תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.    ---------------------------------------------------------------------------------------.    

חלומות

 

 

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
HE

MicrosoftInternetExplorer4

והנה אנחנו מאלמים אלומות בתוך השדה והנה קמה אלומתי וגם ניצבה והנה תסבינה אלומתכם ותשתחוין לאלומתי"

 

יוסף חולם מספר חלומות שמרמזים על גדולתו, בתמימותו כי רבה הוא מספר עליהם לאחיו שקמים עליו, וכתוב שאביו שמר את הדבר בליבו. גם אם גער בו הבין שאכן הוא גדול מאחיו ומשיח בן יוסף עתיד לצאת ממנו.

העניין שהפרשה עוסקת בו בהרחבה הוא הרשות שלנו לחלום חלום, ולהאמין שהחלום אכן יתגשם. דבר נוסף עליו מדבר רבי נחמן שהכריז על עצמו כנהר שמטהר מכל הכתמים, הוא הכרה מוחלטת ביכולות המולדות שלך, אבל לאו דווקא מתוך יהירות, אלא מתוך צורך להעניק מהן לאחרים. הבעיה הייתה בפירוש שהאחים העניקו לדברי יוסף, לא בחלום עצמו – שכידוע התגשם במלואו.

 

יוסף ידע שהוא זה שעומד להנהיג, הוא קיבל תפקיד. האמון שלו בשליחות העתידנית לא נסדק גם כשירד לדיוטה התחתונה ביותר ונמכר כזונה בשוק העבדים המצרי. דבר שהיה שובר כל אדם, אבל לא אחד שיודע שיעוד הוא משהו שניתן לך מלמעלה ואסור לך להתכחש לו. ורוח שפופה בשל מאורעות קשים שפוקדים ומענים בדרך למימוש, אינה שייכת, וייאוש הוא בכלל סוג של פינוק.  

 

אני יודע מי אני, מודע ליכולות שלי, איני שומר אותן לעצמי בלבד אלא מוכן להתחלק בהן עם אחרים, אין מדובר בהאדרה עצמת, יוסף אינו שחקן שרוצה מחיאות כפיים, הוא לא מחפש הכרה, אלא מעוניין להיות שליח נאמן לעם שלם, זה היה המוטו של יוסף שנתפס כשלילי על ידי אחיו.

 

יש הרבה ללמוד על הפרשה ולהשליך גם על עצמינו. לכאורה אדם מאמין יודע שאסור לו לחיות בעולם מדומיין. וכתבתי רבות על כך, וכן על כל הוירטואליות המדומיינת. כיום בעולם של מימוש עצמי, אימון  אישי, פסיכולוג כללי כדומה, אנחנו כאילו מורשים לחלום ולממש. ופתאום הזכות ניתנה גם לנשים ובכל זאת משהו מפריע וחוסם .

 רובינו חשים איפה שהוא קצת נו… מפוספסים. אפעס.

החלום של יוסף, למרות שהוא נראה כחלום של אדם שמאוהב בעצמו, אינו כזה בכלל. ואת זה הפרשה וזו שבאות אחריה מדגישות.

 

 אם ניקח מקרה שהעלה בי הרבה ספיקות שבו מנהלת מיקרוסופט קיבלה את משרתה בדיוק לפני שעמדה ללדת וטובות הפמיניסטיות טענו שהנה סוף, סוף אישה לא מוגבלת בתפקודה בשל הרחם שלה שתקעו לה שם לפני שנולדה.

 

      ואני שאלתי את עצמי שאלה אחת, נשמה, הגשמת חלום הפכת למנהלת בעלת שם עולמי, אבל מה עם החלום ההוא המתוק שגם  רדף אותך, וכנראה לא מבחירה, חלום שמקשר אותך לשרשת של נשים מדורות קודמים, כזה שקשה להתכחש אליו, והוא להביא לעולם ילד משלך. להמשיך את הקיום האנושי. ברוב כשרונך כי טוב, עשית כמו שאומרים- טבחונה- מימשת חלום הוא יצא לאויר העולם  משם ניזרק לידיים זרות וזהו. הרי כבר אימא חתולה דואגת לגוריה בנאמנות רבה יותר מזו שלך.

מה שרואים שבמקרה הזה כמו ברבים אחרים, חלום רדף חלום. ואולי מן הראוי היה לוותר לפחות באופן זמני, על חלום אחד על מנת לממש במלואו את השני.

 

דבר נוסף הוא שפעמים רבות אתה פוגש בגיל זקנה הרבה אנשים ממורמרים. היו להם חלומות והם התנפצו מול מזח המציאות והאכזבה בשל כך אדירה. לנקום במי שלדעתם הכשיל אותם הם כבר מתקשים.  וכך חולפים ימיהם, בלי שום הנאה או נקודת אור זעירה. כמובן שהם שוכחים שלא היה להם רק חלום אחד. היו כל מיני וחלק התגשמו וחלק לא. והנטייה האנושית הקוטרית היא: לזכור להעלות על נס את הרע ולשכוח את הטוב.

לעומתם יש אנשים אחרים, שגם בגיל מבוגר עוד נאחזים בחלומות הרבה יותר קטנים, ויש להם עוד מאווים שהם רוצים להגשים, וחסדים שהם לא סיימו לגמול ואכן הדבר מאריך את חייהם לטובה.

 גם כאן יש ללמוד מיוסף שלמרות כל מה שעבר מעולם לא מעלה הכתוב תלונה או טרוניה אחת שלו כלפי הקב"ה, ואולי גם ובעיקר בגלל זה התגשמו כל חלומותיו במלואם.

 

והנקודה האחרונה, היא שכולנו חולמים חלומות בלילה, חלק מהחלומות גם מלווים אותנו במשך היום, יש חלומות שהם חלומות שווא, ויש חלומות שהם חלומות בעלי מסר נבואי.

ככתוב באחד ממדרשי החלום : מי שמרגיל עצמו להיות כל מחשבותיו אמיתיות גם יראה בלילה מראות אמת וידע כמו המלאכים.  

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"טבלה רגילה";
mso-style-parent:"";
line-height:115%;
font-size:11.0pt;"Calibri","sans-serif";
mso-fareast-"Times New Roman";}

 

 

 

2 תגובות

 1. אני מאד מתחברת אל דברייך ואל סגנון כתיבתך.
  עפרה

  • תודה עפרה יקרה וצנועה, רק עכשיו ראיתי. התגובה לא הגיעה למייל. שיהיו היום הרבה ישועות לכבוד 'זאת חנוכה' ובכלל.

   שבוע טוב.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת