הבלוג של מירי
 • מירי פליישר

  אמנית חומר ופורצלן  וכותבת 5 תערוכות יחיד והרבה אחרות קבוצתיות .   אמא לשלושה צעירים גדולים ,  אשה לבעל,  מורה לתלמידים ,  סבתא לנכדים :)  מאמרים  ב"מארב"  וב"ערב רב" מגזינים מקוונים על אמנות וחברה. מאמרים על  אמנות ואמנות הקרמיקה.   דימויים שהתפרסמו בכמה מגזינים לשירה "נתיבים" לאחרונה בלוג עבודות  מעודכן     http://mirifleisher.blogspot.com /  טלפון להתקשרות:  03-5494799 כתובת אי מייל:     mirifleisher@bezeqint.net בית: רחוב יהושוע טהון 8, רמת השרון 47268 ;;;;;;

מכתב מידיד

 

صالة العرض للفنون أم الفحم
ה גלריה לאמנות אום אל – פחם
Umm el-Fahem Art Gallery
………………………………………………………
חברים יקרים
 
 
 
 
אני ותושבי אום אל פחם, מתעוררים כל יום לבוקר חדש של התגרויות חדשות  ישנות, שיש בהן כדי לזרוע הרס ושנאה בין הקהלים השונים בתוך המדינה.
שנים רבות,קיים עימות  עם ליברמן, שהפך את אום אל פחם לסמל השטנה שלו. היום נוסף לו ברוך מרזל וחברותו מקריית ארבע.
הבחירות בפתח, וכבר היישוב שלי ותושביו, על הנשים, הגברים והטף, הפכנו למוקד של זריקת בוץ, תיוג והשחרה.
במצוקה הכלכלית, החברתית והפוליטית הקשה ביותר, אנו מנסים לפלס לנו דרך אל קצה האור, לעתיד אחר ולאופקים חושים.
מי ישים קץ לשנאה הזו שהולכת וגוברת.
האמינו לי זוהי שנאה שטנית שיש בה כדי לכלות הכל. במחול שדים זה, אין מרווחים.
האם הגיעה עת להתפכח, לשלב ידיים, ולהבין שיש צורך, ומיד, ליצור שותפות אמיתית שתהווה משקל נגד.
למה עלי, אני ובני ביתי להתעורר כל יום מחדש למציאות שבה ליברמן, ברוך מרזל וחבורתם הנתעבת, עומדים לנו  מול פתח ביתנו .
האם מישהו, מכם חברים יקרים, יכול לומר לי מה עליי לצפות ואיך לתכנן את עתידי ועתיד ילדיי בתוך המקום הרווי שנאה  ??
בברכה
סעיד אבו שקרה
מנהל הגלריה לאמנות אום אל פחם

 

10 תגובות

 1. גם אני שואלת את השאלה הזאת, להבדיל. ליבי ליבי אליו. אני מכירה ומוקירה את הגלריה החשובה הזאת.
  אני במקומו הייתי משכנעת כמה שיותר אנשים להצביע. יש אחוז מטורף ולא הגיוני של אנשים שלא רוצים להצביע בבחירות. ייאוש ואפתיה משתלטים עליהם. צריך לשכנע את אלה להצביע.

 2. מירי, גם אני חושבת שאוי לנו מליבר-מן…וסעיד אבו שקרה אומר לו שלא רק הוא דואג, גם אני. (ואולי זה לא ממש מעודד)

 3. נורא העניין הזה..
  וגם המילים מגמדות את מידת הרעל

 4. למה להיטפל לאופרת הסבון של הבחירות?
  לא יותר חמור עניין התנועה האיסלאמית שהשתלטה על העיר, גירשה, איימה, חיסלה, דיכאה? תיאטרון אלג'ון שסולק מהעיר, משטר הפחד…
  אם נוריד את עניין השנאה, אז כן. כולנו ישראלים, או כולנו במלחמה.

 5. אהוד פדרמן

  לסעיד אבו שקרה, מבחינת עמדותי הפוליטיות אני קרוב למרץ. אני גם מגנה בכל תוקף את דרכם של ברוך מרזל ואביגדור ליברמן. אך למען הדיוק ההיסטורי, תרשה לי לציין שלא הם המציאו את השינאה. תנועות השחרור הלאומיות הפלסטיניות קמו על בסיס שנאה ארסית ליהודים ולמפעל הציוני ותקווה שהם יעלמו מהאזור בצורה זו אחרת. שנאה שאיחדה את העולם הערבי נגדנו. שנאה שהלכה והעמיקה כאשר הדת חילחלה לתוך הענין הלאומי הפלסטיני.
  וטיבה של שנאה שהיא יוצרת שינאה נגדית. אני זוכר היטב ארוע קטן אך צורב תודעה לפני כחמישים שנה. ישבנו חבורת ילדים סביב מדורה בחיפה כשלפתע כפו עלינו את נוכחותם שני פועלי בנין ערבים מהגליל ששמרו באתר בנייה סמוך. הם לא עשו לנו כל רע, אך כשביקשנו מהם לא להפריע אמר אחד מהם דברים שמהדהדים בראשי עד היום : עוד מעט לא תוכלו לעשות כאן מדורות ולשיר כי נאצר יגיע ויזרוק אתכם לים.
  וזה היה הרבה לפני מלחמת ששת הימים
  ולעוולות הכיבוש שהיא יצרה.
  השינאה משחקת לידיהם של הקיצונים משני הצדדים ולכן אני מציע שבמקביל לפנייתך לחבריך היהודים בעברית תפנה קול קורא בערבית לאחיך הפלסטינאים תושבי ישראל (נדמה לי שזו ההגדרה שרוב הערבים הישראליים מעדיפים) ותשאל אותם אותן שאלות בנוגע לשינאה.

 6. אני יכולה להבין את רגשות הדאגה, הפחד, הכעס, העלבון וההתקוממות שמרגישים במגזר הערבי מול חלק מהדברים שמתגלים כאן במערכת הבחירות הנוכחית. אני רק צריכה לציין שרגשות דומים רווחים גם במגזר היהודי הרואה ושומע קולות כאלה ואחרים המגיעים מן המגזר הערבי.
  בתנאים כאלה כל ציבור נוטה לצייר לעצמו את הציבור העומד מולו כהמון מסתער חסר פנים וחסר שם, ונוטה לשכוח את בני האדם שמרכיבים תמיד כל המון – בני אדם שברובם הם שומרי חוק ושוחרי שלווה.

  הפתרון היחיד שיש לי להציע הוא מאד פרוזאי, הוא איננו מרשים ואיננו "איסטנט": איפוק והנמכת להבות. גם כשמתרגזים, וגם כשיש סיבה טובה להתרגז. וזה נוגע לכל הצדדים: ימין ושמאל, יהודים וערבים, חרדים וחילונים, מנהיגים ואזרחים מן השורה. כי כשהשרפה כבר מתחילה להתפשט, קשה מאד לכבות אותה.

  ובמסגרת הנמכת הלהבות, צריך שגם יהודים יבינו שלא כל תושבי אם-אל-פחם מתכננים את החרבת מדינת היהודים. וגם במגזר הערבי צריך שיזכרו, שלא כל היהודים מצביעים עבור ליברמן.

 7. עפרה עמיקם

  מירי, האם את חוששת מהעמדה הפוליטית שהעלת בבלוג שלך ?נראה לי שכמה מהתגובות דווקא תומכות בקריאה של סעיד. יש גם אחרים שזה נגע להם והם מתגוננים עם תביעה להדדיות, שוכחים שאנחנו הם אלו שחזקים במשחק הזה. בעיני ברוך מרזל ושותפיו מלבים את הפחדים של תושבי אום אל פאחם ומעוררים יותר שנאה ליהודים. אותי הוא מאד מפחיד . כל הכבוד לך, עפרה

  • מירי פליישר

   הי עפרה
   מוזר שהתרשמת שאני חוששת.
   העליתי את מכתבו של סעיד בלב שלם.
   שמחה ששלחת לי את המכתב
   ותודה על תגובתך.
   אכן ברוך מרזל וליברמן מפחידים ומצערים קודם כל אותי.
   מה שהיה פעם ביזארי=כהנא הפך למקובל ומובן.
   חוץ מתוצאות שמי יודע מה יהיו אני מתחילה להתבייש …

 8. מירי, גם אני קבלתי את המכתב{בקרתי כמה פעמים במוזיאון הזה} ושלחתי אותו למכותבי, לי לא היה מה לענות לו, ובעיני גם לא לענין הדיון מי התחיל קודם, חבל לאבד את מעט האנשים שכן האמינו בצדק ובשוויון

 9. עדנה גור אריה

  ישנם ביננו כאלה שהם רוויי שנאה. ישנם אדישים. אני תמיד חושבת על כך שמי שמתנקל לאנשים ולא משנה מיהם הוא מסוכן לכולם. גם אני חוששת מליברמן ומרזל ובודאי שלא הייתי רוצה שהם ישלטו.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות למירי פליישר