בננות - בלוגים / / אני עונה על שאלת הלמה חזרת בתשובה, פלייר יחולק בקרוב .
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

אני עונה על שאלת הלמה חזרת בתשובה, פלייר יחולק בקרוב .

 

 

אחד הקטעים הקשים בחזרה בתשובה טמון בשאלה המעצבנת:" תגידי מה זה הכובע הזה? למה מה קרה חזרתם בתשובה?" ואם אני עונה " כן!"
 מיד אני זוכה למטר של שאלות בנוסח:" מה ,בשביל מה? את הרבה פחות יפה ככה , אפשר להאמין גם בלב! אפשר לחשוב כל החרדים רמאים אני גדלתי איתם בשנת תש"ח לפני הספירה , תגידי זה באמת ככה את מאושרת?"
 
ובכן עכשיו אני מכינה פלייר לכל השואלים .
 
למה חזרתי בתשובה: באמת לא יודעת .
שאלה מנחה :" זה בטח בגלל בעלך הוא התחיל את הכל נכון? "
 אני: " באמת לא זוכרת מי התחיל והאמת שגם אחי חזר באותה תקופה .
שאלה מנחה:" כן אבל בעלך היה יותר ממך ,זהו הוא משך אותך נכון? "
אני: " ההיסטוריה של בעלי נפרשה לאורכה ולרוחבה  בגיליון של העיתון "יתד נאמן" , עיין ערך סוכות, בעלי נסע עם העיתונאי למסע שורשים בארץ הולדתו וצולם שם מכל זווית אפשרית ,  גם בעיתון של  תנועת ערכים פורסמה עליו כתבה תחת הכותרת " ולא ידי ממנו נידח " בעלי הוא סלבריטאי בעולם החרדי.  ומעבר לזה אין לי כח להוסיף . כי לא בגללו חזרנו בתשובה .
שאלה מנחה :" מה הסיפור ספרי נו , את נורא מותחת , זה בטוח בגללו , נו.."
אני: מאחר ואני חיה עם הסיפור הזה כבר.. שנה ובעלי מאד כועס עלי שאני לא כותבת עליו רומן , ואני מתרצת את עצלנותי הספרותית  במעורבותי הרגשית בגיבור העלילה ו..
אסכם את המתרחש בקצרה. בעלי גדל כנוצרי פרוטסטנטי , הלך לכנסיה האמין ביישו , אכל בשר חזיר וקנגרו ,ובגיל 14 גילה את יהדותו רק מפני שאימו ,שהייתה יהודיה סמויה ונישאה לגוי ,הייתה על ערש דווי וביקשה להיקבר כיהודיה .
שאלה מנחה :" אז בגלל זה חזרתם בתשובה?"
אני : לא רק כי בעלי בנאדם מאד לא כפייתי ולאורך כל השנים היה לו קשה לקיים הלכות .
שאלה מנחה :" אז למה?"  
אני : בגלל שגדלתי ביד אליהו, בגלל שהיה לי כף בגנים דתיים, בגלל שסבלתי במוסדות חילונים, בגלל שנאתי את גבעתיים אליה עברנו בהמשך שהיתה בורגנית וחסרת כל זיקה דתית, בגלל שהחלקים הטובים בהורי היו החלקים הדתיים, החומלים, בגלל החיבוק אותו קיבלתי מאימי רק אחרי שנאמרה תפילת " שמע ישראל " , בגלל שאחרי הקידוש לא היו אצלנו יותר מריבות , בגלל שלא הזדהיתי עם החלקים הפחות דתיים של הורי שהאדירו את "האני" . בגלל שלמדתי "בבית צבי" , ושם ראיתי לאיזו דרגות גועל אנושי אנשים טובים יכולים להגיע   והבנתי שצריכה להיות איזו מערכת ערכים אחרת מלבד זו הדוגלת ברמיסת הזולת , בגלל החומרנות הגואה בעולם שאינו שומר מצוות, בגלל שרציתי חינוך טוב יותר עבור בנותיי , בגלל שבני הגאון סובל מיום היוולדו "מחגורת כתפיים חלשה" ולא היה יכול להגן על עצמו בבית ספר שמאדיר כח פיזי , בגלל הטלוויזיה, בגלל שלטי החוצות , בגלל שאני רוצה שיסתכלו   עלי ולא אל המחשוף שלי ולא על חזית הפוש אפ שלי ובטח שלא על הגיל העולה שלי, בגלל שאני נמשכת לכתבי הקודש, בגלל שמאז ומתמיד האמנתי בה' , בגלל שאני מחפשת אמת ושונאת להונות את עצמי, בגלל שאני דורשת מעצמי המון, בגלל שאני אוהבת חוזרים בתשובה, בגלל שאני אוהבת להיות בתהליך של חיפוש, בגלל שמי שלא מחפש מזדקן, בגלל שלמדתי להתענג על עונג שבת ועל כל חגי ישראל, בגלל..נו די!
 
 הלכה ?               כן   הלכה! ב"ה .        
 
 
 
אין באמור משום התנשאות מיסיונרית , אלא העברה אישית של דעותיה של הכותבת ופירוט פגישותיה היומיומיות .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

14 תגובות

 1. הדבר העיקרי ששונה ביני לבינך הוא שאת מאמינה בקשר בין קיום מצוות לאלוהים, זה הבסיס העיקרי להבדל.
  מי שלא מאמין שהמצוות שלפיהן את חיה ניתנו ברמה אלוהית ומכאן קדושתם האלוהית, פשוט לא יכול לברך עם כל נטילת ידיים וכולי, אין לו את האמונה.
  אבל הוא גם יכול להיות אדם טוב וכולי. חילוני אני דווקא נוטה לקבל שמי שמקיים את המצוות באמת , ולא את חלקן שנראות כלפי חוץ, עצם קיומן הופך אותו לאדם טוב, והרי אסור לו לגנוב, לנאוף, לשקר וכל השאר, ואם הוא גונב ועוד, הוא לא מקיים מה שצווה עליו, גם אם חיצונית הוא נראה דתי.

  • אין שום הבדל בינינו , שנינו בני אדם ונולדנו באותו צלם.ואתה נראה לי הגון וישר מאד וכבר אמרתי לך זאת. אני פשוט מתקשה לחיות בעולם שמעריץ סלברטיז, טלויזיות, פרסומות ודברים חיצונים. אני יתן לך דוגמא: אני לומדת תרה בחדר עלוב מאד ונהנת ממש התעלות ולצערי מה שמחנכים ילדים זה לדגול בדיוק בההפך.

   אבל בטח שיש אנשים טובים ורעים פה ושם , לי יש ויכוח על הדרך לא על עולמו של הפרט . בטח שיש אנשים שאינם שומרים מצוות והיתי שמחה להיות עפר לרגליהם זה לא העניין. פשוט עניתי על שאלה . המשך יום נעים!

   • אביטל
    אני לא מעריץ סלברטיז, מה זה בכלל, וטלוויזיה אני רואה שעה ביום בממוצע, כולל חדשות, וזה לא הרבה בהתחשב בזה שאני לא קורא בכלל עיתונים משום סוג כבר הרבה מאוד שנים, אז צריך להתעדכן מה קורה פה ושם.
    אבל עדיין , בניגוד אלייך, אני לא מקשר בין קיום מצוות לאלוהים, כלומר האמונה שלי בכוח עליון אינה כוללת קשר למצוות של יושר וכולי, וזה, איך שלא תנסחי את זה בהחלט מבדיל. כי סדר יומך והתנהלותך מוכתבים בין השאר מקיום מצוות שלאושרך את רואה בהן מצוות אלוהים, ושלי לא, כי אני פשוט לא מסוגל להאמין, וייתכן שזו בעיה שבי, שההתנהלות היום-יומית שלנו בעולם, קשורה לאלוהים.

    • יכול להיות, אני אף פעם לא האמנתי במפץ ובזה שהייתי קוף באיזה גלגול ולך אולי כן הצליחו להחדיר את זה לראש. טוב, או שקרה משהו אחר שהרחיק אותך קטונתי. אף פעם לא הייתי רחוקה תמיד היה לי הגיון בריא שמשהו הביא אותי לכאן אבל שלא התחשק לי להתחייב זה הכל. מי אני שאדון אותך או את ההיסטוריה שלך.
     בקשר למה שקורה בחברה, הדברים הללו כן מתרחשים . יש לי עדין חברים שאינם שומרים מצוות וב"ה אני עדין מרבה לבקרם ולצערי לאורך כל הביקור מכשיר הפלזמה שולח לי ולילדים של חבריי מסרים ארוטיים מכל הסוגים. אז אצלך לא. אבל אצל הרוב כןוכאם לילדים יש לי אחריות עליהם ולא מתחשק לי לחנך אותם בחברה כזאת.

 2. אביטל היקרה
  אף פעם לא העלתי על דעתי לשאול אותך, זה ברור לי מימה שאת כותבת שטוב לך בחלקך, אז מה יש לשאול…
  נהנתי לקרא כי זאת את ויש לך כתיבה שגם זורמת וגם מתלבטת.
  ובכלל מה שכתוב מהלב, מענין אותי.
  להתראות טובה

  • תודה ונכון אני גם מתלבטת , כי אולי גם אני לא מספיק..זה לא שהגעתי אל המעין וזהו. זאת דרך ..ולכן זה לא אושר זה יותר לשמוח שיש חיפוש ולא קיפאון. ושיש תשובות גם אם קשה לקבל אותן. מאד מורכב.

 3. אביטל, אני יכול להבין אותך. אנחנו לא שונים בהעדפות.
  למרות זאת הפרשנות היהודית נראתה לי תמיד מגבילה ומסיטה מעצם תביעתה לאמונה במקום ידיעה (ולרוב ברעיונות שהיא עצמה שאלה מאחרים ועיבדה פנימה).
  אני מאחל לך חיים של רוח, אתיקה, אושר וצמיחה.

  • תודה אמיר, מכבדת את דעותיך ותודה על איחוליך שנובעים מעומק הלב.
   דווקא בעלי שגדל על ישו והברית החדשה טוען שישו שאל מאחרים. אני לא ברת ויכוח כי ידיעותיי שואפות לאפס והוא לעומתי העמיק יותר ממני בכתבים היהודים, יונים, אריסטו אפלטון וכל מה שאתה עוסק ויש לו הוכחות מכאן ועד חצי האי ערב. הוא כן טוען להשפעות אבל חופפות בקיצור הייתי נותנת לו לכתוב כאן באנגלית רק שהוא קצת ביישן.

   • הערה על ישו: מה שמפתיע אצל ישו, זה הפרפרזות והאמירות המקוריות מאוד עם הרעיונות החדשים באמת שלו (כמו ב"הבשורה על פי תומא").
    אבל ישו היה יהודי, ומה שהוא אומר מעוגן ברובו במסורת החוכמה של המזרח הקרוב (ולא רק היהדות, שהרי גם איוב ובן סירא מושפעים ממקורות מסופוטמיים)

    בסך הכל השפעות וחילופי רעיונות זה דבר טבעי. זה מסתבך רק כשמתחילים להגיד שהכל ניתן למשה (עוד אדם שקדם ליהדות) בסיני. גם הוויכוח על סמכות הידיעה בכל הדתות הוא עתיק, וההיגיון שלו לדעתי הוא היגיון לא כל כך דתי של שליטה.
    היה מעניין לשמוע מה בעלך חושב.

    • אני צריכה לשבת איזה ערב ולכתוב את דבריו זה קצת מסובך כי אני ענינית וחותכת והוא מדבר בלי סוף( הוא גם יודע יותר) אך אשתדל לעשות זאת בלי נדר.

 4. היי, לא חשבתי לשאול אותך על כך, אבל אם את כבר כאן ועונה לשאלות, יש שני נושאים, אחד קליל ואחד ממש לא, שמאוד מעניינים בברושור שלך:
  1. באמת? הוא אכל קנגורו? אני מבינה שהוא מאוסטרליה, אבל זה אומר שהוא גם צריך לאכול את החיה הנחמדה?
  2. בנך הגאון? זה נדיר מאוד שנולד ילד גאון. איך הוא אובחן? האם הוא זוכה לחינוך ייחודי? אומרים שזה משנה לגמרי חיים של משפחות כשמאתרים ילד עד כדי כך חכם.

  אכפת לך שאני שואלת שאלות לא בנושא השיעור?

  • הדס יקרה, בעלי גדל באירופה ומסתבר שיש חוות לגידול קנגרובאוסטרליה ומיבאים את הבשר לאירופה. אני כבר מזמן טענתי שהיהדות רחמנית יותר כלפי הטבע אם כי גם על כך התוכחו איתי. אני חושבת שהוא אכל עוד דברים רק שמפאת הגועל אנחנו לא שואלים.

   בקשר לבני , בדיוק ההפך קרה כל הזמן הגננות טענו שהוא חולם , לא מרוכז , ובאיבחון יעצו לי לשלוח אותו לחינוך מיוחד ואני טענתי שהוא יודע הכל והשכל שלו יציל אותו מבעיות הריכוז כי כשלקחתי אותו איתי לשעות סיפור שהייתי עורכת הוא היה מתפרץ ועונה על כל התשובות שהייתי שואלת ילדים וגם לקרוא ולכתוב הוא ידע לפני הזמן ועדין צפו לי שחורות ואני בכיתי לילות האמיני לי. בסוף ראינו שהוא חלש פיזית נוסף לכל וחיפשנו לו בית ספר הולם והיינו מלאי חששות לגביו . הוא למד שנה בבית ספר של הממ"ד בכיתה מאד קטנה ( כי לא היו מספיק בנים ) והיה מאד מוצלח אך יחסנו את זה בין היתר לכיתה הקטנה ואז נסגרה הכיתה ושוב חיפשנו לו בית ספרומסתבר שהחינוך הדתי- והחרדי עושה מיונים ולא מקבלים כל ילד תארי לך. הוא ישב שבועיים בבית בלי בית ספר עד שהסכמתי ללבוש כובע וקיבלו אותו לבית הספר החרדי הגבוה ביותר באיזור שמשלב אנגלית ברמה גבוה מאד. בהתחלה היה לו קשה עם הרמה ואז פתאום הוא פשוט קפץ ומקבל ציונים בלי ללמוד בכלל הוא יודע הכל על טבע, גאוגרפיה, איכות הסביבה , תורה ואולי אנחנו באמת לא עושים מספיק בעינינו . בגלל שהוא רגיל לחברה דתית קשה לו להיות עם ילדים לא דתים ואין לנו מושג איפה לשלב אותו הלאה. באמת טוב שהעלת את זה. אולי ישבנו מידי בשקט אחרי כל מה שעברנו והורים לא אמורים לנוח!

 5. איריס אליה

  אביטל יקרה,
  את פשוט מרגשת.
  כל הפיסקה האחרונה מיטיבה לתאר את תחושותי, אם כי אני עדיין לא שם. לא במקום שלך, ומאד מתחברת לדברים החכמים שכתב אמיר אור.

  • האי איריס, תודה שנכנסת, גם אני בעבר התחברתי לאמיר אור לגמרי, ומאד מעריכה את ידיעותיו.

   אגב, בעלי אמר, שאחת הסיבות שהוא לא מאמין יותר הנצרות, היא כי ישו לא כתב בברית- החדשה, אפילו מילה אחת.

   את ישו, הוא לא שונא, כי חונך עליו, וקשה לשנוא את הנביא של ילדותך, רק שמאז גילה רבים וטובים אחרים.

   וגם גילה שלמרות הקושי עדיף להיות איפה שהוא.

   אני כותבת רבות על דת לא מתוך מיסינריות אלא כי זה עולמי כיום, ויש בי אושר על הגילוי.

   כי מה ידעתי פעם על ספר אדיר כמו: " מסילת ישרים " למשל..
   את הברית החדשה דווקא קראתי בנעורי ואין מה להשוות.
   גם אי אפשר לקחת מהיהודי את התהילים למשל.

   ואת השימוש שעושים בהם בספרים שונים.

   בעלי למד הכל מהספר בלי מפרשים, ופילוסופיות יהודיות, זה ממש לא אותו דבר.

   ולבסוף: מה שקשה לכולנו זה ההלכות, וזה בא עם הזמן.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת