בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / ביקורת של יונית נעמן ב"העוקץ"
שחרחורת
 • איריס אליה כהן

  איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

ביקורת של יונית נעמן ב"העוקץ"

מכתוב בעור

יונית נעמן 01.02.11

מזרחיות ואשכנזיות מובנות ברומן הביכורים המטלטל של איריס אליה-כהן, "מכתוב", כזהויות מרובדות המשכשכות יחד בביצת המציאות של שנות ה-70 בחיפה תחתית. ביקורת

למאמר המלא:

http://www.haokets.org/2011/02/01/%d7%9e%d7%9b%d7%aa%d7%95%d7%91-%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%a8/

9 תגובות

 1. כבוד אחותי. כבוד.

  • איריס אליה כהן

   תודה אביטלי יקרה, תודה ממש. המשך שבוע טוב.

   • הי איריס יקרה,

    "מכתוב הוא נס כזה"

    מה אומר ומה אגיד, ליותר מזה לא פללתי. המאמרים הולכים והופכים להיות יותר חודרניים.

    את יודעת, אתמול ברכבת קראתי את הפרק בו מגיעים החברים של אריק לשמור עליו. ומתפתח שיח פוליטי, חתרני, שאפשר בשקט להעביר אותו לימינו אלו, כאשר אריק נכנס ואומר אתמול היא היתה עוד ליכודניקית. איני רואה כל סתירה בין תפיסות הימין לבין תפיסות השמאל בנושא של הערבים.

    וברור שהערתו של אריק היתה מתנשאת קצת בנושא של יחסי זכויות אנוש.

    מאותו הרגע הפכה בעיני עירית גדולה יותר ויותר, לרבות התיקונים של שמלת החתונה. מאז ההפגנה בככר מלכי ישראל (אגב, בספר לא כתוב ככר רבין – כפי שהיא מוכנה היום. דמותה מתעצמת ומתמתחת על פני כל הספר, והיא הופכת לדמות ריאליסטית וסימבולית באחת.

    עיקר ההבדל או בין העיקריים בין הימין והשמאל הוא מדיניות הרווחה, כמו שמביאה אותה רוזי.
    בגין לא רק שהעלה את המזרחיים, לאחר שחיתיות השמאל של ידלין ועופר שהתאבד בזמנו – אלא הוא פתח את ההתנחלויות להתיישבות.

    ההשקפה באמת היתה פוליטית – ארץ ישראל השלימה, ואולם מבחינת איכות הרווחה – עתה יכול היה כל אחד לרכוש בית פרטי בסכומים של שישים אלף דולר.
    לא, לא היה לזה פן דתי כלל, כפי שהוא היום, אלא בהחלט פן כלכלי, אנשים שנזרקו לעיירות הפיתוח על ידי מפאי ההיסטורית – יכלו עכשיו לרכוש בית באלפי מנשה, באריאל, בגוש קטיף, בניר עציון, ללא כל נופך דתי שהיה לעניין אלא רווחתי גרידא, אבל מנהיגים כמו בגין אין לנו היום ולא יהיו.

    בגין העניק איכות חיים שווה לכולם, ומה שנאמר במכתוב מתוך הזמן הצהוב תרף גם להיום. אלא שבינתיים במצריים יש מרי אזרחי על עוני, ואצלנו מעלים מחירים, שוחקים משכורות, הורסים את מערכת החינוך ומאפשרים לזקנים ולניצולי שואה לחטט באשפה.

    זוהי עירית בעיני וכאז גם היום מדיניות של שוויון אנושי וכלכלי לא היתה מזיקה לנו – ולא היו מזיקות לנו הרבה עיריות ברנע כאלו על הכאב, שאינו חדל ועל ההתנשאות של המנהיגים שלנו שכל קשר ביניהם לבין העם בטל בשישים.

    לא אוסיף מילה,
    חוה

 2. תלמה פרויד

  היי איריסקה, קראתי ב'לאשה' (בעבודה). אקרא גם את זה שכאן. גאה מאוד, אחותי. מברוק. בהצלחה רבה בהשקה, נתראה. נשיקות.

  • הי איריס,

   את בטח מתרגשת, כי מחר ההשקה, אבל אם העלית כבר את הביקורת, מדוע אינך מתייחסת לתגובות?

   לא, איני כותבת בשם עצמי רק, אבל כאשר ראיתי שאת לא מגיבה בשביל מה לכתוב תגובה?

   אל תכעסי, אבל……

   שלך, חוה

   • איריס אליה כהן

    חוה יקרה ואוהבת ומפרגנת. לא תיארתי לעצמי שאני אגיע לשלב הזה, אבל מהכרות די עמוקה עם עצמי אני יודעת שיש לי יכולת הכלה מוגבלת מאד. אני פתאום מקבלת המון תגובות על הספר, למייל ובפייס בוק ובכלל. אז אני שומרת את כולן, אבל מקווה להתייחס שתחזור אלי הנשימה וההתרגשות תדעך. זה מצחיק, אבל שוב זה מזכיר לי את הלידות שהיו לי, אז יכולתי לבקש מכל אוהבי וחברותי, פשוט לא לבוא לבקר אותי, כי אני לא מצליחה להכיל, ואני מוצפת, וזה לא טוב לי. ככה עכשיו. אני לא רוצה בשום אופן לוותר על אף תגובה, או ביקורת, אבל ממש לא מצליחה להכיל כרגע. אני יודעת שאחזור לזה כשאוכל. כל ההרצאה הזאת באה לבקש ממך לא להתאכזב או לכעוס.

    מקווה מאד לראות אותך הערב. נשיקות הרבה וחיבוק.

    • לאיריס יקרה,

     איני יודעת אם את עדיים קוראת או שיצאת כבר.

     איני מאוכזבת להיפך, אני מאושרת על התגובות הנהדרות שאת מקבלת בעיתונים. ואף לא כתבתי כל כך על עצמי, רציתי לאותת, שאנחנו כאן.

     אם הייתי כועסת לא הייתי כותבת לך מילה.

     שמחה על כל מילה שנכתבת עליך.

     וקחי את הזמן שלך.

     המון הצלחה היום.

     בררררר…… קר

     חוה

     • איריס אליה כהן

      חוהל'ה. תודה תודה יקרה. היה מרגש ומשמח… כתבתי בפוסט תודה. חבל שלא באת, אבל לבטח ניפגש באירועים אחרים… תודה יקרה.

  • איריס אליה כהן

   היי תלמתי אחותי. תודה ממש. אוהבת אותך.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן