, היתה גבוהה ביותר והרצון ללמוד היה אש חיה!
  אני סבור שמערכת החינוך הגוססת בימינו היא אחד הגורמים הקשים ביותר להגברת אי-השוויון בחברה הישראלית. אי-השוויון הוא כולל, ולא רק עדתי או אתני, אם כי גם זה קיים בתוך אי-השוויון.
  גורם שני גם הוא פרי הבאושים של מערכת החינוך. מזולזל חלקה של תורת העבודה (כן, אני משתמש במושג א"ד גורדוני, שהיה "רמזור" חינוכי בשנות
  ה-50, נוסף על הטפתו של דוד שמעוני ל"הסתפקות במועט") וגדל חלקה של ההטפה להצלחה כספית. וכאשר מדברים פחות על עבודה ויותר על כסף, מגבירים את רדיפת הבצע. זה פשוט עד כדי כך.
  דברי אלה לא נועדו להתנגח במואיז או ב"קדמה", אלא כדי לתאר מצבים אחדים בחברה הישראלית בשעותיה המסובכות ביותר, כאשר 600 אלף בני אדם קלטו (באופן ראוי או לא ראוי, זה נתון לוויכוח) כ-1.5 מיליון בני אדם בתוך שנים ספורות. תארו לעצמכם 200 מיליון אמריקנים קולטים בתוך שנים ספורות 600 מיליון בני-אדם!

  • אני הרי נולדתי עם כפית זהב בפה, שהתחלפה בהגיעי לארץ לכפית כסף ואחר כך היא התחלפה לכפית ארד ועכשיו כבר הגעתי לכפית נירסוטה. אבל הריבה שמכינה אשתי המאלג'יראית מאוד טעימה והיא לא מהולה במים! כדאי לך להציע לאשתך להכין לך ריבה ללא מים.

   הרי מה אני יכול לדעת על שנות החמישים? האם יכול להיות שקראתי על זה? האם יכול להיות שהפסקתי לשתות עראק בבר והלכתי לקרוא ספר אחד או שניים? בחייך… לא יכול להיות, הרי אני בטח עסוק כל היום בטוקבקים מלאי טינה, יכול להיות אחרת? אני לא יודע כלום לשם, אני רק יודע להתלונן ולהתבכיין. זה כל מה שאני יודע.

   רק אתה האיש הנאור שמשפחתו לא דיברה מעולם יידיש (למה לא ציינת שהיא לא דיברה גם סינית? כי משפחתי גם כן מעולם לא דיברה לא יידיש ולא סינית ולא קוריאנית) רק אתה האיש הנאור יודע מה היה בשנות החמישים כי היית בבית ספר אחד בתל אביב ואתה יודע את הכול. הו! איש חכם למדני מה היה בשנות החמישים ולמה בחיפה דוד בן הרוש פתח במסע תלונות למען שיוויון. הו! איש חכם , רק ממך אוכל ללמוד מה קרה בשנות החמישים.

   אלה היו השנים שבהם בבית הספר של למד זווילי, וואו, מדהים, אלה לא היו השנים שבהם הקרנות למרוקאים לא היו סרט אלא מסע לחיסול המחשבה שלהם, הקרנות שמהם מתו עשרות אם לא מאות וסובלים מהן עשרות אלפים עד היום, לא זה לא קרה בשבע מטר מרובע שבהם גרת בתל אביב. גם, בשנות החמישים לא היו טרנספורטים במשאיות משא של עולים ממרוקו וגם בשנות החמישים (קצת מאוחר יותר) מדינת ישראל לא סידרה לכמה יהודים ממרוקו טביעה בים באוניה רעועה וגם לא נחטפו ילדים קטנים מהוריהם כדי להביא אותם לישראל ולהכריח את ההורים לעלות. כל זה הרי לא קרה כמה מטרים מהריבה המהולה במים שלך! אתה היית בקילומטר המרובע שלך בתל אביב וכמובן לשמעת ולא ידעת.

   אז סלח לי כי כל זה לא קרה ואני לא יודע כלום, עכשיו ספר לי כל מה שקרה כדי שאלמד כי אני רק יודע על מה שלא קרה.

   דרך אגב קרו לי אישית כמה דברים מזעזעים בשנות השבעים, אבל אם אני לא יודע על שנות החמישים מה אני יכול להבין ממה שקרה לי אישית? רק אתה הרי יודע.

   • בפירוש לא למדתי בתל-אביב בשנות התיכון.
    ציון אי-ידיעת היידיש נועדה להעמיד אותך על הבעיות בסיווגיך העדתיים.
    כנראה גם לא היטבת לקרוא את דברי בסוף, שבהם אמרתי בפירוש שלא התכוונו לנגח אותך או את "קדמה".
    העובדה הבולטת היחידה שמשתמעת מדברי היא ששוררת אי-הבנה כוללת באשר למה שהתרחש בשנות ה-50 ומוצגות תביעות כלפי השנים ההן המשוכות מעולם דמיוני והזוי.
    שאר הטענות שלך כל-כך הזויות עד כי פשוט קשה שלא להגיב עליהן בזלזול.
    אתה באמת חושב שבני דורי חיו בקילומטר מרובע אחד בתל-אביב?
    אתה באמת חושב שלא חרשנו ברגלינו את הארץ מדרום לצפון, ממזרח למערב ומים לים?
    אתה באמת חושב שלא היינו זקוקים לעבוד כדי שיהיו לנו כמה דמי כיס מפני שלהורינו לא היתה אגורה על התחת?
    אתה באמת חושב שלא הלכנו לעבוד במושבי עולים כדי לעזור לחברינו? אתה באמת לא מבין שערך החברות היה החשוב ביותר בנעורינו, וכי לא מיינו את חברינו על-פי עדותיהם?
    בן הרוש בחיפה היה באמת אדם יוצא דופן, אולם האם אתה חושב שעודד פלד, המשורר, לא גדל באותן השכונות עצמן? אם אתה לא יודע, תשאל!
    מה אתה חושב, רק משום שהוריו היו ניצולי שואה נתנו להם במתנה וילה על הכרמל?
    ואתה מוסיף חטא על פשע! אהה, הוליכו בכוונה את העולים בספינה "אגוז" כדי שיטבעו!
    וכמה עולים מאירופה טבעו ב"פטריה"? אבל אלה שלא טבעו באותה הספינה והגיעו בהפלגותיה הקודמות פשוט ניצלו מהפיכתם לענני עשן במשרפות!
    דרך אגב, אם אתה כבר מספר על שנות ה-70, אולי כדאי להזכיר את רצח הספורטאים במינכן? גם ספטמבר השחור לא היה אז?
    אני סקרן לדעת אם מישהו ב"קדמה" הזכיר את רצח הספורטאים או שזה מפריע לתיזות של האתר. נדמה לי שהרצח אירע באחת הארצות שבהן מתגוררת עורכת "קדמה".

  • לימדה את המורים שמזרחים הם מפגרים, וגם שכל ילד מרוקאי חייב לעבור התנסות מינית הומוסקוסאלית בגיל ההתבגרות. לא תמאמין אבל מי שניסח את הרעיונות האלה ורבים אחרים על מזרחים זכה בפרס ישראל לחינוך! אלה היו הערכים של פעם מבחינתי. אתה יכול לראות מה שאתה רוצה ואני יכול לראות צד אחר. אני בהחלט לא רואה איזה ערך עליון בעבודה, העבודה לא משחררת, במקרה הרע היא כורח, ולא יותר מזה, לא ערך. בכלל לא ערך, בטח לא יהודי, זה ערך פרוטסטמטי.

   • אכן, כנראה שטעינו בזיהויו הדתי.
    אולם הערתך האחרונה הסגירה את סיבות כשלונך.
    מי שאינו מכיר בעבודה כערך ובעבודה כצורך מהותי, מה יש לו להתלונן שאין הוא מגיע להישגים?
    אני גם יודע שהישגים בלא עבודה הם כנראה פרי גזילה או גניבה או הונאת מס הכנסה.
    אני מניח שאתה מתחיל לפתח תיאוריות של בטלה. יבושם לך! אבל אפילו פיתוח תיאוריות זו עבודה קשה. ראה, הוזהרת!

  • גיורא צהריים טובים

   אני חוזר עכשיו מסיור באתר 'קדמה';
   ונאלץ להפגיע בך שתחדל מלהגיב שם.
   הדבר חסר תועלת לחלוטין = אפילו לא מוסרי,במידה רבה.
   הטכניקה שלהם פשוטהמ – ומזכירה במידה רבה טכניקה של חבורות רחוב בארה'ב.
   הם מבודדים כל פעם 'אויב' אשכנזי אחד,
   או שניים לכל היותר,שנקלע לאתרם,אם מכוונות טובות או רעות (אין הבדל-מבחינתם) ותוקפים אותו במשולב.אחד מגיב ענינית,כביכול,אחד שואל שאלות
   בסגנון החקירות האבסורדיות של מחזה האבסורד, ("למה חצתה התרנגולת את העביש") תובע גולדברג לדעת מוובר במחזה הידוע "מסיבת יום הולדת"),שתסביר להם למה הקרינו ילדים
   בגין גזזת,למרות שאין לך שום קשר לרפואה,ובעוד אתה מנסה להסביר שהיתה זו פרוצדורה רפואית מוטעית וכללית גם כלפי ילדים אשכנזים שחלו במחלה,השלישי שולח אותך לאם אמא של זוגתך הפרסיה שתרצה אותך בהכנת אורז,
   החמישי טוען שאינך אלא חזיר שוביניסטי
   מעצם התביעה (שלו) שתכין לך אורז פרסי,השישי תובע ממך מייד לקבל לדפוס את כתב ידו המזרחי למרות שאינך אלא שוביניסט,גזען מבטן אמך ,ופשעי העריכה שלך ראויים למאסר בפועל השביעי תובע ממך לחשוף את השוט שבו הצלפת בפרענקים
   והשמיני תובע שזוגתך תחשוף את גבה כדי שיראו כולם את צליפות השוט.זאת בנוסף לטכניקת ההבדדדה – הם מונעים כל
   התערבות של מגיבים אחרים,אפילו כאלה שכותבים בטון עניני ומנומס\השמיני טוען שאתה גזען אוטומאטי,רק שאתה לא יודע את זה,וכך,בתערובת של היתול גס,
   הטחת האשמות מכל עבר,עלבונות משוחים בדבש ושבחים מרוחים ברעל.אתה,גיורא,אינך יחד ומיוחד – כל פעם אשכנזי תורן אחר נכנס למשבצת ונמלט כל עוד נפשו בו.ההבדל בינך ובינם הוא שאתה סבור שבתגובה ענינית ושקולה תצליח לקיים דיון שפוי,אבל הם אינם מעוניינים בדיון שפוי כלל -הם רובם,לפי אופיים וטיבם פוגרומשצ'יקים מובהקים,והרציונאליזאציה של עוולו לי ולפיכך מותר לי הכל- נר לרגליהם כשהדגש הוא שהכל מותר,ולא עוולו לי.
   דפדוף קל מגלה תופעה מדהימה ולא מובנת מאיליה – באחד הויכוחים הפנימיים שלהם היו אפילו טענות בעד האפלייה החרדית נגד אתיופים וחרדים ממוצא מזחי,הנתקלים בקשיים בבתי ספר חרדים אשכנזיים,בטענה שכמיעוט נרדף,מותר לחרדים (האשכנזיים בריבוע)להסתגר בתוך עצמם!
   במילים אחרות- הם מוכנים להכשיר את ההבדדה וההפרדה של חרדים מזרחיים!
   אין צורך להיות גאון פוליטי כדי להבין ברית אפשרית בין החרדיות למיליטאנטיות המזרחית,על בסיס הסכמה
   אנטי ציונית.אז כשנוח להם,ההבדדה של המזרחיים היא מאוד לגיטימית!
   אורח תפקודו של הממונה המקופח שלהם לספרות ברור גם הוא.קוראי הספרות הישראלית חלוקים בכל נושא אפשרי,פרט לסוגיית המזרחיות.אין קוראים לספרות המזרחית המזוהה ככזו,משום שעד היום לא הצליחה להעמיד תכנים או תבניות עצמאיות באמת.אשר על כן,לצד צעקות קיפוח,הטחת עלבונות ואיחולים לסוף טוב
   בסגנון אותו אשכנזי הקרוי טומי לפיד (בעצמו ניצול שואה) הוא ממשיך לתבוע ממך בתוקף שתפרסם אותו ותעניק לו לגיטימציה בבית ההוצאה האשכנזי
   שכבר אינך מנהל מזה שנים.לא יעזרו יושר כפיך,השקעתך הכלכלית והתפקודית
   ללא שכר ותמורה,מבחינתו של סופר כושל
   מאוד ומשורר קלוש,אתה ח י י ב לו על
   בסיס קיפוח מצטבר.וותר לו על הצורך ללטש,לשייף,לחדד,להעמיד כתב יד בשל ומוכן,הנבחן באמות מידה שוות לאלה של טקסטים אחרים,אחרת גזען אתה,וכבר יראו לך מאיפה בדיוק משתין הדג הספרותי ממוצא מזרחי.מצד אחד,הוא מודיע שהוא מסודר,שכל הוצאות ספרד פורטוגל וכוש ובגדד משחרות לפתחו,ומצד שני,הוא מודיע שיש לו כתב יד והוא פתוח להצעות שיוכיחו שאינך גזען!
   שלא לטובתך ולא כמעמדך כאיש ספרות,
   נקלעת לאתר פרוע ונקלה (בנפרד מסוגיות
   שונות של קיפוח היסטורי הראויות לדיון
   מחודש,כידיים נקיות,ובשיקול דעת היסטורי מתוך הבאת הקונטכסט בחשבון)
   אלא שהקיפוח עצמו מעניין אותם כקליפת השום,וגם הספרות לכשלעצמה מעניינת אותם עוד פחות.הקומזיץ מעניין אותם ,האוטודפה של האשכנזי משום שהוא אשכנזי,ציוני,כוזרי,אשכזונאצי (מחק את המיותר)ותר,גיורא\על הויכוח בקדמה.ישועת השם כהרף עין,תן לאשכנזי
   אחר להיקלע לעין הסערה.אתה מטרה נייחת עבורם.הם אלופי האפולוגטיקה,
   מלכי הדמגוגיה,ומתנהגים בפומבי כעדת זאבים המאתרת את המתעכבים בעלי הכוונות הטובות.ואין צורך לומר שגם שמואלוף המבקר וסוגיית הדיון בעמוס עוז מעניינת אותם כשלג דאשתקד – הם לא יודעים ולא מעניין אותם איפה טמון הויכוח.הם הריחו פוטנציאל לסקנדל
   בגין שמואלוב,שספק גדול אם זהותו היא באמת מזרחית!
   או שתפרסם למואיז את הספר שלו וחסל.את הזמן שהיה עליו להקדיש לליטוש כתב היד
   הוא הקדיש לאתר קדמה ולפרסום שירים על
   הסוהר האשכנזי עם חבל התליה,ועוד מעז לטעון שזו שירה ראויה!!!!
   הרי לך עורך ספרותי ראוי,שאינו מצליח להבחין בפארודיה מלעיגה ומעובה כקורה!
   אז עם מי בדיוק יש לך כאן עסק,גיורא?

   שלך,מישהו שאתה לא מכיר.

   • תודה על האיחולים.
    ובכן, אני מודה שיש בי מידה מסוימת של תמימות.
    סברתי שאפילו באווירה חמה, ואולי מתלהמת, אפשר לערוך דיון ענייני ב"קדמה". אני מניח שטעיתי.
    באשר למואיז בן הראש טעיתי בגדול!
    עד לתגובתו האחרונה אצלי לא הבנתי שהוא מתרעם על חוסר הישגים לאחר שהשקיע מי יודע כמה שנים בעבודה מאומצת.
    בתגובתו האחרונה התבררה לי טיפשותי הגמורה: מואיז רוצה להשיג הישגים בלא השקעת עבודה כלל. יתר על כן, הוא כמעט מודה שעבודה היא דבר בזוי.
    אני מודה שמעודי לא העליתי על דעתי את האפשרות שקיימת גישה כזאת כלפי עבודה. כמי שעובד כל ימי חייו ושקוע כל העת בעבודתו, פשוט לא העליתי על דעתי שמישהו רוצה להשיג דבר-מה בעל ערך בלי לעבוד קשה.

    • אכן גיורא, העבודה משחררת. זה אלה שחשבו שהעבודה היא ערך, יש עבודה שהיא ערך והיא עבודת ה', שאפשר להבין את זה בכול מיני כיוונים. אבל עבודה עצמה כערך זה ממש עניין מודרני ופרוטסטנטי, שכבר המיט עלינו הרבה אסונות ועוד יכול להיות שיהרוס את כדור הארץ.

     לומר שאני רוצה להשיג השגים בלי לעבוד זה ממש ללעוג לי, זאת אומרת בהתחשב בעובדה הפשוטה שאני נאבק בכול המימסד הספרותי ההישג של פירסום תריסר ספרים לא בדיוק בא לי מתוך בטלה, הייתי גם צריך להקים הוצאה לאור בדרך וללמוד עוד הרבה דברים. אז רד מהעץ הזה. אתה לא כל כך מבין על מה שאני מדבר, זה כנראה מעבר למוחך הצר, חזור לשנות החמישים ולדיון על חינוך ועל עבודת ההקרנות שעשה ד"ר שיבא . אחר כך נראה על מי אתה עובד.

     בטח השלב הבא זה שתגיד לי שאתה רוצה להחזיר את בתי הספר המקצועיים למזרחים כדי שיהיה להם מקצוע, נכון או לא?

     • האם אני כישלון קולוסאלי? או מישהו מצליח שכל הזמן מתלונן?

      כדאי לך לשם לקיים התיעצות.

      אני מבטיח שלך שכמעט כל משוררי ישראל היו מתים על ההצלחה לי. שזה שלא הצלחתי להוציא ספר בקשב הוא רק אות קלון על ההוצאה עצמה ואפילו סוג של מחמאה בשבילי.

      העניין הוא שאכן פניתי להוצאה ורק מסיבה אחת, ואני ממש מודיע לך שזו היתה הסיבה. כדי שביום מן הימים לא יבוא מישהו ויגיד שלא פורסמתי כי לא פניתי. אז פניתי. בלי הרבה חשק אבל למען הדיון העתידי שידעתי שיגיע.

      ולהוא למעלה, אני מחכה להצעות זו כמובן צורת דיבור, אין לי שום עניין לפרסם בקשב אבל מאחר ואני איש מנומס אם הוצאה כלשהי תפנה אליי אני אתיחס לדברים ברצינות. בכול זאת אני גם יודע מה עוברות הוצאות קטנות. ודרך אגב אני גם עזרתי לקשב הרבה יותר ממגיבים אחרים כאן ולא על מנת לקבל פרס אלא סתם למען הספרות (זה לא נחשב לעבודה, לשם) כשכתבתי שני מאמרים על ספרי ההוצאה שפורסמו בעיתון הארץ. קצת הכרת תודה לא היתה מזיקה ללשם או לבעלי ההוצאה, בהתחשב בכמות הזעירה של מאמרים על שירה שמתפרסמים במוספים לספרות. זה לא היה מוריד כהוא זה מכבודם.

     • לאור טענתך שהשירים שפרסמת על חבל התלייה של הסוהר האשכנזי הם שירים
      ראויים,אנו מגלים הערכה רבה להיקף
      התובנה הספרותית שלך,וממליצים לפניך
      לפרסם את קובץ שיריך ב'קדמה' עצמה,
      שהוא באמת אתר המצטיין בתרבות ותרבות דיון עילאית,לצד שירים מצויינים אחרים
      שהכשרת את פרסומם כגון זה שלמעלה.
      ובאשר לעבודת השם = מומלץ ביותר,רק שלא תעשה זאת בצוותא עם חרדים אשכנזים
      כי יש להם רגישיויות שראוי לכבדם עד מאוד,אליבא דמשנת קדמה.(מה לעשות,
      נשותינו האלג'יראיות והאתיופיות אינן מדקדקות כמצוות האשכנזים,במקווה טהרה,ויש להתחשב)
      עד לרגע זה איננו מבינים מדוע אתה מתעקש לפרסם בבית ההוצאה של מי שחבריך
      ואולי אתה עצמך איחלו לו סוף טוב בסגנון סופו של טומי לפיד.
      בקיצור,מואיז,באמת כולנו ,אשכנזים כספרדים,מקנאים בך,בפרסומיך,במעמדך הספרותי בספרד – ולפיכך,וכדי שלא תנוגע ברקב האשכנזי,שמור מאיתנו מרחק סביר.

     • עלי לציין שמעודי לא השתמשתי במונח "העבודה משחררת".
      לטובת קוראים תמימים עלי לציין שהמושג "עבודה משחררת", הוא נאצי בעיקרו.
      מה שאתה מתאר כמאמצים להוציא ספר אינו עבודה. מאבק בממסד ספרותי אינו עבודה אלא מאבק על תפיסת מקום.
      כדי להשיג באמת דברים בעולם הספרות צריך לעשות דברים אחרים. למשל, ראוי לך לכתוב ספר שלם בזכות תכונותיה המיוחדות של הספרות הנכתבת על-ידי סופרים מזרחיים, ואינני מתלוצץ או מתכוון להעליב. ספרו הישן של לב חקק בנושא הזה היה בדיחה עצובה על מה שקרוי עבודת מחקר.
      עבודה היא עבודה, כלומר עשיית יש –ביצירה, בתפוקה, בהישג טכנולוגי, ביצירת חפצים למען הזולת, במתן שירותים וכו'.
      ליחס לי את מה שאתה סבור שאינני מבין ולבקש ממני לרדת מן העץ שצמח מקודקודך — זאת תגובה עלובה למדי לדיון ענייני.
      אבל אם תקרא תגובה שכתב מישהו שאינו מוכר לי, הרי ברור שחדלת להבין מהן תגובות ראויות ומהן תגובות שאינן ראויות.

     • שהם יודעים מה זה העבודה משחררת. חוץ מזה השלט נגנב ממחנה ההשמדה אושוויץ בימים האחרונים.

      אז אם ככה לכתוב ארבעה רומאנים זה לא עבודה. לכתוב מאות שירים זה גם לא עבודה.

      יש הרבה עבודות מחקר על השירה המזרחית שנעשות ונכתבות עכשיו. יש אחת של יוחאי אופנהיימר שפירסם כבר כמה ספרי שירה וכמה ספרי מחקר, אבל הפלא ופלא לזה אין תקציב לאף הוצאה או לאף מוסד והוא לא יכול להוציאה לאור. הנה באמת משהו שאתה יכול להציע להוצאת קשב, זה אפילו יחסית ספר די מסחרי.

      לשם אני לא עוסק במחקר ספרותי וגם לא כותב ספרים על ספרות, העבודה היחידה שאני רואה כראויה היא כתיבת ספרות (לזה אני קורא כדימוי עבודת ה', עבודה לשם שמים). אז על זה אני לא מבקש פרס. אבל איך ידעתי שתעלה על העץ הזה. העבודה כפי שאתה רואה אותה היא עבודה זרה. לזה קרא התנ"ך פועלי אוון, דהיינו אנשים שמייצרים אין, כלום. הולכים מצד לצד, מעבירים סחורות אבל לא מיצרים כלום. זו גם עבודה.

     • לאור עבודת הקודש שלי שהיא כתיבת ספרות אני בהחלט מוכן לקבל כל מיני עבודות (זה עול לא עבודה אבל אני מוכן לשאת אותו ) ואם יש הוצאה לאור או מוסד שמאוד רוצים שאכתוב ספר על סופרים מזרחים שימשיך את עבודת הקודש של לב חקק אני אשמח מאוד לעשות את זה. אם התשלום יהיה סביר. אני לא מתכוון להתעשר. כי דברים חינם לכתוב יש לי הרבה מאוד בראש והרבה תוכניות של ספרים (לדאבונם של באי הבלוג שלך). גם בעברית, גם בעברית… לא לדאוג. או שכן.

     • השאלה מואיז,היא לא קוראיו של גיורא
      לשם
      השאלה היא אם לסמוך על קוראיך אתה,שידעו לזהות על מה ב א מ ת הויכוח בין
      כרמלי האשכנזי לבין שמואלוף הבולגרי
      בסוגיית הדיון על עמוס עוז.
      (רמז,הויכוח האמיתי הוא לא על המשרה
      ה"מכובדת" של מבקר ספרות באתר נרג" וגם לא בסוגיית מערב נגד מזרח)

     • מואיז,
      תכניס לך לראש פעם אחת ולתמיד: אינני מיעץ עוד לשום הוצאה מה להוציא או לא להוציא.
      משפרשתי מחלקי בענייני מו"לות אינני מהווה עוד גורם בתחום הזה, והוא גם חדל לעניין אותי כתחום.
      אם עבודה יצרנית נקראת בפיך "פועל אוון" כנראה שאתה צריך להתחיל לחשוב על כספי "החלוקה", פתחון הכיס של חרדים שאינם עובדים.
      מעודי לא טענתי שכתיבת שירים היא עבודה שמכניסה כסף. זאת הסיבה שרוב חיי עבדתי עבודה יצרנית של ממש.
      מעודי לא התפרנסתי מהיותי מו"ל בתקופת שנים אחדות בחיי, בצד עבודות אחרות שמהן התפרנסתי.

     • שאלה שמעניינת אותי היא :כמה החברים הקבועים של "קדמה " מעדיפים יותר ויותר להסתגר באתר שלהם ובעולם שלהם הנחסם יותר ויותר בפני זרים ו"פולשים" .

      הללו מוצאים קבלת פנים עויינת יותר ויותר כפיש היה במקרה של לשם .
      ועד כמה הם יוצאים לאתרים "זרים " על מנת לבטא את דיעותיהם על מנת להשיג תומכים וכו'.
      הרושם שלי הוא שיש להם פחות פעילות באתרים זרים משהייתה לפני כמה שנים אם כי זה אולי רושם מוטעה.
      אם אני צודק יכול להיות שהם היגיעו או מתקרבים לשלב של הסתגרות בפני העולם ו"גטואיזציה " מרצון.
      סך הכל זה תהליך שלילי לשני הצדדים מן הרצוי שכל צד ידע מה הצד השני חושב ויהי מודע לו היטב.
      יש עוד "שגרירים מצידם מטעם עצמם כמו בן הראש ועמרם נאווי אבל הם כבר די נדירים.
      אולי זה דבר שבהחלט רצוי למנהיגים שמה שהם רוצים בסופו של דבר זה קבוצה מזרחית בעלת תודעה מגובשת היטב ,זאת שהם יוצרים לה ,המתבססת על שנאה "לאחר האשכנזי המאיים ופחד ממנו המגנה על עצמה מפני העולם החיצון השטני.

     • אין דבר כזה, ואין בכלל פעולות של קדמה, האתר של קדמה נועד אך ורק לדיון. אין לו שום כוונות ליצור מוסדות וכל מוסד ומוסד מקבל מקדמה תמיכה או ביקורת, הכול על פי העניין.

      עד כמה שהבנתי גם אין דיעה של קדמה, יש שם המון דיעות. חלקן קיצוניות חלקן לא. חלקן היו אנטימזרחיות לגמרי (מצד מזרחים)

      יש רק אדם אחד בקדמה שלטענתו אינו מגיב בשום אתר אחר מלבד קדמה, והוא משתמש בשם יורם, והוא דווקא אשכנזי.

      הרעיון של הסתגרות או גטואיזציה גם הוא ישן ויש לו זקן לבן, ברגע שמזרחי מביע את דעתו הוא יוצר גטו, כי הוא לא מקבל את התפיסה של האחרים. כפי שהבנת מכתביי אני רחוק מאוד מהמחשבה הישראלית והראיה שלי את הציונות היא מתוך העולם היהודי, ולא להיפך, אני לא מסתכל על העולם היהודי מתוך התפסיה הציונית. שזה אולי קצת מסובך אבל ממש חילול הקודש מבחינת אנשים רבים.

      לשם, הבנתי שאתה כבר לא פעיל בקשב (אני קשה הבנה אבל לא עד כדי כך), וגם בהוצאות אחרות. הכוונה שלי היתה שהצעתך מעניינת אך רק תמורת תשלום, כפי שפעם הייתי מתרגם כל מיני דברים מעניינים לשם שמים ועכשיו אני רק עושה את זה עבור הוצאה לאור ותמורת תשלום. הסיבה היא שהגעתי יום אחד לשאלה של מה עיקר ומה טפל והמסקנה שלי היא שהעיקר זה מה שאני כותב, וזו העבודה היחידה שאני רואה בה באמת עבודה יצרנית. כן כן, כתיבת שירים היא עבודה יצרנית, אני יוצר יש מאין. כנראה שזו הסיבה שהשירים שלך לא ממש ממריאים, תמיד השקעת את זמנך בעבודה יצרנית ולא היה לך זמן באמת לשירה שלך. אבל בעולם שלנו אני לא מאשים אותך, מה שאני עושה לא מתאים לבעלי קיבה רגישה. זה לא פשוט אבל זה בהחלט מאמץ ששכרו בצידו ויש בזה המון סיפוק.

      אם אתה רוצה ממש לדעת הייתי מנהל חשבונות משך 12 שנה עד שהחלטתי רק לעסוק בספרות לפני 10 שנים וחצי והנה שרדתי, וגם אכלתי בכול יום. אפילו השמנתי בשנים האלה. אני רואה בזה השג, אולי יותר גדול מכול פירסום או מאמר שכתבו עלי. ובשנים האלה הספרות שלי המריאה למקומות שעליהם לא חלמתי כמו פקיסטאן, בזכות הרבה מאוד עבודת נמלים ועבודה סיזיפית, בעניין הזה לא בחלתי בכלום ועבדתי ימים כלילות. אפילו יצא מזה קצת כסף.

      שיהיה לך שבוע טוב, יקירי.

     • שמחים לשמוע שאינך מקופח.
      שמחים לשמוע שאתה עורך באתר שאינך יודע מהו.
      שמחים לדעת שיש שם (אפילו) אשכנזי
      שלא טיגנו אותו,או שיש לו עור עבה.

      מאושרים לדעת שאתה אפילו חרדי ציוני
      שתומך בהפיכת הרוב היהודי למיעוט.
      בקדמה יש אכן התפלגות מעניינת של דעות.יש הטוענים שראוי לסגור את האשכנזים במחנה ריכוז בארץ מולדתם
      כוזריה שבהרי קווקז,ואילו ההומניסטים שבין מגיבי קדמה טוענים שדי להחזיר אותם לארצות מוצא הוריהם.
      הדעות רבות = נניח,יש שמאחלים לעורך קשיש ממוצא אשכנזי סוף כטומי לפיד,ויש
      הטוענים שבזכות אשתו הפרסיה הוא ראוי
      לגירוש לגן העדן של אחמדינג'אד.
      יש הטוענים שיש לדון אותו למוות בגין הקרנות גזזת בשנות החמישים,ויש הסוברים שמאחר והעורך היה בעצמו ילד חולה בשנות החמישים שסבל בעצמו מפרוצדורות רפואיות קטלניות,יש להמתיק את דינו ולהשאירו כחוסה חסר זכויות ביקום המזרחי שיקום כאן עם חזרת הפלישתים בני דודינו.
      בקיצור,אתר פתוח ודמוקרטי להפליא,הנלחם בעוולות באמצעות טונות של איוולת גסת רוח,ניבול פה,וכצימוק לקישוט העוגה התפלה – עורך ספרותי דגול שמכשיר את שירת התליין האשכנזי,
      בטענה ששירים יותר קיצוניים מאלה פורסמו בלי הנד עפעף על בסיס חופש
      ביטוי עילאי.

     • אלא במוחך הקודח.

      אני בהחלט ממליץ על טיפול כלשהו בחרדות וראיית תלים כהרים.

     • אכן מואיז צודק .
      אני ממליץ לא לעשות דמוניזציה של האחר וודאי לא של האחר מאתר "קדמה " ולהביא רק דברים שאכן נאמרו ושאפשר לצטטם במדוייק כפי
      שעשתה ירדנה במאמרה הראוי לשבח.
      אם אתה רק מגזים ולו רק על מנת להגחיך ואו להפחיד אתה רק פועל כמוהם .ואז במה אתה שונה מהם?
      אתה למעשה עושה להם בדיוק מה שהם רוצים וכך נותן להם הצדקה לתעמולת האימה המקבילה שלהם.
      אתה אולי תורם להם עוד נדבך בתהליך הגיטואיזציה העצמית שלהם אבל בשביל מה?
      עדיף תמיד להביא דברים מדוייקים בשם אומרם ולא להתלהם ולא להגחיך ולהישאר צמוד לעובדות היבשות.

     • לא מוח,לא קודח

      כמובן,יש כאן הגחכה של הדברים,אבל הם מבוססי מציאות,כולל האנאלוגיה לגורלו של לפיד,האורז הפרסי,החזרת הפלשתינאים לצרכי איזון,כולל הסוהר האשכנזי שאתה עצמך אישרת לפרסם.

      אל תעמיד פני חתלתול,מואיז,אין לי מוח קודח עד כדי כך.דברים כגון זה ואפילו חמורים מאלה נאמרים יום יום באתר קדמה,כולל הפטור שיש לתת לחרדים אשכנזים ממגע עם ילדים חרדים ממוצא מזרחי.

     • ובקשה אחרונה

      תפסיקו,שם בקדמה,להסביר שאין לכם שליטה על התגובות,שזה אתר פלוראליסטי
      ויש דעות שונות!
      אל תטוחו טיח תפל בעיני הבריות!
      אתם מפרסמים תגובות נבזיות ומעליבות,
      אבל כמה וכמה תגובות עינינות ומנומסות
      משום מה לא התפרסמו!
      אתם נותנים כר ביטוי רחב עד אין קץ למנבלי פה! האם זו פררוגטיבה מזרחית בלעדית?

     • החתול והזנב

      מאחר ואני כל הזמן זוכר מאיםה הדיון
      התחיל,אז תרשה לי,מואיז,לנסות לקשור קצוות.
      בוא נניח (והלוואי שכך יהיה) ששמך יצא
      לגדולה בספרד והרי אתה מועמד רציני לפרס סרוונטס לספרות,ואני הייתי מבקר ספרות בנרג" שמפרסם מאמר,שבו איני אומר מילה אחת על מקורות הנביעה שלך,
      על הקונפליקט הפנימי בין מזרח ומערב,
      על החוויה המהגרית הטראומאטית = ,על הניתוק התרבותי ועל קבלת הפנים האנונימית,המתנכרת וההשרה זרות בארץ ההגירה,על כפל הלשונות
      ,על משבר האמון בינך לבין הנאראטיב המרכזי וכו' – כל אשר הייתי טוען הוא,
      רק זאת : שמאחר שברומאנים שלך אין שום ביטוי רציני לתרבות האשכנזית המפוארת בארץ,ואם יש אשכנזי ברומאן שלך,הוא דמות חד מימדית של סוהר ותליין שמדבר אידיש מסורסת מבעד לשיניים שבורות,וכסופר שאינו נותן ביטוי רוחבי להוויה הישראלית הרומאן שלך חסר ערך,ואני קובע שלא מגיע לך שום פרס,לא סרוונטס ולא אחר,אני מניח
      שב"קדמה" היו משתוללים (ובצדק!) תובעים מייד את פיטורי,טוענים שאיני מבין דבר וחצי דבר בספרות,ואפילו הגה של אוטובוס לא היו מפקידים ביידי,מאחלים לי מוות ביסורים קשים,
      טוענים שאני נצר נסתר למקריני הגזזת,
      והשפויים יותר שבין מגיבי קדמה היו טוענים בצדק(!!) שההבנה שלי בספרות
      לוקה בחסר,שכל ידיעותי בספרות לקוחות משני ספרים – האחד של דרידה והשני של פוקו,שבספרות עברית,מזרחית או אשכנזית איני מבין דבר וחצי דבר,ומוני יקים היה משתין את מוצאי הכוזרונאצי מכל גג בשטח,שינקתי את מזגי הדכאני עם חלב אמי (המצרייה,מה לעשות),ושראו אותי במועדון מסויים
      עם שוט תר אחרי איזה עלמה מזרחית לצרכי סיפוק מן הסוג הגרמני ההוא,בל אחטא בשפתי לאיריס היקרה ולמולדתה החדשה,החפה מכל חטא של ניסויים בבני אדם.
      אני כולי תקווה שהבנת את האנאלוגיה האפשרית בין מקרה דמיוני כזה לבין
      מקרה שמואלוף היקר באדם שכתב על עוז ועורר את חמת כרמלי .איני רוצה לחשוב אפילו מה היה עולה בגורלו של לשם,אילו התערב בויכוח בקולו השקול והמאזן.
      אל תבין מזה שאני חסיד של עמוס עוז – יש לי ביקורת קשה עליו,אבל היא מבוססת ספרות,מה שאמור אולי לאחד את כולנו,אהבת הספרות,למרות הפילוג והפילוח העדתי.ואולי הפילוג גובר עד כדי כך,ששוכחים את הספרות – מה שללא ספק קרה.

     • והמאמר נכתב ב 2002 בידעות אחרונות , הוא אפילו מופיע בספר של פרופסור אבנר הולצמן. לך תחפש אותו. זה בדיוק מה שהוא כתב עלי. על זה אני בדיוק מדבר.

     • שבחי הסכלות

      אבנר הולצמן? למה איני מתפלא?
      זה באמת לא עניין של גזענות אלא סכלות ממדרגה עילאית
      מה שלא פוטר את העניין שלפנינו בעמוס עוז.

     • עצוב מה שאתה מספר

      היוצא מזה מואיז שהיה עליך להגן בחירוף נפש על כרמלי שתקף מחבקר ספרות
      צר אופק חד פאזי ומוגבל,שהרי אין חכם כבעל ניסיון!

      ואני משוכנע שכך פעלת באתר קדמה ,תקן אותי אם אני טועה.טעיתי? סליחה!

     • רק תגלו את שמותיכם ונקים מטה מאבק וכול אחד יציע לי מה לעשות. נקיים ישיבות.

      ואני במקום לבקש מזיסי סתווי לפטר את הולצמן פשוט קיבלתי את העובדה שהולצמן יכול לומר מה שהוא רוצה ואני יכול לכתוב מה שאני רוצה? הכמעשה הכרמלי עשיתי?

     • לא,עשית מעשים גרועים פי אלף,בקדמה.
      ולמה לא תקבל את העובדה שכרמלי יכול לכתוב כרצונו,וגם גיורא לשם,בלא שיספוג שש קללות עסיסיות בתגובה אחת?
      וזו עוד אחת התגובות הכי נינוחות יחסית!
      חוץ מזה,טעיתי,סליחה!חשבתי שיצאת להגן
      על מי שתקף את אבנר הולצחן|מתי שמואלוף (מחק את המיותר) על ביקורת שטחית המבוססת על קהות מחד גיסא
      ועל שטחיות או בורות מאידך גיסא.
      רק נשכחה ממני עובדה אחת – שמתי שמואלוף לא אשכנזי מוכח ולפיכך הוא בר הגנה מטעמים חוץ ספרותיים ופנים
      עדתיים.
      כנראה שלמדת לוגיקה אחרת מזו המקובלת
      ומי שמודה בטעות ועוזב – ראוי לרחמים אפילו ב"קדמה"

     • לא תתפוס את הדג החלקלק,מואיז.
      ברור שהוא מעדיף את השיוך למועדון
      שלו (קדמה) על הספרות!
      הספרות של מואיז היא קרדום לחפור בו:
      עשו לי,פשעו לי,לא הדפיסו אותי,
      הקרינו אותי ולכן אני לא יכול לשבת
      ולהכשיר סיפור או שיר שיתקבל בהוצאות הספרים בישראל!

      מי אשם? הרופאים בתל השומר!

     • אחד המגיבים האלמוניים כתב בתגובתו את המשפט: "מאחר והעורך היה בעצמו ילד חולה בשנות החמישים שסבל בעצמו מפרוצדורות רפואיות קטלניות."
      עלי לתקן לפחות, לגבי דידי, את המעוות המשתמע מדבריו.
      שכבתי ב"בילינסון" ב-1958 במשך 8.5 חודשים. רופאי ה"אשכנזי", פרופ' יוסף יכיני, הציל את חיי יותר מפעם אחת. הוא טיפל בי עד יום מותו העצוב ב-1982.
      דרך אגב, הוא גם היה במשך שנים אחדות רופאו של יאיר הורביץ, זכרו לברכה.
      בנו של פרופ' י. יכיני, רופא בכיר כעצמו, מטפל בי ובבני משפחתי עד עצם היום הזה.
      ולגבי משפחת יכיני: אחד מאבי-אבות המשפחה, ר' אברהם היכיני, היה מחכמי איסטנבול באמצע המאה ה-17. במשך שבע שנים היה מחסידיו של שבתאי צבי. כעבור שבע שנים השתכנע ששבתאי צבי היה משיח שקר.
      המידע הזה זמין בכל אנציקלופדיה ראויה לשמה.
      והרי לכם עוד "הדרה" של לא-אשכנזים במדינת ישראל ובמה שנכתב בספרים חשובים!

     • וגם אני שכבתי בבית חולים בילינסון בשנת 59 וטופלתי בפרוצדורה גרועה ומזיקה במחלתי,(דלקת פרקים וגנחת)
      באופן שכמעט והתפגרתי,והנזק קיים עד היום הזה,שאני כמעט בן שישים.אבל מה?
      אני אשכנזי ולא יכול להתלונן,כי אין שכר למשוררים ואין קדמה לאשכנזים.

      בברכת החלמה מהירה מכל נגע ופגע.

     • ל 100,000 מרוקאים יש סיבה להתלונן והכנסת חוקקה חוק גזזת מרוב שהרופא הדגול שעל שמו קיים בית חולים ד"ר שיבא פעל בצורה מושלמת.

      גם היום אנשים מקבלים טיפולים לא טובים וסובלים מהם ואף לא טוען שזה בגלל מוצאו או מוצא הרופא, אבל מה שקרה אז היה פשע נגד האנושות. והכנסת של ישראל מכירה בכך. אז תתרגלו לרעיון. שיבא היה פושע. אבל בישראל יש כמובן גם פשע בלי פושע, רק לא להזכיר את מאור העמים ד"ר שיבא כי הוא הרי היה אשכנזי ולכן השבט האשכנזי צריך להגן עליו.

      היה פשע ויש עליו שם.

     • בוא נלך לשיטתך.
      נניח שאתה צודק,ופרוצדורה רפואית קטלנית הופעלה נגד ילדים ממוצא מזרחי
      בכוונה תחילה עקב שנאת ילדים פתולוגית (רק כשהם ממוצא מרוקאי ולא אחר)
      לצורך העניין בוא ניקח את הנאראטיב של
      קדמה.

      ככל הידוע לי,מר לשם האשכנזי היה אז
      תלמיד בית ספר חקלאי שעסק בחליבת פרות
      הוא לא הקרין איש,לא היה רופא ואפילו לא אח מעשי בתל השומר.
      ואני הייתי בכתה א',ומעולם לא הייתי קרוב משפחה של שיבא או כל רופא אחר

      למה להטיח בו עלבונות איומים,קללות,הלעגות,סירוס שמו לאשל ולבן,איחולים מקרב לב לסוף רע?
      למה לא תנהגו כבוד באדם קשיש,ותדברו אתו בנימוס (בלי להפחית כהוא זה מחומרת הדברים שיש לכם לומר לו) בו ובזוגתו?
      ממה שהבנתי,איריס שלכם מן הסונטות
      שחיה עם בן זוג גרמני טהור בגרמניה
      ערש התרבות והסובלנות אינה מטיחה השכם והערב בבלוג קללות ועלבונות
      בגרמנים,שעוד רגע,עוד רגע היו משמידים את יהדות מרוקו,בדיוק כמו שהשמידו את משפחתו של לשם ואת רוב משפחתי,הסבא,הסבתא,הדודים שלי שלא זכיתי להכיר?!
      גרמניה ערש התרבות?! היה לי דוד,צ'לן ברביעיה קאמרית,ולו צ'לו ששווה היום שני מיליון יורו בערך.צ'לו גפרילר מקורי נהדר.מי הצ'לן הגרמני שמנגן בו היום?
      אה! הגרמנים לא הקרינו מאה אלף (מאה אלף!) ילדים נגד גזזת,אז הם פטורים?!
      אני מניח ששורת ההיגיון אומרת שאין להטיל עוון אבות על בנים שחיים היום בגרמניה חיים כשרים ומהוגנים לעילא,
      ואולי הצדק עמה- אני לא יודע,בגרמניה לא היתה לי הזכות לבקר,ומעולם לא כתבתי תגובות נגד גרמנים ואיחלתי להם את הסוף של טומי לפיד וקראתי להם אשל ולבן,כי הם לא אשכנזים – הם רק גרמנים! וגם לא היתה לי הזכות להנות מקסמי אשה גרמניה כדי שאוציא אותם פטורים,למרבה הצער.
      ואני איני פוסל בזכותה של איריס לחיות
      במקום בו בחרה ועם מי שרק נפשה חפצה –
      זכותה היא,וכבודה במקומו מונח,מבחינתי,גם איראן כשרה,אם רק זה
      המקום שלה.אני פוסל בזכות שהיא לוקחת לעצמה,היא וכל מגיביה ואתה בתוכם
      לנבל את הפה,לחרף ולגדף,להסביר לי שאני וכל עדתי דכאנית מבטן וכוזרית
      בנשמה,הראויה לגירוש להרי קווקז במקרה הפחות טוב ולהפוך להיות מיעוט
      החי בחסדי אנשים טובים כאחמדינג'אד
      ואפילו טובים ממנו לאין שיעור,וזה עוד במקרה הטוב,לספר לי שאני שייך למדינה של פושעי מלחמה,ואכן,פה אני מסכים! אכן,פושע מלחמה אני,אם הסכמתי,אפילו בשתיקה,להפצצת הישובים
      שליד עזה,והפקרת בני עדתך (שזה הרוב הגדול שם) להפגזות קבועות,)בלא תגובה מיידית שוק על ירך. פושע גדול הוא מי שיסכים להגברת ההגמוניה
      של חמאס ופת'ת בתחומי מדינת ישראל,בתקווה שימלכו בדעת ואולי יתפייסו.
      ואולי גרמניה של איריס תסכים לקלוט ברננה כשליש מאוכלוסיית סרביה קרואטיה ומונטנגרו? מה,הם לא סבלו מתגרת ידה של גרמניה? לא מגיע להם פיצוי קטן של חיים במדינה מבוסססת שקלטה כל כך יפה את איריס? ועם הצוענים,זה כלב? לא מגיע להם קצת גרמניה? קדימה גרמניה! (כמובן,לא יעברו שבעים ושתיים שעות,ואתה תראה את איריס פה קרוב,ליידך,כי זה נהדר להיות צודק והומניסט,עד שזה מגיע אליך קרוב לבית)

      אז מה היה לנו?! יש לנו את איריס,את
      דרור בל'ד ואת מוני הקדוש של ממלכת הכוזרים,ואת השיר על הסוהר האשכנזי המושיט את החבל ורוקק ביידיש (לא בגרמנית חס ושלום!- ביידיש- איריס תרגעי).מפיכם נייסד עוז,
      את ספריך נדפיס בהכנעה,וכו—-לנו
      נהגר מייד עם גמר ההדפסה באושר להרי קווקז רק בגלל הצורק הדוחק לראות את מוני ,ולו פעם אחת מחיינו,מגיע ליידי סיפוקו- ואתם,מזרחיים יקרים,תתחבקו עם הפלשתינאים בשירת 'עמי כל העולם – יתאחדו!

     • אם יש לו כוח לשטוח אותן וחשוב לו אז אולי הוא גם מצפה שיגיבו אל טענותיו. אז הטענה של לשם היא שמעטים קלטו מליירדים של אנשים והיה להם קשה, אבל האם היה להם כל כך קשה שהיו צריכים לעשות בהם ניסויים רפואיים? עד כדי כך קשה היה ליישוב הקטן של שנות החמישים? מה היה עד כדי כך קשה שהיה צריך לנסות טיפול בהקרנות על כל ילד מרוקאי (כן ועוד כמה מזרחים ואולי שני אשכנזים, אם זה בכלל נכון)?

      עכשיו הסיפור הזה הוא לא כל כך הרמה של נניח, מה זה נניח? הכנסת כבר חוקקה חוק בנושא, הנושא נחקר ועוד כולם עם נניח, הכול ידוע ועל השולחן. למה אשכנזים צריכים להסתיר את הממצאים האלה? מה כל כך מפחיד אותם? איזה עניין יש ללשם או לאשד לומר שזה לא קרה או שזה היה טיפול רגיל? אני לא כל כך מבין. מספיק לומר שזה קרה וזה לא בסדר ואולי שהמדינה תבקש סליחה ותפצה את אלה שבאמת סובלים מסרטן בגלל ההקרנות האלה והיינו סולחים. אבל דבר כזה לא קורה כי זה היה פותח תיבת פנדורה של הפשעים שהיו אז ונמשכים עד היום. זו הסיבה. כי אם לא אני לא יודע מה כל כך קשה היום בשנת 2009 כשהיא כבר עשירה ויכולה לטפל באנשים שסבלו מהתקופה שבה המדינה היתה ענייה, אבל עכשיו יש כבר סיבות אחרות. הם פשוט לא רוצים שהמרוקאים יידעו על זה. אני ראיתי הרבה אנשים בוכים שעות וימים אחרי שזה נודע להם. בתמימותנו חשבנו שדברים כאלה לא יכולים לקרות בעם היהודי. זה מזעזע.

     • שמע ,מואיז.
      אין מניעה,לטעמי,שתדברו את לשם דברים קשים כגידים.
      יש מניעה (כלומר,אין) שתנבלו את הפה,
      שתקללו,שתבזו,שתתלו עליו אישית את אשמת שומרון וקללת שיבא,שתלעגו לזקנתו,לזוגתו,שתאחלו לאדם לא צעיר סוף מר!
      אתם יכולים,עובדה,זה המעש שלכם שם בקדמה,אבל איזה צורה יש לשיח ציבורי מסוג זה? מה אדם מן הישוב,אשכנזי
      כספרדי עלול לחשוב על העניין?

      ולעניין הגזזת:
      יכול להיות ויכוח לגיטימי אם היתה כוונה תחילה הנובעת משנאת ילדים מזרחיים אצל אדון שיבא היקר,או שזה היה הטיפול הרפואי.מאז שנות החמישים בוטלו אלפי פרוצדורות רפואיות מזיקות!
      החל בטיפול בגנחת באמצעות סטרואידים
      פרימיטיביים שניפחו אנשים לפעמיים ממידתם ועד ניתוח הלובוטומיה!

      מצד שני,אין שום ויכוח על כוונותיהם הרעות של הגרמנים היקרים של איריס
      שחיסלו את משפחתי ונטלו את רכושה ואת
      הצ'לו של הדוד יוליוס,שכל האחים פשטו מעליהם את עורם ממש כדי לקנות לו!
      (הוא הספיק לנגן בצ'לו הזה שנה וחצי בדיוק,לפני שחוסל,יחד עם האחים וההורים).אני גדלתי בלי סבא וסבתא ובלי דודים!

      ולא ראיתי שאיריס המתוקה כותבת נגדם בלוגים מלאי שטנה ומכנה אותם לבן ואשל!
      לא ראיתי שהיא רוצה לבטל את הישות הגרמנית באמצעות קליטת עם אחר בתוכם!
      להיפך,האהבה אצלה,(מה שלגיטימי כמובן,ומבורך,- פורחת!)ואני מדבר על עם שלא נמצא במצב מלחמה עם גרמניה!

      אכן,יש נבלים ופוחחים ברשות התורה,ולא רק תורת משה,אלא תורת המגדר,המיגזר,הפמיניזם הנאור.אני קורא כמה טוב לה בגרמניה קולטת המזרחיים,ומניד בראש,דומם.

      ועוד עניין אחד – מזרחי או לא,אתה סופר! סופרים לא כותבים סיסמאות,הולכים בלהקות,מצטרפים אל האספסוף (שכן רוב רובם של המגיבים
      בקדמה הוא אספסוף – למרות שהם משתמשים בשפה אקדמית עדכנית),מפרסמים
      שירים של ניבול פה איום ונורא,שעל גבול ההסתה,ולא מבחין אפילו בכוונה האירונית והמלעיגה,עד כדי כך טחו עיניך מראות! מה שמעלה שאלות קשות לגבי כ ו ש ר האבחנה שלך בטקסטים של עצמך! (עיון קל בכתביך יוכיח זאת).

      ועדיין אפשר לכתוב דברים קשים בלי להעליב.לא העליבו אותך פה באתר,לא
      קיללו אותך,לא הסבירו לך שאתה חוטר נתעב לגזע בית אביך המקרין הקרנות כמו שעשיתם ללשם,
      לא הלעיגו פה על מנהגיך השבטיים אם יש כאלה או אין,זה לא העניין,כן אורז
      – לא אורז,לא העמידו אותך ושוט בידך
      וטענו שאתה מלקה,לא בסמוי ולא בגלוי.
      לא איחלו לך מות ביסורים,אפילו אם דחיתם בהוצאת קדמה את קובץ שירי!
      חברי לדרך לא שלחו אותך לכוזריה
      ולא לעיראק של סדאם חוסיין ולא לאלג'ירה המדממת ולא לסודן,ולא השתמשו
      באמצעים כאלה בהקשרו של פולמוס ספרותי (לגיטימי,לכשלעצמו!) בין שני מבקרי ספרות צעירים ולא באמת זהירים או חכמים או שיודעים את התורה.

      וגם פיצוי לנפגעי ההקרנות הוא לגיטימי
      וראוי להיאבק עליו קשות,בלי להטיל רפש בכל השאר והיתר,ובלי להזליג את העניין למקומות אחרים,כגון,שלא הדפיסו לך קובץ שירים ב'כתר' או בקשב.

     • אם העליבו אותי או לא?

      מה עוד אתה רוצה לקבוע.

      גם קללות זה עניין של תרבות, מה שנראה לך כקללה נראה לי כצורה בוטה לומר משהו. נה שלשם עושה באופן שיטתי בקדמה הוא לקלל ולחרבן על כל האנשים ובכול זאת יחסית מתיחסים אליו באדיבות, כי מה שמגיע לו זה שיכניסו לו מכות על ההתנהגות המתנשאת אלו שהיא ממש קללה.

      וגם כל מה אתה אומר ואתה חושב שזה מנומס זה בעיניי חוסר נימוס משווע, אז באמת הגיע הזמן שכל אחד יילך לדרכו.

     • בשנת 1959 לא היה אופן טיפול נאות בקדחת שיגרון (מה שאתה מכנה דלקת פרקים). מרבית הלוקים במחלה הזאת הסתבכו במום לב.
      גם כיום אין תרופה למחלה הזאת, אולם היא כמעט שאינה נפוצה עוד, משום שטיפול אנטיביוטי בגורמיה (דלקת גרון, דלקת כליות וכו') מונע את היווצרותה במרבית המקרים.
      לקרוא למעשיו של ד"ר שיבא, אפילו היו טעויות רפואיות (ואני מניח שהוא פעל על-פי המקובלות בזמנו, לרבות בארה"ב) "פשעים נגד האנושות", זאת אי-הבנה גמורה של מצב העניינים בתקופה ההיא.
      האם אשכנזים שלקו בגזזת לא טופלו באותה הצורה עצמה?
      האם אשכנזים שלקו בכינמת לא טופלו בנפט ודי.די.טי.?
      כדי שתובן היטב גישתי לעניין הריני מודיע בזאת כי ד"ר שיבא הזמין את אבי להיות מנהל מחלקה בביה"ח תל-השומר ואבי סירב מסיבות שאינן תלויות בעניין הגזזת.
      במקום המשרה בתל-השומר אבי השתחרר מצה"ל ויצא ליפו שנכבשה חודשים אחדים קודם לכן כדי לטפל שם עד מותו ב-1977 בעולים ובערבים.

     • שלום לך גיורא.
     • שלום לכם מואיז וגיורא!

      התפלק,סליחה.
      אני קורא את כל השרשור,ובלי להכניס ראש בריא למיטה חולה,נזכר שבשכונה שלנו שהורכבה ברובה ממשפחות אשכנזיות
      היה ילד שחטף גזזת,או ביידיש של אז, פארך.למרות שהיה אשכנזי גמור לפי שם משפחתו ולפי הוריו שדיברו יידיש,נסעו אתו אחר כבוד לתל השומר והוא חטף מנה הגונה של רנטגן,ואפילו התגאה בכך,כי לנו,לא היתה הזכות הזאת.
      אני לא קובע מסמרות – יכול להיות שזה
      היה הילד האשכנזי היחיד שקיבל טיפול כל כך טוב בין מאות אלפי ילדי עדות המזרח – לא יודע.אני מספר דבר שהיה
      ולא מכניס ראש שנשאר בנס בריא למיטה חולה.
      ועכשיו אתם יכולים להמשיך לריב.אתם סופרים ואולי גם חכמים גדולים.להת

     • כנראה שהיית בשכונה שהיו בה רק אשכנזים ומעניין שדווקא את הפרט הזה אתה זוכר. אני לא הייתי סומך עד כדי על זיכרון משנות ה 50, אולי הוא בכלל עבר טיפול אחר לגמרי ואתה לא יודע, ואולי גם היתה לו מחלה אחרת.

      אבל גם הזיכרון של לשם הוא ממש סלקטיבי, מצד אחד הוא טוען שלא היתה כלל אפליה אלא להיפך ניסוי לעזור לעולים החדשים שהגיעו מארצות ערביות (בזה ששמו אותם במחנות הסגר עם חייל ששמר על השער וקראו לזה מעברה!) אבל הוא זוכר ממש טוב כמה תלמידים ספרדים היו בבית הספר שלו. אותו דבר הוא ישראלי ועברי והכול וכמובן כל החלטה בהוצאה שהקים היא רק על פי קריטריונים אבל הוא יודע טוב מאוד מה המוצא של שני המזרחים היחידים שהוציא ויודע את כל סיפור חייהם, הכול לפי קריטריונים ואין הבדלים ואין בכלל אשכנזים אבל מזרחים יש ועוד איך ותמיד האיש שאומר שהוא בכלל לא מתיחס למוצא זוכר טוב מאוד שיש לו שני עובדים מזרחים במשרד, ויודע בדיוק מה המוצא של האימא של כל אחד מהם, של האבא ושל הסב ושל הסבתא עד לדור שמיני. סתם מעניין!

     • האמת שאחרי הדיון הארוך הזה לא נראה לי שמישהו יכול ממש להלין על תרבות הדיון בקדמה. באמת הגיעו כאן אנשים לשיאים של אטימות לכאבו של הזולת, לציניות ולתוקפנות בלתי מרוסנת. עכשיו שמישהו יבוא וישווה את מה שקרה כאן לקדמה ויבוא עם תובנות חדשות.

      יש להניח שכפי שאמר לשם אני הכרחתי אותו להתנהל כך , כמו שגולדה מאיר שאמרה שהיא שונאת את הערבים כי הם גורמים לנו הישראלים להתנהג כברברים. אבל גם הטיעון הזה לא כל כך משנה את העבובדה שאין לאתר הזה במה להתגאות ביחס לקדמה. לפחות בקדמה יש יושר אינטלקטואלי, גם אם הצורה בה הוא מוגש אינו נוח לרבים.

     • אין רצפה מואיז!
      לא העליבו אותך,לא קיללו אותך או את עדתך,לא שלחו אותך לסודאן,לא איחלו לך סוף רע, לא דיברו עלבונות ברעייתך
      ,לא דיברו סרה בך ובעדה שאתה מזוהה
      אתה,לא האשימו אותך באופן קולקטיבי
      בגין שיוכך העדתי בפשעים נגד האנושות
      לאנשים רבים היו השגות קשות על מה שאתה חוזר ואומר פה ובקדמה,וגם אם הסכימו איתך,יש ויכוח קשה אם התרופה לעניין היא נקמה קוקטיבית באשכנזים באמצעות הפיכות כ ל היהודים בארץ למיעוט או שיגור היהודים האשכנזים לארצות מוצאם,היכן ששחטו את בני משפחתם באופן יסודי.גם הרגישות שלכם,שלך ושל איריס היקרה למשמעות של גרמניה בחיינו אלה לא בדיוק ראויה לציון,והאנאלוגיה הנסתרת פחות או יותר
      שמתקיימת באתרך בין האשכנזים לנאצים
      גם היא לא שיא הטולרנטיות בלשון המעטה
      של נימוס.כן,ביקרו את כתביך,זה נכון,
      וזה לגיטימי,התעקשו שאין שום קשר בין מוצאך להישגיך בספרות,שזה לא המוצא שלך ולא הניחשול,אלא טקסטים שכתובים רע
      ולא מלוטשים,שכמשורר אתה לא משהו!
      שכסופר אתה מוציא מתחת ידך טקסטים מרושלים עד אין קץ – מה שלא פוסל על הסף טקסטים של בחור צעיר,פרח סופרים,
      אבל לסופר ותיק שגילו כפול משל מתי שמואלוף זה פגם עקרוני ומהותי!
      בחרת,במקום עבודה של סופר שהיא עבודה קשה ושרויה בצל להתחבר לעדת מנבלי פה. (מה שאתה מכנה הצורה,הצורה) מה שעובר בקדמה,כגון טענתך הנלעגת שהאשכנזים הם תומכי הימין הקלריקאלי
      וההפרטה האגרסיבית,שהאשכנזים העלו את ביבי ושרון – לא יעבור כ א ן- וטענות נלעגות נוספות,כגון שטקסטים לא פחות גרועים משלך נדפסים בגלל שהם א ש כ נ ז י ם במוצא! אם אתה רוצה להתחמם לאורה של הטענה הזאת – לא נבוא עמך בקרי למרות שיש הסכמה רחבה שטקסטים גרועים מודפסים כאן השכם והערב,בלי לבדוק בציציות מוצאם העדתי!

     • שלום מואיז ולשם

      אולי הוא לא היה אשכנזי למרות שדיברו במשפחת היטנר יידיש? יכול להיות
      אולי הוא בקיבל ברנטגן טיפול אחר?
      מי יודע
      אולי בכלל לא היה לו גזזת אלא טי זקס?
      בהחלט יתכן.
      אז,בשנות החמישים,ידעו טוב מאוד איך נראית גזזת! אבל יכול להיות שכולם טועים,חוץ ממך.
      הזיכרון בוגד בי? בדרך כלל לא,אבל במקרה אחד קובע אולי כן.
      ואפילו יכול להיות שאני לא קיים
      או כוזרי (שזה כמעט אותו הדבר)
      יאללה מואיז ולשם,תמשיכו את המהפכה בלעדי.שלום.

     • למואיז
      עכשיו כשאתה כותב מה שכתבת,אני מתחיל לחשוד שדוקטור בסרי (או בצרי) שמוצאו בגדדי תקע לי סטרואידים שהרסו את כל מפרקי גופי בגלל שאני אשכנזי!

      אני תובע פיצוי מיידי מאתר קדמה!כולל
      התנצלות והודאה בפשע כלפי העם האשכנזי!

     • תתפלא, אני לא רק זוכר כל מי שלמד אתי ביסודי או בתיכון. אני אף נמצא בקשרים די הדוקים עם חלקם הניכר עד עצם היום הזה ועם בני משפחתם!
      עיינתי במה שכתבת בימים האחרונים על הקצבות תרבות. אף כי אני מסכים שצריך לשנות את העסק הזה שנקרא הקצבות תרבות מן היסוד (עסק דפוק לחלוטין!), אתה עלול למצוא את עצמך נבוך בהצעה לא לתת תקציבים למוסדות שיש בהם 80% אשכנזים.
      בדקתי: ב"הבימה" אחוז השחקנים האשכנזים אינו עולה על 60%, אם בכלל, שכן לא הצלחתי לבדוק את בני הזוגות המעורבים!
      בזה, כנראה, עולה "תורת הגזע" שלך ("תורת הגזע" היא ביטוי שנועד לאזכר פה את מוני יקים, ולא אותך!) קצת עולה על שרטון.

     • למואיז – זה נורא פשוט כל העניין הזה,הסגנון של קדמה הוא סגנון של חרפות,גידופים,ולוקה בגזענות אתה טוען שם ואני מצטטת אותך בתגובתך לתמר
      הסיגנון כאן אכן בוטה, ואני דווקא אוהב את זה על אף שגם לי בהתחלה היה קשה והלכתי ואחר כך חזרתי. הבוטות הזו היא לדעתי כוח,

      אז ראשית, בוטות זה לא כוח זו כוחנות ואם אינך מבין את ההבדל בין כוח לכוחנות, אל תתלונן שלא מעריכים אותך כסופר או כמשורר,כלומר כאמן של המילה הכתובה,אז הנה אני שוב שולחת אותך back to square one כפי שכתבתי לך באחת מתגובותי לעיל לך תתמקצע במה שבחרת להיות כשתהייה מקצוען ולא תקבל את ההכרה שמשום מה אתה סבור שאתה ראוי לה תוכל לצאת ולמחות כל עוד אתה חובבן של המילה הכתובה כדאי שתנמיך ציפיות תשנס מותניך ותתחיל לעבוד על זה כי זה מה שמקצוענים עושים משפרים את היכולות שלהם כל הזמן עד שהם נהיים מאסטרים על פי התנסחויותיך אתה לא מאסטר של המילה הכתובה.
      עלה כאן מגיב אלמוני(חבל) שאומר לך בצורה מנוסחת להפליא,בלי חרפות וגידופים ומבלי לבזות אותך למה הסגנון של אתר קדמה הוא סגנון לא ראוי בדיונים לא רק על גזענות(ודרך אגב הוא אינו שולל דיונים בנושא הזה, כפי שאלי אשד שולל ,וכאן אני בהחלט מסכימה עם הטיעון שהעלית כלפיו )נהפוך הוא,הוא רק שולל את הדרך שבה זה נעשה,והוא שומט את הקרקע מתחת לזכות המוסרית שלכם לדון בכלל בגזענות כשאתם נוהגים כך אין לכם זכות מוסרית לחבוש את הכובע הערכי והמוסרי כשמדובר בערכים הומאניים כמו זכויות אדם כמו גזענות כמו תרבות וזהות תרבותית כשאתם עצמכם מתנהלים בדרכים לא הומאניות.זו הייתה מטרת הפוסט שלי ועל מנת לגבות את הטיעון שלי הבאתי דוגמאות משלל הדוגמאות שפרושות לאורכו ולרוחבו של האתר.
      אבל מה אתה עושה? כשנגמרו לך הטיעונים,ראשית אתה מתחיל דיון על גזזת ובכך מסיט את הדיון למחוזות אחרים,כאילו אנחנו לא יודעים לשם מה התכנסנו ועל מה אנחנו רוצים לדבר
      וכשלמרות זאת המגיב האלמוני המתנסח להפליא לא קונה את השטיקים שלך ומתמקד בנושא הפוסט אתה משנה את הכיוון שוב וטוען שהתגובות כאן לא שונות מהבוטות וגסות הרוח של קדמה אבל מבלי להביא דוגמאות זורק האשמה באויר שאין לה כל בסיס וכל יסוד ואם יש לטענה שלך בסיס ויסוד תואיל נא להביא ציטוטים (זה גם מה שאיריס חפץ דורשת כשבאים בטרוניות כלפי הסגנון שלה )אז בוא ותביא ציטוטים מתוך התגובות שעלו כאן על בוטות וגסות רוח כלפיך,המגיב היחיד שעלה כאן ודיבר בגסות היה מוני וגם אז הפנה זאת כלפי גיורא,) אז בוא ותוכיח לי בציטוטים הייכן נהגו כלפיך כאן בפוסט הזה כפי שאתה נוהג בקדמה.
      ועוד משהו מואיז, אתה חושב שלהיות בוטה,גס רוח,אלים,ומרושע זו הדרך? לך על זה תמשיך להיות כזה אין בעייה,אבל רק תדע שיש לזה מחיר, אין ארוחות חינם. והמחיר של זה הוא שאתה תהייה מוקצה מחמת מיאוס כי אף אדם בר דעת ,ושערכיו ערכים הומאניים באמת ולא כסות אידאולוגית על מנת ליצור תדמית מיופייפת ומזוייפת כדי לקדם אינטרסים אישיים לא יסבול ולא יתמוך בשפה כזאת לא כלפיו ולא כלפי אחרים,,אז תהייה גבר ותשלם את המחיר. ואל תתבכיין ואל תתקרבן שאתה לא מקבל הכרה ושאתה מוקצה, תדע שזה המחיר לאלימות המילולית שלך.תיקח אחריות ותעמוד מאחורי מה שכתבת בקדמה ואני שוב מצטטת .

      הסיגנון כאן אכן בוטה, ואני דווקא אוהב את זה על אף שגם לי בהתחלה היה קשה והלכתי ואחר כך חזרתי. הבוטות הזו היא לדעתי כוח,

     • כל עוד שתקתי המחיא היה שדיכאו אותי והיפלו אותי משום שנולדתי במרוקו

      מרגע שאמרתי שזו הסיבה מדכאים אותי ומפלים אותי כי אמרתי את זה.

      אני בהחלט מעדיף את המשפט השני, לפחות עשיתי משהו.

      בשני המקרים בכול מקרה תמיד אמרו לי שאני לא מקצועי (לא רע בשביל מישהו שמכר חמישה עשר אלף ספרי שירה בעולם! ופירסם בכמה מההוצאות הטובות בספרד וכותב בשלוש שפות ובנוסף גם זכה בפרס ראש הממשלה ופירסם חמישה עשר ספרים), לא יודע להביע את דעתו, לא מנומס, אלים וכן הלאה. הטיעונים לא ממש השתנו, רק שמאז דיברתי הסיבה השתנתה.

      וכול השאר זיל גמור.

      ומכאן אני נפרד מכם, יש לי עוד דברים לעשות.

     • ואני לא סוגר את הדלת, אם מישהו רוצה לפנות אליי הנה הבלוג שלי

      http://www.notes.co.il/benarroch/

      אפשר לפנות דרכו.

      כך טוב לכולם, כדאי לכל הישראלים להתגאות במשורר כמוני במקום להמשיך לקלל אותי, זה לא יוריד מכבודו של אף אשכנזי. להיפך.

     • רק לפני שאתה הולך שכחת משהו
      שכחת להביא את הציטוטים כאן בתגובות שבהם אתה מאשים את המגיבים ביחס בוטה וגס רוח כלפיך,יחס שאתה טוען שאתה מוצא בו דמיון ליחס שמקבלים מגיבים בקדמה.
      אני יודעת שאני לא יכולה לכפות עליך תשובה,בדיוק כפי שאתה לא יכול לכפות על לשם תשובה למה העלה את הפוסט של כרמלי

     • אתה יודע חמישה עשר אלף עותקים ביחס למאות אלפים או למליוני עותקים שסופרים ומשוררים אחרים (באופן כללי לאו דווקא ישראלים)מכרו בעולם הגדול אז המספר הזה הוא לא משהו לכתוב עליו הבייתה אם אתה טוען שהוצאת עד כה כשלושה עשר ספרים אז זה יוצא בערך אלף חמש מאות עותקים לספר פחות או יותר,
      ועוד שאלה, מי מימן את ההוצאות לאור של הספרים? אתה מימנת מכיסך הפרטי? כי עד כמה שידיעתי מגעת בימת קדם לספרות לא מממנת מקופת ההוצאה את ההוצאה לאור, המחברים ממנים את ההוצאה לאור של ספרם ברובו או בחלקו מכיסם הפרטי, אז כמובן שיש הבדל רב, בין אדם שבא להוצאה לאור וההוצאה מממנת את הספר והסופר,לבין אדם שבא להוצאה לאור ומממן את הוצאת ספרו דרכה,אני לא בקיאה בעיסקי הוצאות לאור אבל בכל זאת הייתי רוצה לדעת

     • אבל ממנו עלה בי רעיון , מאחר ותמיד שואלים אותי הרבה שאלות אישיות ואני נסחף אליהן שלא בטובתי החלטתי לפתוח פוסט בבלוג שלי שבו כל אחד יוכל לשאול

      http://www.notes.co.il/benarroch/63594.asp

      זו שאלה טובה בקשר לתשלום על ספרים והיא רלוונטית לגבי הרבה מאוד אנשים. מעולם לא שילמתי למוציא לאור על פירסום ספר שלי אבל כן הוצאתי ספרים בעצמי ובכספי בהוצאה פרטית שלי. אני מציע ירדנה אם את רוצה להלעות את השאלה לבלוג ואענה יותר בפירוט

      http://www.notes.co.il/benarroch/63594.asp

      תודה לכולם על הדיון המעניין.

 20. תודה על השתתפותכם ותגובותיכם, וזאת אני אומר מקרב לב.
  בשעות האחרונות אירעו כמה דברים נעימים.
  מואיז ביקש בנעימות לא להגיב יותר לפוסט של אורי זקהם ב"קדמה", ואני סבור שיש לכבד את בקשתו.
  כמו כן הודיע כאן שהוא נפרד מן הפוסט הזה.
  הוא כתב לי אי-מייל פרטי נעים והיתה בו נימת רעוּת ופיוס נעימה. גם אני השבתי ברוח הנעימות והפיוס, ואני מניח שדו-השיח יימשך בינינו בצורות שונות, כולן ידידותיות.
  אודה לכולם לא להגיב עוד לפוסט הזה משום שאינני אוהב למחוק דברים.
  אנא, ראו את הפוסט הזה כסגור.
  תודה לכולכם!

  אני מקווה

  • למרות בקשתי לראות את הפוסט הזה כסגור הגיעה הלילה תגובה נוספת.
   היא נמחקה לאו דווקא בשל תוכנה אלא בשל אי-ההיענות לבקשתי.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לגיורא לשם