בננות - בלוגים / אביטל קשת / הגיע הזמן שגם דתיים וחרדים מבית יעשו תשובה
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.    ---------------------------------------------------------------------------------------.    

הגיע הזמן שגם דתיים וחרדים מבית יעשו תשובה

 

יֵשׁ עָווֹן גָּדוֹל וְהוּא לָשׁוֹן הָרַע. וְהוּא הַמִּסְפָּר בִּגְנוּת חָבְרוּ , אַף עַל – פִּי שֶׁאוֹמֵר אֱמֶת . אֲבָל הָאוֹמֵר שֶׁקֶר , נִקְרָא מוֹצִיא   שֵׁם רַע עַל חָבְרוּ. אֲבָל בַּעַל הַלָּשׁוֹן -הָרַע , זֶה שֶׁאוֹמֵר כָּךְ וְכָךְ עָשָׂה פְּלוֹנִי , כָּךְ וְכָךְ הָיוּ אֲבוֹתָיו , כָּךְ וְכָךְ שָׁמַעְתִּי עָלָיו , וְאָמַר דְּבָרִים שֶׁל גְּנַאי. עַל זֶה אָמַר הַכָּתוּב, יִכְרת ה' כָּל שִׂפְתֵי חֲלָקוֹת לְשׁוֹן- מְדַבֶּרֶת גְּדוֹלוֹת .

וְהַמְקַבֵּל לָשׁוֹן הָרַע , הוּא גָּרוּעַ מִן אומרו , וְלֹא נַחְתֶּם גְּזַר- דִּין  עַל אֲבוֹתֵינוּ בְּמִדְבָּר , אֶלָּא עַל לָשׁוֹן הָרַע בִּלְבַד.( רַמְבַּ"ם פֶּרֶק ז')

 

 

 

אַחַד הַמִּסְפָּר לָשׁוֹן הָרַע בִּפְנֵי חֲבֵרוֹ אוֹ שֶׁלֹּא בְּפָנָיו , וְהַמִּסְפָּר דְּבָרִים שֶׁגּוֹרְמִים אִם מִפִּי אִישׁ לְהַזִּיק בְּגוּפוֹ אוֹ בְּמָמוֹנוֹ , וַאֲפִלּוּ להצר לוֹ אוֹ להפחידו , הֲרֵי זֶה לְשׁוֹן- הָרֵעַ. וְאִם נֶאֶמְרוּ הַדְּבָרִים בִּפְנֵי שְׁלֹשָׁה , מִסְתַּמֵּא כְּבָר הִתְפַּרְסֵם הַדָּבָר.

מָה תקנתו שֶׁל אָדָם, שֶׁלֹּא יְבוּא לִידֵי לָשׁוֹן הָרַע . אִם תַּלְמִיד חָכַם הוּא , יַעֲסק בַּתּוֹרָה . וְאִם עִם הָאָרֶץ הוּא, יַשְׁפִּיל דַּעְתּוֹ ( רַמְבַּ"ם וּגְמָרָא שֵׁם).  

 

 

כמה כואב לחזור בתשובה ולגלות שיש המוני מאמינים מבית שפשוט מזלזלים במושגים הנלמדים הכתובים למעלה וכל דתם היא משום מנהג ותו לא.

 

מה שקרה בפועל הוא  שבמסגרת עבודתי גיליתי שאחת הסיעות דברה עלי לשון הרע. מדובר בסייעת די בינונית שמאחרת בקביעות להכניס את הילדים לכיתה ועוד כל מיני כשלים שלא כאן המקום לפרטם.

 

אך אני לצערי גיליתי שהיא הוציאה את דיבתי רעה ריכלה עלי ואף הכתימה את שמי בדרך אותה לא אפרט כאן. גם את הסיבות למעשה השפל אני מנועה מלספר רק את התחושה והיא נוראית!

 

נוראית כי מדובר באישה מאמינה ושומרת שבת . נוראית כי נתקלתי ברכלנות הדוחה הזאת בעוד מקומות שנמצאים בהם שומרי מצוות לכאורה.

 

ואני שואלת איפה שמירת המצוות שלכם?

התחושה שלי ושל עוד חוזרים בתשובה היא שיש ציבור שהולך כדתי, או חרדי מצהיר על עצמו ככזה אך לא עושה שום עבודה בסיסית על המידות. הם גדלו והתחנכו בדרך מסוימת, וזהו.מולם עומדים החוזרים בתשובה שמגלים את הדרך , מגלים את האמת, ונאבקים  חוצץ מול טבעם ועברם.

 

מאז שחזרתי בתשובה מרצים בפני בוקר וערב כמה חשוב לעבוד על המידות, להשתדל לא לרכל, ללמוד את החפץ חיים וספריו שעוסקים בנושא ועוד. אני בעלי וילדי דנים כל הזמן במושגים כמו" תיקון עצמי" , " תיקון עולם" ועוד. נכשלים בהם קמים, נופלים, מתנצלים, נאבקים וסביבנו מצוי ציבור שבחלקו ממש אדיש לכל זה.

 

הכאב קודח בנשמתי.

קדוש ברוך הוא הבאת אותי אל הבאר והנה סביבה המון שלוקח אותה כמובן מאליו.

 

מדוע אתה מעמיד אותי בפני מבחנים כאלה?

 

זאת אחת הסיבות שאני מבקשת מכם לא לכנות אותי לא- חרדית -ולא דתייה משום סוג שהוא.

 

אני בעלת תשובה.

תשובתי היא יומיומית ואין בה סייגים .

 

הגיע הזמן שגם דתיים וחרדים מבית יפשפשו במעשיהם ויעשו – תשובה!

 

 

 

 

 

9 תגובות

 1. אביטל, סדנא דארעא חד הוא.
  הרי מי שנולד "דתי" נולד יותר לסגנון חיים מאשר בחר בדרך לתקן את רוחו.
  וגם מי שבחר – בין אם דרך היהדות ובין אם בדרך אחרת – אינו מושלם, אלא שואף לשלמות.
  ונכון, חשוב לחשוף הולכי רכיל ומפיצי תעמולה שחורה, וליידע את הכל בעובדות האמיתיות. לשון הרע יכול למוטט בתים ומדינות.

  • צודקת ,אביטל, יש שומרי מצוות שעבודתם היא אוטומטית מתוך הרגל ,ללא כוונה על אלה נאמר: נעשית להם סם המוות, ויש אחרים שכל עבודתם מתוך כוונה עמוקה ועליהם נאמר : זכו- נעשית להם סם החיים.
   אוהבת את המושג בעלת תשובה. שבוע טוב, אביטל, מזדהה עם דבריך

  • אכן כן אמיר, מסכימה עם דברייך.

 2. מאוד מזדהה, רני.

  • מיכל ברגמן

   אני מזדהה עם מה שאמיר כתב לך – הרבה דתיים הם דתיים סוציולוגים, ואצל אנשים רבים המוסר/ הדת הוא דיסונאנס קוגניטיבי בין מה שהם מאמינים בו בלב שלם לבין ההתנהגות ההפוכה שלהם – לא רק אצל דתיים, תופעה אנושית.

   מי שבא מתהליך של בירור פנימי כמוך, ודאי מתקשה עוד יותר לקבל את המציאות המצערת הזו. בני אדם זה לא תמיד מציאה גדולה…

   • תודה על ההבנה וההזדהות רני ומיכל.
    בני – אדם אינם תמיד מציאה גדולה ועדין כמה זה מאכזב אותנו כל פעם מחדש.
    אותי לפחות.
    זאת עבודת המידות שלי!

 3. רבים משומרי המצוות שומרים בעצם על אורח החיים, אליו נולדו. וחלקם עושים זאת משום שהם מצפים לשכר בעולם הבא, ולא מתוך דרישה לתיקון עצמי או תיקון עולם. ובכך אין הם שומרי מצוות כלל וכלל. הם מערערי מצוות. חותרים תחת יסודות האמונה.

  כך שאין הבדל, לדידי, בין שומרי מצוות לאלה המכונים "כופרים". אנשים הם אנשים. "ורבה רעת האדם בארץ". הרי לשון להם, ולא ידבֵּרוּ? וכי לא ילכו רכיל בעמם? גם כשאת מבקשת מחברי הבלוגייה, קהילתנו, לכנות אותך "בעלת תשובה" ולא "חרדית" זה משום שאת מבינה (אולי רק בתת-מודע) שגם חברי קהילתנו מדברים מאחורי הגב על הבלוגרית הזו או על הבלוגר ההוא.

  נו, אביטל. לא תשני איש.

  אבל התנחמי באמרה המפורסמת (שהאמת הגדולה שבה נכונה רק לחלק ממושאיה): "במקום בו בעלי תשובה עומדים, גם צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד".

  • ממש לא שחר היקר, כשלמדתי בימוי, אמרו לי לא לצאת בהנחות מוקדמות לגבי הדמות אלא אם זה מובא בטקסט.
   אני מבקשת שלא יכנו אותי חרדית או דתיה משום שאני כותבת עליהם רבות, אך לא חלק מקהילתם.
   אני מאד מזדהה עם קהילת החוזרים בתשובה ואין לי עניין להתערות בקהילה אחרת שלדעתי אף היא צריכה לעשות תשובה.
   קשה גם לא לרכל.
   אך הפעם היא הגזימה כי מעבר לריכול היא פגעה בי במזיד.
   אני אכן מתנחמת בממרה שהבאת, כי זה באמת קשה ומשתדלת לחזק חוזרים אחרים שלא יסוגו לאחור לאור מה שאנו עוברים
   התקפות ונטישות ולא רק בבלוגיה.
   עדין אני מעריכה שומרי מצוות כי חלקם כן מודעים למצוות כמו מעשר וכדומה ואף אם המצוות הן אוטומטיות הן מצילות חיים.

   ובקשר לשכר בעולם הבא, אתה כמאמין בטח מאמין בו, לא תמיד רוצים גן- עדן של צדיקים אבל לפחות לא גהנום של רשעים:)
   המשך שבוע – נעים.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת