בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / צור ארליך על סבתא טורבו
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

צור ארליך על סבתא טורבו

עסקה מוצלחת בשבילי, טובה (יש לקוות) גם בשבילה: שלחתי לאיריס אליה-כהן את 'אל דביר החשכה' שלי (כלומר של טניסון) ואילו היא שלחה לי את ספר הילדים שלה (ושל המאייר רמי טל) הראשון בסדרת סבתא טורבו. אלפי התנינים, יש להודות, הם תנין אחד קטן, אבל לא הייתם רוצים אחד כזה במלון הביתי שלכם, מלון בלהות ככל שיהיה. כללו של דבר, בתי קראה הכול בגמיעה מתמשכת, וזה לא ספר קצר כל כך, וגם אני בשלוק. היא נורא מצחיקה, המשוררת. הנה שיר תהילה לה ממני:

סָבְתָא טוּרְבּוֹ הִיא לֹא קְלַפְטֶה,
וְגַם אֵין הִיא סָבְתָא זַפְּטָה.
עִם קְצָת כּוֹחַ וְרֹב מוֹחַ
הִיא יוֹדַעַת אֵיךְ לִשְׂמֹחַ.
הִיא חַתְכַת סִפּוּר וְטִפּוּס
(בְּמִלְּעֵיל); הִיא רֶבַע אֶפּוֹס!
בְּקָרוֹב תִּסְפֹּר נִינִים,
וּבֵינְתַיִם – תַּנִּינִים.

 

צור ארליך

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן