בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / עדי שרף-ג'יבלי |כותבת על "פלא" בסלונה
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

עדי שרף-ג'יבלי |כותבת על "פלא" בסלונה

“פלא”- איריס אליה כהן

עדי שרף-ג'יבלי |

המלצה ליציאה למסע חובק- אדם, בלי לצאת מהמזגן.

בספר השירים והפואמות שלה, בהוצאת ידיעות ספרים, לוקחת איריס אליה כהן בכתיבתה המופלאה את הקורא- ובעיקר את הקוראת, למסע בנבכי הנפש האנושית, ובפרט זו הנשית הישראלית. רגעים קטנים של יום-יום, חגים ועונות השנה, לצד רגעים משני-חיים של לידה-סף מוות, יתמות, חברות וגעגוע, כולם נאספים תחת אותה כנף אימהית ומקבלים יחס פואטי שווה.

בין התחנות השונות דרכן מובילים השירים והפואמות- פלאי וחבלי הלידה, צער היתמות, מחנק הפרידה, רכות האינטימיות וסבך הזוגיות, הטיול בהודו, קראתי את הספר בצמרמורות, במחנק, בהתרגשות. כאילו אני שם איתה, במקומה אפילו- בחדר הלידה, או על גדת הירדן שולחת איחולי אהבה לחברה שמעבר לים, ונפרדת – נבגדת מהאיש איתו נעלתי את עצמי במלון באמסטרדם, או בערב החג מול כיסא ריק.

שירה טובה באמת היא, בעיניי, כזו שבאה בשיח מתמיד בין הפנים לחוץ, בין האוניברסלי לאישי, והכתיבה של איריס אליה כהן מיטיבה לנוע בין הקצוות ומאפשרת לקורא להיות שותף, ובו זמנית מתבונן בפליאה מהצד. הכתיבה שלה כל כך מקומית- משובצת התייחסויות של טקסטים כל-ישראליים מוכרים המתבלים בהומור את הרגעים הדרמטיים ביותר. ועם זאת- כל כך אוניברסלית וחובקת כל, שאי אפשר שלא למצוא חלקים ממך בתוך השירים.

לקריאה מלאה

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן