בננות - בלוגים / / מה בין זאב ל"יומנה של אישה מודרנית"
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

מה בין זאב ל"יומנה של אישה מודרנית"

לפני ש"יומנה של אישה מודרנית" ראה אור פניתי למאייר הדגול זאב אנגלמאיר, ביקשתי שיקרא את הרומן בכתובים ושאם ורק אם הוא אוהב – שישקול לעצב למענו את הקנקן, קרי העטיפה. ואז לילה אחד נחתה בתיבת המייל שלי הפתעה –  איורים שזאב יצר ושנינו קיווינו שיהיו כלולים בין פרק לפרק. זאב חשב: "מדוע שלא יהיו בספרך בין פרק לפרק איורים כמו בספרי המופת של פעם, ברומנים הגדולים, מה שידגיש עוד יותר את מיוחדותו ויופיו של הספר. אינני רוצה תשלום עבור האיורים. אסתפק בהנאה שהאיור לספר הזה גורמת לי."
פניתי להוצאה ושם הבטיחו שמהעותק העשרת אלפים יהיו גם איורים. כאשר בישרתי זאת, מוכת אכזבה, לזאב הנפלא אך העזתי לבטא משאלת לב כמוסה ועזה, הוא חתם: "משאלות לב הן חלומותיהם של האנשים הערים, אמר איזה פילוסוף יווני".

 

9 תגובות

 1. איזה יופי!!! זה מוסיף עוד מימד, קסום בעיניי…
  נורית

 2. איזה יופי!!! זה מוסיף עוד מימד, קסום בעיניי…
  נורית

  • אין לך מושג עד כמה נחמץ לבי שרק על הטקסט של יומנה הייתי ממונה. אבל עוד חזון למועד! הוצאות ספרים מתקמצנות איפה שלא צריך. אבל אני עקשנית ומאמינה אדוקה בהגשמת משאלת הלב אם אני מרגישה אותה בעצמותי כנכונה.

 3. זה ממש מימד נוסף כמו בספרים של פעם
  שנה של נחת ענת יקרה ומילוי משאלות לבך לטובה 🙂

  • כל יישותי מאמצת את שורתך השנייה במלואה כולל הסמיילי הנדוש שבהחלט יזכה למימד אישי. את יודעת למה, ריקי? כי אין ברירה. ומהמקום הזה הכי נכון לנוגה שלי ולי להמריא.

 4. איזו איכות!
  מדוע לא ממשיכים במסורת נפלאה זו? היה מושך את העין והלב ומרגש…
  בהצלחה בכתיבתך
  שנה טובה ומבורכת, שנת יצירה שופעת.
  רות

  • יש עוד כמה דברים נפלאים שנעלמו מעולם הספר. השיקול הכלכלי הוא המנצח. אבל זאב ואני ננצח את כל השיקולים הנלוזים. זו משימתי וייעודי על גב "יומנה" היקר שלי. ומי ייתן ובמהלך השנה הקרבה הוא יימכר לגויים ויחזור לכאן במלוא הדרו! ועם איורים נפלאים לכל פרק ופרק.

 5. מירי פליישר

  מקסים ומלא הומור!

  • אכן זאב קלט מיד ואף הבליט את יסוד ההומור שהוא מבחינתי פסגת יצירתי – זו ועד כה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט