בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / אין לפחד לומר את המילה גורל – ליריקה
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

אין לפחד לומר את המילה גורל – ליריקה

במהלך כתיבת "גבר אישה ציפור", שהוא ספר פרוזה לכל דבר ועניין, התפרצו פנימה לתוך "בית הספר" כל מיני פרגמנטים מנוקדים, אני מניחה שבהשפעת "מצבי רוח" המופתי של הופמן. בגלל זה, אגב, אני מנסה לא לקרוא משל אחרים כשאני כותבת, ובגלל שאני כותבת כל הזמן בשנים האחרונות, באיזו תחושת בהילות ודחיפות לא מוסברת, צנח הספק הקריאה שלי במאות אחוזים, זה מעציב מאד חייבת להודות.

כך או כך, כשהתחלנו דפנה ואני לערוך את הספר, התלבטנו איך ואיפה להציב אותם, כי קשה לאכול את הקטעים המנוקדים האלה, לא הייתי משוכנעת שהקוראים יעקבו אחרי חוט המחשבה האסוציאטיבי שלי. דפנה מצידה, חשבה, שחלקם נהדרים וחלקם מיותרים לגמרי. בסופו של דבר הצבנו אותם בסוף כל פרק, ואני סקרנית לשמוע את הקריאות שלכם על המהלך הזה.

הפרגמנט הבא, שענת קוריאל האהובה והחכמה בחרה לפרסם בליריקה, נכנס לספר, אבל קוצר באופן דרמטי. כאן אפשר לקרוא אותו במלואו: אין לפחד לומר את המילה גורל

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן