בננות - בלוגים / / אהיה הלילה הזה שוטת כפר הסופרים
שלא על מנת להיפרד
 • ענת לויט

  ילידת תל אביב, 4 באוקטובר 1958. דור שני לילידי העיר העברית הראשונה. אביה היה מכונאי וסוחר מכוניות ואמה עקרת בית. מסלול לימודיה: גן "בת שבע", גן עירוני, בית הספר "לדוגמא" ע"ש הנרייטה סאלד, "תיכון חדש", תואר ראשון בספרות עברית ובפילוסופיה ולימודי תואר שני בספרות כללית באוניברסיטת תל אביב. בתקופת שירותה הצבאי בחיל הקשר החלה לפרסם שירים, סיפורים וביקורות ב"עתון 77". לאחר מכן פרסמה מיצירותיה ורשימות ביקורת בכל מוספי הספרות של העיתונות היומית. ספרה הראשון "דקירות" (שירה ופרוזה), שראה אור ב-1983, זיכה אותה בפרס ורטהיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. על הביקורות שפרסמה זכתה ב-1987 בפרס ברנשטיין. ב-1987 נישאה ליובל שם אור. שבע שנים לאחר מכן התגרשה, ומאז היא מגדלת את שתי בנותיה (תמר ודנה) וחמישה חתולים במרכז תל אביב. בין גיל עשרים לשלושים וחמש עבדה כעורכת לשונית בעיתונים "הארץ", "דבר" ו-"חדשות", וכן כתחקירנית בתוכנית הספרות "סוף ציטוט" ששודרה בשנות השמונים בערוץ הראשון, וכעיתונאית לענייני ספרות ב"מעריב" וב"ידיעות אחרונות". מאז מחצית שנות התשעים באה פרנסתה מעריכת ספרים עבור ההוצאות השונות. פרסמה עד כה עשרה ספרי שירה ופרוזה וזכתה בפרס ורטהיים לשירה, בפרס ברנשטיין לביקורת ובפרס ראש הממשלה

אהיה הלילה הזה שוטת כפר הסופרים

 

 

כידוע, אין נביא בעירו. ועוד נהוג לחשוב ולומר כי הנבואה ניתנה לשוטים. אז אהיה אני הלילה בחזקת השוטה. בשבוע האחרון מרבים לתלות תחת כל קיר רענן את תמונת עמוס עוז ולצטט את הכרזתו בצד סופרי ליגת העל – גרוסמן ושלו. הם לא מוכנים להימכר במבצעי ארבע במאה. בחדשות ערוץ 2 קינחו הערב בידיעה שמחאת הסופרים אולי תנצח. לא ימכרו שום ספר במבצע. אז מה יהיה? אעז להתנבא. הספרים כולם, בהמוניהם, יימכרו בקרוב למאה שקלים לספר. ובאמת, מה אתם חושבים סופרים יקרים, את מי יקנה הקורא דל המאה –   אתכם או את עוז/גרוסמן/שלו במחיר מלא? אין שום קשר הכרחי בין שם לשמן טוב. אבל הגיבורים להכריז שאותם לא ימכרו עוד במבצעים הם ובעיקר הם ואולי רק הם יהיו הזוכים הגדולים. וכל הספרים שזכו להיקנות ולהיקרא רק הודות למחירם הנמוך – יחזרו בלי כבוד והדר למחסנים, וזה בהחלט יהיה ניצחון אמיתי של הרוח על החומר –  על חומרנותם של כל אותם סופרים המייחלים ובונים על יותר משקל לספרם. הם עדיין לא הפנימו שספרם היקר אינו בליגת גבינת הקוטג'. ומעטים הסופרים לדורותיהם שספרם בנה להם קוטג'!

 

 

4 תגובות

 1. צודקת ,ענת
  המבצעים באמת מצילים הרבה ספרים מריקבון במחסני הספרים

 2. רקפת זיו-לי

  בדיוק כך!

  • חני שטרנברג

   לא שוטה בכלל, ענת. כאן אני התייחסתי לנושא הזה
   http://www.blogs.bananot.co.il/showPost.php?itemID=23651&blogID=251

   • קראתי את דברייך בעניין רב ובשמחה על תמימות הדעים והאבחונים באמת מסוימת שערפל הקרב מטשטש. ויחד עם זאת, אני תוהה באשר לפתרון שהצעת. ממעורבותי רבת השנים בתהליכי הוצאתם לאור של ספרים אני למדתי שמדובר בעסק לגמרי לגמרי לא קל ופשוט. עובדה אחת על הדרך היא שרק או בעיקר רק הוצאות גדולות עם גב כלכלי ענקי שורדות לאורך הימים – וזה לא רק בגלל המבצעים. יש כאן עירוב של מערכות יחסים בין כמה וכמה בעלי עניין במוצר שנקרא ספר. העובדה היא פשוטה: יש לזכור שהכול הכול בסופו של דבר בידי הלקוח – קרי הקורא. כשהקורא "מותקף" על ידי מיליון כותרים בדקה, רובם יחזרו להוצאה. ואם להוצאה אין משאבי תחזוקה אדירים היא תקרוס במהרה ולא חשוב מהם מניעי בעליה.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

© כל הזכויות שמורות לענת לויט