בננות - בלוגים / / תורת ההתנדנדות
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

תורת ההתנדנדות

 

 

 

שנים רבות נמנעתי מלימוד תורת ההתנדנדות. סירבתי ללמוד את התורה הזאת אף על פי שידעתי כי היא חיונית יותר מהרבה תורות אחרות.

 אם אשאֵל מהו שגרם לי לבסוף להסכים ללמוד, אשיב על כך בקצרה:

לא הייתה לי ברירה!

 אלמלא כן הייתי מוצאת את עצמי לבדי על הנדנדה במשך זמן רב מכפי שהייתי מסוגלת לשאת.

 לאמיתו של דבר, נמצאתי לבדי על הנדנדה במשך זמן רב מכפי שיכולתי לשאת עוד לפני שהתחלתי ללמוד את תורת ההתנדנדות. ימים רבים ישבתי על הנדנדה וקיוויתי שמישהו שאינו מכיר אותי, שאינו יודע על בורותי, יבקש את רשותי לשבת בכיסא הריק שמולי.

 היום אני יודעת כי גם מי שמיטיב לדעת את תורת ההתנדנדות כולה עלול למצוא את עצמו לבדו על הנדנדה.

אם אשאֵל מדוע לא קמתי מהנדנדה במקום ללמוד תורה אשר ממילא אינה מבטיחה שותף הולם להתנדנדות מהנה, גם על כך אשיב בקצרה:

ידעתי כי כל עוד אשב על הנדנדה – גם ואולי בעיקר כאשר הכיסא מולי ריק – אוכל לחלום על שותף הולם להתנדנדות מהנה ולקוות שהחלום יתגשם אי פעם.

 היום, בעודי מביטה בכיסא הריק שמנגד, זה שלמעלה, אני תוהה שמא לא הייתי נזקקת למישהו שיתנדנד איתי לוּ רק יכולתי לשבת גם עליו. אולם אינני יכולה כשם שלעולם לא אוכל להתנדנד עם מישהו כששנינו באוויר באותו הזמן ולאורך הזמן שלאחר הזינוק הנהדר ברגע ההתנדנדות הראשון.

 לפיכך נמצא בי לפתע האומץ לקום מהנדנדה בוויתור נורא ובאיחור רב, אף על פי שבתורת ההתנדנדות אין מוקדם ומאוחר או דבר מה שאפשר ללמוד ללא אומץ ומאמץ ובלי לשלם את מחיר הוויתור.

 

מתוך שפת הלוליין, גוונים, 1997

 

 

 

 

11 תגובות

 1. ענת, אהבתי את ההתנדנדות כסמל לזוגיות. ונכון שצריך גם לדעת מתי לקום. יש שקמים כשהכסא מולם ריק, והולכים לחפש מתקנים אחרים (בהם אפשר גם להתנדנד לבד) ויש שקמים באמצע ומשאירים את זה שבכסא מולם לנחות בחבטה…

  • הצחקת אותי… מעניין שכתבתי את כל הקטעים הללו בחודשים שקדמו להליכתי לרבנות מהכיוון הלא טוב… ובטקסט המקורי היה כתוב בן זוג ולא שותף… זרמו הרבה מים אצלי בגן השעשועים. בן זוג אינו כלול בלקסיקון… והכי הצחיק אותי זה שדמיינתי את כאב החבטה בתגובתך. נפלא ומדויק ומאוד כואב אפילו יותר מכשהיינו ילדים והפרטנר הדפוק הקטן היה קם ועוזב.. למתקן אחר

   • אגב הסיבה שאני מעלה את הסיפורונים היא שאני שלמה איתך כמות שהם (לאחר עריכה קלילה) ועומדת מאחורי תכניהם חרף השנים הרבות שחלפו מאז כתבתי אותם ושבמהלכן לא קראתי אותם. לא תמיד זה כך בכתיבתנו בעבר. נכון שהיום כבר אינני כותבת כך. כל יצירה נכתבת על ציר זמננו בהתאם למי שאנחנו באותה נקודת זמן.

   • אכן, חבטה רצינית…
    ואני זאת שצריכה לחיות כל הזמן עם השיר על נורית שאכלה את התפוח שניתן לה והלכה לשחק עם ילד אחר… 🙂

    • כילידת מזל מאזניים, אני קוללתי עד הבוקר (ראי תגובתי לריקי למה עד הבוקר) בשאיפה כמוסה ונלוזה ואיומה להתנדנדות הרמונית בשניים. את מתהלכת בעולם עם שמך הנושא מטען שירי לא קל, לתחושתך. אז אומר לך בקצרה, הייתי שמחה להתחלף איתך. הווה אומר, ששמי ייקרא בישראל נורית על כל המשתמע ובעיקר "ההלכה לשחק עם ילד אחר" ובתמורה אתן לך את המאזניים הבלתי מאוזנים שלי. מה את אומרת?

     • לא השתכנעתי… ממהותם של המאזניים היא שמותר להם גם לנטות ולא תמיד להיות מאוזנים. זה עדיין לא כמו להיות סוציופאתית ערלת לב שמנצלת אהבה וטוב לב של אחד ונוטשת אותו לטובת מישהו אחר… 🙂

     • נורית היכרותנו מאפשרת לי להעיד כמיליון עדים – לא פחות – שאת נציגת הפרח היפהפה הזה נורית לפני שנהיה סימבול בשיר. כבר אמרתי לא פעם, אסור להאמין יותר מדי לא ליוצרים ולא ליצירות. את הפוך מכל מה שכתבת כאן

 2. ענת, על תורת המשחקים קיבלו פרס נובל אין שום סיבה שלא תקלי על תורת ההתנדנדות 🙂
  אהבתי מאד את הדימוי העגמומי של נָד
  בלי נֵד !
  שיהיה לך סופ"ש מתוק

  • אז ככה, קראתי את תגובתך באישון ליל בדרכי ל… וחזרתי למיטה לישון על הצעתך בדבר פרס נובל, וקמתי עם רעיון מקורי. אני מייסדת פרס על שמי ומעניקה אותו קודם כול לעצמי ובלבד שאהיה הראשונה ליישם בפועל את סיום הסיפורון – בחזקת יש נביא בעירו אם עירו היא ביתו ומבצרו. וברוח הצעתה של נורית חברתנו אני קמה מהבוקר מהנדנדה לשניים (ובשמחה שלמה) ועוברת לנדנדת יחידה (זוכרת אותה?) וכיוון שיש לי שתי רגליים ושתי ידיים בריאות (יחסית) אני אעמוד עליה ואתן שוונג לעצמי (כי אם אין אני לי) ולא אחדל להתנדנד מכוחותי כל עוד אוכל ובכיף גדול כשכל "הילדים" סביבי במשחקיהם שלהם. נד נד נד והייתי כנד שתול על הנתיב הסלול בים סוף הנחצה לשניים. שבת קסומה שתהיה ברוח פרס ענת השמחה מעין כמותה.

 3. גליה אבן-חן

  בעיני אקטואלי עכשיו יותר מתמיד בקשר לבחירות: כן ילכו עם ביבי! לא ילכו עם ביבי! הכוונה כמובן למפלגות המרכז. למי בדיוק מחכה המושב הריק שממול על הנדנדה?

  • אשרי שזכיתי לביקור מולדת שלך, גליה. אינטרפרטציה מעניינת… אני עצמי קמתי גם מהנדנדה הזאת. כלומר, אפילו לא פתק לבן. תחי האמת

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט