בננות - בלוגים / / זה הקול
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

זה הקול

 

 

זה היה לפני שנים אז עוד נראיתי לא מפחידה, אפילו ידידותית לסביבה הראיתי דבר מה שכתבתי לאישיות בכירה. זה היה גבר וכאן ההדגשה והוא טען: שכן, יש לך קול וזה הרבה, מעבר לכשרון, קול יחודי, רק מה…

מה? שאלתי.

תזהרי שכל מיני עורכות וכל מיני.. .לא יאלפו לך אותו, כי יש להן נטייה, את מבינה, את קצת בוטה, וזה יפה…

אחר כך כן נתקלתי בנשים ואכן כמו שאמרה אותה אישיות בכירה, הן מצאו צד אחר שבצבץ מתוך הכתיבה, יותר עדין משהו, ואיך שהוא הייתה נטייה לנווט אולי… כן.

אני קוראת את עצמי והגעתי למסקנה קצת מביכה, שבבוטות ההיא שישנה עדיין, יש המון מקדמי הגנה. ובעדינות יותר הכנסת אורחים. והבוטות לא תמיד מתאימה לשומרת מצוות והעדינות היא..ובכל זאת..

האם הקול הוא הבוטה המתגרה, או שמה צריך לחפש את זה שמסתתר מאחוריו, העדין ןהרגיש, הפגיע. ואולי מלאכת הכתיבה היא מלאכת הקילוף מאותן שכבות עצבניות שאין לי בחיים ולכן אני זהירה  בקירבה לאנשים. אבל בכתיבה שם איני רוצה להסתתר אני בוחרת לצעוד לתוך הסכנה בבוטות המאתגרת הזאת.

והדרך, והקול כפי שאמרה אותה אישיות בכירה. ואולי זה בגלל שהוא גבר. ואולי הבינו לליבי יותר אותן נשים. כפי שאמר לי פעם איזה פסיכולוג, שאישה צריכה לגשת לטיפול אצל גבר כי הוא לא ירחם עליה כמו הדודה הטובה ויהיה שינוי והפוך. וכבר סיפרתי מה היה סופו של אותו טיפול. אם כי הוא כן חולל איזה שינוי. אבל לא כזה שהגיע ממקום שהייתה לו בו נגיעה. אבל איני יכולה לומר שמשהו שונה לא היה קורה אצל אישה.

ונחזור לקול שלי ולמה שאולי השתבש. ולכך שבסופו של דבר מתחת לקול יש עוד קול. יש קול. כמו לכל אדם. ויש בו זהות בלעדית. טביעת אצבעות הוא אמר. ובזה צדק. רק הטבעות מסוימת קלות מאחרות.

 

 

8 תגובות

 1. לפעמים הקול בוטה ומתגרה ולפעמים הוא מסתתר מאחורי שכבות של עידון, הקול הייחודי, הוא סימן היכר המזהה את הכתיבה שלך גם אם היא טובעת בתוך הררי ספרים כך אני מבינה, אבל יש כאלה שיש להם קולות הרבה ובכל ספר תשמעי קול אחר שלהם מתאים מאוד לעידן הפוסט מודרני ולציטוט הקולות ולהתכתבות עם קולות אחרים. העיקר שאת תשמעי אותו אביטל

  • הרבה קולות, רעש = חוסר ישוב הדעת. אמר רבי נחמן.

   אולי זה איכותו של הקול היחודי לאדם. ואולי בגלל זה יש להאזין לו.

   תודה על תגובתך יקרה.

 2. עקיבא קונונוביץ

  אביטל, אני מכיר רק את קולך בבלוגייה והוא אמיתי, עדין ובוטה כאחד.עניין הקול מעסיק אותי מאז ומתמיד, ולא מקרה הוא שספר שיריי הראשון נקרא "הקול והקולר" והשני– "הקולר והקול". ככל שאני הולך ומתבגר אני חש שקולי צלול יותר, זקוף יותר, חופשי יותר, אוהב יותר…
  הרהורייך נגעו לליבי.

  • ציטוט ממירון ח.איזקסון

   ״כל דברי האדם בקולו
   שיחת עצמו היא״

   • לדוד ציטוט מליקוטי מוהר"ן תנינא ה, ב
    ע ידי צעקה מן הלב לבד- ללא קול- ניתן להתעלות למעלה ממורכבות המציאות ולמצוא עצה של אמת.

    גם זה מעניין.

    תודה על תגובתך

    • ציטוט יפה החזרת לי
     לכן ביקש פריד מאהובתו שעזבה אותו
     קחי את ליבי כך תחושי את כאבי
     תודה אביטל

  • לעקיבא: הקול קולי יעקב והידיים ידיי עשיו. כבר אז היו הבדלים.

   כן גם אותי זה מעסיק.
   רבי נחמן כותב בליקוטי מוהר"ן כב ו

   לעולם ידברו בך שני קולות השקט יותר הוא בדרך כלל הקול החפץ בתכלית.
   אני תכף אצא בלי נדר.
   תודה על תגובתך.

 3. כאן, כמו בטקסטים אחרים שלך, בולט הרפרוף, עדין, מסיט זרדים, פוער, מנקה שבילים, חושף בפנינו מראות שלא תמיד מבחינים. חוויה נעימה בקריאה, ובלי להרגיש – מפתיעה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת