בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / סקירה חדשה על מכתוב – רעיה קאופמן
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

סקירה חדשה על מכתוב – רעיה קאופמן

מכתוב של איריס אליה כהן
לא סקירה אלא חוות דעת.

שלושה הם המככבים בספרה הנהדר של איריס אליה כהן: השפה וזה כולל את הערבית!, השמות ! והזמן!.
איריס היא קוסמת שעושה נפלאות עם השפה העברית. בונה משפטים לא שיגרתיים המעבירים את תחושותיה או רצונותיה, יכולה במילה אחת לגרום לקורא לטעום או להריח את סביבתה. שליטתה המוחלטת בשפה שהיא היפה והחשובה ביותר לגבי, יכולה לרומם נפש. כמו גם הערבית, שהיתה שפתו של האב בסיפור ולכן חשוב היה להוסיפה, שגם עליה נאמר שבמילה או משפט אחד אתה יכול לתאר עולם ומלואו…. די לומר מכתוב!.
השמות. כמה מחשבה היה על הסופרת בבחירת השמות לגבוריה. עירית ורוזי. בדיקה פשוטה בעולם הצמחים יבהיר לכל אחד שזו משפחה אחת. ורק אוסיף עוד שם אחד, אחסאן! ״יותר טוב״… והאם הכוונה שטוב יותר לחיות באחווה או לאהוב את האב שהיה טוב אלא שלא היה ישראלי דיו? סוג של כפרת עוונות?.
והזמן! הספר נע מילדותן ועד להיותן נשים בוגרות. ההפתעה למצוא את הזמן הצהוב של גרוסמן בספרה הנהדר של איריס גרם לי להבין עד כמה הזמן משחק תפקיד לגבי כולנו. את הזמן אין להשיב, את הזמן יש לכבד ועם הזמן… נוכל לשנות דברים …אינשאללה.


התמונה של ‏רעיה קאופמן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן