בננות - בלוגים / / מוזמנות ומוזמנים לערב המשלב ספרות ומוזיקה
המומלצים של נטלי
  • נטלי הכהן

    כתבת תרבות. אוהבת לעדכן בכל מה שחם בעיר, הקרנות סרטים, מופעים, אירועים, פסטיבלים, ועוד. בעברי עיתונאית במגזין "את", פרסמתי שירה, מאמרי דיעה ומסה בכתבי עת מובילים וספרים. בין לבין מנסה להיגמל מההרגל המגונה הזה של להאזין לשיחות עוברים ושבים מחלון חדרי.

מוזמנות ומוזמנים לערב המשלב ספרות ומוזיקה

בשישי הקרוב יתקיים אירוע לרגל יציאת ספרה של זמירה פורן ציון "אנא סמר". ממליצה בחום על סופרת עם קול מיוחד.


אנא סמר- שירת התנגדות בין כור ההיתוך לכור החיתוך

ערב מוזיקלי ספרותי ופואטי
לכבוד יציאת הספר "אנא סמר" מאת: זמירה פורן ציון

עורך: אלי הירש, תעתיק: אפרים פריזד, בהוצאת עיתון 77.

בכורה לקליפ "המקום שממנו באתי"
הלחנה, עיבוד והפקה מוזיקלית עובדיה חממה
זמרת – מור קרבסי

שישי 21.4.23  במרכז מורשת יהדות בבל
שד' מרדכי בן פורת 83 אור יהודה
מחיר לחברי המרכז 35 שקלים  לאורח 40 שקלים

טל'\וואטסאפ: 03-5339278 שלוחה 8 מייל  Babylon@bjhc.org.il


09:45- התכנסות וסיור מודרך במוזיאון
10:30 כניסה לאולם

המפגש  בהנחיית ד"ר צילה  זן-בר צור

פאנל: ד"ר הדס שבת נדיר: ראש החוג לספרות סמינר הקיבוצים. מתרגם לערבית: עידן בריר, משוררת: מיטל ניסים, המשוררת זמירה פורן ציון.

הקראת שירה: המשוררת והשחקנית  ד"ר ארלט מינצר,  המשוררת מיכל  צדקה פרי, המשורר והמתרגם אפרים פריזד

שירה נגינה ולחן מקורי לשירים מהספר: המוסיקאית ליאת שמאי
"אמא שלי היא העיראקית היחידה באור יהודה ששלושת הילדים שלה הם דוקטורים", אומרת ד"ר זמירה פורן ציון, שארוע לכבוד ספרה "אנא סמר" יתקיים במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה ב 21.4.23. "אמא גם לא הסכימה להחליף את שמה לשם ישראלי כשעלתה מעיראק לישראל,  ונשארה דייזי."

פורן-ציון  המגדירה את עצמה יהודייה-ערביה (לדבריה מזרחי זהו סיווג פטרוני ולא מדויק)

"כשקמה המדינה היה ניסיון למחוק את ההיסטוריה ואת התרבות של המהגרים מארצות ערב והאסלאם וצפון אפריקה. כבר שנים שאנחנו בהתנגדות, אנחנו רואים שזה בלתי אפשרי בכל תחומי החיים,  ולכן יש התעוררות וחיפושים אחרי השורשים".

פורן-ציון  מחזיקה בריבוי זהויות:  אקדמאית, פמיניסטית, אקטיביסטית,  ערביה-יהודית, לבאנטינית, עיברבית – קשורה למסורת ולשורשים מעיראק, מזרחית ומתנגדת לשליטה על עם אחר. "מותר להיות מרובת זהויות. מותר להיות הרבה דברים יחד, גם אם הם סותרים. הבסיס הוא אהבת אדם".
ריבוי הזהויות הזה משתקף בספר שיריה החדש "אנא סמר" ("אני שחרחורת", וגם "סמר" פירושו בערבית: מסיבת אהבה  לאור ירח) שייחשף בארוע תרבותי ייחודי במרכז מורשת יהדות בבל.

השירים עוסקים במרקם הרווי והמגוון של דיוקן עצמי ושל הסביבה שבה גדלה. השירה כתובה במשלבי שפה בין גבוה לנמוך סלנג ושפת חכמים, מערב ומזרח, ערבי יהודי, חילוני ומסורתי, נשי וגברי. חלק מהשירים, שהולחנו  ועובדו יבוצעו על ידי הזמרת ליאת שמאי.

קליפ של השיר "המקום שממנו באתי" מהספר "אנא סמר", יוקרן במפגש. השיר הולחן ועובד על ידי עובדיה חממה ושרה מור קרבסי.
הספר מוקדש  לאם דייזי ציון לבית ששון בת ה-93, ולאב סלים ציון שמת בגיל צעיר מאוד.

 הספר כולל חמישה שערים: שירים על שפת אם והיסטוריה משפחתית, שירים על אהבה, שירים על תהליך היצירה,  שירים המוקדים לאם כדמות מכוננת, ושירים על המקום והזמן שממנו באה הכותבת שהם שירי זהות ומחאה.

ד"ר זמירה פורן-ציון נולדה בישראל  גדלה והתחנכה במעברת כפר ענא,  אור יהודה. ההשקה  החגיגית במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה, היא בשבילה סגירה מעגל מרגשת ושיבה אל כור מחצבתה, בבחינת המקום שממנו היא באה. "מרכז מורשת יהדות בבל מהווה עבורי מקום של תרבות, היסטוריה, מורשת וגאווה של שייכות וקשר למקור לרגע ההולדת".

הספר "אנא סמר" זכה  בפרס במקום הראשון בכנס שירה בין לאומי ה – 41 באקוודור.

הספר זכה  בפרס אח"י לקידום המחקר והספרות והאמנות, מטעם מורשת יהדות בבל.

הספר נמנה על  הספרים הנבחרים של פרס  סנפיר השנה.

ד"ר זמירה פורן ציון  היא בעלת תואר ד"ר מטעם אוניברסיטת בר-אילן, במחקרה משלבת בין אמנות לספרות, מגדר ואתניות. בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. בעלת תואר במוזיאולוגיה מטעם אוניברסיטת תל-אביב. סיימה לימודי אמנות במכון אבני, ותרפיה באמנות וטיפול משפחתי בסמינר הקיבוצים, לומדת בכתות אמן, אצל משוררים מובילים.

ממייסדות  ומובילות  תנועת "אחותי- למען נשים בישראל", וקואליציית "לבי במזרח"  להקצאת שוויונית בחינוך ובתרבות. מנחה ועורבת את הסלון הפואטי "קריאה מזרחית".

אם לחמישה וסבתא לשישה. חיה ויוצרת ביהוד.

צילום: אמנון זליאט

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לנטלי הכהן