בננות - בלוגים / אומי לייסנר / מה שלמדתי ממות הוריי
הפוך קטן ודי
 • אומי לייסנר

  בקשר לכתיבה משלי בבלוג זה -- כל הזכויות שמורות לאומי (נעמי) לייסנר

מה שלמדתי ממות הוריי

 

 

אני זוכרת כשהייתי קטנה שהיה ביטוי שבאמצעותו היו אנשים מזלזלים בשאיפה להתעשר בכל מחיר– you can't take it with you. זאת אומרת, בשביל מה לעשות עוד ועוד כסף, שהרי כשתעברי מן העולם הזה, הכסף יישאר כאן בלעדיך! עתה, לאחר שלא נותר לי אלא להעריך את הוריי כשהם כבר אינם איתנו עוד, הייתי מבקשת להבין את הביטוי הפוך — שאם תשקיע בכסף בלבד, כמעט ולא תישאר כאן דבר לאחר לכתך. הייתי אומרת שלאחר המוות מתרחש משהו כמו שינוי בערך המטבע, ולכל הפחות בכובד המשקל, כך שאם בחייו מעריכים את האדם בעיקר לפי כמות הכסף שצבר, לאחר מכן נעשה ההערכה כמעט אך ורק לפי מידת המעשים שעשה. לכן בכדי שחייו יהיו חיים בעלי ערך, מה שהאדם צריך לשאוף אליו, הוא שיהיו מעשיו ראויים. זה מה שאני מבינה מקהלת ,(פרק ג', פסוק כ"ב): "וְרָאִיתִי, כִּי אֵין טוֹב מֵאֲשֶׁר יִשְׂמַח הָאָדָם בְּמַעֲשָׂיו–כִּי-הוּא, חֶלְקוֹ:  כִּי מִי יְבִיאֶנּוּ לִרְאוֹת, בְּמֶה שֶׁיִּהְיֶה אַחֲרָיו."

  

3 תגובות

 1. אומי, צר לי לאכזב אותך… העולם "התקדם" מאז קוהלת. דקה אחרי שאדם עולה השמיימה בסערה מעטים זוכרים שהיה כאן, ובטח לא את מעשיו. הזיכרון האנושי חייב לעמוד בקצב החיים הסואנים של כל "כל אדם לנפשו", ומה שמעבר לכך התקצר פלאים. ובכל זאת חג סוכות שמח.

  • כמי שאבדה אמא שהיתה אדם מיוחד במינו אך לפני 10 ימים אני חולקת עלייך

   מעשיה של אימי יזכרו לדראון עולם
   ויש דברים שאינם משתנים אפילו מזמן קוהלת
   שאמר "אין חדש תחת השמש" ואכן אין

 2. תובנה נכונה אומי
  מועדים לשמחה

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאומי לייסנר