בננות - בלוגים / איריס אליה כהן / קרן פרידור כותבת על "גבר אישה ציפור"
שחרחורת
  • איריס אליה כהן

    איריס אליה-כהן, סופרת ומשוררת, כלת פרס ראש הממשלה ליצירה לשנת 2015. "מַכְּתוּבּ" (הקיבוץ המאוחד, 2011), זכה בפרס שרת התרבות ובפרס רמת גן 2012; ספריה "דושינקָא, נשמה" (הקיבוץ המאוחד, 2013), ו"גלבי" (ידיעות ספרים, 2016) נמנו שניהם עם תריסר המועמדים לפרס ספיר. שירים מתוך ספרי שיריה "שחרחורת" (הוצאה עצמית, 2014) ו״פלא״ (ידיעות ספרים 2017) תורגמו לאנגלית, צרפתית וספרדית, פורסמו בעיתונות, בכתבי עת ובבמות אחרות בארץ ובעולם, רבים מהם הולחנו ומבוצעים על ידי אומנים שונים ולאחרונה נכנסו שניים מהם לתוכנית הלימודים הארצית בספרות. המופע "פלא – משירי איריס אליה-כהן" ובו שירים שהלחין אמיר עמרמי למילותיה של אליה-כהן, בביצוע מורן קשרו-עקרבי, עולה בימים אלה על הבמות ברחבי הארץ.

קרן פרידור כותבת על "גבר אישה ציפור"

גבר אישה ציפור/ Keren Pridor
מאת איריס אליה כהן
הוצאת ידיעות ספרים

דליה ויואל. יואל ודליה. סיפור של שתי נשמות ששבות ונפגשות, שבות ונפרדות ומי יודע לאן סיפורם יתגלגל לאחר העמוד האחרון בספר.
דליה מתכוונת לצאת מבית הקפה, כאשר היא פוגשת את מבטו של יואל מציץ אליה מדפי העיתון.
בנקודה זו מתחילה ספירלה מרגשת הפורשת את סיפור האהבה והפרידה של השניים שהחל בחצר גן הילדים.
כותרות פרקי הספר וקטעים קצרים המובאים בסוף כל אחד מהם, מנוקדים כיוון שהם מובאים בשפת השירה הנפלאה של אליה כהן ומשלימים את שמסופר בפרקי הספר לכדי תמונה של חיים, של אהבה ושל כאב.
המוטיבים העדינים השזורים בספר הם של ציפורים וחלומות. שני אלמנטים מעולמנו שהם מוחשיים ונוכחים, אך יחד עם זאת חמקמקים. כפי שלא אנו מחליטים איזה חלום יבוא אלינו בשנתנו ומתי הוא יסתיים, לא נוכל לדעת מתי תבחר הציפור להמשיך במעופה אל המקום הבא.
ונדמה שכך מובל סיפור האהבה של דליה ויואל – אותו הנסתר שמביא אל עולמה של דליה את החלומות ואת הציפורים, לוקח ומשיב את יואל אל חייה.
ובתוך כל נפתולי החיים ופיתולי הדרך, המשיכה העזה שיש בין השניים, לא מותירה מקום לספק – הם נועדו זה לזו, נשמותיהם מחוברות בקשר בלתי נראה, חזק יותר מכל היגיון או נסיבות.
הספר הנפלא, העדין והעצמתי של איריס אליה כהן מביא אתו את הסיפור הכל כך מוכר לכולנו, אך הנסתר והחמקמק מהגדרה אחת – סיפורה של האהבה. 

תמונה:אנסמבל הפרחות במפגן אחיות מרהיב

התמונה של ‏איריס אליה כהן‏.

השאר תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם באתר. שדות חובה מסומנים ב *

*


*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

© כל הזכויות שמורות לאיריס אליה כהן