בננות - בלוגים / / על תיקון העולם, על ישוע, וגם וידוי קטן
אדמיאל קוסמן Admiel Kosman
 • אדמיאל קוסמן

  אדמיאל קוסמן הוא פרופסור למדעי היהדות באוניברסיטה של פוטסדם ומשמש גם כמנהל אקדמי של הסמינר לרבנים רפורמיים על שם גייגר בברלין. פרסם עד עתה מאמרים אקדמיים רבים במחקר ההלכה והאגדה ושמונה ספרי שירה. ספרו האחרון ראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד: "סידור אלטרנטיבי לשבעים ואחד שירים חדשים" (2007). אדמיאל הוא בעל הטור "אוצר קטן" בעיתון "הארץ" ובעל טור קבוע גם בכתב-העת "חיים אחרים": "תורה שבלב". ספריו העיוניים: "מסכת גברים: רב והקצב ועוד סיפורים: על גבריות, אהבה ואותנטיות" (2002); "מסכת נשים: חוכמה, אהבה, נאמנות, תשוקה, יופי, מין, קדושה" (2007); "נשיות בעולמו הרוחני של הסיפור התלמודי" (עומד לראות אור בימים אלה בהוצאת "הקיבוץ המאוחד").  

על תיקון העולם, על ישוע, וגם וידוי קטן

על תיקון העולם, על ישוע, וגם וידוי קטן: עוד לעניין החזון ועל השאלה מדוע אני כותב?/ אדמיאל קוסמן
 
השאלות שהעלו החברים בבלוג על הפוסט האחרון שלי הן רציניות בהחלט ודורשות תשובה. אשתדל להסביר את עצמי ובמסגרת הזאת לענות לשתי השאלות החוזרות בכל ההערות של החברים.
אם אתה טוען שהחזון מונע בדרך כלל בדֶלֶק האֶגו – ושבשל כך (כבדוגמא של קארל מרקס והקומוניזם) מה שנראה מתחילה כ"חזון" – כפרוגרמה של תקווה מבטיחה – מתברר תמיד ברבות הימים כאכזבה שיצרה מעגל חדש של בעיות –
אם אתה טוען כך – הרי שכאן עולות שתי שאלות שנוסחו בצורות שונות בהערות לבלוג הקודם:
א. האם נשללת בכך כל אפשרות של תיקון בעולם?
ב. מדוע אתה עצמך כותב, למשל במסגרת הבלוג הזה – האם דבריך גם הם אינם אלא סוג של חזון?
 
אנסה אפוא להתנסח באופן ברור יותר בשני הנושאים שהחברים-המגיבים העלו:
 
א. באשר לשאלה הראשונה: נדמה לי שיש להבדיל בין ניסוחים תיאורטיים של חזונות שבאים לתקן את העולם לבין עשיית הטוב הלא-מתוכננת המתבצעת כאילו-מאליה, באופן ספונטני, בעת המפגש עם האחר.
אני סבור שבכל הפרוגרמות הגדולות שבני אדם ניסו לנסח היה תמיד גורם של "היבריס" (יהירות, ניסיון להידמות לאל) ולכן אינני רואה אפילו פרוגרמה אחת כזאת במהלך ההיסטוריה שלא הובילה (גם) לסִדרה חדשה של בעיות.
אינני טוען כמובן שחזונות לא הועילו כלל ולא הובילו את בני-האדם לתיקונים חברתיים כאלו ואחרים.
טענתי היא רק זאת, שכל פרוגרמה שכזאת הביסה בסופו של חשבון את עצמה.
 
ללא דוגמאות קשה להבין על מה אני מדבר.
ניטול למשל את החזון הנוצרי. בראשיתו לא היה מדובר כלל על דוֹגְמָה כלשהי. ישוע היה איש כריזמטי ששאף לחיי אמת במובן שהוא הבין את המושג: ויתור על רכוש וכוח בעולם-הזה, הזדהות עם העניים, המדוכאים והחלכאים וכדומה.
אבל ברבות הימים המאבק שלו בעשירים ובצבועים נוסח כפרוגרמה של "חזון" דוגמטי כל כך עד שהוא הביס את עצמו.
למשל: בשם אותו ישוע שהטיף להגיש למי שמכה אותך את הלחי השנייה – יצא בין המאה הי"א למאה הי"ג צבא מטורף-לחלוטין של חיילים עם מבט מודלק בעיניים (בתשעה גלים שונים) לכבוש את ארץ ישראל מידי ה"כופרים" – משום ששם נמצא קברו של אותו ישוע!
זהו הגיון כה משובש עד שאפילו גננת בגן ילדים לא היתה מקבלת הסבר כזה מילד תוקפן בן שלוש או ארבע – ועדיין מדובר על עולם שלם של מבוגרים שהתנהג באופן כה בלתי-סביר -ועד היום מתייחס לכך כל מורה להיסטוריה בכיתה ברצינות רבה כ"תנועה" עם אידיאולוגיה ולא סתם כעדר של מטורפים (את זה כתבתי אף מבלי להזכיר את השחיטות של הקהילות היהודיות שנעשו לשם האל הנוצרי – רק דרך אגב – כמצווה נוספת, תוך כדי מסע ההתקדשות המתלהב).
ואם מישהו סבור שמבחינה זאת השתכלל ההגיון האנושי – הרי הוא טועה טעות מרה. האנושות התקדמה מאוד מבחינה טכנית – אבל כמעט שלא עשתה צעד אחד קדימה (ככלל – ולא כיחידים) כדי להתנהל באופן הגיוני ובוגר.
שום פרוגרמה לא סייעה לפתח אצל ההמונים הגיון סביר יותר מאותו הגיון "צלבני". לא הקומוניזם ולא הקפיטליזם אף לא הסוציאליזם ובוודאי שלא הדתות הגדולות או הכיתות הקטנות.
הלא רק במאה "המודרנית" ראה העולם שתי מלחמות עקובות מדם שבהן נהרגו כשבעים מליון איש! וגם עתה אנו עומדים בפני סכנה של טירוף מערכות – ואף איום רציני ראשון בהיסטוריה האנושית של הרס מערכות הטבע.
הטענה שלי היא אם כן פשוטה ביותר: הטוב איננו יכול לעולם להיכלא בתוך מסגרת של חזון. כל מי שידבר על הטוב – יהרוס אותו.
כל מי שינסח תוכנית שדרכה יתבטא הטוב – יוליד גם רע.
הטוב איננו יכול להתנסח לעולם בשום דרך של דיבור או תוכנית מסודרת –
הטוב הוא תמיד אך ורק עשייה-בפועל הנולדת בחיי היומיום מתוך המפגש של אדם אל אדם ואדם עם הטבע (וגם מפגש כן של אדם עם עצמו ועם החלק האלוהי המתגלה בליבו).
הטוב לא סובל שום "בֶּגד" – כי יחד עם ה"בגד" שמלבישים עליו מתגנב האגו והזהות של הקבוצה – ואלו הופכים את הטוב לכנסייה או לכת חדשה – וכך נולדת הצדקנות והצביעות (שכנגדה התייסדה הכנסייה בראשיתה!).
 
ב. בקשר לכתיבה שלי:
הדיבור האנושי הוא לרוב כפול פנים.
יש "דקדוק" שעל פיו מנסח אדם את דבריו – לרוב הדובר עצמו אינו מודע לכך, אבל עובדה היא שהדיבור מונע ממוטיבציה מסויימת וחותר להשיג מטרות מסויימות.
במילים פשוטות: הדיבור האנושי מתחזה לסוג של תקשורת עם האחר – אבל למעשה איננו מכוון כלל לתקשורת עם האחר אלא למניפולציה על האחר.
הפסיכואנליטיקאי הצרפתי ז"ק לאקאן טען שבכל שיחה של שניים מצויים בעצם ארבעה: שני הדוברים (הסובייקטים) ושני עורכי הדין המנהלים את השיחה.
ואם ננסח את הטענה הזאת בצורה פשוטה עוד יותר: הדיבור האנושי הוא סוג של טֶרֶף – והוא כלי נשק מתוחכם שבו משתמש יפה-להפליא בחיי היומיום חלק החיה-שבנו.
וזה הכלל: הדיבור מונע באופן לא-מודע על ידי המוטיבציה של האגו לצאת תמיד מנצח, להשיג מהאחר המשוחח עימי "נתח" נוסף.
 
אלא שלפי הבנתי במה שקורה כאן בעולם-הזה – אני מוצא שלעיתים נדירות קיים גם סוג דיבור אחר, והוא בעל "דקדוק" הפוך לדקדוק הרגיל.
אבל יש להודות: זה באמת נדיר ביותר.
הדקדוק מהסוג השני הוא בבסיסו שתיקה – שיש בה הקשבה אמיתית לאחר.
בדקדוק שכזה אין אנו מנסים להשיג דבר מהאחר – אלא זאת: אנו פשוט שם, איתו, בהקשבה-אליו.
אין בנוכחות הזאת אפילו מחשבה של רצון לעזור או להציל את האחר (מחשבה שגם היא סוג של מניפולציה שתעניק לי משהו בסוף, את תואר "המציל").
צריך להעמיד את זה בצורה הברורה ביותר, כי אחרת זה לא יובן:
את סוג הדקדוק הזה לא מפעיל הרצון-להשיג משהו – בבסיסו הוא מונע ממילת-מפתח אחת: הוויתור.
זהו דקדוק של וויתור.
מי שלא בא מראש לשיחה כדי לוותר לאחר – מי שלא חווה את זה מעולם, אף לא במפגש עם ילד קטן, אולי בנו שלו – גם לא יבין על מה אני מדבר כאן.
ואם אכן כך, הרי שהוא מעולם לא יצא מתוך מעגל הסיבה-והמסובב – ולכן הוא גם ימציא קרוב-לוודאי פילוסופיה מטריאליסטית לחיים. עבורו הכל חומר (ואכן, בתוך ההגיון האטום של עולמו הסגור הוא גם צודק).
על כל פנים, כשקיים ברגע-של-חסד דיבור כזה שנובע מהדקדוק השני זהו רגע של חסד אלוהי.
אני סבור שהאדם הרציונלי באמת ימצא שאי אפשר לדבר על שום תופעה דתית אמיתית אחרת (כלומר של גילוי בלתי-חומרי, גילוי שאיננו תולדה של סיבה-ומסובב) – שהיא תופעה של ממש – ולא של הדמיון-הפנטזיוני שלנו (שהדתות משופעות בו בנדיבות יוצאת מהכלל) אלא רק על זה.
 
אשר לי: אם אבחן ללא משוא פנים את הכתיבה שלי (כתיבה היא כמובן סוג של דיבור) הרי שעלי לומר כי רוב-רובו שקוע בסוג הדקדוק הראשון.
זהו כֶּלא שלא קל לצאת ממנו. לכן אני עצמי חשדן מאוד לגבי כל מה שכתבתי ואמרתי בחיי.
 
מצד שני, ברור לי שֶלוּ הייתי בטוח לגמרי שרק סוג הדקדוק הזה מפעיל את הכתיבה שלי, ושלא קיים – ולא יהיה קיים בעתיד – משהו מסוג הדקדוק השני בחיי – הרי שמזמן הייתי (חד-וחלק!) שם קץ לחיים האלה.
חיים כאלה הם בעיני חסרי-טעם לחלוטין.
אין לי שום עניין לחיות בעולם שכל מה שקיים בו הוא "זאבים טורפים" מהמונעים על ידי תשוקה לטרוף כל מה שקיים סביבם – במעטה מתוחכם כזה או אחר.
 
לכן אם אני נשאל האם את הכתיבה שלי לא מופעלת על ידי ה"חזון", התשובה הכנה לכך היא שלרוב אינני יודע.
אם להיות כן – אני מזהה לרוב את "עורך-הדין" בגלימה שלו כמעט מאחורי כל משפט שכתבתי. אפילו בתוך הכתיבה שלי כאן, במסגרת הזאת, אני יכול לזהות את הכוח המניפולטיבי כשאני מתבונן פנימה: את הצורך להסביר את עצמי ו"לצאת בסדר", וש"כמה-טוב" היה אם גם אפילו הייתי נחשב ל"בעל-ערך" על ידי כמה מהקוראים.
אבל – וזה העיקר בעיני – תוך כדי כתיבה ותוך כדי קריאה של ה"אחר" בו אני נפגש אני מנסה להתעלם ממנו – מנסה עד כמה שאני יכול לשים אותו בסוגריים ולהפעיל את הדקדוק האחר.
אם זה מצליח או לא – קשה לי לדעת. בסופו של דבר אני מאמין ש"ההצלחה" כאן גם לא חשובה – אלא עצם ההתכוונות לכך.
זוהי בעיני המצווה היחידה שאיננה באה מהדמיון הדתי הפנטזיוני אלא מהממשות-עצמה, והשאר בעיני הוא רק בבחינת "ואידך – זיל גמור".
 
 
 

3,423 תגובות

 1. אדמיאל יקירי, לאחר הערב של שנינו ב"ארוס של המשוררים" בפסטיבל מטולה, די מפליא אותי שאתה עומד פה לצד המצוי וכנגד הרצוי.
  שם דווקא דיברת על מערכת יחסים ארוטית-רוחנית אידיאלית, ללא הרבה פשרות עם המצוי האנושי.
  ברור שניתן לעוות כל תפיסת עולם, ומה בכך? יותר טוב שלא נגיש את האופציה הזאת לעולם? ומצד שני, אני כמובן מסכים אתך לגמרי, שיש להתחיל מן המצוי הממשי ולא מן הרצוי האידיאלי.

  אשר לעורכי הדין – דוגמה מהם תוכל למצוא ב"המשחק המקדים: כוריאוגרפיה של הדיבור האירוטי" שהעליתי פה לאחרונה –
  http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=5942&blogID=182

  למרות שלהציץ מהצד בטקסט ובסבטקסט (כמו שם) עלול להיראות לנו נלעג, הרי כולנו נוטלים חלק בדיבור הזה, ושוב אין טעם לצאת כנגד המצוי אלא לבקש שבילים ממנו אל רצוי יותר: אין רע בתקשורת זהירה, כלומר תקשורת שאינה מטיחה את "האמת" שלך בלי לשים לב עם מי אתה מדבר. אדרבה, נראה לי שהערנות לזולת היא שצריכה להנחות את "עורך הדין" שלנו, אבל מתוך אהדה ורצון להעביר את הדברים באופן שיוכלו להתקבל על הלב.

 2. "הדיבור האנושי הוא סוג של טרף", זה הכל? האומנם? כמה פרמיטיבי ומדכא.
  מאותה תפיסה אתה כנראה מרשה לעצמך לדבר בשם כל המורים להיסטוריה: "ועד היום מתייחס לכך כל מורה להיסטוריה בכיתה ברצינות רבה כ.."
  את שאר דבריך כבר לא עניין אותי לקרוא, שהרי כמורה להיסטוריה, ועוד בכיתות אתגר, אין בי היכולת לתפוס את דקויות הדטמיניזם הפסימי שאתה כלוא בו.

  • מיכל ברגמן

   האמנם הנסיבות ההיסטוריות אינן משפיעות אלא רק הקשר הבין אישי?
   זו תפיסה פשטנית בעיני. אם אספר סוד לחברה טובה, יתכן והיא תמעול באמוני או תעשה שימוש מניפולטיבי בסוד הכמוס שלי.
   אם הייתי מספרת את אותו סוד במשטר סטאליניסטי, הייתי מסתכנת הרבה יותר. האין זאת?
   כל תועה עלולה להסתאב, לצאת מהטוהר האידאולוגי שוחר הטוב ולהפוך למפלצת – לרוב ישנה הסתאבות. ואחריה נולדת משמעות חדשה בדמות אידואולוגיה חדשה.
   לטעמי איננו יכולים לוותר על כך לא משום שכך טוב או רע יותר, אלא משום שחיינו הקצרים דורשים איזו מסגרת של משמעות למול המוות והלא נודע.
   וכך המטורפים ממסעי הצלב (שלא היו מטורפים בעיני – מדוע כל תנועה שאנו סולדים ממנה נהפכת למטורפת? האם כל הקיצונים נדרשים בעיניך להתאשפז במחלקות פסיכיאטריות? זו תפיסה קשה וטהרנית ומסוכנת) היו חדורי אידאולוגיה משלהם, שהיה בה להט כמו שהיה בתנועה הנארודניקית, נניח, אבל אני מסרבת להשטיח את כל האידאולוגים לאותו מימד של פרשנות העולם – כל תנועה וסיפורה.
   הרעיונות שלך הובילו לא מעט לשתיקה –
   להנזרות מהעולם, לחיפוש החמלה הקטנה או לשתיקה מוחלטת. מה טוב לגוף מהשתיקה?
   יש סכנה גם בעמדה הזו, המניחה שניתן לעשות טוב כשבחוץ רומסים טנקים אנשים תמימים. הטוב הקטן הופך, בסופו של דבר, לבעייתי מוסרית ו הרי מזה הוא ביקש לברוח.

  • רשימה נפלאה, כתובה בבהירות לשונית עם אנקדוטות רעיוניות, מרתקת לקריאה ומזמינה לפרשנויות. כדאי לרבים מאתר בננות הבטוחים שהם מבינים בכתיבה ואף מגדירים עצמם משוררים , ללמוד איך לכתוב בעברית ולהבין לעומק את התכנים לפני שהם מגיבים לך, דוגמת המתחזה למשוררת יודית שחר.

 3. מסכימה איתך לגבי זה שהטוב צריך לרדת לעולם במעשים ולא בדיבורים פילוסופים עמוקים.

  לפעמיים פחח מביא יותר טוב לעולם מאשר הוגה ואיש רוח . הוא פשוט מבין שאין באפשרותך לשם מחיר גבוהה מידי על שרותיו ומתחשב בך.

  הטוב צריך לתרגם את עצמו למעשים ולי אישית יש בעיה עם המון דיבורים, אני אולי קצרת רוח מידי ועלי לעבוד על הנקודה הזאת.

  ממצד שני אני משתדלת לזהות מהי המצוקה שמובילה את מי שעומד לפני. דרך מחשב זה קצת קשה אני מודה ולפעמים גם אני נופלת בדרך הראשונה שתיארת יפה.

  אני לא רואה דרך לבטל את הדתות ושמחה על זאת שלי , אני נגד להיאחז בהן כמנוע לביטול הזולת.

  אם כי בלעדיהן נפלנו ואנחנו עדין חוטאים בקפטליזם , הרי כיום רוב אירופה נטשה את הדת , וגם בארץ יש אצל חלק מגמה כזאת ולא הפכנו לטובים יותר , נדיבים, יותר וחומלים יותר. עובדה.

  אירופה וארצות הברית לא הפכו לפחות תוקפניות, הן תוקפניות בדרך לא פחות מזוהה .

  אולי התשובה היא בחזור והפוך בה בליבך ובכל מאודך. ולא בשב על זרי הדפנה של השינון.

 4. אדמיאל, הגויות נוספות…:
  א. נדמה לי שהבעיה מתחילה בעצם ניסוח השאלה במתכונת מוציאה של "או-או" (ואתה אכן מוצא, בסופו של דבר, "דרך שלישית"). מדוע לא לנסח מראש את הבעיה במונחים של "דרך שלישית" – ולשאול: איזוהי ה"דרך השלישית" ה"עדיפה"? איזוהי ה"דרך השלישית" המוסרית יותר בשבילי לחיות לאורה?
  ב. המלה "מניפולציה" נושאת בהקשרה העברי קונוטציה שלילית בלבד, ולכן כדאי אולי להשתמש במונח "הפעלה" במקומה. אז גם מבינים שללא מימד זה החיים אינם יכולים כלל להתקיים.
  ג. לגבי ה"דרך השלישית" הספציפית שלך:
  1. שתיקה גם היא סוג של "מניפולציה" – ובהקשרים לא מתאימים היא עלולה להיתפס על ידי הזולת כסוג של תוקפנות, למשל, ולא כהקשבה. כלומר: יש להתחשב בהקשר.
  2. יש, נדמה לי, רק רגעים מעטים בחיים, אם בכלל, שאפשרית בהם הקשבה "טוטלית". כדאי אולי לדבר על "דינמיקות של הקשבה".
  3. נדמה לי שכפי שרצוי למצוא בחיים בכלל את מינון-היחס-הנכון (ובמיוחד אינני משתמשת במלה "איזון" כי גם בה יש משהו גורף) בין רגש למחשבה, בין תוכן לצורה, בין פרטים למכלול – כך יש למצוא את מינון-היחס-הנכון בין היומיום לבין הפילוסופיה/ אידיאולוגיה וכדומה.
  ד. דיון זה מרתק אותי, ואני בסכנת הזנחת עבודתי הרבה…
  תמר

 5. אדמיאל,

  ראשית, תודה על הפוסט המרתק הזה. לצערי הרב, אני מסכים איתך. ואני אפילו מוצא קשר בין שתי הנקודות, שהעלית.

  הקונפליקט מצוי בשורש נשמתו של האדם. זה חלק מתבנית נפשו. ויש כאלה שתשוקתם אלֵי קונפליקט, ומבחנם ביכולתם למשול בתשוקה הזו. אבל משום שהקונפליקט הוא יסוד מהותי בנפש האדם (כבתפיסת "כבדהו וחשדהו", למשל) נולדת הכמיהה האוניברסלית עזה לאוטופיה. אבל אליה וקוץ בה. שהרי המבנה הפסיכולוגי של טבע האדם הופך לאשליה את כל החזונות לאידיאל הנשגב של אחרית הימים ("וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ"). חזונות יפים כאלה מבטיחים לנו שינוי מקצה אל קצה בדרכו של עולם, בטבע האדם ובהתנהגות חיות הטרף. אבל "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו"? הרי מלחמות תמיד היו ותמיד תהיינה. ולא רק מלחמות, כאלה המתנהלות בין ישויות ריבוניות או בין ארגונים (מדינתיים או לא מדינתיים), אלא גם, כמובן, עימותים בין אדם לאדם. הפוליטיקה, הרי, אינה מאפיינת רק יחסים בין מדינות אלא גם בין אינדיבידואלים בכל הרמות (זוגית, משפחתית, כיתתית, ארגונית, חברתית. אפילו בקרב האדם עצמו, וזה קורה לכולנו. לשפויים שבנו, כמו גם לאלה שמאובחנים כבעלי הפרעה אישיותית). לכן כל פרוגרמה מהסוג שהזכרת – סופה להביס את עצמה, כפי שטענת. ולכן הדקדוק של הטפלול (מניפולציה) היה ויהיה דומיננטי יותר. רק מנקודת מוצא כזו, לעניות דעתי, ניתן יהיה לתקן משהו בעולם. רצוי בחלקת האלוהים הקטנה והמשוסעת שלנו (האישית או הקולקטיבית. בבית, במדינה, אפילו בבלוגייה). כי את העולם אי אפשר לתקן. זה גדול עלינו.

  ובאשר לדקדוק של הויתור, לפעמים אפשר לנקוט דקדוק כזה דווקא מתוך דקדוק של טפלול. כשאתה רוצה להשתחרר מכבלי שיח אלים או עימותי עם אינדיבידואל ו/או ארגון, אתה יכול להחליט שמעתה והלאה אתה לא מגיב ו/או לא מתנגד. לפעמים תוך כדי הקשבה. יש בזה אלמנט של שחרור ורווחה.

  וכמובן – יש דקדוק של ויתור, שאינו נובע מטפלול. דקדוק כזה נדיר, כפי שאמרת, משום שהוא פועל-יוצא של אהבה, שאינה תלויה בדבר. וכשזה קורה, זו ברכה של ממש.

  עם קשר לדבריך או בלי (טרם גבשתי דעה בעניין), הנה התייחסות שלי לסוגיית הטוב והרע:
  http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=5439&blogID=199

  ובכל אופן, אדמיאל, מסתבר שיש עורכי דין שתענוג לקרוא אותם, גם אם הם כלואים בכתיבה מניפולטיבית.
  :))

 6. אדמירל היקר
  בעיני אתה איש חכם, מעלה שאלות, וחוקר את עצמך ביחס לשאלות, לא הכל הבנתי באופן ריגשי, המחשבות בעינין "בורחות לי" לפעמים.
  אך עוררת אותי לחשוב
  תודה לך
  להתראות טובה

 7. אדמיאל יקר,
  אמש קראתי את הדברים שכתבת ב"נתיב" האחרון והרי אני מוסיפה שיחה שהיתה לנו בברלין ודברים שכתבת פה, ואני חשה דיבור סגור המבטא חוסר מוצא. לכאורה מדובר בחיפוש אחר התיאולוגי,, הרוחני ה"נקי" מאינטרסים. אולי לחיפוש ניתוק מכל שייכות, מכל קבוצתיות לעבר הקיום האישי ביותר, הבלתי תלוי אלא, בקשר עם האלוהים. היתי הולכת אחר דבריך שבי, אבל, נדמה לי שגם אתה כבלת עצמך אל תוך מעגל של דיבור סגור בלתי פורץ או מתפרץ. דומני שנולדנו אל השבר (והעברית יודעת לקשור "משבר" ו"שבר" ללידה)והסבל הקיומי שהולך ומצטבר כחומר יום אחר יום, אל תוך הזיכרון, אל תוך הגוף הנבנה ומתפורר ולפעמים גם מתעורר, זה הדיבור המבקש תיקון בכל שורה ובכל שיר. גם ברשימות שלך המכילות ידע הגותי ופכחון ריגשי.

  • חוה פנחס-כהן

   סליחה, על החתום בתגובה קודמת : ח.פ.כ

  • לא יתכן קשר נקי ורוחני, כשלא נכללת בו החברה והזולת, הקשר אל האלוהים עובר דרך הזולת "ואהבת את ה" אלוהיך" עובר דרך ו"אהבת לרעך כמוך,, אין קשר רוחני נקי ללא האחר ,הקבוצה והחברה .

 8. יעל ישראל

  אני דווקא מסכימה איתך מאוד, ופעמים רבות עלו בי בדיוק השאלות האלה על כתיבתי, על הדו שיח שלי עם העולם, ובכלל הדו שיח האנושי בעולם. ואני מסכימה מאוד ומזדהה מאוד. מה שכן, אני דווקא נותנת לעצמי לכתוב גם עם אותו "עורך דין" שבתוכי, כי אני מודעת היטב לכך שבמסגרת משחקי האגו שכולנו נתונים בהם, "החזונות" שכולנו נושאים בכל טקסט וטקסט שלנו, לטוב ולרע, איכשהו כולם מבינים מה ממסתתר מאחורי משחק הדו שיח הזה. טוב, לא כולם, אבל כותבים אחרים, קרוב לוודאי שמבינים.

  • אורה ניזר

   אדמיאל היקר, היו שנים רבות שלא הבנתי את השיח האנושי, כלומר, לא הבנתי למה אדם לוקח לעצמו עורך דין ממולח שכל עבודתו במניפולציות וחצאי אמיתות שגורמות לאחר תחושת חוסר אונים מול התיחכום הזה. אבל כנראה שהמודעות לאופן הדיבור שלנו היא מעטה, ככל שאנחנו מודעים יותר לעצמנו לטון הדיבור שלנו, למלים שאנו בוחרים ולמשמעותם, ככל שאנחנו מודעים לעו"ד כדבריך, ואיננו רווים ממנו נחת כשהוא פועל כקטגור איפה שלא היה צריך, ככה יש סיכוי שנשתנה. וכמו שאמרת בשיח על הארוס במטולה, בדבריך על יחסים בין בני זוג, "זכו שכינה ביניהם" אדם זוכה לניקיון הפנימי הזה כשהשכינה בינו ובין הזולת, האחר. והשכינה הרי לא יורדת בקלות …תודה על הפוסט הזה, ואני חושבת שאולי לוינס מדבר על מה שאתה מתכוון לו.

 9. דבריי טעם נפלאים שגורמים סוף סוף לחשוב . מרתק למדיי ארבעת האישים ששניים מתוכם עורכי דין ושניים מתוכם לא מסכימים על דבר, אין פרשנות נכונה יותר על אופי האדם מסוג פרשנות זה.
  נפלא.

 10. darknet markets dark web websites how to get on dark web

 11. deep web links darknet seiten dark web drug marketplace

 12. darknet drug market best darknet markets dark web search engine

 13. dark web market urls dark markets 2024 drug markets dark web

 14. darknet magazine https://alldarknetmarkets.com/ – darknet markets onion tor markets

 15. onion dark website dark web search engines darknet markets onion address

 16. dark web market list dark market dark web search engine

 17. deep web drug links dark web site darknet market lists

 18. darknet market list https://darkweb-storelist.com/ – deep web drug markets dark web market list

 19. dark web site dark web links blackweb official website

 20. drug markets dark web dark internet dark web search engines

 21. best darknet markets dark web access darkweb marketplace

 22. darknet marketplace dark web markets darknet markets onion address

 23. darknet search engine tor dark web best darknet markets

 24. darknet markets onion https://alldarknetmarkets.com/ – darknet markets 2024 dark internet

 25. darknet markets onion deep web search darknet drug market

 26. darknet markets onion darknet websites deep web drug markets

 27. onion dark website darknet market darknet markets 2024

 28. darknet markets 2024 dark net darknet market links

 29. darknet search engine dark markets 2024 dark web market list

 30. dark web websites onion market darknet market links

 31. onion dark website deep web search how to get on dark web

 32. darknet marketplace https://darkweb-storelist.com/ – darknet seiten darknet drugs

 33. dark market 2024 darknet markets 2024 dark web search engines

 34. darknet drug store dark internet drug markets dark web

 35. dark web search engine deep web drug url dark web markets

 36. darknet markets onion dark web markets dark market link

 37. dark market list dark web site deep web drug markets

 38. onion dark website dark web link dark web sites links

 39. dark web marketplaces onion dark website how to access dark web

 40. dark web market list dark market 2024 darknet drug market

 41. drug markets onion https://alldarknetmarkets.com/ – darknet markets links dark markets

 42. dark web market list darknet seiten best darknet markets

 43. drug markets onion tor darknet best darknet markets

 44. darknet markets url blackweb black internet

 45. drug markets onion https://alldarknetmarkets.com/ – darknet sites dark web markets

 46. deep web drug links dark web market how to access dark web

 47. dark markets dark web site dark web search engines

 48. Бетвиннер является легальной конторой или нет? BetWinner– это молодая Казино, которая начала свое существование в 2018 году. За столь короткий промежуток она смогла привлечь десятки тысяч пользователей в России и странах СНГ. Но некоторые игроки, которые используют этот сервис для ставок на спорт, не могут ответить – легальная ли это контора или нет? В этой статье мы подробно ответим на этот вопрос. Услуги онлайн казино пинап: качество и безопасность прежде всего, article dashboard работающее сайта pinup
  Как войти в личный кабинет После входа в личный кабинет пин ап пользователю будут доступны следующие функции: изучение своей игровой статистики по всем автоматам (там же приводится значение RTP как по каждой игре, так и общее — это масса полезных данных для опытных гемблеров), взаимодействие со своим игровым счетом, получение реферальной ссылки (а это один из самых выгодных способов быстро накопить бонусы), активирование промокодов, за которые пользователю начисляют дополнительные бонусы.
  PinUp официальный сайт Казино вход в казино пин ап Лидеры рынка России и СНГ казино и букмекер ПинАп находятся на одном сайте. Пользователи могут заключать пари на спортивные мероприятия и играть в слоты с одного счета. Владельцем является организация Carletta LTD имеет регистрацию на Кипре, но в первую очередь портал ориентирован на игроков из России и СНГ. Честность работы подтверждается активной лицензией. Она находится в открытом доступе, в футере, поэтому игроки могут не сомневаться в надежность и честности площадки. Сайт обещает 100% безопасность информации и платежей, для этого используются современные системы шифра. Вывод и ввод не облагаются комиссией и совершаются в установленные сроки. Среди развлечений доступны традиционные слоты, настольные и карточные игры, спортивные ставки. Каждую неделю в турнирах и лотереях проводятся розыгрыши денежных призов среди активных гэмблеров. Официальный сайт казино имеет лицензию от Нидерландских Антильских островов и обладает безупречной репутацией. Площадка привлекает игроков внушительным опционалом, круглосуточной доступностью и большим выбором игр. Игроки получают сохранение анонимности и протекцию денежных переводов. Чтобы войти на сайт, нужно пройти регистрацию. Для входа используются логин и пароль.

 49. dark web sites links dark website tor drug market

 50. how to get on dark web darkmarket link how to access dark web

 51. dark market list https://alldarknetmarkets.com/ – cryptomarkets darknet drug markets dark web

 52. dark web access darknet drug store how to access dark web

 53. drug markets onion tor markets links best darknet markets

 54. dark market 2024 tor market deep web drug markets

 55. dark web marketplaces bitcoin dark web dark markets 2024

 56. dark web search engines darknet drug store darkmarket 2024

 57. dark market 2024 dark web site dark web market links

 58. darknet drug store dark markets 2024 dark web sites links

 59. darknet drug market darkmarket link how to get on dark web

 60. onion market https://alldarknetmarkets.com/ – deep web search dark web websites

 61. darknet market list darknet markets onion dark web search engine

 62. darkweb marketplace https://darkweb-storelist.com/ – darkmarkets darknet site

 63. dark web sites links deep web markets darkweb marketplace

 64. how to get on dark web darknet drug links deep web drug store

 65. dark web search engine tor darknet how to access dark web

 66. dark web search engines dark website darknet magazine

 67. darknet markets onion cryptomarkets darknet darknet market links

 68. darknet markets onion dark web sites links darkweb marketplace

 69. tor markets 2024 deep dark web cryptomarkets darknet

 70. dark web sites links https://darknet-marketspro.com/ – darknet market links dark web search engines

 71. dark web market links black internet darkmarket url

 72. blackweb official website dark web marketplaces dark web market urls

 73. dark web drug marketplace https://alldarkwebmarkets.com/ – tor markets 2024 darknet drug market

 74. darknet marketplace tor markets 2024 blackweb official website

 75. deep web drug markets onion dark website darknet market links

 76. darknet market dark markets dark web market list

 77. dark internet darknet markets 2024 blackweb official website

 78. deep web drug store dark internet dark web drug marketplace

 79. darknet markets onion address darknet market list darkmarket list

 80. darknet drug market https://alldarknetmarkets.com/ – black internet darkmarket list

 81. darknet markets url deep web search best darknet markets

 82. dark web marketplaces blackweb dark web site

 83. deep web sites tor darknet darknet search engine

 84. darknet drug links deep web sites darknet markets onion address

 85. dark web search engine tor dark web dark web link

 86. dark market onion darkmarket link deep web drug markets

 87. blackweb official website dark web websites darknet drugs

 88. dark web sites links best darknet markets darknet markets onion

 89. darknet drug store dark market blackweb official website

 90. darknet marketplace tor drug market darknet drug market

 91. darknet market list dark market link darknet markets url

 92. darknet marketplace https://darknet-marketspro.com/ – darkmarket dark web marketplaces

 93. darknet markets 2024 darknet drug store dark web search engines

 94. dark web marketplaces deep web drug url dark web market links

 95. darknet drug links blackweb tor market url

 96. how to get on dark web drug markets onion dark market 2024

 97. darknet marketplace deep web drug url deep web drug store

 98. dark web search engines drug markets onion dark market url

 99. black internet tor market darknet market list

 100. dark web search engine darknet market lists dark markets 2024

 101. darknet markets onion dark market free dark web

 102. deep web drug url dark web site darknet marketplace

 103. darkweb marketplace darknet sites darknet websites

 104. dark market list darknet websites how to get on dark web

 105. darknet markets 2024 darknet search engine drug markets dark web

 106. darknet markets onion address dark web market list dark market

 107. darknet drug market black internet best darknet markets

 108. darknet magazine https://darkweb-storelist.com/ – darknet seiten dark web market links

 109. deep web drug markets blackweb darknet seiten

 110. dark web search engine darknet drugs dark web search engine

 111. deep web search darkmarket dark web market links

 112. how to get on dark web dark web link dark web sites

 113. dark web links deep web sites darknet market lists

 114. darknet markets url tor markets darkmarket 2024

 115. dark web search engine free dark web darknet drug store

 116. darknet market links free dark web deep web drug links

 117. darknet markets onion darknet market darknet drug links

 118. dark web links dark net the dark internet

 119. dark web websites dark net dark market url

 120. darknet marketplace https://darkweb-storelist.com/ – tor market url dark web link

 121. darknet markets onion dark web site dark web marketplaces

 122. darknet drug market darknet drug store darknet markets 2024

 123. darkweb marketplace drug markets onion dark web drug marketplace

 124. darknet magazine darkmarket dark web search engine

 125. darkmarket list onion market darknet markets onion address

 126. darknet market links darknet seiten cryptomarkets darknet

 127. deep web markets https://darkweb-storelist.com/ – deep web sites dark web link

 128. deep web drug links darknet drugs dark web market links

 129. darknet market links onion dark website deep web drug links

 130. darkmarket 2024 free dark web darknet markets links

 131. deep web links https://darknet-marketspro.com/ – best darknet markets dark markets

 132. deep web drug store free dark web drug markets onion

 133. dark market link tor dark web darknet search engine

 134. darknet drug store dark website darknet market lists

 135. deep web markets darkmarket link how to get on dark web

 136. onion dark website tor market darknet markets

 137. dark markets 2024 darkmarket darknet magazine

 138. dark web search engine dark web site dark web websites

 139. cryptomarkets darknet darkmarket url dark web search engines

 140. dark web search engines dark web markets blackweb official website

 141. darknet marketplace darknet markets url how to get on dark web

 142. deep web drug links darknet site the dark internet

 143. dark market list dark net how to access dark web

 144. darknet market list https://alldarkwebmarkets.com/ – darkmarket dark market onion

 145. blackweb official website bitcoin dark web tor markets 2024

 146. dark web search engine dark web markets dark web search engine

 147. dark web market urls dark market url deep web drug store

 148. dark market 2024 dark markets 2024 dark web marketplaces

 149. darknet search engine darknet markets url darknet drug links

 150. deep web sites dark market link how to get on dark web

 151. darknet drug links dark websites darkweb marketplace

 152. dark web access black internet dark web drug marketplace

 153. darknet markets onion address deep web markets bitcoin dark web

 154. dark web market urls blackweb dark web links

 155. darknet markets links dark market darkmarket 2024

 156. darknet markets links darknet search engine dark web search engines

 157. darknet markets 2024 darkmarket darknet websites

 158. darknet market links dark web sites deep web drug store

 159. dark web search engines darknet markets tor market links

 160. dark web marketplaces dark net the dark internet

 161. free dark web https://darkweb-storelist.com/ – dark web marketplaces deep web markets

 162. darknet markets links tor market darknet market list

 163. darknet markets onion dark market link blackweb official website

 164. drug markets dark web darkmarket 2024 dark market 2024

 165. darknet markets links dark market darkweb marketplace

 166. bitcoin dark web dark markets 2024 dark web drug marketplace

 167. dark web markets darknet site darknet drug market

 168. darknet websites dark websites darknet market lists

 169. how to access dark web blackweb deep web markets

 170. dark market 2024 tor market darknet market list

 171. how to get on dark web the dark internet darknet markets links

 172. darknet markets url dark markets tor markets links

 173. darknet seiten https://darknet-marketspro.com/ – darkmarket 2024 dark web markets

 174. bitcoin dark web https://darknet-marketspro.com/ – dark web sites deep web links

 175. darknet markets url dark web link deep web markets

 176. dark web search engine onion dark website dark web marketplaces

 177. darknet market links dark market link dark web search engine

 178. drug markets dark web onion dark website darknet markets onion address

 179. darknet search engine darknet markets onion dark web marketplaces

 180. dark web websites dark net darkmarket 2024

 181. dark web access tor dark web darknet markets links

 182. how to access dark web dark website darknet marketplace

 183. darknet drug market tor marketplace dark web search engines

 184. dark web search engines dark web marketplaces cryptomarkets darknet

 185. darknet drug market dark web websites darknet search engine

 186. darknet markets links darkmarket 2024 dark web market list

 187. darknet markets 2024 https://darkweb-storelist.com/ – darknet markets onion address dark web access

 188. deep web sites tor darknet darknet markets onion

 189. cryptomarkets darknet dark web sites links darknet marketplace

 190. darkweb marketplace tor darknet how to access dark web

 191. deep web search https://darknet-marketspro.com/ – darknet market darknet market links

 192. darknet market blackweb dark web marketplaces

 193. darknet drug store dark net darkmarket 2024

 194. dark web access free dark web blackweb official website

 195. dark web drug marketplace tor markets darkmarket

 196. dark web search engines dark markets 2024 dark web sites links

 197. dark web search engines darknet seiten darknet drug market

 198. darknet magazine dark websites darknet markets onion

 199. dark web markets dark web links dark web search engine

 200. deep web drug url darkmarket link best darknet markets

 201. darknet markets darknet websites blackweb official website

 202. dark web search engines black internet darknet seiten

 203. how to access dark web deep web search deep dark web

 204. dark web websites darknet market drug markets onion

 205. darknet drug market darknet links blackweb official website

 206. dark web search engines dark market dark market

 207. dark web sites https://darknet-marketspro.com/ – darknet market links darknet websites

 208. tor market links tor dark web darknet drug market