בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / היום הראשון של נעמי בכיתה א'
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

היום הראשון של נעמי בכיתה א'

מישהי הזכירה לי את זה, ואני חושבת שעד היום אני יכולה לבכות מזה. זה היה לפני 15 שנים. היינו זוג צעיר עם שני ילדים, בני 3 ו 6. והגענו לבוסטון, באמצע אוגוסט, לרגל פוסט דוקטוראט של בעלי. נעמי שלי עלתה בדיוק לכיתה א', ואני נצטוויתי, אחרי מסכת חיסונים שרק האמריקאים יודעים להמציא, להתלוות אליה ליומה הראשון בבית הספר הציבורי בברוקליין. נכון, היו שם, ועדיין, הרבה ישראלים, ועדיין, הילדה לא ידעה מילה באנגלית. מסרתי אותה לידיה של מיס פריין המתוקה, המורה שלה, ואחרי כמה דקות מעבר לדלת, ביקשוני בעדינות לעזוב. התיישבתי על ספסל לא רחוק מבית הספר ובשעת ההפסקה, הלכתי להציץ בה, בחצר. לא ראיתי אותה. בסופו של אותו יום שלא אשכח לעולם, היא יצאה אליי מהכיתה בליווית המורה, המומה כמו אגרטל שלקחו לו את הפרחים. המורה אמרה שהיה לה קצת קשה להסביר מה היא רוצה, לצאת לשירותים לדוגמא, אבל בסוף כולם מסתדרים ובלה בלה בלה. איך שאני התחלתי לבכות. פרצתי בבכי קורע לב מול הורי התלמידים האחרים והילדים והמנהל ואלוהים יודע מי עוד היה שם. היו אלה חוויות הגלות והאמהות בכל עוצמתן המיתית, והן חבטו בליבי באופן שאין לו שיעור. אין פואנטה. אבל בחיי אלוהים שמאז אני אוהבת את הארץ הרבה יותר. ואת נעמי שלי ובכן, וכו.
מה שכן, יצא מבוסטון אלבום יפה, כי זאת הגלות הכי יפה בעולם כנראה.


התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן