בננות - בלוגים / / ברית מילה והשלכותיה הרפואיות בגיל המבוגר
תשובת הלב
  • אביטל קשת

    אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

ברית מילה והשלכותיה הרפואיות בגיל המבוגר

 

 

בעיתוי מפתיע אך מכוון סיפרה לי ביתי בליל שבת ,פרשת תזריע, אודות מגמה משונה שמתפשטת בארצנו. ביתי שעובדת במוקד שנותן מידע על ניתוחים שונים שמימונן נדרש להיעשות על ידי קופות החולים, טוענת שלא עובר יום בו אינה נתקלת במבוטח לרוב מחבר העמים שלא עבר ברית מילה ומבקש שהקופה תעמיד לו רופא, ותממן לו מכיסה מיני ניתוח, על מנת לשפר את בריאותו, ועל מנת שיעבור את אותו חיתוך עתיק יומין.

מסתבר שבגיל מבוגר גברים שלא ביצעו את ההליך העתיק, בגיל שמונה ימים נתקלים בבעיות לא נעימות שנובעות מהעורלה של אותו איבר מדובר,

זה מתחיל בפטריות שונות ומשונות שנצמדות לחיבור של האיבר עם עורלתו ומסתיים בעוד חלים מטרידים ובלתי ידידותיים בעליל. אם כך אפשר  לענות לכל אותם אנשים הטוענים שמדובר באקט ברוטאלי,מיותר,  שפוגם בתינוק וגורם לו טראומה מיותרת,  שהם טועים, כי האם לא מסוכן ומעצבן יותר לעבור את אותו חיתוך בגיל מבוגר יותר? ולרוב מחוסר ברירה.

בעלי שיחיה אף הוא עבר את החיתוך בגיל מבוגר יחסית, כפי שספרתי פעם עד גיל מסוים לא מודע כלל ליהדותו, כהשהגיע לארץ  התחיל לעבוד כמשחזר בישיבת לומז'ה כשנודע לרב יצחק פרידמן ז"ל שעבד באותה ישיבה, שבעלי אפילו לא עבר ברית מילה,  הפציר בו האחרון לעבור אחת כזאת.

הוא הפגיש אותו עם ד"ר רוטשילד, אז מנהל בית חולים 'מעיניי הישועה', שהיה עורך אחת לשבוע בריתות בביתו שבבני ברק.

בעלי מתאר מעמד מצחיק ונוגע ללב, בו הוא עומד בחדר המתנה קטן ביחד עם כל מיני נערים רוסים מבועתים, הם בוכים, אף הוא בחששות, מניין מגויס הישר מהרחוב, והחיתוך שנעשה בהרדמה חלקית נחגג בתפילה וכוסית יין.

כמו אברהם אבינו אף בעלי סבל מאד, בעיקר ביום השלישי, אך הוא שמח מאד על שנקרתה לו הדרך לממש את יהדותו.

 

כעת מסתבר שלעניין צידוק רפואי, אני מכירה סיפור נוסף בו נער, אף הוא מחבר העמים, שהתקרב ליהדות, עבר ברית מילה בניגוד להשקפת הוריו, כמעט הועבר לפנימייה, והסיפור הגיע לכותרות הראשיות במקומון של העיר פ"ת.

אני נוטה לדון את ההורים לכף זכות ומשערת שהם נחשפו לכל מיני השקפות מבלבלות עליהן נשענו, ובגללן גרמו לבנם נזק נפשי ועוגמת נפש. כי  כמה חבל, ברית מילה מעבר להיותה מהלך רוחני עמוק, היא כמו כל המצוות גם מהלך גופני נכון, שכדאי לעבור אותו בגיל צעיר על מנת להתחסן לעתיד לבוא.

 

רצ"ב סיפור שכתבתי על הנושא.

שבוע טוב.

  

http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?blogID=161&itemID=8001

 

 

 

2 תגובות

  1. כמה אפשר לזרות חול בעיניים? מדובר בהטלת מום בילדים רכים. מנהג ברברי עתיק שאפילו אינו יהודי.
    כל מזרח אפריקה כולל מצריים היו שותפים מאז ומעולם למנהג הברברי הזה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת