בננות - בלוגים / / משרה עד שרה- מילה טובה לשרה נתניהו ועוד כמה מילותיים..
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

משרה עד שרה- מילה טובה לשרה נתניהו ועוד כמה מילותיים..

משרה עד שרה– אומרים שמצבם של הנשים בתנ"ך קשה, אין שם מספיק נשים, אז אומרים. אבל כמו תמיד מסתכלים על הכמות ולא האיכות. אנחנו כהרגלנו דבוקים לחשיבה הצרכנית. חבר'ה, הנשים בתנ"ך שינו את פני העולם. כמה מעטות, ככה בעלות השפעה והכל בשקט, בצנעה, חוכמה, בינה.
 
אם ניקח את שרה שהשם אמר לאברהם שישמע בקולה כי לה ניתנה הנבואה, והיא גדולה ממנו. כן, כן. ואת רבקה שהחליפה בין עשיו ליעקב, תחשבו שעשיו היה אחד מהאבות שלנו, לא מציאה נכון?לא נשכח את רות ממנה יצא דוד מלך ישראל וממנו יגיע המשיח, משיח בן דוד. יש מישהו יותר משפיע ממנה? עזבו אתכם מכל המצביעים והמלחמות שניהלו, היא הקימה שושלת .
בקיצור הנשים במקרא שמו את הגברים בפרונט, אבל למעשה ניהלו את הקרב המשמעותי על צביון הדור הבא. אני מנסה לחשוב על אישה כזאת היום. ופתאום עלתה לי לראש האישה הזאת, שרה נתניהו. כן זאת שזורקת נעלים על עוזרות וכדומה, ומצד שני אולי הפכה בחשאי לראש ממשלה המכהן בהסתר. דעתי עליה הייתה די שלילית, בכלל מדאיג שאין יותר מנהיגים בעלי שיעור קומה. אך בדור של ביאת משיח הכל מתמוטט, או לחלופין משגשג.
בקיצור, לא נטיתי אליה כל חיבה משמעותית, עד שקראתי עליה כתבה שהתיימרה להיות שלילית, אבל גרמה לי לכבד את האישה הזאת. הבלוגרית של מעריב טל לאור תקפה את שרה על כך ששיכנה את אביה הקשיש במשכן ראש הממשלה על חשבוננו. ואני חשבתי שאם זה מה שילמד אותי כיבוד הורים מהו, אני מוכנה לממן. הרי אני ממנת עבור שועי הארץ כל כך הרבה שטויות, אז את זה אאפשר ומכל הלב.
בינתיים נפטר אביה של שרה, וצפיתי בנאומים של בניה ובעלה הידוע בסוכת האבלים והתרשמתי מהם מאד. נדיר לראות נכדים שכל כך מכבדים את סבם, ואת מורשת עם ישראל שהביא עימו משם. אחד מהם ציין בעניים דומעות , כמה היה נעם לו לשמוע את סבו שר מידי ליל שבת את המזמור  " אשת חיל" . מה אומר לכם, הם נראו לי בנים איכותיים ובדורנו לגדל ילדים כאלה, זו משימה עליונה. גם ביבי שיבח את אשתו וסיפר על מסירות הנפש שלה להוריה, ועל איך שלא משה ממיטתם עד הדקה האחרונה. תראו, אני עדין מודאגת .. ובכל זאת שרה זאת שרה..ולוואי שתעמוד לנו צדקותה בנושאים הנ"ל . אמן.
 ספרות- לאור המתרחש בעולם הספרות ניסיתי לקיים על כך שיחה עם ילדי- שיחה שכאמור העלתה חרס. רציתי קצת להעלות את קרנם של הסופרים לעומת כל השאר ונכשלתי כשלון חרוץ. ילדי שלא צופים במדיום המוכר, אך כן גולשים באינטרנט מסונן( אבל לא מספיק). טענו שסופר יכול לכתוב בצורה מעולה אך המה הכתוב עלול לזהם את המוח לא פחות מפלזמה או אינטרנט. ומאחר וזה המצב כיום, אין הם מוכנים לצדד בעמדתי. האמת, גם כשאני כותבת אני חושבת על הסוגיה הזו, וטרם פתרתי אותה עם עצמי.  
אבל מה- עכשיו יצאה חוברת של -משיב הרוח ל"ו – איזה כיף להיות בין ל"ו הצדיקים והשירים שם ממש טובים. גילוי נאות, גם אני משתתפת. עוד לא החלטתי אם אני לחלוטין שבעת רצון מהשיר שפורסם. אבל הרבי מלובביץ' טוען ששביעות רצון היא מצד הישות. ואוי לנו משביעות רצון.
 
רק מה, מי יקראk?
את החוברת הנ"ל. אתן לכם דוגמא. לפני מספר יומיים שוטטתי עם חברה שחשקה נפשה לקנות לי ספר בחנות הספרים הרמת גנית " פורת" לא מצאתי שם שום דבר. כשחשבתי לגשת אל מדף ספרי השירה, מצאתי אותו גובל בשולחן של סועדים. כי הנהלת החנות הפכה את החנות למין חנות ספרים ובית קפה. אתם יכולים להסיק מזה, שהיה לי מאד לא נעים להתחיל ולחטט בין הספרים ותוך כדי כך להפריע שיחה ערה שמתנהלת בין אנשים זרים, ולכן ויתרתי על התענוג.
זוהי מצבה של השירה. דוחפים אותה לעת ערב בין ספלי קפה וקרואסון. וגם אז אין לה בדיוק מעמד. טוב שיש מי ששומר לנו על התנ"ך.
 
 
אמהות – בתחילת התשובה שלי הייתי במין סמינר ליהדות והמרצה גינה שם אומנית שנוטשת את ילדיה למשך שלושה ימים בחודש על מנת לעסוק בפיסול. הוא טען שבשם השליחות היצירתית- יצירות האומנות האמיתית- קרי יוצאי חלציה- מוזנחים. ואני התקוממתי- כי לאומן יש את הזכות לממש את עצמו, ואת זה החרדים האלה לא מבינים.
 
העליתי את הנושא בשולחן שבת וילדי הצדיקו את מי? את המנחה. חוצפה.  אז נזכרתי שאימי הייתה עוזבת אותי מידי שנה למשך חודש שלם, על מנת לבקר את אימה שחיה בלוקסמבורג. תמיד חשבתי שהנסיעה הזו חשובה מצד כיבוד הורים, כי אימי היא בת יחידה. אולם זכורה לי פעם אחת שממש בכיתי והפצרתי בה לא לנסוע, ליבה נשבר, אך היא לא נענתה, כי כבר רכשה את הכרטיס. ומאז אולי התחשלתי. מי ידע.
 
את ילדי לא נטשתי לתקופות, או ימים, מבחירה, לא מבחירה? בני סיכם את הנושא ואמר " אימא , אבל כשאת תקועה עם הכתיבה שלך מול המחשב, אנחנו בכל זאת יכולים לגשת אליך, את זמינה".
 
הנחתה טובה!
 
התרוקנות ופריצת דרךלאחרונה אני מרוקנת. לא מוצאת עבודה שהולמת חוזרת בתשובה. לא כותבת, כי כרגע אני בהפסקה מכתיבת טקסט משמעותי ושאר הטקסטים שאני מנסה לחדש נראים לי עלובים עד דוחים, בנוסף בליל שבת הייתי במפגש משפחתי מורחב. לאחי חמש בנות קטנות, לאחותי בת קטנה אחת. לי יש ילדים גדולים והקטן שבהם הוא בן וזה גורם למתחים עם הבנות דודות. בקיצור שוב חשתי לא לגמרי בעניין.
בנותיי דווקא ראו הכל באור חיובי.
" אימא את התחלת הכל, הם הלכו אחריך" הן טענו.
 
וזה נכון, אני המשוגעת שהתחתנה צעירה, הביאה ילדים בשרשרת, הורי לא בדיוק הבינו מה אני עושה. בהחלט פעלתי בניגוד לדרך שהתוו לי. זה גורלם של בכורים חשבתי, הם תמיד פורצים דרך לאחרים. כמה מעייף להיות בכורה, שבעל כורחה היא גם סוג של אידיאליסטית שדבוקה לאמת עם דבק חם, ולכן חזרה בתשובה. עוד פריצת דרך. די כמה אפשר? אני עייפה.
 
אבל הנחמה שיש לי בנות והן יותר חכמות ממני. ויום אחד אני אוכל בכל זאת קצת, קצת להישען. כי בכורים אף פעם לא נשענים. רק על השם, וגם זה רק אם הם מספיק חכמים.
 
שבוע טוב וחודש מצוין.  
 

6 תגובות

 1. לאביטל שלום,

  את יודעת שאני נוטה לך חיבה רבה ואולם הפעם הזאת אחלוק על דבריך בנושא שרה נתנייהו ואולי אוסיף משהו בעניין שרה אימנו.

  שרה נתניהו גם אם לא היתה גרה במשכן ראש הממשלה היא אישה מאוד מאוד עשירה בזכות בעלה ולא בזכות עצמה. ולכן גם אם זה על חשבון ביבי עצמו כל אלו לוקים בחסר.

  ראיתי משדר טלוויזיה שהראה את המשפחה, את הסב, את הנכדים ואת שרה הבוכייה. וזה נכון, ילדיו של ביבי נתניהו מאוד מוצלחים אבל נשאלת השאלה, באם היו גדלים בשדרות, או בכפר שלם, או אפילו בבני ברק – האם היו כל כך מוצלחים.

  שתי המשפחות הן משפחות מאוד מיוחסות יוני נתניהו נהרג במבצע אנטבה, ונתניהו היה שגריר ישראל באום, הוא יכול לדרוש על הרצאה אחת הרבה מאוד כסף ברחבי העולם – הוא גם רטוריקן מעולה ואולם מה הוא עולל לי? ביבי אוהב את הקרם ואת השמנת, הוא דואג לטוס במטוסים פרטיים, ושרה נתניהו לוקחת את הכביסה לבתי מלון בחול ושולחת אותה שם לניקוי. שרה נתניהו היא באמת דוגמא נאותה לכל אחד מאזרחי ישראל לתמוך בהוריו.

  אנחנו דור הביניים, או אני עד שעלה ביבי לשלטון צריכים לגדל ילדים ולדאוג להורים שלנו שהזדקנו בבתי אבות – המחאה החברתית היתה על כך שאין אפשרות לגמור את החודש.
  ביבי יכול וגם שרה יכולה
  אני לא!!! יש לי אב מבוגר שהושם עכשיו בבית אבות – יש לו כסף, אבל אשתו שולטת את הכסף.

  את יודעת, אם הייתי מתפשרת ומתחתנת בשביל כסף הייתי יכולה להביא את אבי הביתה. אם הייתי עושה קריירה או לחילופין תשובה, או לביוב שמגלחים את הציבור הייתי יכולה להביא את אבי הביתה.
  אבל עכשיו, אבי יושב בכסא גלגלים ובוכה, ואני לא יכולה להביא אותי הביתה, כי אין לי את המשאבים הכלכליים שיש למשפחת נתניהו.

  ובגלל שנעשו כבר תחקירים עיתונאים עליו ועל האופן בו ואשתו חיים הוא תמך כעת באופן אישי בהצבעה נגד חוק לשון הרע. ביבי יודע שבין אלו שיכולים להוריד אותו מן השלטון הוא העתונות והתקשורת ולכן הוא פועל לצמצם את כוחה. תגידי – זה בכל העולם.

  ביבי נתניהו היה כזה. הוא העביר את חוק ביבי כדאי שיוכל לשבת בשלטון, היה ראש ממשלה, הודח ישב באופוזיציה – אלא שבשנים בהם פעל כראש ממשלה הוא זה שהעלה את הטייקונים, הוא פועל למען הפרטה נמרצת, והוא גם זה שהעלה את גיל הפרישה לנשים לשישים ושתיים, אלא שפנסיה האישה מתחילה לקבל מן הביטוח הלאומי בגיל 64.

  אל תטעי אביטל, ביבי נתנייהו הוא אדם שמאוד אוהב את השלטון ואת השררה, והציבור מעניין אותו כשלג ד'אשתקד. רציתי עכשיו לכתוב לגיורא במייל פרטי שסדרת החוקים שהוא עומד להעביר פשוט ממלאה אותי אימה ופחד. אין לו שום בעייה מוסרית לשנות את השלטון שלנו לעריצות מוחלטת. הממשלה שלו היא מנופחת 39 שרים שיושבים על 120 חברי כנסת והיא משותקת לחלוטין.

  אפסיק עכשיו, כי עוד יאשימו אותי בהוצאת לשון הרע. ואל תשכחי, שום עובד זר לא ראוי שיזרקו אותו אל תוך הלילה מכיוון שנתקף תזזית של כעס.

  אומר לך עוד משהו, ראשי ממשלות ברחבי העולם שומרים על מינימום של טיפוח אישי בהופעתם וכנל גם נשותיהם, ראי למשל מישל אובמה, ראי את קרלה ברוני, טאצ'ר בשעתה ועוד. שרה נתנייהו קונה את מיטב המחלצות אבל הייתי מאוד ממליצה על דייטה חריפה ביותר במקום השתתפות במשתאות חצר ובליסה עד התפקעות.

  לגבי שרה אימנו ונשים אחרות במקרא. אמנם את חוזרת בתשובה ואולם הנשים פעלו מאחורי הקלעים לטובת בעליהן. אביא דווקא את אסתר כדוגמא, אם נא מצאתי חן בעיניך כאשר היתה פונה להמן. היא אמנם הצילה את כל עם ישראל, אבל יצרה גם דפוס פעולה לפיו האישה אמורה לפעול מאחורי הקלעים להתפתל במקום לעמוד נוכח האירועים.

  אם תשאלי אותי – אני מעדיפה את דבורה הנביאה ואת יעל שהביסה את ססרא מאשר אותו הדפוס שפועל עד ימינו אלו, שאנחנו הנשים איננו יכולות לעמוד בחזית. לא הייתי רוצה להגיד לאף גבר אם נא מצאתי חן בעיניך אולי תבוא לעשות עימדי את הלילה.

  אבל אני, אביטל, משלמת את מחיר העצמאות המדומה שלי טבין וטקילין, מה שעוד נותר לי הוא רק היושרה האישית שלי ותו לא.

  ואסיים בדברי פיוס, בעקבות הפוסט הקודם שלך, הלכתי לבדוק אצל הרבי מקוצק ומצאתי אצלי תכונות די דומות, כמובן, אני לא הייתי מסוגלת להסתגר לעשרים שנה, אבל אולי אבי, או אמו של אבי, סבתי שהלכה בשואה הנחילה לי משהו משל עצמה.

  הסבתות שלי, אגב, היו גדולות מן החיים. סבתי מצד אימי שהיתה אישה דתייה ומאמינה וכל המשפחה העריצה אותה.
  מה אנחנו באמת יודעים על הדורות הקודמים.

  בחיבה,
  חוה

  • חודש טוב חווה. תארתי לעצמי שהפוסט הזה לא יעורר אהדה, אולם כפי שכתבתי איני כותבת מתוך צורך למצוא חן. כלומר לא רק ב"ה. לכן אדגיש: את שבחו של אדם מותר לומר בפניו. הפכנו לעם שמלא בשנאה. ולשון הרע שגורה בפינו בעידוד התשקורת ומאסתי בכך. והצורך להתנגח בביבי דרך אשתו דוחה. ואת זה גם קובי ניב טוען. מה נשות ראש ממשלה אחרות היו קדושות ותמימות, לא? זה קצת מסריח לי.

   ובקשר לטיפול באביה, את לא ממכירה עשירים שמזניחים את הוריהם. את לא מכירה עשירים שילדהם נטולי ערכים?

   דווקא כאן בבני ברק, עיר ענייה, אמהות להרבה ילדים מצליחות לחנך ילדים טובים ומנומסים. אז לא רק הכסף משחק, גם דרך הארץ והתורה.

   איני תומכת בראוותנות של ביבי וכדומה. אך על זה נכתב בלי סוף, ואני באמת מקווה שלאור זה ששרה דאגה לאביה, היא תסייע לנו לדאוג להורינו ולעצמנו. באמת העלאת גיל הפרישה מקומם. את צודקת.

   ומקווה שבאמת אביך יחוש טוב יותר.

   באשר לנשים שדאגו לבעלים. מה רע לדאוג לבעל, ומתוך כך לאומה שלמה. אני רואה בכך מעשה מורכב וחכם. את יודעת שנשים בעמדות ניהול נוטות לחטוף יותר התקפי לב מגברים, זה מוכח.

   עבדתי בחטיבה גדולה והמנהלת, חטפה התקף ראשון בגיל ארבעים, מה דעתך? זה רק טוב לנו הפרונט הזה? ולילדנו? נושא למחשבה.

   בקשר למראה חיצוני, אולי השמינה מרוב תסכול? אסור לשפוט. דווקא ההשמנה שלה מאותת לי על צורך בחיבה והערכה.

   לא על סביאה במשתאות. דרך אגב, רוב העניים שמנים, כי הם אוכלים ג'אנק. והשירים רזים. כך שאולי כאן צריך להביט ולשפוט אחרת.

   חוה יקרה, שמחתי שקראת על קוצק ומצאת את המה הגדול עליו עליך להיות גאה. ויש לך.

   ושוב אסיים בברכת חודש טוב.

   אביטל

   • צ"ל והעשירים.

    • הי אביטל,

     אני לא מתנגחת בביבי, אני מדברת על שרה. גם לא מעניין אותי אם זה בבית ראש הממשלה או בבית שלו בקיסריה. אני איני חושבת ששרה משמינה מתסכול.

     אשה שכל כך דואגת לאביה ויש לה שני ילדים מוצלחים ומקצוע נהדר ממה יש לה להיות מתוסכלת?

     תראי, אני הייתי ילדה מלאה ולכן הנושא של שמירה על משקל הוא בראש מעייני ויהיה. לטעמי, עליה מופרזת במשקל הוא סוג של חוסר גבולות. לי אישית קשה עם נשים שלא יודעות לשים מחסום לפיהן.

     ובאשר אישה שדואגת לבעלה מבחינתי זה א.ב. של יחסים זוגיים. אני לא נגד נהפוך הוא אני בעד.

     אני רק לא בטוחה שהערכים של בני ברק הם הערכים של שרה נתניהו. אביטלי, אל תשכחי שאני מכירה את בני-ברק. מה עוד שהיו לי שכנים דתיים, והלוואי עלי בית כמו שלה. אגב, לא מזמן יצא לי לדבר איתה ומאוד התרגשנו. היא גרה קומה מעלי ברחוב הגלגל.

     אני אמנם קצת פמיניסטית אבל בערכים לא התבלבלתי לרגע. והרבי מקוצק הוא באמת סיפור מעניין, בזכותך ובזכות חנה טאנג הלכתי לברר עליו.

     חוה

     • חוה העיקר שנזכה להסתכל בעין טובה על כל אישה. הרי אנחנו נשים . אם היו נותנים לי את השק של שרה לא חושבת שהייתי לוקחת. התרגלתי לזה שלי. אף פעם לא אדע מה טמון בזה שלה. לא נראה לי בשבילי.
      וגידול ילדים מוצלחים זו תמיד משימה לא פשוטה, ובעיניי עולה על כולן.

      שמחה על שהעשרתי אותך ועל תגובותיך.

      רק טוב ביום שלישי הזה ובכלל.

      שנאמר פעמיים כי טוב.

      אביטל

 2. חוה יקרה שמי הוא חנה טואג
  המוטציה של "טאנג" הופכת אותי לסינית:)))

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת