בננות - בלוגים / / אין ארוחות חינם
הפוך קטן ודי
 • אומי לייסנר

  בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

אין ארוחות חינם

 

 

 

 

לפעמים אני מקנאה בנשים האלה שיכולות לומר לבני זוגן: "לך תחליף לו, יש לו קקי." לי אין את הלוקסוס הזה. זוגתי עושה יותר מדי בבית בכדי שתהיה בידי הזכות להטיל עליו מלמעלה מטלה מעדיפות ב' זו או אחרת. 
ללא ספק, לכל מטבע שני צדדים, ולא ניתן לקבל דבר בחינם.

עוד מטלה בבית שאני החלטתי לקחת על עצמי היא להתעורר מוקדם עם הקטנים. ו-(כאמור בבלוג "ש(יג)עון חורף"), אצלנו זה נוטה להיות מוקדם מאד. 
אך גם הפעם יש יתרון שלא תמיד נראה לעין. לאחר הזריחה, כאשר שאר בני הבית מתחילים סוף סוף לקום, הם נתקלים מיד עם דוב הסובל מכאב ראש, כפי שזוגתי אוהב לתאר אותי.

(a bear with a sore head )

לאחרונה הוא אף התחיל להפציר בי שאעיר אותו מדי פעם בשעות הקטנטנות האלה של הבוקר ואניח לו לקום במקומי. מתברר שגם הוא רוצה צ'אנס לשחק ת' דובה.

 

 

 

 

11 תגובות

 1. לא הבינותי למה את מכנה את בן-זוגך (ממין זכר, שהרי כתבת "להטיל עליו") זוגתי? ולא בן-זוגי, אישי, בעלי וכד"? מה אם מותר לשאול הטעם?

  • שלום רב, סתם תוהה.

   הינה התשובה — בלוג שלי הנקרא "על נישואין ותבלינים אחרים".

   http://blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=122&blogID=39

   אשמח לשמוע על התרשמותך.

   סליחה — עוד לא למדתי איך להכניס את הלינק כאן!!!!)

   אומי

   • אז להשקפתך (שאני לא שותף לה, יען כי לא פמיניסט אני) "בעלי" לא מתאים, אז לשיטתך יש "בן-זוגי" או "אישי", מה רע בהם?
    "זוגתי" לדעתי כבר תפוס ומקובע בתודעה של רובם ורובן של דוברי השפה העברית ב"בת-זוגי", כך שלדעתי זה רק יוצר בילבול.

    • אני שמעתי גם נשים משתמשות בביטוי — לגבי בני זוגן — ולכן חשבתי: אז בואו נלך על זה. אז טעיתי? הרעיון, בכל מקרה, היא לנסות למצוא מונח ללא-מגדר שיכול להתאים גם לבן זוג וגם לבת זוג נשואים.

     • אני לא מוסמך לומר לך אם טעית או לא… עדיין אינני חבר באקדמיה ללשון העברית… חחח..
      העברית לדעתי די בנויה על השוני הזה בין גבר לאישה… אפילו באנגלית שבה יש פחות התייחסות למה שאת מכנה "מיגדר" (מין או זוויג), יש he ו-she.

      בהחלט יהיה נוח, מבחינה פרקטית במצבים מסוימים, אם תהא מילה ללא התיחסות למין. במקום זה כיום משתמשים, לא פעם, בלשון רבים, דהיינו במקום "הפעל" או "הפעילי", "הפעילו" וכיוצא באלה.

      אני יכול להבין שיש מי שעלולה להיעלב מ"בעלי" – כי באמת אישה היא לא רכוש של בן-זוגה, אלא שותפתו, אך מעניין אותי לדעת למה את רוצה ביטוי אחיד שלא מבדיל בין גבר לאישה?

     • השימוש במונח איש כמקביל לאישה הוא בעייתי, למשל, איש שלה — אישה. גם אישי לא תמיד מובן. והמילה בן/בת זוג לא ממש זהה לבני זוג נישואים. ז"א אין מונח "טבעי" כאן שניתן להשתמש בו. ואם כבר ממציאים מונח חדש, אז למה שלא יהיה ללא-מגדר? כמו שיש מילים באנגלית, גם לאישה, וגם לבעל, וגם לשניהם גם יחד. וכמובן, זה יכול להקל על בני זוג מאותו מין.

 2. "בעלי" קצת מיושן, אבל אין לי בעיה עם זה. בכל מקרה, בנוגע למאמר, אני חושבת שזוגיות זה שיתוף פעולה בין בני הזוג. למה לא לבקש ממנו? אתם בסיפור הזה ביחד, אין צורך שרק אחד יעשה את העבודה הקשה. אם אין שיתוף, לדעתי אין זוגיות. ומי שמתבייש לבקש, לעולם לא יקבל.

  • כמובן הצגתי את הדברים כאן בצורה קיצונית כדי להדגיש את הנקודה. ובהחלט אני יכולה "לבקש", ואני גם מבקשת בפועל. יחד עם זאת, נראה לי שהזוגיות שלנו בנוייה על הרצון והשאיפה לעשות דברים אחד בשביל השנייה, וההפך. (לפעמים, בבוקר, אנחנו עושים אחד לשני אוכל, כי אין לנו כוח להכין לעצמנו.) מה שרציתי לומר זה שגם כשאת עושה משהו לכאורה טוב לזולת, יש "צד שני" לדבר. בכל מקרה, עדיף לדעתי ש"הצד השני" הזה , יהיה תוצאה מעודף רצון טוב מאשר ההפך.

   • מירי פליישר

    אומי
    אני אומרת אישי או בן זוגי.
    רק לא בעלי בועלי ובעל ביתי

    • הי מירי. למען האמת, בדיבור היומיומי שלי אני נוהגת כמוך. יחד עם זאת, אני תוהה אם יש מקום לעוד מונח (כמו זוגת או משהו) ושיינתן לו מעמד רשמי יותר. ואולי אין צורך? זאת אומרת, אולי הכי חשוב הוא להפסיק להשתמש במונח "בעל" בפועל. ולא לחכות בכלל לאיזהשהו צעד רשמי מצד האקדמיה ללשון.

     • מירי פליישר

      נחכה בסבלנות . שינו כזה הוא שינוי בתודעה הציבורית
      אישתי בעלי-מה שהיה
      בן זוגי אישי מה שהמציאות הכתיבה.אישי נמצא גם בתנך ולגמרי חביב,כי הוא גם אישי מאוד.
      חכמי הלשון שזה מקצועם אולי ימציאו ואולי ייתנו למצאיות להכתיב מה שקורה היום בפועל בשפה לגינת ליבם של הטהרנים.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר