בננות - בלוגים / / אמרות משפחה נטליה גנזבורג
תשובת הלב
  • אביטל קשת

    אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

אמרות משפחה נטליה גנזבורג

 

 

אחת המעלות וגם המגרעות בכתיבתי הוא עודף דמויות. כשקראתי את ספרה של נטליה גנזבורג עליתי על השורש התמוה של הנטיה הזו.
שתיינו ממוצא איטלקי, מי פחות ומי יותר, וההרגל להתעניין בחייהם של אחרים ולקשר אותנו דרכם הוא כנראה חלק אינטגרלי  ממנטליות סבוכה שצריך להכיר מקרוב. כאמור אני עליתי על המנגינה.

זהו מין שיר אהבה של הכותבת למשפחתה, חבריה ולסובבים אותה ואיפה שהוא הוא מזכיר לי שיחות שאימי וסבתי היו מגלגלות בניהן, אותה קלילות, אהבה לאנשים, חוש הומור,לעג, חיבה,  וצורך להמשיך את מרוץ החיים למרות עודף הקשיים שבו.

הכותבת מתארת את חיי המשפחה המכובדת למדי בצל הפאשיזם, עלייתו, נפילתו. המשפחה אף נוטלת חלק בניסיונות להפיל את משטר הזה והתיאורים מלווים במתח והומור.  הפלישה הגרמנית לאיטליה, המורכבות של להיות בת לאב יהודי ואם שאינה כזאת אף היא מבצבצת בין השורות. הרדיפות אחרי היהודים והמחיר אותו ישלמו הסובבים  על זהותם, אינה חורגת מין האמור.
הכותבת זורקת על הדף בלי חשבון את האופן בו האנשים סביבה דברו זה עם זה, התנהלו, אין בכתיבתה שיפוט או בקורת, כך היו פני הדברים, על זה היא גדלה ומושגים כמו טוב ורע אינם שיכים לעצם העניין.
זהו ספר שעל מנת להבין אותו עליך לקרוא אותו מספר קריאות, קשה לעקוב אחרי קורותיהם של כל החברים של המשפחה וידידיה של הכותבת שכנראה השפיעו עליה והפכו אותה למה שהיא בקריאה שוטפת אחת.  העומס מבלבל.
סביר להניח שאם היה זה ספרה הראשון של הכותבת הוא לא היה מצליח או נמכר . אולם מצד שני הוא חשוב כי הוא מבסס כאן איזו שהיא נימה ייחודית שממנפת את ההדדיות בין האנשים מרוממת אותה, בעולם שהפך לפסיכולוגי לעייפה.
 
חשבתי על הספר שחזרתי עם הורי מביקור משפחתי: אבי נאנח תוך די נסיעה" אני עייף דם נשפך ממני דם." הוא נהם.
אימי עוד הספיקה להתעניין" מה עם ג' זו שהייתה איתך בתיכון, מה היא עושה?"
אז כבר ידעתי שאכתוב על הספר הזה בבלוג שלי. אמרות משפחה!

 

 

2 תגובות

  1. אביטל יקרה. מאוד אהבתי את מילותיך. בכל פעם שאני קוראה את דבריך לבי מוקיר ומתרחב אליך. תודה. חיה אסתר

    • הרחבת את ליבי, חיה אסתר יקרה.תודה!
      בהצלחה עם הספר החדש, אהבתי את המאמר שלך על הריח, רק שמפאת החג המתקרב , התקשיתי להגיב.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת