בננות - בלוגים / / יומולדת שמח למרים נבו
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

יומולדת שמח למרים נבו

ביום שישי האחרון נערך בתיאטרון הסמטה מופע מחווה למרים נבו לרגל יום הולדתה ה93. את הצהריים החגיגיים , ארגן עבור ארגון אמ"י. מרים היא שחקנית שלא בדיוק זכתה בהכרה הראויה לה.  אני את עולם המשחק ועזבתי לכן הזדהותי עם המדיה וכיבודיו פחתה ומרים שעבורה כל זה כה טעון, בכל זאת נצורה בדמי. והיא זו שחשובה.
 
אני מכירה אותה מגיל שלוש לערך וחוויות רבות לי איתה. אשתף אתכם בכמה מהן. אני זוכרת את עצמי חיילת חסרת פניות ומשמעויות ומרים מזמינה אותי לביקור בשגרירות הונגריה, לשם הזמינו אותה על מנת להקריא שירה הונגרית . שירה לא בדיוק בראש המבולבל שלי, המשוררים נראים לי מבוגרים, פניהם מקומטים במין נחרצות מעיקה, הם מוזרים, ובכל זאת השפעה תרבותית זולגת אלי. כי מרים כולה תרבות.
 
בשיחה טלפונית אחת מיני רבות, מרים תאמר לי " אביטל הקול שלך לפעמים רך ולירי, לפעמים בלתי נסבל ממש."
הקול של מרים תמיד נעים ומלא תובנות חצובות, ואני שחייתי על פי גחמות מבינה שצריך לשלוט על כל כלי ההבעה. למרים זה קל, היא הרי אחת מהמקריאות השירה המרתקות שיש.
ביום אחר בו אבקר אותה, וזה כבר היה לפני שנים מועטות, היא תבקש שאציג בפניה את נינה " מהשחף" של צ'כוב. אני קצת חוששת מלעיין בחומר הזה, אני כבר די דתייה. אבל מה לא עושים עבור מרים…
ואז כשאציג, ואגרום לה הנאה, תבקש שנזמין לחדר את קלרה, המטפלת ששלחו לה מביטוח לאומי. אני קצת אתנגד, מה פתאום שאערוך לפני שתיהן- מיני הופעה- כי בכל זאת אני כבר לא ליצנית וזה מביך, אך מרים תתעקש ותאמר : " את עושה את זה בשבילה, לפעמים יש אנשים שאנחנו מתייגים כפשוטים, קלרה היא לא רק המטפלת שלי, היא חובבת תרבות, אם תציגי בפניה, תתני לי תחושת חשיבות שמגיעה לה!" בטח שנעניתי. מרים צדקה, קלרה נהנתה. התודה הנרגשת שלה, עדין מהדהדת בי, כי היא המתנה התמימה שכל אומן מייחל לה.
 
( המונולוג)
 לפני ההצדעה שנערכה בשישי האחרון, יצא לנו שוב לשוחח טלפונית, ומרים אמרה: " כמה חבל שאת לא תופיעי שם עם נינה "מהשחף"." וכמו תמיד חשתי בצער שהשתרבב לקולה. אותו קול נבון, והטבול בכל ניסיונה.    
עירית פרנק שהנחתה את הערב תיארה את מרים כאישה שאיתה נעלם מימד הזמן. וזה נכון. הווה, עבר, ופילוסופיה עמוקה מתחברים יחדיו. אתה משוחח ומגיע איתה למחוזות ששמורים למעטים, ואפילו הויכוחים המרים שהיו לי עם מרים בנוגע  לדת, התחילו גרוע, והפכו בסופו של דבר לירידה לצורך עליה. כיום מרים מדליקה לפני כניסת השבת נרות, והיא טוענת שזה בזכותי ובזכות אתי אנקרי, הוכחנו לה שדת זה עוד מימד של אהבה. לדעתי זה המימד. אבל כל ויכוח בעיתו. יש לנו עד מאה ועשרים מרים..
 
 
אסיים עם ציטוט מהספר אותו כתבה ויצא בהוצאת עקד " שמלת חופה וסיפורים אחרים" בסיפור " מר לנג" מספרת מרים על האיכר שהציל אותה בזמן המלחמה.
 
אחרי דיאלוג מרתק שהיא מנהלת איתו היא פונה אליו בשאלה הגורלית : "ואם מישהו יגלה שאתם מסתירים אותי, גם אז לא תגרש אותי."
וההמשך..
אמרת עוד יותר לאט, תוך מחשבה: " אם אגרש אותך, או אדם כלשהוא, המחפש אצלי הגנה, לא ארצה גם אני לחיות."
 
זה המוטו של מרים שאני מכירה, כל זר, כל עובר אורח, מסכן, נזקק, מוכר, אלמוני מוחלט, זוכה מיד להגנתה הגמורה. רבים בילו בביתה. לנו אצלה, ישנו במיטתה. אחת מהן היא הזמרת אתי אנקרי, שמרים חנכה וליוותה . אחרים התנהגו בכפיות טובה. היו שעשקו אותה. ועדין מרים בשלה. היא רוצה לחיות. תמיד תחיי בליבותינו מרים.
 
יום הולדת שמח יקרה.  
 
 
השיר לה הקדישה לה אתי אנקרי . הקליפ דבילי, עדיף להקשיב למילים ולמוסיקה בלבד.

8 תגובות

 1. גיורא פישר

  איזה מחווה נפלא עשית לה.
  אני בטוח שהיא הרוויחה אותו ביושר

  • ביושר גמור גיורא. מרים גם הופיעה בקטע מבקט, כשהיא יושבת על כסאה ואמרה:"" אם הייתי חושבת לרגע שאני מכוערת, לא הייתי מעזה להופיע בפניכם."

   אתה מתאר לעצמך כמה יופי פנימי קורן מהאשה הזו.

   תודה על תגובתך החמה.
   שבוע טוב.

   • גיורא פישר

    היא בדיוק ההפך ממני.
    לא בִּכדִי אני קורא לשער הפותח את הספר הבא (לא להבהל, מינימום עוד שנה וחצי) "שירים של איש רע". בשער זה יהיו שירים שכתבתי בשנים האחרונות שבכל אחד מהם אני מתעכב על תכונה שלילית אחרת שלי.
    לצערי הרב, זה פרק עב כרס ביותר.
    הנה דוגמא המתייחסת למעלה שציינת אצל מרים נבו
    http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=14390&blogID=236

    • אהבתי. אבל אתה גם טובל את השיר בהומור עצמי, נכון?

     משחק וכל זה, זו מדיה, מאד פיזית, מאד חיצונית, ושחקנים תמיד הולכים לאודישנים וצריכים להיות או יותר גבוהים, נמוכים, או להקרין יותר..
     ופחות..כי לבמאי יש חזון ( גם פיזי).

     בקיצור מדיה מאד פיזית, ומאחר ובאתי ממנה לא נטשתי את צורת החשיבה הזו לחלוטין.

     אבל כתיבה זו מדיה אחרת. אני לא מרגישה שהפרוזה שאני כותבת, היא איך שאני נראת.

     בקשר לשירה, לא חשבתי על זה..

     אני אוהבת את הכתיבה בגלל שיש אפשרות להשתחרר מהחיצוניות הזאת. אם כי הדור כבר דורש שגם כותב יראה וירצה וכדומה..

     אבל מי שם. כלומר ברגע שכן, נתחיל לזייף.

     אבל זה לא שירים לאיש רע, אולי כן, בשיר אתה קצת רע לעצמך. אולי מבקש שנכחיש.. אז כן. סבר פניך מאד רגיש. האין בכך מין השירה?

 2. טובה גרטנר

  אביטל
  כבוד שאת משתפת בחייך, יש אנשים חשובים בחיינו, אני קוראת להם המשפיעים.
  זכית
  להתראות טובה

  • היי טובה, משפיעה, זו מילה די חסידית.

   לכל אשה בחסידות חב"ד יש משפיעה.

   ולכל אדם נשמה אלוקית חסידית. וכן מרים בהחלט משפיעה. לעולם לא אגיע לדרגת אהבת האנוש שלה. וכל פעם שקולי זע מהסקאלה המותרת, אני נזכרת" רגע מה מרים אמרה..

   וקורה שבעלי מכעיס אותי ואני נזכרת בחוודת דעתה של מרים עליו. ויודעת שהיא מעולם לא מזייפת.

   הרבה הצלחה ופסתנר טובה.

   שבוע טוב.

 3. מרגשת מחוות יום ההולדת אביטל
  יפה שזוכרים ויודעים להוקיר

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת