בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / דפנה אלון משולם על גלבי
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

דפנה אלון משולם על גלבי

דפנה אלון משולם כותבת: "בשבוע האחרון, קראתי שני ספרים, גלבי – איריס אליה כהן, וקריאת הקוקיה – של ג.ק.רולינג. מאוד הופתעתי לטובה מהתאור של אחת הדמויות בסיפור. בספר גלבי, החוקר הפרטי, יגאל, שהוא הדמות המשנית, ובספר של רולינג, קורמורן סטרייק, שהוא הדמות העיקרית וגם הוא חוקר פרטי(שניהם מעשנים, שניהם היו במלחמות, ויש עוד נקודות מקבילות) ושניהם *שמנים*.
בדר"כ, אנשים שמנים בספרים, הם הדמויות ה"מצחיקות", הלא כ"כ מקובלות, הפחות יפים, שאין להם סיכוי, ובשני הספרים האלו, ההפך, שניהם מתוארים בצורה סקסית, למרות הגודל שלהם והקושי "להכנס למכונית", הם קלילים, יפים, נעימים וגורמים לי כקוראת להתאהב בדמות ולרצות שיקרה משהו בין הדמויות האחרות בספר.
כמו בעולם האמיתי, גם ברב הספרים, המבט על אנשים שמנים, הוא שיפוטי, מזלזל, לא מסתכלים על אישיותם, אלא על השומנים שלהם ותמיד יעירו להם על צורת גופם, וכשיש סופרים, שלא מפחדים לתת לדמות הראשית, או המשנית, תאור שונה , מבדר"כ, אז אני מקווה שזה גם יגיע לשאר הציבור…
ואני ממש ממליצה על גלבי איריס אליה כהן, ספר נוגע ללב ומרגש."

תודה עמוקה דפנה יקרה Dafna Alon Meshulam

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן