בננות - בלוגים / / בשר בבשר
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

בשר בבשר

ראיתי אותךָ בַּחלוֹם, מוּטב כך,

אמרתָּ, מאשר לעולם לא,

שלא אפגע בּךְ, שתוכלי לעשות

בי כל אשר תבקשי עד שתקיצי

ממני, תחלימי להבין שלא הייתי

כי אם חלום מעשֵן כל שיכולנו

להיות אילו לא הייתי בּשר

בִּבְשָר אהבתךְ המְדַמֵּם.

 

 

 

 

 

 

14 תגובות

 1. ענת, אהבתי את השיר. יש חלומות שלא מתחשק להקיץ מהם…

  • מחווייתי, החלומות הכי קשים לעיכול הם אלה שגם וגם: גם לא מתחשק להקיץ מהם וגם מוטב להקיץ מהם ולשכוח אותם כמה שיותר מהר. ויתרונו של החלום במקרים קשים לעיכול כאלה – שכל תכליתם לסייע להשתחרר מחומרי ההשראה המציאותיים שהולידו אותם. יום נעים לקראת ליל מנוחה.

 2. חלום רך מול תגובה אכזרית של המציאות.
  דו שיח כואב בין שניהם.

  • אהבתי
   גם בחלום זה לפעמים מדמם אבל יתרונו שיש בחובו יקיצה גואלת
   אהבתי ענת שבת המלכה

   • שוב, רק מבשר חלומותי לספר ידעתי. הדימום בחלום תכליתו אחת – לרפא מהדימום במציאות.

  • אתה ודאי זוכר כמוני את שיר הילדים "בחלום הלילה בצאת הכוכבים חנוך ו… מתחתנים". אז שם הכול החל. ומה ההמשך? שורותיו הנפלאות כאובות מפוכחות של יהודה עמיחי: "אלוהים מרחם על ילדי הגן/ פחות מזה על ילדי בית הספר… וגומר.

 3. אהבתי. גם לי חלומות משונים חלקם נבואים.
  ובכל זאת חלום.
  שבת שלום.

  • החלומות הם הגשר הכי טוב שיש לנו לתת מודע. בורכנו בחלומות ולתחושתי אם הם בחזקת נבואה זה על פי עקרון החיים שבו הנבואה מגשימה את עצמה. כלומר, שעצם שימוש החולם בחומרי חלומו להבנת עצמו וכיוונו הנכון על פי פירוש החלום – גם אם מדובר בחלום "רע" – הוא זה שיוצר את הנבואה. הכול בנו ומתוכנו ובכלל זה מסלול חיינו. שבת שלום

   • כן, השיר קצת מתוכח עם חלומות שוא ידברו.

    כל חלום ומתי נחלם ואיך. מבחינתי. כי לא לכולם אותו ערך.

    אבל לפעמים ההבדל בין השנים דק מאד.

    • בחלום של הדוברת שלי יש גם פיצוי גדול. כך אני מפרשת אותו. ובכלל, פרשנות חלומות היא עניין מאוד מהותי – כמו יצירה – הכול בעצם פתוח. ומניסיוני האישי כמפענחת עם דיפלומה עצמית, דרוש שכלול מתמיד של הכלים האינטואיטיביים ואמונה שלמה שכל החומרים שעולים בחלום הם לטובה – גם ואולי קודם כול הסיוטים.

 4. חלום על התפכחות, ענת.
  שבת שלום
  רות

  • החלום היקיצה ההתפכחות והשיר פנים רבות להם. אומרים שזהו היופי בחיינו. נו נו – יופי קשה להכלה ולעיכול. טוב שיש שבת!

 5. כל כך נכון ואמיתי הדמיון בין המילים החלמה וחלום .גם חלום ביעותים הוא בשר מבשרנו והחלום הוא הארובה לשחרור הפיח
  שבת שלום ענת יקרה
  עפרה

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט