בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / ארה"ב: יומן מסע (1)
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

ארה"ב: יומן מסע (1)

מתרגשת ממש. תשע שנים (אסף היה עדיין על הידיים!) חלפו מאז שעזבתי את ארה״ב אחרי שנת גלות שלמה בניו אינגלנד המהממת יש לומר, ושנאתי כל רגע. כלומר, התגעגעתי כל רגע.
בדיוק סיימתי לכתוב את "מכתוב" ושלחתי קבצים ששוקלים רבע טון (בתמונה אחד שהשארתי לי או חזר מאחת ההוצאות החביבות) לכל ההוצאות בארץ ואחרי אין סוף דחיות (12 אם נדקדק) ואין סוף "איריס יקרה, קראנו את כתב היד ששלחת לנו, אך לצערנו הלקטורים לספרות עברית חשבו כי הוא אינו מתאים…." קיבלתי פתאום מייל מפרופ' חנן חבר: "איריס יקרה," הוא כתב לי, "קראתי את כתב היד ששלחת לי, ואני חושב שמדובר ברומן מעולה." זאת הייתה ההתחלה. אחר כך הוא שאל אותי, "האם תהיי מוכנה להוציא את הספר הזה אצלי? אני עורך את סדרת הכבשה השחורה בקיבוץ המאוחד."
תהיי מוכנה? סיריסיאלי? הקיבוץ המאוחד?!? תהיי מוכנהההההה?
אני זוכרת שהסתובבתי בבית הלומה. דבר ראשון כתבתי מייל לאלי אליהו, העורך של הספר והאבא של הספר הזה, ואז פרצתי בשאגות שמחה שהשתיקו לכמה ימים את הגעגועים ואת הרצון לעזוב את הארה"ב הברית הזאת ולחזור הביתה.
אבל עכשיו אני חוזרת לארה"ב הברית הזאת עם "מכתוב" ועם "דושינקא" ועם "שחרחורת" ועם "גלבי" ועם "פלא" ואני מתרגשת, אלוהים. כמה הרבה קרה בתשע השנים האלה. בהרבה מובנים באמת חזרתי הביתה, אל הכתיבה. פעם כתבתי התחלה של שיר: "כָּל עוֹד אֲנִי כּוֹתֶבֶת הָעוֹלָם כֻּלּוֹ הוּא בַּיִת." ואף פעם לא המשכתי… כי מה יש להוסיף?

התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.
התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.
התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן