בננות - בלוגים / / פלא לילה אסתר אטינגר
תשובת הלב
 • אביטל קשת

  אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

פלא לילה אסתר אטינגר

 

 

 צילם: מוטי קיקיון

 

 

 

אני קוראת כעת את הרומן של סופרת ומשוררת, שאף  כתבה כאן פעם בשם:  אסתר אטינגר ומתרגשת מאד. שם הספר פלא לילה והוא עוסק בהתבגרותה של נערה חרדית שחיה בתל אביב של שנות החמישים. נערה שנעה בין עולמות מתנגשים, ותהפוכות הגוף.

אני מרוגשת כי סוף, סוף אני קוראת ספר שאינו מתיימר לנתח דתיות ,חרדיות, להתאים אותו להשקפה שלי או של ההוא.  אין בו לעג, לא חנופה. אסתר אטינגר לא כותבת ספר שכוונתו לנקום בעולם שלטענתה הדיר אותה.  היא לא מנסה להפוך מישהו לדומה לה. היא מעלה על נס דמויות חרדיות מוערכות מאד בעולם החרדי, כמו מיסדת בית יעקב, הגברת שרה  שנירר.  היא מציצה בדמות בהערצה, ובוחרת במשקפת המותאמת לה זה בניגוד למה שעושים כיום כותבים רבים. ספר נפלא שאף זכה בפרס נשיא המדינה .

כמובן שהוא קצת נשכח ובמקומו שומעים קולות אחרים. לדעתי הרבה פחות אותנטים, ואני שנעה בעולם הזה דוחה אותם. ובדידות הקוראת שלי עולה. כי אין לי מה לקרוא. בתור קוראת אני קצת מחפשת הזדהות. כשאני מעיינת בספר שכותב משפט מטופש כמו " הפחדים שלי נראו כמו אוסף רבנים חרדים" ונתקלתי בספר כזה . אז אין לי חשק לקראו. והיו עוד מקרים בהם פסחתי על ספרים, גם של אנשים שאני מחבבת מאד באופן אישי. רק בשל אותן סיבות. מה לעשות.  הבלגן התקשורתי, זה שבגללו אף אני הודרתי והפכתי למובטלת. הניסיונות שעברתי כחוזרת בתשובה, כל זה גורם לי לחפש ביתר עוז בציבור הגדול נקודות משותפות ומכילות. אסתר אטינגר שמעבר לבשלות לשונית, יש בה גם הבנה מעניקה לי אותן. מעל כל שורה  בספר מרחפת רוחה החמה והאינטליגנטית של הכותבת, שנותנת ממש חשק אדיר לפגוש בה.

תיאורי העולם החרדי הם סוג של ביאת המשיח, הנה  משהו שאני יכולה להרהר עליו בצורה לא שיפוטית. ולהגיע לעיתים למסקנות חדשות, לפתוח דיון מרענן ומעמיק בהרבה . הדמויות המרתקות והמנוגדות, בתוספת הרצון האדיר שלהן לשמר את העולם שהן מכירות , שחיות בצל הכחדתן של קהילות שלמות בשואה, מעוררות הזדהות. אני מכירה את ההתמודדיות הללו שגם נעשות כיום וזוכות ללעג ושטנה מעל דפי העיתונות הכתובה. ותמיד יש את ההם התחילו. מכל זה אסתר אטינגר מתעלמת. כאמור כותבת ברמה אחרת.

  חשבתי לכתוב על הספר סקירה ואז מצאתי אדם  שכתב אחת שאין הרבה להוסיף עליה,  מעריכה את האצבעות האמיצות שהניח על נקודות שלא חשבתי עליהן.  הספר עוסק בבחירה . כל בחירה כוללת פרידה. וכאן אולי נכנס הפאן האישי שלי ואולי של עוד אנשים. כשאתה מתרחק חוזר הצורך להתרפק, מול הרצון לפתח זהות.  ומהי הזהות העדיפה?  אז הנה אדביק את הקישור( כנראה בתגובות כי כאן הוא לא תמיד עולה) ואולי אכתוב על הספר עוד סקירה.
ממליצה בחום.

אסתר אטינגר, פלא לילה, הוצאת הקיבוץ המאוחד.
http://urisco.wordpress.com/2006/06/06/%D7%90%D7%A1%D7%AA%D7%A8-%D7%90%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%92%D7%A8-%D7%A4%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%94/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 תגובות

 1. רקפת זיו-לי

  " הפחדים שלי נראו כמו אוסף רבנים חרדים" ???? למה התכוון הסופר/ת.
  לעומת זאת, המלצתך על ספרה של אטינגר משכנעת. תודה. אחפש את הספר.

  • תודה לך רקפת, מובטחת לך הנאה בקריאה. ולטעמי אף דיוק. אסתר אטינגר לא מייפה ולא גורעת. הכל כה אנושי וטבעי, ממש משרטטת עולם. והשרטוט כה מדויק. יש ספרים שקצת נשכחים.

   לספר הזה מגיעה עוד מהדורה. הוא מאד רלונטי לימנו.

   באשר לאוסף רבנים, זה היה מובלע בתיאור אולי קורא מין הישוב יפסח על זה. אני התקשיתי. עינתי ולא לקחתי, וברוך השם השם הוביל אותי לספר המאד מיוחד הזה.
   תודה על תגובתך.

   • אביטל איזה יופי שאת כותבת על "פלא לילה" של אסתר אטינגר.
    זהו אחד מספרי ההתבגרות המקוריים והמרגשים ביותר שקראתי.
    לאסתר אטינגר שפה יחודית ועשירה ודרך תיאור דמויות ועלילה פשוט נפלאה

    http://www.e-mago.co.il/news/261.htm

    עוד מאמר המדבר על הספר.

    ממליצה לקחת את הספר ולפנות לו זמן ולב

    • אהבתי מה שכתבת על ספר ההתבגרות היפה הזה שכנעת אותי ,ובהמשך לדבריך ממליצה בחום על הסרט למלא את החלל של רמה ברנשטין המתארת באור אנושי את המילייה החרדי. קולנוע משובח – אהבתי מאוד

     • סרטה של רמה בורשטין כמובן

     • קשה להשיג לו כרטיסים, אם כי ביתי האמצעית מצאה. ואמרה שאכן זה העולם החרדי שאנו מכירות ובגלל שרמה בורשטין עדינה הביקורת שישנה (והיא כן מעלה ) עדינה ומקרבת.

      ביתי אהבה מאד את הסרט. קראי גם את הספר חנה, תהני מאד. תודה על תגובותיך.

    • אכן, אכן, כל מילה בסלע. זה אכן אחד מספרי ההתבגרות החזקים שקראתי. אני חושבת שמגיעה לו עוד חשיפה.

     עלו לי דמעות מספר פעמים במהלך הקריאה, כמי שמכירה מעט את הציבור החרדי אני מיד מאתרת זיופים ואצל אסתר הכל בול קליעה. לטוב לרע.

     ממליצה להמליץ הלאה. זה בהחלט ספר שפותח ערוצים בלב ובחשיבה.

     • מחכה שתצפי בסרט ותגידי דעתך זה חשוב לי ,הזכרתי אותך בפוסט של עדנה שמש

     • תודה . יכולתי רק להעיר על פרט אחד ברשימתה שהתייחס לביגוד.

      לחרדיות יש עניין גדול להראות יפות למען הבעל, יש המון השקעה בעניין. העניות ביות כמובן מתקשות אך גם אצלן יש אכפתיות. אף כתבתי על זה פוסט לפני שרמה בורשטיין העלתה את סרטה ותכף אדביק אולי את הקישור.

      לכן, זה כשלעצמו אינו מעיד על אי אמינות.
      הנה כאן. ודוקא כתתבתי בנימנה הומריסטית שיש בה מין הביקורת וגם לא. תלוי בקורא. לא הכל חייב להיות מעליב, נוקב וצובט .

      http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?blogID=161&itemID=11981

     • כדאי שתצרפי את הלינק הזה לפוסט של עדנה

     • איש בהשקפתו יחזיק. לדעתי המשתכנע הוא אדם שמסכים להשתכנע, וכמובן שכל אחד מוזמן לבקר גם פה.

      את לקחיי כבר הפקתי. שבת שלום.

     • מה קשור? אפשר לצרף את הלינק למען השיח לא למען השכנוע הרבה מצרפים לינקים שלהם בפוסטים של אחרים גם את נוהגת כך לפעמים מה קרה עכשיו פתאום? זה יכול להרחיב את הראיה , לא כדי להתווכח
      שבת יפה
      אני חשבתי שזה למען הראיה היותר הוליסטית ואותנטית
      נו שיהיה

     • את צודקת בעיקרון, ואת מקסימה, פשוט כבר הותקפתי רבות, ואני בכל זאת כותבת כאן . אז מה שקורא אותי בטח מוכן לפתוח ראש. ולא תמיד קוראים. תלוי.

      הכותרת שנתנה לא מזמינה אותי, אם כי היא בטח אדם טוב בכל פרמטר אחר. הרי אדם אינו כותרת, ב"ה. ישתבח שמו לעד.

      שבת שלום יקרה.

 2. מדובר בספר נפלא. שמחה שכתבת עליו.
  תודה
  רות

  • אכן ספר נפלא. הוא אותנטי גם להיום כי העולם החרדי משתנה בקצב הרבה יותר איטי מהעולם המקביל לו וזה גם טוב. למשל כל עניין השפעות המורות מול השפעת הבית, הניגודאו האיחוד, כל זה קיים גם היום. אני חשתי בכך ושמחתי שלבנותי קשר כזה חזק עם המורות, מין קשר לחיים כזה. כי לא גדלתי בעולם חרדי ורציתי את ההשפעות.

   מורות מוזמנות לחתונות ועוד. לכן בספר פרטים של מחשבה והשקפה שלא השתנתה והקורא ירויח אם יקרא.

   שבת שלום רות יקרה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת