בננות - בלוגים / / כמה מחברי הטובים ביותר הם יהודים – ז'יז'ק ב"תולעת ספרים"
החיים הסודיים של אקריות האבק
  • שלומציון קינן

    כותבת.

כמה מחברי הטובים ביותר הם יהודים – ז'יז'ק ב"תולעת ספרים"

פורסם ב"ידיעות אחרונות",  מוסף 7-לילות, 1 ביולי2011

בשישי האחרון הואיל הפרא הסלובני, הטרובדור הלאקאניאני, הליצן, המהפכן, האיש והסימפטום סלאבוי ז׳יז׳ק, להעניק את מופע הקסמים שלו להמוני תל־אביבים. העילה: ספרו של אודי אלוני בעריכתו, 'מה יהודי רוצה?', שעומד לצאת בקרוב בארה"ב. הזירה: ״תולעת ספרים״ ברחוב מאז״ה, כי אלוויס של הפילוסופיה תומך בתנועת ה – BDS ולא מעוניין להתארח התארח במוסדות רשמיים.  אם ניטשה התהדר בפטיש ושוט ולאקאן בסיגר, כלי העבודה של ז'יז'ק הוא הצד האחורי של המראה: כל מה שאנחנו שומעים ורואים? ההפך הוא הנכון. האמת היא פרוורטית והיא מסתתרת במסכה. לא מאחוריה.

בעליצות שווה לכל נפש ובהומור גרדום פורנוגרפי, חלק ז׳יז׳ק תחת הכותרת 'The Jew Is Within You, But You, You Are in the Jew', את השתאותו מכזבי העולם, תוך שאותם נידי ראש עזים נוטפי חשמל שהיו לסימן ההכר שלו, מאיירים את דבריו. רק מה? בדיוק כשעמד לקשור בין כל החוטים של הרצאתו לכדי קתארזיס, להפגיש בין האנטישמיות של ימינו למהפכות בעולם הערבי לחזון הדו־לאומי היהודי-פלסטיני, הזמינו השכנים משטרה, והמארחים נאלצו לפרק את הרמקולים הענקיים שהוצבו ברחבה. הנה בכל זאת, על קצה המזלג, עשרה דברים שאפשר היה ללמוד מז'יז'ק בצהרי שישי:

1 "היטלר לא היה אלים מספיק" – הצהרה שצונזרה מתוך ספרו האחרון של ז'יז'ק, 'אלימות'. כלומר: הנאצים לא היו "פושעים עם ביצים" או "נואמים אמיצים שמעדו לפשע". במובן החברתי המהותי, היטלר היה פחדן. "הוא עשה את מה שעשה כדי שבמובן החברתי העמוק כלום לא ישתנה". דווקא גנדי, ממציא האי־אלימות, היה אלים יותר כי שאף להתנער מעול הקולוניאליזם.

2 בניגוד לסברה של יריבו המושבע, הפילוסוף ברנאר אנרי לוי, שהאנטישמיות של המאה ה־21 תבוא מהשמאל, וחרף הנטייה האופנתית לדבר על אנטישמיות חדשה – "האנטישמיות הישנה והקלאסית באירופה חיה ובועטת". אותה אנטישמיות שהחלה במאה ה־11 עם עליית הכלכלה.

3 מבחינה זו, המתנגדים לשמאל האנטי־ציוני (או לשמאל הרדיקלי של אודי אלוני, למשל), כאלה שאומרים "הוא נראה כמו אחד מאיתנו, אבל הוא לא אחד מאיתנו", נוהגים בדיוק לפי הדפוסים של האנטישמיות הקלאסית.

4 כך, כלומר לפי אותו מוסר כפול, נוהג הממסד האוונגליסטי באמריקה, שמצא לנכון לפתע לאמץ את ישראל למרות האנטישמיות המובנית שבו.

5 מיידוף בסך הכל לקח את השיטה לסף שלה: לעבוד על קו התפר שבין רמאות לאי־רמאות ולגאול את עצמך באמצעות הענקת מחצית מהונך לצדקה.

6 גם בסטארבקס נוהגים לפי השיטה הזו: כן, הקפה שלנו יקר יותר, אבל אנחנו מפרישים אחוז מהסכום לילדים בגווטמאלה. איתנו אתה יכול להיות צרכן טהור – המאמץ שלך להתנגד לתרבות הצריכה כבר כלול במחיר.

7 בספר איוב, אלוהים הופך ל"סוכן הביקורת על האידיאולוגיה", כלומר למי שמצביע על השיטה כריקה ושקרית ברגע שהוא מודה באימפוטנטיות שלו: "זה לא רק אתה! כל היקום בבלגן!".

8 הזן־בודהיסטים כלל אינם שוחרי שלום. בספר על זן ומלחמה מסביר מורה הזן שברגע שאתה חווה את עצמך כריק ומבין את העולם הזה כאשליה, אתה יכול "לנעוץ חרב בעין האויב ולראות אותה משחקת את המחול הקוסמי בעוד אתה רק צופה במתרחש".

9 חבר סלובני כתב לו ששמע שהוא מגיע לישראל אבל לא מוכן לדבר עם יהודים. "חבל", אמר החבר, "הם לא כולם כל כך נוראים". אמירות כאלה, הסביר ז'יז'ק, מעוררות את האינסטינקטים הסרקסטיים האיומים ביותר שלו וגורמות לו להגיד דברים כמו: "כמה מחבריי הטובים ביותר הם יהודים".

10 "אם הפשע הפוליטי הוא טוטליטריות, הפשע הפילוסופי הוא טוטאליות. ואני מודה באשמה".

Žižek!

תגובה אחת

  1. אורה ניזר

    הי שלומציון, ז'יז'יק כפרא סלובני מבריק, מענין, סוחף, עד שהוא מבקר אותנו. ככה זה.

© כל הזכויות שמורות לשלומציון קינן