בננות - בלוגים / / תרבות הלידה ההולנדית, ואיפה אנחנו עומדים?
הפוך קטן ודי
  • אומי לייסנר

    בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

תרבות הלידה ההולנדית, ואיפה אנחנו עומדים?

 


בחיים האחרים שלי אני כותבת מאמר המשווה בין תרבות הלידה ההולנדית לבין זו של מדינת ישראל. שתי מדינות קטנות אלה נהנות מרמה נמוכה של תמותה (אמהות ותינוקות) בכל הקשור ללידה. אולם, ככל שמדובר בניהול הלידה, הם שונים אחת מהשנייה כמעט מן הקצה אל הקצה. למשל, בהולנד מתרחשות כשליש מן הלידות בבית בעוד בארץ המספר קרוב יותר לשליש אחוז. בהולנד, המיילדות מנהלות את הלידות בדרך כלל, הן בבית והן בבתי חולים. בארץ, גם בלידות רגילות אשר מנוהלות בפועל על-ידי מיילדות, הרופאים נחשבים לאחראיים באמת.
גם רמות ההתערבות הרפואית בלידה שונה מאד: בארץ היא נוטה להיות גבוהה, בהולנד נמוכה. 

מומחה אחד (הסוציולוג ריימונד דה פריז) טוען שניתן להסביר את תרבות הלידה ההולנדית כהמשך לתרבות ההולנדית הכללית. לשם כך הוא מונה חמישה תכונות מיוחדות של התרבות ההולנדית. אני מביאה אותם כאן (בקיצור). תמצאו את ההבדלים בינן לבין החברה שלנו. אשמח לקבל הערות.

1. הבית, המשפחה, ותפקיד האישה:

ההולנדים היו הראשונים מבין העמים המודרניים לחוות את המושג של המשפחה הגרעינית, ולשם כך הם פיתחו בתי מגורים מתאמים —  בתים קטנים, פרטיים ומאורים. יש שטוענים שהתיעוש המאוחר של הולנד הוא אשר אפשר למוסד משפחה למנוע את מיסוד הלידה (והמוות) כפי שקרה במדינות האחרות. באופן מסורתי היה מספר הלידות רב יחסית בהולנד, והנשים נטו שלא לעבוד מחוץ לבית. עד לאחרונה גם כמעט ולא היו מרכזים לטיפול בילדים.

2. כאב, הגוף, והשימוש בשירותי הבריאות ותרופות:

בהולנד, נחשב עדיין הכאב המתלווה ללידה כנורמאלי לחלוטין, ואילו ההיזקקות למשככי כאבים נחשבה עדיין לחריג. גם באופן כללי יותר, השימוש של ההולנדים במשככי כאבים ובתרופות אחרות נמוך לעומת יתר ארצות האיחוד האירופי. ההולנדים גם מבקרים פחות אצל רופאים.

3. חסכונות ורציונאליות:

 ההולנדים ידועים כחסכוניים במיוחד ככל שמדובר בענייני כספים.  תכונה זו משתקפת גם במדיניות החברתית שלהם – תהליך רציונאלי המבוסס על מחקרים קבועים הבודקים היטב את האלטרנטיבות. במילים אחרות, לידת בית עולה פחות מלידה בבית חולים; העסקת מיילדת עולה פחות מהעסקת רופא.

4. היחס לגבורה:

התרבות ההולנדית נמנעת מהרואיות; לאורך המדינה, קשה למצוא אנדרטאות המנציחות זיכרונם של גיבורים. גם היחס הכללי לצבא ולמלחמה אמביוולנטית.

 5. סולידאריות חברתית:

בהולנד פועל מודל כלכלי ייחודי הנקרא מודל "פולדר" שעיקרו ההידברות, שיתוף-הפעולה, פשרה והימנעות מקונפליקט. השאיפה היא שכל אחד ישקול את צרכיו הוא מול צרכיו של האחר. ההולנדים מסוגלים להביע את דעתם בצורה נחרצת ביותר אך בו בעת להיות ערים לכך שמדובר בדעה בלבד ולהיות מוכנים להתפשר.

איפה אנחנו ואיפה ההולנדים?

 

 

 

2 תגובות

  1. מירי פליישר

    מעורר קינאה
    תודה אומי חשוב ביותר לנסות למשוך את החברה שלנו לכל השפעה מאוזנת אפשרית.
    אנשים כמוך שיוצאים לחברה הפתוחה נושאים שליחות מבורכת. המשיכי בעבודה הטובה. מירי

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר