בננות - בלוגים / / על נדודי השינה
כולנו דיסלקטים מול טקסט החיים
 • עקיבא קונונוביץ

  שמי עקיבא קונונוביץ, נולדתי בבואנוס איירס, ארגנטינה, ב-1937. נשוי+4+3 נכדים. עליתי ארצה עם משפחתי ב1969, ישירות למדרשת שדה בוקר, שם לימדתי ספרות ולשון עברית בתיכון ובסמינר למורים עד 1977. בעל תואר מ.א. (בהצטיינות) בספרות השוואתית מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. משנת 1977 עד לפרישתי לגמלאות (2003) לימדתי ספרות ולשון עברית בבתי ספר על-יסודיים ובמכללת דוד ילין. אני תלת-לשוני:  זכיתי בפרס שמערקע קאטשרגינסי מטעם הקולטור קאנגרעס בבואנוס איירס, בשנת 1955, על שירים באידיש.  זכיתי בפרס "רוסאריו קאסטייאנוס",מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים, בשנת 1976,(מאמר עיוני על שירתה של המשוררת המקסיקנית הנ"ל). כתבתי שירים בספרדית ותרגמתי. ערכתי אנתולוגיה של שירי נתן יונתן בשפה הספרדית (מקור מול תרגום)  APOSTAR AL TIEMPO, בהוצאת ויזור, מדריד, 2008.  אני ממשפחה של דוברי עברית. אבי ז"ל הכריח אותי ללמוד עברית מגיל 7. אני כותב שירים בעברית משנת 1961, כשערכתי את כתבי העת העבריים "צהר" ו"רימון" (אפשר לעיין בהם בספרייה הלאומית, בירושלים). כתבי עת אלה נמכרו בתחנת המטרו בבואנוס איירס. היו להם כ-2000 מנויים ומומנו  גם על ידי מודעות בעברית מטעם בתי עסק של יהודים. בארץ פרסמתי (בשנת 1974) את הספר "דקדוק ללא פיהוק" (הנחלת הדקדוק בעזרת הומור) בהוצאת סמינר שדה בוקר (בהמלצת משרד החינוך). פורסמו שירים ומאמרים ב"על המשמר", "ידיעות אחרונות", "מאזניים","מבוע", "מקור ראשון", "במכללה", "עלון למורה לספרות" ועוד. הוצאתי לאור 2 ספרי שירה: 1.      "הקול והקולר", ספריית פועלים, 1992 (בעריכת נתן יונתן). זכה בפרס "פרננדו חנו", מטעם קהילת מקסיקו. 2.      "הקולר והקול", הוצאת כרמל, 2004. 3.   "האדם דיסלקטי", בשלבי הוצאה לאור. אני נמנה עם הועד המנהל של בית הסופר בירושלים.      

על נדודי השינה

                                    

הַפְלָ  

 

נְדוּדֵי שֵׁנָה

מִתְפַּלֵּל

מִתְפַּתֵּל

נִפְתָּל

בְּיַם מִלִּים תָּפֵל

אַךְ סוֹף סוֹף מַפְלִיג

לִנְדוּדֵי קִימָה

 

ים המלח, 27-01-10

13 תגובות

 1. איריס אליה

  נדודי קימה. זה נהדר. (סליחה, אני יודעת שזה לא נהדר, אני סובלת מזה בעצמי. אבל הצירוף נהדר.)

  • עקיבא קונונוביץ

   איריס, גם אני אוהב את הצירוף הזה.אבל השיר, האם דיבר אליך? חשוב לי לדעת מה את חשה, באמת.

   • איריס אליה

    עקיבא יקר.
    כמו שכתבתי, אני בהחלט מאלה, (לא רוצה לכתוב סובלים, כי אני לא סובלת, וגם לא לוקחת כלום, אלא פשוט יושבת וכותבת דברים סהרוריים משהו,)שיש להם נדודי שינה. אני חושבת שזה תוצר לוואי של נפש קצת מסוכסכת… לא יודעת. מכל מקום, בחוויה שלי זה משהו מאד מאד ארוך, ומתמשך ומייגע, בדיוק ההיפך משירך. שהוא קצרצר, ולכן לא ממש הצליח לגרום לי להזדהות.מאידך, לא הייתי ממעיטה בערך הצירוף. כאשר צירוף מסויים, כמו זה שהגית, נחרת בזיכרון, (כך, בזכרוני) אני חושבת שזה משהו נדיר.

 2. אהוד פדרמן

  עקיבא, תפל ליד ים המלח ?

  כנראה שהסבל באמת נורא !

  • עקיבא קונונוביץ

   אהוד, הסבל באמת אינו נורא, רק נדודי שינה. חשובה לי דעתך הכנה על השיר בשלמותו.
   תודה

 3. טובה גרטנר

  היי עקיבא
  מוצא חן בעיניי.
  כל כך אמיתי
  להתראות טובה

 4. הי עקיבא, מִתְפַּלֵּל מתפתל נפתל אלו משחקי המילים שלהם כנראה אתה קורא ים מילים תפל ואני מכירה את ההרגשה שבעת כתיבת שיר לא מרוצים מההשתעשעות כי רוצים לכתוב ברצינות אבל הייתי מוותרת על נדודי השינה כי כך המילים התפלות היו מקבלות משמעות שמתוכן הקורא היה מחפש את הסיבה להן ונדודי הקימה שזה תאור מצויין לשינה המיוחלת היו מחזקים את ההבנה של הקורא שאחרי נדודי שינה בהם הוא עסוק בלפצח את השיר היה מצליח לפצח ונרדם גם הוא. בקיצור בלי הכותרת והשורה הראשונה השיר היה מוצלח יותר בעיניי אבל חושבת שהבעתי כאן דעה אישית מאוד מאוד ואם לטעמך הוא מתאים יותר כך הרי שכך הוא שצריך להיות.
  המשך יום טוב מאחלת מי שסובלת מבעית שינה הפוכה:)

  • עקיבא קונונוביץ

   סיגל, לתגובה כזאת אני מצפה.זה נקרא לקרוא שירה.זאת קריאה אישית מאד. אקח בחשבון את הערותיך וברגע שיהיה לי משהו מגובש אשתף אותך.
   תודה מקרב לב
   עקיבא

  • עקיבא קונונוביץ

   סיגל, קראתי שוב ושוב את תגובתך. קודם כל קלעת למה שהתכוונתי בקשר למשחק המלים. ניסיתי לקרוא את השיר ללא הכותרת וללא השורה הראשונה, ואני חושש שהקורא לא יבין במה מדובר, כי באשר לנדודי קימה התכוונתי לנדודים שכולנו נודדים במצב של ערנות, בחיים ממש, מחוץ למיטה. אני משתתף בסדנת שירה בת 10 שנים ואציג גם את הצעתך. אראה גם את הנוסח שלך לשני משוררים שאיתם אני עורך מעין סדנה פרטית ונתעשר מתחושותיהם.באשר לי, אני אוהב את הצירוף "נדודי קימה", והיתר עדיין לא כובש אותי.
   תודה שאת מאפשרת סדנה אמיתית.

 5. מזדהה מאוד עם המתפתל והמתפלל שגם לי גורם לנדודי קימה

  • עקיבא קונונוביץ

   לוסי, תודה על תגובתך.בזכותך גיליתי עכשיו שאנחו מתפללים ומתפתלים גם (ואולי בעיקר) תוך נדודי קימה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לעקיבא קונונוביץ