בננות - בלוגים / / פלא איריס אליה כהן
תשובת הלב
  • אביטל קשת

    אביטל ז'נט קשת כותבת כותבת אם לא כותבת חושבת שהיה עליה לכתוב או שהרעיון חיכה לרגע הנכון בו היה צריך להכתב מאמינה שכתיבה היא שליחות.   

פלא איריס אליה כהן

אני כותבת שירה. וככותבת לכותבת חווית הקריאה שלי תמיד טובלת בעניין של עריכה. כל מה שאני קוראת עובר אצלי עוד עיבוד. מעצבנת שכמותי.

כשקראתי את " פלא" של איריס אליה כהן  עלו בי אכן מחשבות על השמטת מילה, בעיקר השמטה. כי אני שואפת תמיד לתמצתיות.

אבל אולי זה עניין של אופי אני מהצד של הקצרנים, איריס היא מהמאריכים. סליחה מאריכות. היא כנראה מהסבלניות, ואני מאלה שמאבדות ריכוז באמצע השיחה, ובוהות בעצים, או בציפורני הנשים.

לכן לפעמים היה נראה לי שהבנתי למה איריס התכוונה, די לי ואין לי צורך ביותר, אבל זו למעשה הביקורת היחידה על הספר הזה שיש בו משהו מאד סוחף.

סוחף בגלל השליטה של איריס בכל רזי השפה, בגלל הקלות בה היא משתמשת בה. לא מתאמצת, שולפת מהשורוול , שואבת מכל מה שהיא רואה סביבה , פולטת בלי מישיים, הייגד,  דמוי מעניין. צובעת מסגרות ואז יוצרת כמו ציירת, מבע חד פעמי.

" פלא" כשמו הוא הוא לדעתי קודם כל ספר שעושה אהבה עם הבריאה, עם הטבע, עם העבר, עם התרבות ממנו צמחה איריס כיוצרת , אם , כותבת.

ובגלל זה לא בא לך שהוא יגמר, אתה רוצה עוד.

עוד ממהשראה הבלתי פוסקת הזאת, מהחיבור העצמי שיונק החוצה ופנימה באינטנסיביות מהירה .

אם ניגש לפרטים הטכנים, אז נאמר שזה ספר שירה שמורכב מחמש פואמות, על לידה, פרידה ומה שבינהם. ולא רק פואמות יש בספר הזה . אבל תבינו, אני לא בדיוק מבינה בפואמות, אני לא מבינה במבנים ספרותים,אני מבינה במה שכתוב.

כאלה הם רוב האנשים, ולכן אל רובם הספר הזה ידבר.

בגלל כל מה שכתבתי, ובגלל מה שאי אפשר לכתוב כי הוא פשוט שם. " פלא".

 

 

 

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאביטל קשת