בננות - בלוגים / / בין משה למוסה (מתוך" אברם, אברהם, אברם", שיופיע בקרוב)
כולנו דיסלקטים מול טקסט החיים
 • עקיבא קונונוביץ

  שמי עקיבא קונונוביץ, נולדתי בבואנוס איירס, ארגנטינה, ב-1937. נשוי+4+3 נכדים. עליתי ארצה עם משפחתי ב1969, ישירות למדרשת שדה בוקר, שם לימדתי ספרות ולשון עברית בתיכון ובסמינר למורים עד 1977. בעל תואר מ.א. (בהצטיינות) בספרות השוואתית מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. משנת 1977 עד לפרישתי לגמלאות (2003) לימדתי ספרות ולשון עברית בבתי ספר על-יסודיים ובמכללת דוד ילין. אני תלת-לשוני:  זכיתי בפרס שמערקע קאטשרגינסי מטעם הקולטור קאנגרעס בבואנוס איירס, בשנת 1955, על שירים באידיש.  זכיתי בפרס "רוסאריו קאסטייאנוס",מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, בשנת 1976,(מאמר עיוני על שירתה של המשוררת המקסיקנית הנ"ל). כתבתי שירים בספרדית ותרגמתי. ערכתי אנתולוגיה של שירי נתן יונתן בשפה הספרדית (מקור מול תרגום)  APOSTAR AL TIEMPO, בהוצאת ויזור, מדריד, 2008.  אני ממשפחה של דוברי עברית. אבי ז"ל הכריח אותי ללמוד עברית מגיל 7. אני כותב שירים בעברית משנת 1961, כשערכתי את כתבי העת העבריים "צהר" ו"רימון" (אפשר לעיין בהם בספרייה הלאומית, בירושלים). כתבי עת אלה נמכרו בתחנת המטרו בבואנוס איירס. היו להם כ-2000 מנויים ומומנו  גם על ידי מודעות בעברית מטעם בתי עסק של יהודים. בארץ פרסמתי (בשנת 1974) את הספר "דקדוק ללא פיהוק" (הנחלת הדקדוק בעזרת הומור) בהוצאת סמינר שדה בוקר (בהמלצת משרד החינוך). פורסמו שירים ומאמרים ב"על המשמר", "ידיעות אחרונות", "מאזניים","מבוע", "מקור ראשון", "במכללה", "עלון למורה לספרות" ועוד. הוצאתי לאור 2 ספרי שירה: 1.      "הקול והקולר", ספריית פועלים, 1992 (בעריכת נתן יונתן). זכה בפרס "פרננדו חנו", מטעם קהילת מקסיקו. 2.      "הקולר והקול", הוצאת כרמל, 2004. 3.   "האדם דיסלקטי", בשלבי הוצאה לאור. אני נמנה עם הועד המנהל של בית הסופר בירושלים.      

בין משה למוסה (מתוך" אברם, אברהם, אברם", שיופיע בקרוב)

עַל אַדְמָתָם

 

"…ונתתי לך ולזרעך את ארץ מגוריך את ארץ כנען…"

בראשית יז, ה-ח

 

 

מוּסָה וְאִבְּרָהִים מְקִימִים גֶדֶר

בִּטָּחוֹן בִּשְׁבִיל מֹשֶׁה וְאַבְרָהָם. מוּסָה וְאִבְּרָהִים מַצִּיבִים גָּדֵר

רָמָה, כְּדֵי שֶׁמֹּשֶׁה וְאַבְרָהָם יֵשְׁבוּ לָבֶטַח

עַל אַדְמָתָם.

מוּסָה וְאִבְּרָהִים בְּמוֹ יָדָם, מוּסָה וְאִבְּרָהִים יוֹמָם,

אַךְ בַּלַּיְלָה

דֹּם,

מֹשֶׁה לֹא יָנוּם, לֹא יִישַׁן אַבְרָהָם,

כִּי בַּלַּיְלָה,

אִבְּרָהִים

וּמוּסָה

עוֹלִים

וְיוֹרְדִים

בְּסֻלָּם.

 

 

ירושלים, אב תשמ"ה

2 תגובות

 1. גיורא פישר

  "העולים ויורדים בסולם" מעביר אותנו לחלום יעקב, למלאכי ה'. כאן התחושה היא שמי שבונה את חומת ההפרדה שתכליתה הגנה, הופכים לעת לילה למלאכי חבלה.
  או אולי להפך? במציאות שלנו, הכל אפשרי
  בהצלחה עם הספר החדש

  • עקיבא קונונוביץ

   גיורא, רציתי להביע את המורכבות של העניין. גם אנחנו גם הם רואים את האדמה כאדמתנו. מסקנתי (אני מצטט את השיר "נר לרגלינו"): "נירה ונבכה/באמת./לא נשתה לחיים/על גגות לבנו./ושוב נירה./וכך נחייה."
   תודה על איחוליך.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לעקיבא קונונוביץ